Kierrätyskelpoisia materiaaleja halutaan enemmän talteen

Muovi-, kartonki-, metalli- ja lasipakkauksille varattuja nelilokeroastioita LSJH:n astiavarastolla. Muovi-, kartonki-, metalli- ja lasipakkauksille varattuja nelilokeroastioita LSJH:n astiavarastolla. Kuva: LSJH

Lounais-Suomen jätehuoltolautakunnan toimialueen yhteisessä vuosien 2023–28 jätehuolto-ohjelmassa on asetettu tavoitteeksi sekajätteen joukossa olevan kierrätettävän materiaalin määrän puolittaminen. Keväällä valmistunut Tikkavisio 2030 on Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ehdotus jätehuoltomääräysten muutoksiksi, jotta yhteinen tavoite voidaan saavuttaa. Muutoksilla taajama-alueiden kaikille asuinkiinteistöille voitaisiin varmistaa yhtä hyvät lajittelumahdollisuudet kuin mitä kerrostaloissa jo nyt on.

Kasvavasta kansainvälisestä ja kansallisesta paineesta huolimatta Suomi on jäänyt EU:n kierrätystavoitteista ja maksaa esimerkiksi pakkausmuovien heikosta kierrätyksestä EU:lle vuosittain kymmeniä miljoonia euroja.

Paikalliset kierrätystavoitteet on kirjattu Lounais-Suomen jätehuollon toimialueen kuntien, jätehuoltolautakunnan ja Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) yhdessä hyväksymään vuosien 2023–28 jätehuolto-ohjelmaan "Kohti kiertotaloutta". Siinä tähdätään kierrätyskelpoisten materiaalien mahdollisimman tehokkaaseen kierrättämiseen ja sekajätteessä olevien kierrätyskelpoisten jätemateriaalien määrän puolittamiseen.

– Tuoreimman sekajätteen koostumustutkimuksen tulokset osoittavat, että esimerkiksi bio- ja muovijätteiden osuus sekajätepussin painosta on puolet. Todellista sekajätettä on vain 13 prosenttia, kun 87 prosenttia painosta voitaisiin kierrättää tehokkaammin, kertoo LSJH:n palvelujohtaja Cati Huhta tiedotteessa.

Lopuissakin LSJH:n toimialueen kunnissa siirrytään lähivuosina pakkaus- ja biojätteiden lisäksi myös sekajätteissä LSJH:n järjestämiin kuljetuksiin. Kokonaissuunnittelun tueksi LSJH teetti Etteplan Oyj:llä selvityksen siitä, millä keräystavoilla ja millä alueilla kierrätettävien jätteiden talteenottoastetta voitaisiin lisätä tehokkaimmin. Selvityksessä huomioitiin myös kustannus- ja ympäristövaikutukset.

Selvityksen perusteella eniten vaikuttavuutta saavutetaan parantamalla taajamien 1–4 asunnon kiinteistöjen lajittelupalveluja monilokeroastioita ja -autoja hyödyntämällä.

– Nykyisin näiden kiinteistöjen pihoista haetaan paljon lajittelematonta, kierrätyskelpoista jätettä sisältävää sekajätettä. Vain harva pieni taloyhtiö tai omakotitalo on hankkinut pihalleen pakkausjätteiden keräysastioita, joten niiden aktiivisesti lajittelevat asukkaat joutuvat kuljettamaan pakkausjätteensä itse ekopisteisiin, kertoo LSJH:n varatoimitusjohtaja Jaana Turpeinen.

– Kevään aikana laadimme ehdotuksen nimeltä Tikkavisio, joka sai inspiraationsa LSJH:n logolinnusta. Ehdotuksessa esitetään, että helpottamalla lajittelua pienten asuinkiinteistöjen pihoilla voidaan sekajätteen määrää vähentää murto-osaan nykyisestä, Turpeinen jatkaa.

Tikkapalveluihin siirtyminen toteutuisi asteittain arviolta vuoden 2030 loppuun mennessä. Muutos tekisi lajittelusta vaivattomampaa, vähentäisi sekajätteen määrää ja alentaisi sen myötä monelta taajama-alueella asuvalta perittyjä sekajätteen käsittely- ja kuljetusmaksuja. Uutena pihaan tulevasta pakkausjätteiden nelilokeroastiasta veloitettaisiin astiavuokran sisältävä kuljetusmaksu, mutta ei lainkaan käsittelymaksuja.

Omakotitaloissa yleisin Tikkapalvelu olisi muovi-, kartonki-, metalli- ja lasipakkauksille varattu nelilokeroastia. Sen rinnalla toisena astiana olisi joko kompostoivilla kotitalouksilla sekajäteastia tai vaihtoehtoisesti kaksilokeroastia seka- ja biojätteille.

– Joustavuus ja vaivattomuus asukkaan arjessa on visiossa huomioitu vahvasti, ja niinpä astiakokoja ja -malleja, tyhjennysvälejä ja myös useamman kiinteistön yhteisiä kimppa-astioita on helppo räätälöidä erilaisten ja muuttuvien tarpeiden mukaan, Huhta selvittää.

