Raha tuo pilviä TPS:n nousuhaaveiden päälle

TPS:llä kulkee kentällä. Mahdollinen Veikkausliigaan nousu tarkoittaisi haasteita toimistolle. TPS:llä kulkee kentällä. Mahdollinen Veikkausliigaan nousu tarkoittaisi haasteita toimistolle. Kuva: Timo Jakonen

Jalkapallon Ykkösliigaa on tahkottu kaksi täyttä kierrosta ja ennakko-odotusten vastaisesti TPS johtaa edelleen sarjaa. Jäljellä on yhdeksän ottelua. Siinä ajassa ehtii tapahtua paljon, mutta silti tosiasia on, että TPS taistelee tosissaan noususta. Tästä seuraa kysymys, mitä tapahtuu, jos TPS nousee. Onko sillä mahdollisuuksia pelata Veikkausliigassa?

Paljon panostuksia se ainakin vaatisi, suomeksi: rahaa.

TPS:n ennen kauden alkua ilmoittama pelaajabudjetti kuluvalla kaudella on 160 000 euroa. Se on neljänneksi suurin Ykkösliigassa. Veikkausliigan pienimmällä pelaajabudjetilla on liikkeellä Jaro, jonka budjetti on 475 000 euroa. Myös KTP:n pelaajabudjetti on alle puoli miljoonaa, muiden yli. Esimerkiksi kulujaan viime vuosina karsinut Inter operoi 900 000 euron pelaajabudjetilla. TPS:n ilmoittama kokonaisbudjetti kuluvalle kaudelle on 680 000 euroa.

Pelkästään pelaajabudjettia tarvitsisi kasvattaa sadoilla tuhansilla Veikkausliigaan. Kaudella 2024 Ykkösliigassa pelannut Jaro paisutti pelaajabudjettiaan tälle kaudelle 230 000 eurolla. Palloseuran tapauksessa ei ole liioiteltua sanoa, että pelaajabudjetti täytyisi kolminkertaistaa Veikkausliigaan.

TPS:n tapauksessa myös olosuhteet heittävät varjonsa liigahaaveiden päälle. Säästösyistä TPS:n käytössä on ollut tällä kaudella kotiotteluissa vain Kupittaan olympiakatsomo. Osassa peleistä ei sekään täysimittaisena.

Jalkapalloliigassa pelaaminen tarkoittaisi TPS:lle vääjäämättä paluuta myös Kupittaan stadionin pääkatsomoon. Tämä maksaa, eikä kioskimyynneistäkään olisi tulossa sisään rahaa, koska ne ovat stadionyhtiön tulovirtaa. Aiemmilla kausilla Palloseuran kotiottelut ovat järjestäen olleet TPS:n näkökulmasta taloudellisesti tappiollisia.

Marraskuun 2024 lopussa päättyneellä tilikaudella TPS teki kokonaistappiota reilut 900 000 euroa. Osasyy tähän oli juuri se, että kotiotteluiden järjestäminen oli TPS:lle silkkaa tappiota.

Jos TPS pelillisesti ansaitsee paikkansa korkeimmalla sarjatasolla, rahaa siis tarvitaan rutkasti. Veikkausliigan nykyinen mediasopimus on yhteisarvoltaan noin viisi miljoonaa euroa. Jokaiselle seuralle tästä lohkeaa siis satoja tuhansia, mutta se yksistään se ei tuo TPS:lle autuutta.

Sponsorieurojen keräämisen pitäisi lähtökohtaisesti olla Veikkausliigastatuksella helpompaa kuin Ykkösliigassa, mutta helppoa se ei ole. Yleinen taloustilanne vaikeuttaa tukieurojen haalimista. Eikä TPS:llä tällä hetkellä ole myöskään ydintoimintansa ulkopuolista liiketoimintaa, jonka voisi luokitella kultakaivokseksi.

Ilkka Lappi

Perusterveydenhuollon aikuisten mielenterveys- ja päihdepalveluihin yksi asiointinumero koko Varhan alueella

Perustason mielenterveys- ja päihdepalveluja tarvitsevat täysi-ikäiset varsinaissuomalaiset voivat ottaa tammikuun lopusta lähtien (29.1. alkaen) yhteyttä mielenterveys- ja päihdepalvelujen suoraan asiointinumeroon 02 313 4242 (avoinna ma–to klo 8–16, pe klo 8–15 ). Yhteyttä voi ottaa niin kiireellisissä kuin kiireettömissä asioissa.

Nuorten Sopukan kirjoituspajaan haetaan nuoria käsikirjoittajia

Tulevan päivän näyttelijät Nooa Teivainen Janette Huju ja Senja Poikonen.

Teatteri Vertigo järjestää yhdessä Turun Kaupunginteatterin kanssa Nuorten Sopukka -hankkeen toista kertaa. Nuorten Sopukka on yläkoulu- ja lukioikäisille nuorille suunnattu teatteriharrastus, jossa nuoret pääsevät käsikirjoittamaan näytelmän ja esittämään sen kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa tulipalo Halisissa

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa pieni tulipalon alku perjantaina illalla Paavinkadulla Halisissa. Palo rajoittui pesuhuoneeseen ja pelastuslaitos sammutti palon.

