Otteluanalyysi: Pitkälä kuritti jälleen TPS:ää

Eino-Iivari Pitkälä kuritti TPS:n maalille palannutta Olli Hakanpäätä. Eino-Iivari Pitkälä kuritti TPS:n maalille palannutta Olli Hakanpäätä. Kuva: Ari-Matti Ruuska

PK-35:sta on muodostumassa peikko tällä kaudella TPS:lle. Nousukunto PK:lla on kova. Joukkue ei ole hävinnyt sitten kesäkuun. Parin viikon takainen historia toisti itseään. PK haki TPS:ltä pisteet myös elokuun alussa. Silloinkin TPS johti Kupittaalla 1-0, mutta vieraat nousivat rinnalle ja ohi. Kaiken lisäksi ratkaisumaali nähtiin vajaan 80 minuutin kohdalla, aivan kuin elokuun alussakin. TPS:n tappio antoi FC Lahdelle avaimet nousta Ykkösliigan kärkeen, kun lahtelaiset kohtaavat sunnuntaina omassa ottelussaan KäPan.

TPS-PK-35 1-3 (1-0)

Maalit: 40. Albijon Muzaci 1-0 (rp), 49. Juvanteny 1-1, 78. Pedro Diniz 1-2, 85. Eino-Iivari Pitkälä 1-3.

Yleisöä: 1049.

Kentän kunkku: Erinomaista kautta PK-35:ssä pelaava ex-TPS Eino-Iivari Pitkälä rankaisi entistä seuraansa. Pitkälä iski maalin myös elokuun alussa ja vastasi perjantaina illan komeimmasta maalista. Neljän ottelun maaliputkessa oleva Pitkälä oli kentän kunkku myös ennen maalia. Jo avausjaksolla lähes kaikki PK:n hyökkäykset kulkivat Pitkälän kautta.

Illan erikoisuus: Pari minuuttia maalinsa jälkeen Pitkälä ajettiin kentältä. Pallontavoittelutilanteen jälkeen hän jäi kentän pintaan, mutta peliä ei keskeytetty. Kun Pitkälä pääsi klenkkaamaan kentän pinnasta, oli hänellä asiaa erotuomarille. Ensin tuli yksi keltainen ja perään toinen. Samassa rytäkässä keltaista vilautettiin myös PK:n penkille.

Matsin surkeinta: TPS sai kentälle loukkaantumisesta toipuneen ykkösmaalivahtinsa Olli Hakanpään. Hakanpään iltapuhde ei ollut parhaasta päästä. PK-35:n tasoitusmaali meni pahasti Hakanpään piikkiin. Juvantenyn laukaus tuli 16 metristä meni käytännössä Hakanpään läpi.

Tuhlaajapoika: Jos jalkapallossa tunnettaisiin Gordie Howe -hattutemppu, olisi Pitkälä melko varmasti sen ansainnut perjantaina. Reilun vartin kohdalla Pitkälä pääsi erinomaiseen maalipaikkaan TPS:n rangaistusalueella. Mies kuitenkin haki vielä syöttöä ja tilanne kuivui kasaan.

Kuka pääsi helpoimmalla?: Erotuomari Pietu Niinimäellä piti kiirettä. Jo avausjaksolla hän jäi pallontavoittelutilanteessa jyrän alle ja miestä jouduttiin hetki paikkailemaankin. Painetta Niinimäelle laitettiin myös ottelun loppuhetkillä, kiitos Pitkälän. Mies piti ottelun kuitenkin hyvin näpeissään, vaikka loppuhetkillä ottelussa kipinöikin.

Mitä sanottiin:

Atte Sihvonen, TPS: Oli parempi peli kuin pari viikkoa sitten. PK pääsi yllättämään pari kertaa vähän helpolla ja sen jälkeen he makasivat omassa boksissa. Tänään ei oltu riittävän hyviä. Ryhtiliikettä tarvitaan. Kahdeksan peliä on jäljellä.

Eino-Iivari Pitkälä, PK-35: Aika samanlainen peli kuin pari viikkoa sitten. Ensimmäisellä jaksolla Tepsi piti hyvin palloa, mutta meidän prässi toimi jo silloin ihan hyvin. Toinen puoliaika kääntyi aika selvästi meille. Meillä on hyvä tappioton putki menossa.