Haja-asutusalueilla pakkausjätteet tulisi jatkossakin toimittaa ekopisteisiin, mutta ainakin pakkausjätekuljetusten siirtymäreittien varrella sijaitseville kiinteistöille LSJH haluaisi tarjota mahdollisuuden liittyä myös vapaaehtoiseen bio- tai pakkausjätekeräykseen.

LSJH:n Tikkavisiosta järjestetään syykuun alussa osakaskunnille, jätehuoltoviranomaiselle ja muille sidosryhmille keskustelutilaisuus. Tämän jälkeen LSJH:n tekemän ehdotuksen käsittely siirtyy jätehuoltoviranomaiselle. Jätehuoltoviranomainen on ratkaisevassa asemassa, koska jätehuoltomääräyksistä päättäminen kuuluu sen toimivaltaan.

Tikkavision toteuttaminen edellyttää jätehuoltomääräysten muuttamista niin, että bio- ja pakkausjätteiden keräysvelvoite koskee kaikkia kiinteistöjä 10 000 asukkaan kaupunkitaajamissa ja muissa taajamissa. LSJH:n asukasneuvonta on muutosten toteutuksessa ja tavoitteiden saavuttamisessa keskeisessä roolissa.

– Toivomme, että viranomainen suhtautuu ehdotukseemme myönteisesti. Olemme LSJH:ssa vakuuttuneita, että Tikkapalveluiden avulla pientaloalueiden asukkaat innostuvat lajittelemaan entistä tarkemmin. Nyt tarvitaan vallankumous keittiössä. Syrjäytetään yhdessä sekajätteen valta-asema, Turpeinen innostaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Viiden viikon liikennekatko päättyy maanantaina rantaradalla

Espoon kaupunkirata -hankkeen viiden viikon junaliikennekatkon työt ovat tulossa päätökseen. Junaliikenteen on määrä palata rantaradalle maanantaina 27. heinäkuuta kello 4. Katkon aikana on tehty noin 30 miljoonan euron arvosta rata- ja infrarakentamista, mikä vastaa euromääräisesti noin neljännestä hankkeen koko vuoden töistä.

Challenge Turku -triathlontapahtuma aiheuttaa muutoksia liikenteeseen viikonloppuna

Challenge Turku -urheilutapahtuma aiheuttaa merkittäviä muutoksia liikenteeseen tulevana viikonloppuna 25.–26. heinäkuuta. Tapahtuma aiheuttaa suurta liikennehaittaa keskustan alueella sekä ykköstiellä. Autoilijoita kehotetaan käyttämään muita ajoreittejä mahdollisuuksien mukaan.

Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla

Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.

Tyttö kateissa Turussa, poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja kadonneeksi ilmoitetusta 13-vuotiaasta tytöstä, joka mahdollisesti liikkuu Turun seudulla, pääkaupunkiseudulla tai Pirkanmaalla.

Videopuheluissa poliiseina esiintyvät huijarit uhkailevat ulkomaalaistaustaisia henkilöitä

Poliisi on havainnut myös Itä-Suomessa rikosaallon, jossa rikolliset lähestyvät poliiseina esiintyen erityisesti Suomessa asuvia ulkomaalaistaustaisia henkilöitä Google Meet -videopuheluiden välityksellä.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen avoinna heinäkuun loppuun asti

Saaristomeren venekeräykseen ehtii ilmoittautua vielä heinäkuun loppuun saakka.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen on auki vielä viikon verran, perjantaihin 31. heinäkuuta asti. Lounais-Suomen Jätehuolto ja Pidä Saaristo Siistinä ry noutavat keräykseen ilmoitetut, käytöstä poistetut veneet loppukesän ja syksyn aikana.

Kerrostaloasunnossa syttyi tulipalo Varissuolla

Kerrostaloasunnossa syttyi torstaina illalla pieni tulipalo Kraatarinkadulla Varissuolla. Palo oli sammunut ennen pelastuslaitoksen saapumista paikalle.

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä 23.–25. heinäkuuta. Itäisen Rantakadun moottoriajoneuvoliikenne katkaistaan Nunnankadun ja Rettiginrinteen välillä päivittäin kello 17–22. Paikalla on liikenneopasteet.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Asuntokauppalain kustannusvaikutuksia arvioitava tarkemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut oikeusministeriölle lausunnon asuntokauppalain muuttamista koskevasta esityksestä. Esitysluonnoksesta saa melko hyvän käsityksen asian taustasta, tavoitteista ja keskeisistä ehdotuksista, mutta taloudellisten vaikutusten suuruusluokka ja kohdentuminen jäävät monin osin epäselviksi.

Tarkista viemärin hajulukko ennen kesälomareissua

Vesilukon tehtävä on estää viemärikaasujen pääsy huoneilmaan, mutta käyttämättömänä sen vesi haihtuu vähitellen.

Pidemmälle kesälomareissulle suuntaavan on syytä tehdä kotona muutama tärkeä siivoustoimenpide ennen lähtöä. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kehottaa puhdistamaan ainakin lattikaivon ja laskemaan sen vesilukkoon vettä, jotta kotona ei odota lomalta palatessa viemärin haju.

