Olympiafinaalin uusinta Paavo Nurmi Gamesissa

Daniel Ståhl. Daniel Ståhl. Kuva: Jukka Vaso

Paavo Nurmi Games kokoaa maailman parhaat kiekonheittäjät Turkuun 17. kesäkuuta. Hiljattain maailmanennätyksen 75,56 heittänyt Liettuan Mykolas Alekna saa kilpailussa tilaisuuden revanssiin kolmen sentin tappiostaan Pariisissa olympiavoiton vieneelle Jamaikan Roje Stonalle.

– Pariisin kisojen kärkikaksikon lisäksi Turussa heittävät pronssimitalisti Australian Matt Denny sekä seuraaville sijoille sijoittuneet Slovenian Kristjan Čeh, Itävallan Lukas Weisshaidinger, Saksan Clemens Prüfer ja Ruotsin Daniel Ståhl, sanoo kisojen urheilijahankinnasta vastaava Arttu Salonen tiedotteessa.

– Melkoinen starttilista. Kaikki nämä heittäjät ovat rikkoneet 70 metriä. Denny heitti huhtikuussa maailman kaikkien aikojen kakkostuloksen 74,78. Prüfer puolestaan on kevään aikana petrannut ennätyksensä lukemiin 71,01.

Vuosi sitten Paavo Nurmi Gamesissa ei kiekkoa heitetty, joten yleisön suosikkina kilpailuun lähtevä, Tokion olympiavoittaja Daniel Ståhl puolustaa kilpailussa vuosien 2020–23 voittosarjaansa ja kenttäennätystään 70,62, jonka hän heitti 2022.

– Tämä kilpailijakaarti taistelee syyskuussa Tokiossa MM-mitaleista, joten keskinäinen kilpailu on kovaa läpi kesän. Odotan mielenkiinnolla, millainen Turun kenttäennätys on, kun kilpailu on heitetty, Salonen sanoo.

Alekna, 22, on voittanut Euroopan mestaruuden, olympiahopean ja MM-kisoista hopean ja pronssin, joten liettualaisen Tokion MM-kisatavoitetta ei tarvitse arvailla.

Kilpailukauden Alekna on aloittanut väkevästi. Ramonassa Oklahoman tuulissa syntyneen ME:n ohella hän on heittänyt Berkelyssä Kaliforniassa 71,20 ja 70,09.

Jamaikan Stona heitti olympiafinaalissa 70 metriä ja petrasi ennätystään vajaan metrin. Sittemmin hän ei ole kilpaillut, mutta osallistui talvella amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigan Player Pathway -ohjelman leirille. Sieltä muiden lajien urheilijoilla on mahdollisuus tavoitella NFL-paikkaa.

– En tiedä, onko Stonalla NFL-suunnitelmia. Hän taitaa senkin lajin, mutta minun saamien tietojen mukaan hän jatkaa kesällä kiekonheiton parissa ja on managerinsa mukaan tulossa Turkuun hyvässä vireessä, Salonen kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Täydennetyt elintarvikkeet ja ravintolisät tärkeitä vegaanien luustolle

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvisi, että vegaaniruokavaliota noudattavat lapset ja aikuiset saavat keskimäärin riittävästi luustolle tärkeitä kalsiumia ja D-vitamiinia, mutta luun aineenvaihdunta poikkeaa sekaruokavaliota noudattavista.

Kirjastossa sukelletaan Juicen teksteihin ja musiikkiin

Raision Kirjastotalo on omistettu Juice Leskisen musiikille ja teksteille lauantaina 20. syyskuuta kello 13–16. Martinsalissa kuullaan Leskisen kappaleita tuttujen artistien esittämänä sekä asiantuntijaluento.

Omakotitalossa tulipalo lähistölle osuneen salamaniskun seurauksena Paattisilla

Omakotitalossa syttyi tulipalo lähistölle osuneen salamaniskun seurauksena Tiipiläntiellä Paattisilla lauantaina iltapäivällä. Talossa oli syttymishetkellä kaksi aikuista ja lapsi. He pääsivät vahingoittumattomana ulos.

Maailman kuuluisin rakastajapari ÅST:n näyttämöllä

Romeo ja Julia

Åbo Svenska Teaterin Päänäyttämöllä saa 18. syyskuuta ensi-iltansa Shakespearen Romeo ja Julia . Uustulkinnassa tarina sijoittuu fiktiiviseen nykyaikaan, jossa Veronan nuoret viettävät aikaa kaupungilla, juhlivat, rakastavat, vihaavat ja kaipaavat.

Loton potti nousee kolmeen miljoonaan euroon – Jokerista 40 000 euron voitto Kaarinaan

Lotossa ei tänä iltana löytynyt täysosumaa, joten ensi viikolla potissa on tarjolla kolme miljoonaa euroa. Loton kierroksen 37/2025 oikea rivi on 8, 11, 13, 30, 32, 36, 40 sekä lisänumero 9. Plusnumeroksi arvottiin 17.

The Singing Men of Texas -kuoro esiintyy Mikaelinkirkossa

Singing Men of Texas saapuu Mikaelinkirkkoon.

Kuoro Singing Men of Texas saapuu Yhdysvalloista Itämeren alueelle tänä syksynä mukanaan vahvaääniset laulajansa sekä täysikokoinen orkesteri. Kuoromusiikkityylien yhdistelmistään tunnettu ryhmä jatkaa maailmanlaajuista lähetystyötään – he ovat esiintyneet tähän mennessä jo yli 25 eri maassa.