Analyysi: TPS:n pelaajarintamalla oli tapahtunut sitten edellisen ottelun. Tuomas Pippolan Norjaan lähdön ja uusien pelaajien hankinnan myötä Emu Kawakita otti paikan Palloseuran keskikentän keskustassa. Japanilainen teki töitä suhteellisen laajalla rintamalla, mutta Pippolan tasoista pelin pyörittäjää hänestä ei Pippolan pelipaikalla kuoriutunut. Ei ihme, että SJK:n organisaatiosta tullut Marius Könkkölä tulikin kentälle vajaan tunnin kohdalla. Könkkölä ei vielä ollut käänteentekevä pelaaja, mutta eväitä miehellä on olla Palloseuran hyökkäyksenrakentelussa keskeinen pelaaja. Perjantaina miehellä oli haluja ratkaisuihin, mutta uuteen joukkueeseen sopeutuminen on selvästi vielä kesken.

Myös Gnistan-laina Elmer Vauhkonen pääsi tekemään debyyttinsä Kupittaalla. Vikkelä laitahyökkääjä hankittiin Turkuun nopeutensa vuoksi ja hän haastoikin laidalla hyvin ja pyrki ohituksiin. Nuoren pelaajan otteet olivat lupaavia, vaikka niistä ei perjantaina kotijoukkueelle iloa ollutkaan.

Uusista pelaajista huolimatta pelillisesti ottelu seuraili melko pitkälle parin viikon takaisen kohtaamisen askelmerkkejä myös pelillisesti. PK-35 prässäsi ajoittain korkealta, mikä aiheutti TPS:lle ongelmia. TPS sen sijaan vetäytyi yllättävänkin alas ja antoi PK:n pallolliselle rakentelulle painetta vasta puolen kentän tienoilta.

TPS:n pallollisessa pelaamisessa Pippolan puuttuminen näkyi yllättävänkin selkeästi. Palloseura pystyi kyllä pitämään palloa, mutta hyökkääminen hidastui yllättävänkin paljon pallollisena, jolloin PK ehti organisoitua. Myöskään laitoja Palloseura ei pystynyt hyödyntämään yhtä hyvin kuin aiemmin tällä kaudella, vaikka Miika Kauppila pääsikin pitkästä aikaa omimmalle pelipaikalleen laitahyökkääjäksi.

TPS:n rangaistuspotkuun johtanut tilanne oli Onni Helénin hyvän haastamisen tulosta. Mies sai pallon rangaistusalueelle, haastoi hyvin ja oli ohittamassa Kasper Viramäen. Viramäki joutui kaatamaan Helénin ja Albijon Muzaci pääsi 11 metriin. Maalinsa myötä Muzaci on osunut jokaisessa ottelussa PK-35:ttä vastaan.

Toinen puoliaika oli Palloseuralle murheellinen. Tasoitusmaali meni täysin Hakanpään piikkiin. Toisessa maalissa puolustus hukkasi Pedro Dinizin, joka pääsi puskemaan keskityksen viidestä metristä sisään. Ainoa maali, josta sekä Hakanpää että TPS-puolustus saa puhtaat paperit, oli Pitkälän vapaapotkumaali. Pitkälä pääsi ampumaan vapaapotkua paristakymmenestä metristä. Pitkälä laittoi pallon ylänurkkaan ja tuloksena yksi kauden upeimmista maaleista Ykkösliigassa.

TPS (4-3-3): Olli Hakanpää; Benjamin Dahlström, Akim Sairinen, Atte Sihvonen, Oscar Häggström; Aapo Boström, Emu Kawakita (58. Marius Könkkölä), Lasse Ikonen; Albijon Muzaci, Onni Helén, Miika Kauppila (71. Elmer Vauhkonen).

PK-35 (4-3-3): Dimitrios Gkoumas; Karo Räsänen, Kasper Viramäki (70. Tuukka Andberg), Rasmus Sipi, Juvanteny (64. Rafael Lehtonen); Jasper Pikkuhookana, Eino-Iivari Pitkälä, Juta Nakanishi; Elmeri Lappalainen (64. Mustafa Beyai), Pedro Diniz, Aapo Hyppönen (70. Eero Markkanen).

Erotuomari: Pietu Niinimäki.

Varoitukset: Sairinen, TPS. Pitkälä ja Markkanen, PK-35, .

Ulosajo: Pitkälä.

Ilkka Lappi

Lähes puolet suomalaisista pitkäaikaissairaista kokee lääkehoidon kuormittavaksi

Tuoreen tutkimuksen mukaan 44 prosenttia väestökyselyyn vastanneista pitkäaikaista sairautta sairastavista koki lääkehoitonsa kuormittavaksi. Kuormitus oli yleisintä henkilöillä, joilla oli diabetes, sydänsairaus, reuma tai muu tuki- ja liikuntaelinsairaus. Eniten kuormitusta aiheuttivat terveydenhuoltoon liittyvät tekijät, kuten hoidon pirstaleisuus ja lääkekustannukset, sekä lääkkeiden haittavaikutukset tai huoli niistä.