Kulta löi osakkeet tuotoissa

Suomalaiset pitävät osakkeita selvästi parhaana pitkän aikavälin sijoituskohteena. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 29 prosenttia suomalaisista pitää osakkeita parhaana sijoituksena pitkällä aikavälillä. Asunnon valitsee 13 prosenttia, kullan tai muut fyysiset arvotavarat 12 prosenttia, korkosijoitukset yhdeksän prosenttia, metsän kahdeksan prosenttia, talletukset viisi prosenttia, käteisen kaksi prosenttia ja bitcoinin tai muut kryptovaluutat yksi prosentti. Vastaajista 18 prosenttia ei osaa nimetä parasta sijoitusta.

OP Varsinais-Suomi teki vahvan tuloksen vaikka liikevoitto laski

Petteri Rinne.

Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoitto oli alkuvuonna 64,4 miljoonaa euroa (71,2 miljoonaa euroa). Liikevoiton kehitykseen vaikutti korkokatteen heikkeneminen 69,6 miljoonaan euroon. Palkkiotuotot olivat selvässä kasvussa ja olivat 23,9 miljoonan euron (21,6 miljoonaa euroa) tasolla. Kulut yhteensä laskivat kaksi prosenttia asettuen 47,2 miljoonaan euroon.

Vuokrat nousivat valtion tukemissa asunnoissa vapaarahoitteisia asuntoja nopeammin

Tilastokeskus on julkaissut vuokratilastot vuoden toiselta neljännekseltä. Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat jatkoivat laskuaan pääkaupunkiseudulla, mutta muualla Suomessa vuokrat nousivat maltillisesti. Pääkaupunkiseudulla vuokrat laskivat 0,3 prosenttia vuoden takaisesta, kun muualla maassa nousua kertyi 0,4 prosenttia.

Avomaan vadelmasato on tänä vuonna hyvä

Vadelmakasvustot selvisivät talvesta hyvin.

Mansikka on tänä vuonna kypsynyt tasaisesti. Sekä maantieteelliset erot että lajike-erot ovat säilyneet läpi kauden ja mitään pidempiä hellejaksoja ei olla koettu. Tästä syystä tuotanto marjatiloilla on mennyt suunnitelmien mukaan ja sato on kypsynyt tasaisesti sen sijaan että, oltaisiin nähty satopiikkejä, jolloin mansikkasato olisi kypsynyt samanaikaisesti koko maassa ja lajike-erot olisivat tasaantuneet.

Kolean alkuviikon jälkeen vähitellen lämpenee

Suomen lähistöllä liikkuu viikonloppuna ja ensi viikon alkupuolella matalapaineen alue, joka tuo sateita myös Suomen alueelle. Sateiden painopiste on viikonloppuna maan länsiosassa ja Lapissa, kun taas idässä sää on poutaisempi ja lämpimämpi.

Suomen ympäristökeskus pilotoi automaattisesti tuotettuja sinileväarvioita

Vihertävää sinilevää rantavedessä kalliorannalla.

Suomen ympäristökeskus (Syke) on ottanut käyttöön pilotin, jossa vesi.fi-palvelun sinileväarviot tuotetaan automaattisesti havaintojen pohjalta. Uusi järjestelmä analysoi valtakunnallisen sinileväseurannan sekä kansalaisten tekemät havainnot ja kokoaa niistä ajantasaiset tilannearviot.

Uusi oikeusministeriöhuijaus uhkaa ulosotolla

Kilpi-sovelluksen tietokantaan on ilmoitettu runsaasti Suomi.fi-viestejä jäljitteleviä huijaussähköposteja. Uusimmassa versiossa lähettäjäksi väitetään oikeusministeriötä ja aiheeksi ulosottoviranomaisen asiakirjoja. Kilpi-sovelluksen havainnoissa näkyy samaan aikaan myös Klarna- ja DHL-huijauksia sekä vilkastunutta huijaussoittoliikennettä ulkomailta.

Ensimmäinen rakentamisvaihe alkaa Raision keskustassa

Raision keskustan tienparannushankkeessa on siirrytty ykkösvaiheen toteutukseen. Valmistelevien töiden, kuten työnaikaisen kiertotien valmistuttua varsinaiset rakennustyöt alkavat loppuvuoden aikana.

Näköislehti

Urheilu

Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov.

Lentopalloilija Alexej Zhbankov , 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

TPS:aa uhkaa pakkipula

Miska Ylitolva (vas.) ja Eetu Turkki.

TPS:n jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaavaa edustusjoukkuetta uhkaa pakkipula. TPS:n pelit Veikkausliigassa jatkuvat tulevana sunnuntaina 26. heinäkuuta, kun turkulaisjoukkue matkaa Helsinkiin kohtaamaan HJK:n. HJK-ottelusta TPS:n riveistä on pelikiellon vuoksi sivussa laitapuolustaja Oscar Häggström , joka sai yhden ottelun mittaisen pelikiellon maanantaisen Ilves-pelin kahden keltaisen kortin myötä.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta