Näin takaat koiralle turvallisen kesän

Koiran jättäminen kuumaan autoon on eläinsuojelurikos. Koiran jättäminen kuumaan autoon on eläinsuojelurikos. Kuva: Getty Images

Kesä tuo kuitenkin mukanaan monenlaisia riskejä koiralle, lämpöhalvauksesta sinilevään ja punkkeihin. Suomen Kennelliitto on koonnut eläinlääkärinsä Liisa Lilja-Maulan kanssa muistilistan turvalliseen kesän viettoon koiran kanssa.

Kesän helteillä lämpöhalvaus on todellinen riski koiralle. Lämpöhalvaus voi iskeä varsinkin autossa, mutta myös lenkillä tai kotipihalla. Myös sisätiloissa tulee helteellä olla tarkkana ja huolehtia riittävästä tuuletuksesta. Koiralla on aina oltava raikasta vettä saatavilla ja sen vointia tulee tarkkailla.

Vaikka koiralla olisi varjoinen paikka autossa, auto olisi varjossa ja ikkunat olisivat auki, lämpötila auton sisällä voi nousta nopeasti korkeaksi. Koiran jättäminen kuumaan autoon on eläinsuojelurikos. Lämpöhalvaus ei uhkaa ainoastaan autoon jätettyä koiraa, vaan riski on olemassa myös ulos auringonpaahteeseen kytketyllä koiralla.

Autolla matkustaessasi pyri välttämään koiran pitämistä suorassa auringonpaisteessa. Ilmastoidussakin autossa tulee varmistaa, että viileä ilma kiertää myös koiran matkustamistilaan, erityisesti silloin kun koira matkustaa auton takakontissa tai kuljetuskopassa. Pidä taukoja kohtuullisin väliajoin, jotta koira pääsee ulos vilvoittelemaan. Autossa koiran oloa voi helpottaa kylmäalustoilla tai pyyhkeeseen käärityillä jäisillä vesipulloilla.

Pidemmät lenkit kannattaa tehdä aamulla ennen kuin lämpötila nousee korkeaksi tai illalla kun ilma alkaa jo viilentyä. Koiralle on hyvä ottaa vesipullo mukaan, kun sen kanssa liikkuu lämpimällä säällä. Päivällä ulkoilut kannattaa pitää mahdollisimman lyhyinä.

Aurinkoisella säällä ulkoillessa olisi hyvä pyrkiä välttämään liikkumasta pitkiä matkoja asfaltilla. Asfaltin lämpötila voi nousta auringon paisteessa todella korkeaksi ja aiheuttaa koiran anturoille vahinkoa, jopa palovammoja. Auringon paahtaessa myös ohutturkkisten ja karvattomien koirien iho pitää muistaa suojata palamiselta.

Uiminen kuumalla kesäsäällä on loistava tapa viilentyä, niin koiralle kuin ihmisellekin. Tarkasta kuitenkin veden laatu ennen kuin päästät koirasi uimaan. Meri- ja järvivesissä voi esiintyä myrkyllistä sinilevää.

Älä anna koiran juoda tai uida vedessä, jossa havaitset sinilevää. Mikäli koira kuitenkin pääsee veteen, pese ja huuhtele koiran turkki huolellisesti, jotta koiran iho ei pääse ärtymään. Sinilevälle vakavasti altistunut koira oireilee yleensä rajusti.

Hot spot on koiran iholla oleva punoittava ja kostea tulehdusalue. Hot spotin syynä voi olla mikä tahansa paikallinen ärsytys iholla, mutta kesäisin, erityisesti tiivisturkkisilla roduilla, pitkittynyt kosteus voi altistaa hot spotin kehittymiselle. Tarkkaile siis koirasi ihoa ja huolehdi koirasi turkin kuivaamisesta uimisen tai suihkun jälkeen.

Punkeilta suojautuminen on tärkeää niin koiran kuin myös muun perheen terveyden kannalta. Punkinpurema voi aiheuttaa koiralle esimerkiksi anaplasmoosia ja borrelioosia, jotka ovat bakteeriperäisiä infektiosairauksia. Näiden siirtyminen punkista koiraan kestää useita tunteja. Koirilla harvinaisempi puutiaisaivokuume sen sijaan voi tarttua jo muutamissa minuuteissa. Kiinnittymättömät punkit voivat taas kulkeutua koiran turkista ihmiseen.

Punkkien torjuntaan suositellaan hankkimaan punkkien estolääke joko eläinlääkäriltä tai apteekista. Punkkien torjuntaan tarkoitettuja valmisteita on monia erilaisia, joten koirallesi sopivaa valmistetta etsiessä kannattaa käyttää asiantuntija-apua. Koiralle on joka tapauksessa hyvä tehdä punkkitarkastus päivittäin.