Sibeliuksen viimeinen sinfonia Christian Kluxenin ja TFO:n konsertissa

Christian Kluxen.

Turun filharmonisen orkesterin päävierailija Christian Kluxen johtaa torstaina 23. lokakuuta kello 19 ja perjantaina 24. lokakuuta kello 18 konsertillisen myöhäisromantiikan ja modernismin välisessä jännitteessä eläviä teoksia. Konsertteja ennen Varaslähdössä tutustutaan illan taiteilijoihin ja teoksiin.

Junnila: Venäjän LNG-sopimukset kiellettävä heti

Euroopan unioni on aiemmin kieltänyt venäläisen LNG:n tuonnin terminaaleihin, joita ei ole liitetty EU:n kaasuverkkoon. Nyt se on päässyt sopuun LNG:n tuonnin kieltämisestä kokonaan vuoteen 2028 mennessä. Kansanedustaja ja eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnilan (ps.) mukaan aikataulu on liian löysä.

Kaarina ei aio nostaa kunnallisveroa, budjetti 1,6 miljoonaa euroa alijäämäinen

Kaarinan keskusta.

Kaarinan kasvu jatkuu, joskin se on ensi vuonna aiempia vuosia selvästi maltillisempaa, arvioidaan kaupunginjohtaja Harri Virran budjettiehdotuksessa. Kaupunginjohtajan esitys talousarvioksi vuodelle 2026 tuo kaupungille 1,6 miljoonaa euroa alijäämäisen tuloksen. Kaupungin toimintakate 105,8 miljoonaa euroa rahoitetaan valtionosuuksilla 26-prosenttisesti ja verotuloilla 74-prosenttisesti.

Verojen maksaminen yksinkertaistuu yli 600 000 yrityksellä tai muulla yhteisöllä

Marraskuusta alkaen yritykset ja muut yhteisöt voivat maksaa kaikki veronsa yhdellä viitenumerolla. Muutos ei koske henkilöasiakkaita eikä toiminimiyrittäjiä.

Tommi Kinnuselle Suomi-palkinto

Tommi Kinnunen.

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie (kok.) on myöntänyt kaikkiaan kymmenelle taiteilijalle ja toimijalle kulttuurin Suomi-palkinnot, joista yksi myönnettiin kunniakirjan muodossa.

Liikuntapalveluiden Ella Kaikumaasta vuoden nuori projektipäällikkö

Projektiammattilaiset ry on palkinnut Turun kaupungin liikuntapalveluiden Ella Kaikumaan Vuoden nuorena projektipäällikkönä. Palkinto jaettiin Projektipäivillä 21. lokakuuta Helsingin Messukeskuksessa.

Eeva Kilven elämä ja runot heräävät henkiin uudessa draamassa

Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt.

Nämä juhlat jatkuvat vielä -draama esitetään ensi kerran Turun kaupunginteatterissa 23. lokakuuta. Yhteistuotannon esitykset jatkuvat keväällä Suomen Kansallisteatterissa. Päärooleja tulkitsevat Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt .

Eurojackpotin potti kohoaa noin 17 miljoonaan euroon

Eurojackpotin illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Perjantaina pelin potti kohoaa noin 17 miljoonaan euroon.

EVA: Naisjohtajien osuus Suomessa pieneni hieman

Naisten osuus johtotehtävissä kääntyi Suomessa viime vuonna hienoiseen laskuun, ilmenee Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kokoamasta tuoreesta Lasikattomittarista.

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Pääkirjoitus: Asumiskulujen kasvu jatkuu

Eniten ovat kasvaneet kaukolämmön sekä veden ja jäteveden kustannukset.

Asumiskulujen kasvu jatkuu yhä. Tämä käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-vertailusta. Tarkastelemalla kuvitteellista standardoitua asuintaloa kyetään vertailemaan kaikkia asumisen kustannuksia valtakunnallisesti.

THL: Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta rakenteelliset uudistukset etenevät eri tahtiin

Hyvinvointialueet ovat saaneet talouttaan aiempaa parempaan tasapainoon ja löytäneet uusia tapoja turvata palvelujaan vaikeassa tilanteessa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) vuotuinen arvio sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisestä.

Miten suomennetaan seafood?

Halloween-pasta.

Seafood tarkoittaa vedestä peräisin olevaa ruokaa, mutta sanalle ei ole vakiintunutta suomenkielistä vastinetta. Pro Kala järjestää kilpailun, jossa halutaan löytää seafood-sanalle toimiva suomenkielinen vastine. Toiveena on, että uusi sana pääsisi jatkossa laajaan käyttöön – ja myös sanakirjaan.

