Eeva Kilven elämä ja runot heräävät henkiin uudessa draamassa

Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt.
Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt. Kuva: Satu Kemppainen

Nämä juhlat jatkuvat vielä -draama esitetään ensi kerran Turun kaupunginteatterissa 23. lokakuuta. Yhteistuotannon esitykset jatkuvat keväällä Suomen Kansallisteatterissa. Päärooleja tulkitsevat Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt.

– Olemme tehneet tässä prosessissa tarkkaa työtä, aivan kuten Eeva Kilpikin urallaan teki. Katsojalle on tulossa rikas kokemus, sillä käyttöön valitut visuaaliset ja äänelliset ratkaisut tuovat mukaan teatterin taikaa niin, että Eevalle tärkeä luontoteema nousee esiin, kuvailee näyttelijä-laulaja Eija Ahvo tiedotteessa.

Kati Kaartisen uusi näytelmä pohjautuu Anna-Riikka Carlsonin kirjaan rakas Eeva Kilpi – Nämä juhlat jatkuvat vielä (WSOY, 2024). Kansalliskirjailijan ja kustannustoimittajan sukupolvirajat ylittävästä ystävyydestä kertovan tarinan on ohjannut Laura Mattila ja sitä siivittää Maija Ruuskasen teosta varten säveltämä musiikki. Esitys keskittyy siihen, mihin mikään ajan hammas ei pure: Kilvelle tärkeimpiin asioihin ja hänen lukijoilleen rakkaisiin runoihin.

– Muistojen museossamme jalustoille ja kehyksiin nousee Eeva Kilven elämälle tärkeitä esineitä - kirjoituskone, kuva kuolleesta koirasta, Ylen hulvaton peruukki ja purkillinen tyhjiksi kirjoitettuja kyniä. Suurten ja näyttävien taideteosten sijaan pieniä ja arkisia välähdyksiä eletystä. Vähän kuin Eevan runoissa, joissa tarkka katse hakeutuu näkemään ohi katsotun ja ylitallatun, avaa ohjaaja Laura Mattila toteutusta.

Myös kirjoittamisen palo on isossa roolissa ystävysten välisessä vuoropuhelussa. Kilven laajan tuotannon keskeisiä teemoja ovat evakkokarjalaisuus, ihmissuhteet ja luonto. Esityksessä lempeä katse ihmiseen vaihtuu välistä teräväksi metsien puolustuspuheeksi ja puhe yltyy lauluksi. Eija Ahvo tulkitsee Eeva Kilven roolin Jonna Järnefeltin esittäessä ystävä Aadaa. Säveltäjä Maija Ruuskanen on näyttämöllä mukana muusikkona ja sivurooleissa ja ääniroolissa kuullaan myös Kristo Salmista.

– Näiden nuorten, hienojen taiteilijoiden kanssa on ollut suuri ilo työskennellä. Minun kaltaiselleni eläkeläiselle tämä on suorastaan terveyspalvelua, kun pääsen jumppauttamaan omaa muistiani näyttämöllä. Tekstiä on valtavasti, eikä se Eeva Kilven runoissa ole suoraa puhekieltä, vaan siinä on erilaisia toistoja. Itseäni puhuttelee varsinkin runojen luontoteema. Eeva on aina ollut kiivas luonnonpuolustaja. Se on ehdottoman ajankohtainen aihe, luontotuhosta ei puhuta ollenkaan tarpeeksi, kertoo Ahvo roolityöstään.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Palo-osastointi rakennuksen näkymätön turvatekijä – mutta vain jos savu pysyy osastossa

Rivitalon yläpohja, jossa oikeaoppisesti palo-osastoiva seinä huoneistojen rajalla ja tiiviisti ylös vesikattoon asti.

Rakennusten paloturvallisuuden perusta on toimiva ja tiivis palo-osastointi. Sen tehtävänä on estää palon ja erityisesti savun leviäminen tilasta toiseen. Tuli ei leviä ainoastaan kiinteässä materiaalissa vaan se leviää erityisen nopeasti palokaasuissa, jotka löytävät reittinsä pienistäkin raoista. Tällaisen palon leviämisen estämisessä erityisen kriittinen tekijä on oikein rakennetut tiiviit palo-osastoinnit.

Palovammat vähentyneet Suomessa

Uusien palovammojen määrä on vähentynyt Suomessa viime vuosikymmeninä. Vakavat tapaukset ovat yhä harvinaisempia. Hoidon keskittäminen on parantanut tuloksia.

Pasi Kaunisto Mynämäen seurakunnan kevätkauden ensimmäisessä konsertissa

Pasi Kaunisto.

