TPS saa laitapuolustaja Benjamin Dahlströmin lainaksi Gnistanista

Benjamin Dahlström. Benjamin Dahlström. Kuva: FC TPS

Jalkapallon Ykkösliigan kärkipaikkaa hallussaan pitävä Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun laitapuolustaja Benjamin Dahlström liittyy joukkueen mukaan loppukauden mittaisella lainasopimuksella. Dahlström, 21, saapuu Turkuun Veikkausliiga-seura IF Gnistanista.

– Meillä on puolustuspäässä ollut vähän vajautta koko kauden. ”Benen” sopimuksen myötä saamme leveyttä meidän alakertaamme ja siirrettyä puolustuksessa tuuranneita pelaajia omille pelipaikoilleen. Bene oli viime kaudella yksi MP:n valopilkuista Ykkösliigassa, joten hän tuntee jo tämän sarjatason vaatimukset. Hän on urallaan eteenpäin pyrkivä nuori pelaaja, joka varmasti sopii hyvin meidän ryhmäämme, taustoittaa TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen tiedotteessa.

Helsingistä kotoisin oleva Dahlström aloitti jalkapallon pelaamisen aikanaan Helsingin Palloseuran riveissä. Viime kausi oli Dahlströmille ensimmäinen Ykkösliiga-tasolla, ja hän tekikin heti vakuuttavan sisääntulon toiseksi korkeimmalle sarjatasolle. Dahlström pelasi Mikkelin Palloilijoiden riveissä 26 ottelua aloituskokoonpanossa ja oli lopulta joukkueensa eniten peliminuutteja kauden aikana pelannut kenttäpelaaja. Kauden päätteeksi nuorukainen palkittiin mikkeliläisjoukkueen vuoden pelaajana.

– Tosi hyvin ja odottavaisin fiiliksin liityn Tepsin joukkueen mukaan. Kiva päästä pelaamaan tärkeitä pelejä nousutaistelussa olevassa joukkueessa ja saada minuutteja. TPS:ssä on minulle jo useampia entuudestaan tuttuja pelaajia, kuten Akim Sairinen, Oscar Häggström ja Riku Riski, Dahlström kertoo.

Vasenjalkaisena Dahlströmin paras pelipaikka löytyy puolustuksen vasemmalta laidalta, mutta nuorukaiselta löytyy myös monipuolisuutta, sillä hän pystyy pelaamaan myös laitahyökkääjän ja keskikenttäpelaajan rooleissa, joista kummastakin löytyy kokemusta viime kaudelta MP:n riveistä.

– Vasen laitapuolustaja on itselleni omin pelipaikka. Minulla on siinä roolissa vahvuuksia sekä hyökkäys- että puolustussuuntaan. Olen vahva kaksinkamppailuissa ja yksi vastaan yksi -tilanteissa, Dahlström kuvailee.

Dahlström on TPS:n käytettävissä lauantaina pelattavassa Ykkösliigan kotiottelussa PK-35:ttä vastaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Bergqvist: Nuorten paine kasvaa – suuri tarve työllisyystoimille

Nuorisobarometri osoittaa selvästi, että työ on tällä hetkellä suurin nuorten kokemaa painetta aiheuttava tekijä. Peräti 70 prosenttia vastaajista kertoo olevansa huolissaan työnsaannista. Nuoret tuovat esiin myös vaikeudet ensimmäisen työpaikan löytämisessä sekä sen, ettei tutkinto enää takaa työpaikkaa.

Uusi näyttely kansanlääkityksessä käytetyistä kasveista 1700- ja 1800-luvuilla avautuu Apteekkimuseossa ja Qwenselin talossa

Leskenlehti (Tussilago farfara). Elizabeth Blackwell, A Curious Herbal vol. 1, 1737.

Kun lääkäri ei ole lähellä -näyttely kertoo kansanlääkityksessä käytetyistä kasveista ja parannuskeinoista 1700- ja 1800-luvuilla 13.3.2026–15.8.2027 Apteekkimuseossa ja Qwenselin talossa.