Huomioi nämä koiran kanssa

• lämpöhalvaus

• uiminen: sinilevä ja hot spot -ihottuma

• punkit

• kyyn purema ja ampiaisen pisto

• grilliruoka ja muut koirille sopimattomat kesäherkut

• koiran pitäminen kytkettynä

• koiran kotiapteekki

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Rautakautista karjalaista kädentaitoa esillä Nautelankosken museossa

Turun Karjalaseuran Käspaikkakerhon taitajat Tuula Ahtiainen ja Helena Nurmela valmistavat perinteisiä karjalaisia käsitöitä lauantaina 4. heinäkuuta kello 13–16 Liedossa Nautelankosken museon myllärintuvassa.

Mynämäellä kadonnut nainen löydetty kuolleena – poliisi epäilee henkirikosta

Viime torstaina 18. kesäkuuta Mynämäellä viimeksi nähty 28-vuotias nainen löytyi keskiviikkona kuolleena. Poliisi epäilee naisen menehtyneen henkirikoksen seurauksena.

Paraisten Pajbackan lähivirkistysalueen kehittämiseen EU-rahaa

Pajbackan alue halutaan laajempaan virkistyskäyttöön.

Paraisilla toimiva Nordkalk on saanut EU-maaseuturahoitusta Pajbackan alueen kehittämiseen. Alueella asui aikanaan Nordkalkin työntekijöitä perheineen, ja alue on monelle paraislaiselle tuttu vuosikymmenten ajalta.

Kemiönsaari sai Sustainable Travel Finland -tunnuksen

Kemiönsaari on Suomen suurin saari.

Visit Kemiönsaari on saanut Visit Finlandin myöntämän Sustainable Travel Finland (STF) -tunnuksen matkailualueena. Tunnus on merkittävä tunnustus pitkäjänteisestä työstä kestävän matkailun kehittämiseksi sekä tärkeä askel kohti entistä vahvempaa kestävää ja kansainvälistä matkailua.

Pianisti Aleksei Rybakov konsertoi Taidekappelissa

Aleksei Rybakov.

Nuori konserttipianisti Aleksei Rybakov palaa konsertoimaan Turkuun sunnuntaina 5. heinäkuuta kello 15 Turun Pyhän Henrikin Ekumeenisessa Taidekappelissa. Tällä kertaa soi Aleksein uusi ohjelma Hopeakausi – romantiikan ja symboliikan rajalla , joka sisältää teoksia 1900-luvun suomalaisilta ja venäläisiltä säveltäjiltä, kuten Erkki Melartin , Oskar Merikanto , Sergei Rahmaninov , Alexander Skrjabin , Aarre Merikanto ja Vladimir Rebiko v.

Klassikkoravintola Panini sulkee ovensa

Janne Juvonen Paninin ravintolasalissa.

Turun pitkäikäisimpiin ravintoloihin kuuluva italialaishenkistä ruokaa tarjoava Panini lopettaa toimintansa 22. elokuuta. Ravintola ehti palvella asiakkaita 29 vuoden ajan Turun Vähätorin varrella.

Torilava tuo estradin Raision kesään

Raision torilla nautitaan elävästä musiikista ja tanssin saloista lauantaisin koko heinäkuun ajan. Tasalanaukiolla sijaitsevalle torille rakennettiin tiistaina lava, joka on paikallaan koko heinäkuun ajan.

Keskiajan Turussa eletään vuotta 1466

Keskiaikaista muotia Vanhalla Suurtorilla.

Keskiajan Turku 25.-28. kesäkuuta tekee uuden aluevaltauksen, kun Katedralskolanin sisäpihalle pystytetään tänä vuonna Elävöitysleiri. Siellä historian elävöittämistä harrastavat ryhmät nostavat telttansa ja elävät keskiaikaista leiriarkea koko tapahtuman ajan. Tapahtuman vieraat ovat tervetulleita kurkistamaan leireihin ja tutustumaan elävöittäjien varusteisiin. Miekkoja ja haarniskoita voi nähdä myös tositoimissa miekkailunäytöksissä jokaisena tapahtumapäivänä.

Varsinais-Suomen työttömyys laski toukokuussa

Varsinais-Suomen kuntien työllisyyspalveluissa oli toukokuun lopussa 26 900 työtöntä työnhakijaa. Toukokuun aikana työttömien määrä yleensä tippuu huhtikuuhun verrattuna hieman, kuten tälläkin kertaa, työttömien määrän laskiessa 600 hengellä edelliseen kuukauteen verrattuna. Vuotta aiemmasta on työttömien määrä noussut 1 300 henkilöllä eli 5 prosenttia, kun koko maan työttömien määrä on noussut samassa ajassa 6 prosenttia. Varsinais-Suomessa lomautettujen määrä on noussut alle sadalla hengellä verrattuna vuodentakaiseen.

Hopeakausi soi Turussa – Aleksei Rybakovin pianokonsertti Taidekappelissa

Nuori konserttipianisti Aleksei Rybakov palaa jälleen konsertoimaan Turkuun sunnuntaina 5. heinäkuuta kello 15 Turun Pyhän Henrikin Ekumeenisessa Taidekappelissa. Tällä kertaa soi Aleksein uusi ohjelma Hopeakausi - romantiikan ja symboliikan rajalla , joka sisältää teoksia 1900-luvun suomalaisilta ja venäläisiltä säveltäjiltä.