Mynämäen seurakunnan kevään musiikkitilaisuuksissa on luvassa monipuolinen kattaus laulu- ja soitinmusiikkia, eri tyylejä, tunnettuja ammattimuusikoita sekä musiikinharrastajia. Konserteissa kuullaan rakastettuja hengellisiä lauluja, karaokea, renessanssiajan ja barokin yhtyelaulu- ja kuoromusiikkia sekä lapsikuorojen lauluja. Lisätietoa kevään musiikkitilaisuuksista löytyy seurakunnan verkkosivustolta.

OP Pohjola: Suomen talous elpyy hiljalleen

Suomen talouden vuonna 2024 alkanut elpyminen kangerteli viime vuonna. OP Pohjolan ekonomistien ennusteen mukaan vuosina 2026–27 bruttokansantuote kasvaa keskimäärin 1,5 prosenttia. Ennuste on hieman matalampi kuin aiemmin arvioitu 1,8 prosenttia.

Maalausjälki muuttuu digitaaliseksi säröksi

Sandra Kantanen, Meadow 5.

Sandra Kantasen näyttely Maisemien välissä on esillä Turun taidemuseo 6.2.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 5. helmikuuta. Näyttelyn avaa yliopistonlehtori, dosentti Katve-Kaisa Kontturi .

Perusterveydenhuollon aikuisten mielenterveys- ja päihdepalveluihin yksi asiointinumero koko Varhan alueella

Perustason mielenterveys- ja päihdepalveluja tarvitsevat täysi-ikäiset varsinaissuomalaiset voivat ottaa tammikuun lopusta lähtien (29.1. alkaen) yhteyttä mielenterveys- ja päihdepalvelujen suoraan asiointinumeroon 02 313 4242 (avoinna ma–to klo 8–16, pe klo 8–15 ). Yhteyttä voi ottaa niin kiireellisissä kuin kiireettömissä asioissa.

Nuorten Sopukan kirjoituspajaan haetaan nuoria käsikirjoittajia

Tulevan päivän näyttelijät Nooa Teivainen Janette Huju ja Senja Poikonen.

Teatteri Vertigo järjestää yhdessä Turun Kaupunginteatterin kanssa Nuorten Sopukka -hankkeen toista kertaa. Nuorten Sopukka on yläkoulu- ja lukioikäisille nuorille suunnattu teatteriharrastus, jossa nuoret pääsevät käsikirjoittamaan näytelmän ja esittämään sen kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa tulipalo Halisissa

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa pieni tulipalon alku perjantaina illalla Paavinkadulla Halisissa. Palo rajoittui pesuhuoneeseen ja pelastuslaitos sammutti palon.

Naantalin Kesärekrymessut tuo yhteen työnantajat ja kesätyönhakijat

Naantalin Kesärekrymessut on suunnattu kaikille, jotka ovat kiinnostuneita kuulemaan alueen työmahdollisuuksista. Kuva on vuoden 2024 rekrymessutapahtumasta.

Naantalin Kesärekrymessut pidetään keskiviikkona 28. tammikuuta kello 12–15 Naantalin kylpylässä. Rekrymessutapahtuma järjestetään jo seitsemättä kertaa peräkkäin. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Eurojackpotin päävoitto jakoon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 4/2026 löytyi päävoitto. Täysosuman arvo on noin 53,7 miljoonaa euroa.

Kolumni: Yökerhoista someriippuvaisiksi

Minigallupissani kysyin satunnaisilta kohtaamiltani kulkijoilta mielipidettä yökerhojen sulkemisaallosta. Esiin nousi muutama toistuva seikka: alkoholin hinnan nousu, ihmiskontaktien siirtyminen internetiin ja alkoholin kulutuksen väheneminen. Nämä kolme asiaa linkittyvät olennaisesti toisiinsa.

Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi.

Männynkuori poistaa lääkejäämiä jätevesistä

Männynkuoresta muokattua puhdistusmateriaalia puhdistusyksiköissä eli kolonneissa. Kolonni on kuin teollinen kahvinsuodatin, jossa männynkuori poistaa tehokkaasti lääkejäämiä jätevedestä.

Oulun yliopistossa kehitetään männynkuoresta vedenpuhdistusmateriaalia, joka poistaa hyvin antibiootteja, verenpaine - ja masennuslääkejäämiä jätevedenpuhdistamojen käsitellystä jätevedestä. Uudessa väitöstyössä saatiin lupaavia tuloksia helposta ja edullisesta menetelmästä, jossa lääkejäämien poistoon käytettiin raudalla muokattua männynkuorta.

Peruskoulussa opiskellaan painetuista kirjoista

Koulujen oppimateriaaleihin viime vuonna käytetty summa on pitkälti samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kokonaismarkkina kasvoi vain puoli prosenttia. Kustannusyhdistyksen oppimateriaalitilaston mukaan peruskouluun hankittiin oppimateriaalia 80,4 miljoonalla eurolla ja toiselle asteelle 37,7 miljoonalla eurolla.

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Näköislehti

Urheilu

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.