Teknologiakiinteistöt osti Arkenin

Turun Teknologiakiinteistöt osti Åbo Akademin säätiöltä osoitteessa Tehtaankatu 2 sijaitsevan Arken-kiinteistön. Arken koostuu 13 rakennuksesta, jotka sijaitsevat Piispankadun, Tehtaankadun ja Kasarmikadun rajaamassa korttelissa Turun Tiedepuistossa. Rakennuskokonaisuuden pinta-ala on reilut 15 000 neliömetriä. Kohteen kauppahinta oli noin 43 miljoonaa euroa.

Eurospar-supermarket Tokmanni-myymälän yhteyteen Maskussa

Ensimmäinen Eurospar-supermarket avautui Tokmanni-myymälän kanssa saman katon alle Ylöjärvelle viime kesänä.

Suomen toista Tokmanni-myymälän yhteydessä palvelevaa Eurospar-supermarketia juhlistetaan Maskussa torstaina 23. lokakuuta kello 8 alkaen.

Selvitys: Hankintalain uudistamisesta satojen miljoonien kustannukset kunnille

Jos hankintalain uudistukseen liittyvä kuntien in house -yhtiöitä koskeva muutos tulee voimaan hallitusohjelmakirjauksen mukaisena, kunnille koituu uudistuksesta noin 600 miljoonan euron lisäkustannukset. Tämä käy ilmi FCG:n Kuntaliitolle tekemästä selvityksestä, jossa kunnat arvioivat mahdollisen lakiuudistuksen muutoskustannusvaikutuksia.

OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi tulevaa OP Varsinais-Suomea

Jari Viitasalo (edessä vas., hallituksen pj., OP Vakka-Auranmaa), Juha Salonen (hallituksen pj., OP Turun Seutu), Esa Heinonen (hallintoneuvoston pj., OP Rymättylä), Alice Björklöf (toimitusjohtaja, OP Nauvo) ja Juha Mäkinen (hallituksen pj., OP Niinijokivarsi). Takarivissä Petteri Rinne (vas., toimitusjohtaja, OP Turun Seutu), Joakim Ljungman (hallintoneuvoston pj., OP Nauvo), Mats Eriksson (hallituksen pj., OP Nauvo), Mirkkaliina Pettersson (toimitusjohtaja, OP Niinijokivarsi), Kalle Martti (hallintoneuvoston pj., OP Niinijokivarsi), Mikko Paijola (toimitusjohtaja, OP Rymättylä) ja Mika Putus (hallituksen pj., OP Rymättylä).

OP Varsinais-Suomi aloittaa toimintansa ensi vuoden alussa. Myös OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi OP Varsinais-Suomea.

Urheilu

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Raision Loimu avaa vihdoin kautensa

Raision Loimu kohtaa lentopallon Mestaruusliigan avauksessa Hurrikaanin Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta.

Raision Loimu aloittaa pitkän odottelun jälkeen lentopallon Mestaruusliiga-kautensa kotisalissa Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta. Avausvastustajaksi saapuu kivikova paikallisvastustaja Hurrikaani-Loimaa, jota on povattu tälläkin kaudella aivan sarjan kärkikastiin mitali- ja mestariehdokkaaksi.

Turkulaiset futsalseurat lähtevät kauteen erilaisista lähtökohdista

TPK:n looginen tavoite alkaneella kaudella miesten Futsal-liigassa on palauttaa turkulainen futsal mitalipeleihin.

Turkulainen futsal astui tänä syksynä uuteen aikaan, kun miesten Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaista joukkuetta. TPK:lla alkoi viides peräkkäinen kausi korkeimmalla sarjatasolla. Perinteikäs seura sai tänä vuonna kirittäjäkseen KF Kosovan.

Otteluanalyysi: FC Lahti nousi kolmen maalin takaa tasoihin ja juhli Kupittaalla

Soihdut paloivat läpi ensimmäisen puoliajan. Kuvakaappaus Ruutu+:n lähetyksestä.

FC Lahti nousee jalkapalloilun Ykkösliigasta Veikkausliigaan ja TPS karsii liigapaikasta mutta toisistaan joukkueet eivät saaneet selvää kolmessa kohtaamisessa. Kaksi ensimmäistä peliä päättyi numeroihin 2-2, kolmas 3-3. TPS meni ensimmäisellä jaksolla jo 3-0-johtoon mutta sekään ei kestänyt. FC Lahti tuli takaa ja tasoitti ottelun viime hetkillä. Lahtelaisten juhlat saattoivat alkaa.