Posti avaa uusia itsepalvelupisteitä Varsinais-Suomeen

Posti laajentaa palvelujaan Varsinais-Suomessa ja avaa kesän 2026 aikana useita uusia itsepalvelupisteitä sekä automaatteja. Tavoitteena on vastata kysyntään ja tuoda suositut pakettipalvelut mahdollisimman lähelle asiakkaita.

Roolipelaajalla on maailma mielen syövereissä

Mari-Liisa Varila (vas.) ja Kristel Nyberg ovat olleet mukana tekemässä Tähtiin kirjoitettu -roolipeliä.

Pöytäroolipelejä pelataan hieman kuin lautapelejä. Pelinjohtaja suunnittelee seikkailut ja toimii kertojana. Peli etenee keskustelemalla, hankalissa tilanteissa annetaan nopan määrätä etenemisen suunta tai jonkin tapahtuman lopputulos.

Torstaina alkavat Käsityöläismarkkinat vaiktuttavat jokirannan liikenteeseen

Turun Käsityöläismarkkinat -tapahtuma aiheuttaa poikkeuksellisia liikennejärjestelyitä jokirannassa loppuviikon ajaksi. Väliaikaisia liikennejärjestelyitä asennetaan jo 24. kesäkuuta alkaen.

Satakunnantien ja Tampereentien liittymäalueella alkaa laaja katutyömaa

Saneeraustyöt käynnistyvät Satakunnantien ja Tampereentien risteyksestä ensi viikolla. Työmaa tulee vaikuttamaan alueen liikennejärjestelyihin.

EU:n maaseuturahoitusta 85 matkailuhankkeelle Varsinais-Suomessa

Lounais-Suomen elinvoimakeskus ja Varsinais-Suomen Leader-ryhmät ovat myöntäneet EU:n maaseuturahoitusta kaudella 2023–2027 yhteensä 85 matkailuhankkeelle Varsinais-Suomessa. Näistä 26 on saanut rahoitusta elinvoimakeskukselta ja 59 paikallisilta Leader-ryhmiltä. Matkailuhankkeiden yhteenlaskettu kokonaiskustannus on 5,9 miljoonaa euroa ja tuen osuus 3,3 miljoonaa euroa.

Playa del Raisio Beach Party tällä viikolla

Merellinen Raisio näyttää jälleen tulevana kesänä parhaat puolensa, kun Playa del Raisio Beach Partyt järjestetään jo neljättä kertaa Hahdenniemen uimarannalla. Festivaalipäivät ovat perjantai ja lauantai 26.–27. kesäkuuta.

Alkon sunnuntaiaukioloille sinetti

Eduskunta hyväksyi tänään 23. kesäkuuta lakimuutoksen, jossa Alkon enimmäisaukioloaikoja laajennetaan. Laajemmat lauantai-iltojen aukioloajat otetaan käyttöön suunnitelman mukaan lauantaista 4. heinäkuuta alkaen 108 myymälässä, joista 35 myymälää on jatkossa auki myös sunnuntaisin.

Näköislehti

Urheilu

Mingsupphakun ottelee thainyrkkeilyn amatöörien maailmanmestaruudesta

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun iskee torstaina 60 kilon amatöörien thainyrkkeilyn MM-finaalissa ruotsalaista Ewin Atesia vastaan.

Haave Saaristo-Jukolasta etenee

Jukolan Viesti juostiin viimeksi Varsinais-Suomessa Mynämäellä vuonna 2022.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n suunnitelmat Jukolan viestin järjestämiseksi Varsinais-Suomessa 2030-luvun alulla etenevät. Jukolan johtoryhmän tekemässä katsastuksessa todettiin, että seurat voivat edetä varsinaisen hakemuksen tekemiseen. Seurojen tavoite on tuoda Jukola saaristomaisemiin. Seurojen pitää jättää Jukola-hakemuksensa lokakuussa. Vuosien 2031–33 Jukolan viestien järjestäjät valitaan keväällä 2027.

Otteluanalyysi: Interin kone piiputtaa, neljäs perättäinen tasuri

Janne-Pekka Laine teki Interin tasoitusmaalin.

Inter pelasi jalkapalloilun Veikkausliigassa jo neljännen perättäisen tasapelin, kun Seinäjoen Jalkapallokerho pakotti kotijoukkueen 1–1-tasapeliin Kupittaalla. Paikka sarjan kärjessä säilyi silti maalieron turvin.

Jephta jatkaa Turussa kauden 2028 loppuun

FC Inter on käyttänyt Niger Tornadoesin kanssa tekemässään lainasopimuksessa olleen osto-option hyökkääjä Clinton Jephtasta . Siirron myötä Jephtan sopimus FC Interin kanssa ulottuu kauden 2028 loppuun asti.

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.