Vikinglotossa 15 miljoonan euron täysosuma

Vikingloton keskiviikon arvonnassa löytyi yksi täysosuma. Päävoitto matkasi Norjaan.

Pakina: Löylyt veren, hien ja kyynelten takana

Tuttavani osti mökkitontin muutama vuosi sitten ja rakensi ensimmäisenä rantasaunan. Saunaa voisi kuvailla tontin helmeksi, jonka merelliseen sisustukseen ja musiikintoistoon panostettiin. Juomat sai pidettyä kylmänä minijääkaapissa ja saunaan laitettiin vedenkestävät kaiuttimet. Jokaiselle vieraalle sauna esiteltiin aina ensimmäisenä.

Kotimainen ruoantuotanto huoltovarmuuden peruskivi

Alkutuottaja ansaitsee isomman katteen, arvioi kirjoittaja.

Suomen päivittäistavarakauppa on Euroopan keskittyneintä. Meillä S-ryhmän ja Keskon yhteenlaskettu markkinaosuus päivittäistavarakaupassa on yli 82,5 prosenttia. Tuottajista suurin osa taas on perheomisteisia ja kooltaan melko pieniä. Niiden neuvotteluvoima tuotteidensa ostajiin nähden on erittäin heikko. Kaupan omat eli niin sanotut private label -tuotteet (lähinnä S-ryhmän Coop ja Keskon Pirkka) kattavat neljänneksen Suomen päivittäistavarakaupasta. Kyse on useista miljardeista euroista.

Rikosvahingoista maksetut korvaukset nousussa

Pohjola Vakuutuksen tilastojen mukaan omaisuuden rikosvahinkojen määrä on pysynyt Suomessa vuosia lähes samana, mutta niistä maksettavat korvaukset ovat kasvaneet vuosi vuodelta. Yhä useammin murtoihin liittyy tahallista ilkivaltaa, joka voi nostaa yksittäisen vahingon hinnan jopa kymmeniin tuhansiin euroihin.

Parrakas sirkustirehtööri seikkailee eläinsirkuksensa kanssa Aura Companyn teatterissa

Kalle Lehto.

Karlos Karvanaama ja erikoisten eläinten hullunkurinen sirkus vierailee Aura Companyn teatterissa lauantaina 14. maaliskuuta kello 13 ja 15. Lapsille ja taaperoikäisille sopivassa esityksessä parrakas sirkustirehtööri seikkailee eläinsirkuksensa kanssa vieraillen erilaisissa ympäristöissä kuten veden alla, maan päällä, ilmassa sekä avaruudessa. Lavalla tirehtööri esittelee monipuolisen sirkuslajien kirjon erikoisten eläinten tähdittämänä sekä fyysisellä komiikalla kyllästettynä.

Pitkään jatkunut stressi kuormittaa koko elimistöä

Maailman munuaispäivää vietetään torstaina 12. maaliskuuta. Munuais- ja maksaliitto muistuttaa teemapäivänä, että munuaisterveyteen vaikuttavat fyysisten elintapojen lisäksi myös kokonaisvaltainen hyvinvointi ja arjen hallinta. Pidä huolta munuaisistasi: Liiku, suosi kasviksia ja pehmeitä rasvoja, vähennä suolan käyttöä sekä hoida hyvin kohonnutta verenpainetta ja diabetesta.

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Matkakorvausten hakeminen läheisen puolesta helpottui OmaKelassa

OmaKelan uudistus sujuvoittaa matkakorvausten hakemista toisen puolesta. Hakemuksen ja liitteiden lähettäminen verkossa nopeuttaa käsittelyä.

Kaavoituskahvila taas Kaarina-talossa

Havainnekuva asuinalueesta.

Kaarinan kaupungin kaavoitus tuo ajankohtaisimmat kaavoitushankkeensa jälleen lähelle kaupunkilaisia maaliskuisessa Kaavoituskahvilassa. Kaavoituskahvilassa kaupunkilaiset pääsevät keskustelemaan kaavoittajien kanssa rennossa kahvilaympäristössä.