Naantalin Kesärekrymessut tuo yhteen työnantajat ja kesätyönhakijat

Naantalin Kesärekrymessut on suunnattu kaikille, jotka ovat kiinnostuneita kuulemaan alueen työmahdollisuuksista. Kuva on vuoden 2024 rekrymessutapahtumasta.

Naantalin Kesärekrymessut pidetään keskiviikkona 28. tammikuuta kello 12–15 Naantalin kylpylässä. Rekrymessutapahtuma järjestetään jo seitsemättä kertaa peräkkäin. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Eurojackpotin päävoitto jakoon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 4/2026 löytyi päävoitto. Täysosuman arvo on noin 53,7 miljoonaa euroa.

Kolumni: Yökerhoista someriippuvaisiksi

Minigallupissani kysyin satunnaisilta kohtaamiltani kulkijoilta mielipidettä yökerhojen sulkemisaallosta. Esiin nousi muutama toistuva seikka: alkoholin hinnan nousu, ihmiskontaktien siirtyminen internetiin ja alkoholin kulutuksen väheneminen. Nämä kolme asiaa linkittyvät olennaisesti toisiinsa.

Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi.

Männynkuori poistaa lääkejäämiä jätevesistä

Männynkuoresta muokattua puhdistusmateriaalia puhdistusyksiköissä eli kolonneissa. Kolonni on kuin teollinen kahvinsuodatin, jossa männynkuori poistaa tehokkaasti lääkejäämiä jätevedestä.

Oulun yliopistossa kehitetään männynkuoresta vedenpuhdistusmateriaalia, joka poistaa hyvin antibiootteja, verenpaine - ja masennuslääkejäämiä jätevedenpuhdistamojen käsitellystä jätevedestä. Uudessa väitöstyössä saatiin lupaavia tuloksia helposta ja edullisesta menetelmästä, jossa lääkejäämien poistoon käytettiin raudalla muokattua männynkuorta.

Peruskoulussa opiskellaan painetuista kirjoista

Koulujen oppimateriaaleihin viime vuonna käytetty summa on pitkälti samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kokonaismarkkina kasvoi vain puoli prosenttia. Kustannusyhdistyksen oppimateriaalitilaston mukaan peruskouluun hankittiin oppimateriaalia 80,4 miljoonalla eurolla ja toiselle asteelle 37,7 miljoonalla eurolla.

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Turkulainen Roope Itälinna vuoden nuori taiteilija

Acid Wash, 2024. Öljy ja akryyli kankaalle, 190 x 150 cm.

Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.

Vuoden ensimmäinen alueellinen maanpuolustuskurssi alkaa Turussa

Turussa järjestetään 26.–30. tammikuuta alueellinen maanpuolustuskurssi, joka aloittaa vuoden kurssitoiminnan. Kurssi on ensimmäinen, jonka järjestämisestä vastaa vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut Lupa- ja valvontavirasto. Aikaisemmin alueelliset maanpuolustuskurssit järjestivät aluehallintovirastot.

K40 Disco by Sami Kuronen saapuu Turkuun

K40-discoja on järjestetty muun muassa Raumalla.

Diskopallo pyörii ja tanssilattia kutsuu – K40 Disco tuo aikuisten omat bileet Turkuun perjantaina 20. maaliskuuta. Raumalla ja muutamalla muulla paikkakunnalla jo useamman vuoden ajan täysiä iltoja tehnyt konsepti rantautuu nyt Turun Ihkuun ja tarjoaa aikuisille hyvät bileet, tuttua musiikkia ja oikean yleisön.

Arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja lisätty Varhan ikääntyneiden palveluissa

Varhan ikääntyneiden palveluissa arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja on lisätty, jotta Varhassa voidaan entistä paremmin tukea iäkkäiden kotona asumista ja toimintakykyä.

Sibelius-museo ja Åbo Akademin musiikkitieteen ja folkloristiikan oppiaineet juhlivat yhteistä 100-vuotista historiaansa

Otto Andersson (1879-1969) vuonna 1968 käyttöön otetun museorakennuksen vitriinin äärellä vuonna 1969.

Marraskuussa tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Otto Andersson (1879–1969) nimitettiin Åbo Akademin ensimmäiseksi musiikkitieteen ja kansanrunoudentutkimuksen professoriksi. Tästä hetkestä lähtien alkoivat rakentua Åbo Akademin musiikkihistorialliset kokoelmat ja kulttuurintutkimuksellinen arkisto. Musiikkihistorialliset kokoelmat saivat vuonna 1949 nimen Sibelius-museo. Tänä vuonna juhlitaan yhteistä 100-vuotista historiaa.

Näköislehti

Urheilu

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.