Koira hyökkäsi kolmen ihmisen kimppuun Raisiossa – poliisi ampui koiran

Vapaana ollut koira hyökkäsi kolmen ihmisen kimppuun aiheuttaen eri asteisia vammoja Raisiossa Raisionkaarella lähellä Metsäsyltyntien risteystä.

Taksiuudistus – Bernerin aivopieru

Bernerin taksiuudistuksen jälkeen tulleet taksit ovat epäluotettavia, varsinkin ne autot, joissa ei lue mitään firman nimeä.

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Pete Poskiparta tuo mentalismin kosketusetäisyydelle Sopukassa

Pete Poskiparta.

Pete Poskiparran uusi sooloesitys tuo taikuuden ja mielen ihmeet lähelle katsojaa, lähes kosketusetäisyydelle. Kaupunginteatterin Sopukan intiimi tila avaa mielikuvitusmaailman, jossa telepatiakin voi olla totta. Esityksessä kuljetaan mielen vuoristoradalla tunnelmasta toiseen. Välillä kutitellaan nauruhermoja, toisaalla luetaan katsojan ajatuksia ja heti perään saatetaan kokeilla klassista taikuutta. Yleisö on kuitenkin täysin turvassa ja jokainen katsoja päättää itse haluaako vain seurata mahdottomia tapahtumia sivusta vai osallistua niiden tekemiseen.

Kysely: Alkolukko tärkein liikenneturvallisuustoimi

Alkolukko toistuvasti päihtyneenä ajaneiden autoihin nousi tärkeimmäksi liikenneturvallisuustoimeksi tuoreessa kyselyssä. Huoli rattijuopumuksista on kasvanut kahdessa vuodessa, ja kuljettajan ajoterveys korostuu aiempaa selvemmin.

Elämäkertanäytelmä arkkitehti Aino Aallosta kertoo naisesta Alvarin takana

Johanna Parkkinen.

Ensi talvena Paimion Teatterissa saa ensi-iltansa arkkitehtoninen elämäkertanäytelmä Aino A . Näytelmä perustuu Jari Järvelän romaaniin, josta sen näytelmäksi on kirjoittanut Kati Kaartinen . Ohjaaja on visuaalisesti näyttävistä ohjauksistaan tunnettu Johanna Parkkinen .

Eloranta: Varsinais-Suomen hälyttävä työttömyystilanne vaatii välittömiä toimia

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) pitää Varsinais-Suomen työllisyystilannetta erittäin hälyttävänä. Maakunnan pitkäaikaistyöttömyys lähestyy jo koko mittaushistorian huippua. Eloranta vaatii hallitukselta toimia yhä kasvavan pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi.

Indie pop -bändi Goodnight Monsters juhlakeikalle

Goodnight Monsters vuosimallia 2008.

Turkulaisen Goodnight Monstersin debyyttilevyn The Brain That Wouldn’t Die julkaisusta tulee syksyllä kuluneeksi 20 vuotta. Yhtye kasaa rivinsä ja soittaa helsinkiläisen Merriesin kanssa kaksi juhlakeikkaa. Merries täyttää tänä vuonna 15 vuotta. Keikkapaikkoina ovat 22. elokuuta Loose Helsingissä ja 20. syyskuuta Dynamo Turussa.

Wizz Air avaa suoran reitin Turusta Vilnaan

Lentoyhtiö Wizz Air tekee lyhyen ajan sisään jo toisen reittiavauksen Turussa. Joulukuussa avautuvan uuden lentoreitin kohde on Liettuan pääkaupunki Vilna. Euroopan nopeimmin kasvaviin lentoyhtiöihin kuuluva Wizz Air on lähiaikoina julkaissut merkittävän määrän uusia reittejä eri puolille Eurooppaa. Turku on nyt saamassa osansa näistä avauksista, sillä yksi uusista yhteyksistä tulee Turun ja Vilnan välille.

Kekseliäät kalareseptit keräävät kehuja

Sitruunapestoahven ja kaalipihvi.

– Kala on uskomattoman monipuolinen raaka-aine – sen voi paistaa, grillata, kypsentää uunissa, friteerata tai tarjota vaikka raakana. Kala on nopea valmistaa ja myös valmiina löytyy paljon hyviä kalatuotteita, kuten säilykkeitä ja graavikalaa, listaa Mikko Niemi .

Isin ja Tommin taajuudella

Vaakku Varjus (vas.) ja Janne Porkka tutustuivat 1980-luvulla. Samanlaisen huumorintajun omannut kaksikko alkoi viettää aikaa yhdessä myös työkuvioiden ulkopuolella. Kuvassa ollaan Isin ja Tommin nauhoituksissa vuonna 1996.

Janne Porkka juontaa Ari ”Vaakku” Varjuksen muistoillan Kårenilla

Eurojackpotin potti nousee jo noin 116 miljoonaan euroon

Eurojackpotin kierroksen 37/2025 perjantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistaina Eurojackpotin potti nousee jo noin 116 miljoonaan euroon.

Urheilu

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Puukkokatsomo: Huipennus edessä

Axel Kouame.

Kotimaisen jalkapalloliigan huipennus, kuuden joukkueen mestaruussarja, käynnistyy lauantaina 13. syyskuuta. Interin osalta mestaruussarja alkaa Gnistanin vieraana. Ensimmäinen mestaruussarjan kotiottelu on edessä 23. syyskuuta, jolloin HJK vierailee Kupittaan nurmella.

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.