Suuryritysten mukaan maahanmuuton lisääminen edellytys Suomen talouskasvulle

Korkeista työttömyysluvuista huolimatta jopa 85 prosenttia Suomessa toimivista suuryrityksistä näkee maahanmuuton lisäämisen keskeisenä Suomen talouskasvulle, kertoo OP Pohjolan suuryritystutkimus.

Kaskis paras Helsingin ulkopuolella

Kaskis on maan parhaiden ravintoiden listalla viides ja siis edelleen Turun paras.

Helsinkiläinen Ravintola Palace on edelleen maan paras ravintola. Palace vei nimiinsä Suomen 50 Parasta Ravintolaa -äänestyksen jo seitsemännen kerran peräkkäin. Ravintola-alan ammattilaisten äänestyksessä toiseksi tuli BasBas ja kolmanneksi Grön. Molemmat ovat Helsingistä.

Työntekijä vahingoittui huoltaessaan pinkkasahaa – toimitusjohtaja, kunnossapitopäällikkö ja työnjohtaja tuomittiin puutteista työpaikan työturvallisuudessa

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on 6. maaliskuuta antamassaan ratkaisussa tuominnut Varsinais-Suomessa sijaitsevan yrityksen tapahtumahetkellä toimineet toimitusjohtajan, kunnossapitopäällikön sekä työnjohtajan kunkin työturvallisuusrikoksesta sakkorangaistuksiin. Lisäksi syytteessä oli tuotantopäällikkö, jonka syyte hylättiin.

Sijoitusrahastoihin 1,8 miljardia euroa uusia pääomia

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin helmikuussa yhteensä 1,8 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo nousi 210 miljardiin euroon, kun se tammikuun lopussa oli 205 miljardia euroa.

Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmä valitsi uudeksi puheenjohtajaksi Pauli Aalto-Setälän

Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmä on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälän (kok.). Valinta tehtiin ryhmän kokouksessa keskiviikkona 11. maaliskuuta, kun puheenjohtajana kuluvan vaalikauden toiminut Saara-Sofia Sirén (kok.) luopuu tehtävästään siirtyessään Työeläkevakuuttajat Telan toimitusjohtajaksi ja jättäessään eduskunnan.

Suomessa ei ole lakia, joka yksiselitteisesti kieltäisi pitämästä kissaa vapaana

Vapaana ulkoileva kissa altistuu monille vaaroille.

Kissa on Suomen suosituin lemmikkieläin, ja arvioiden mukaan maassamme on noin 900 000 kissaa. Vaikka kissa on hyvin yleinen lemmikki, sen arvostus ei vaikuta olevan yhtä korkealla kuin esimerkiksi koiran. Suomessa hylätään vuosittain arviolta 20 000 kissaa, ja löytöeläintalot pursuavat kodittomia kissoja. Myös vakuutustilastot puhuvat puolestaan – kissoja vakuutetaan hyvin vähän koiriin verrattuna.

Sofia Virta: Nuoret asetettava kaiken päätöksenteon keskiöön vielä tämän hallituskauden aikana

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää tuoretta Nuorisobarometri 2025 -raporttia vakavana hälytyksenä suomalaiselle päätöksenteolle. Virta painottaa, että nyt on korkea aika asettaa nuorisovaikutukset kaiken päätöksenteon keskiöön ja perustaa Suomeen nuoriasiavaltuutetun virka.

Näköislehti

Urheilu

Interin Musa Hietakangas, Philip Otoo ja Eeli Kiiskilä alle 18-vuotiaiden maajoukkueeseen

Miska Ylitolva ja Philip Otoo.

U18-pojat (2008 ja myöhemmin syntyneet) isännöi EM-karsintaturnausta maaliskuun lopussa. Minihuuhkajien vieraiksi saapuvat Tshekki, Viro ja Ukraina–Suomi pelaa kaikki ottelunsa Helsingin Oulunkylässä. Karsintaotteluihin on vapaa pääsy.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.