Muuse haluaa rikkoa Virénin Suomen ennätyksen Paavo Nurmi Gamesin 5 000 metrillä

Mustafe Muuse. Mustafe Muuse. Kuva: Timo Jakonen

Mustafe Muuse haluaa rikkoa Lasse Virénin vuonna 1972 juokseman 5 000 metrin Suomen ennätyksen 13.16,3 kesäkuussa Turussa Paavo Nurmi Gamesissa (PNG).

– Se on tavoitteena. Juoksu rakennetaan sen ympärille, niin että mukana on kavereita tuon tuloksen ylä- ja alapuolelta. Hienoa, että Paavo Nurmi Games innostui tästä ja ryhtyi järjestämään juoksua, Muuse kiitteli PNG:n kumppaneiden aamiaistilaisuudessa Turussa torstaina.

Muusen 5000 metrin ennätys on viime vuonna juostu 13.30,04. Hän kokee, että ennätystavoitteen julkistaminen tuo hänelle sopivasti painetta.

– Luin tuossa Paavo Nurmi Gamesin toimistolla vanhaa lehteä, jossa Paavo Nurmi lupasi aikanaan juosta Turussa maailmanennätyksen. Kai sitä nyt voidaan luvata, että tavoitellaan Suomen ennätystä, Muuse sanoo.

– Koen, että ennätyksen rikkominen on ihan mahdollista. Rakennan kilpailuun kesän ensimmäisen kuntopiikin.

Paavo Nurmi Gamesia järjestävän PN Turku Oy:n toimitusjohtaja Jari Salosta ei tarvinnut taivutella ottamaan 5 000 metriä kilpailun lajivalikoimaan.

– Upeaa, että suurjuoksija Paavo Nurmen nimeä kantavassa kilpailussa tavoitellaan toisen mestarijuoksijan Lasse Virénin SE-aikaa, Salonen toteaa.

– Kovatasoisen 5000 metrin juoksun rakentamisessa on monta palikkaa alkaen jänisten ja juoksijakaartin hankinnasta, mutta sen eteen tehdään kaikki mahdollinen.

Salosen mukaan 5000 metrin paluu Paavo Nurmi Gamesin lajivalikoimaan on osa tämän vuoden vahvaa juoksupainotusta.

– Lajilistaa on rakennettu sinivalkoiset silmälasit päässä, mutta näin on ollut mukava tehdä, kun suomalaisia kansainvälisen tason urheilijoita on tarjolla eri juoksumatkoilla ja useissa lajeissa, Salonen sanoo.

Paavo Nurmi Gamesin miesten lajit ovat 100 metriä, 1 500 metriä, 5 000 metriä, 110 metrin aidat, 3 000 metrin esteet, pituushyppy, keihäs ja kiekko.

Naisten lajit ovat 100 metriä, 800 metriä, 1 500 metriä, 100 metrin aidat, 3 000 metrin esteet, korkeus, seiväs ja moukari.

Vaikka juoksupainotus on vahva, kenttälajeja ei ole unohdettu.

– Kolme pitkää heittolajia palaa lajivalikoimaan. Yleisön ja Daniel Ståhlin perheen toiveista kiekonheitto on ohjelmassa, ja toimimme niin, että Ståhl nähdään Turussa. Ohjelmassa ovat myös miesten keihäs ja naisten moukari.

Paavo Nurmi Gamesin lajiohjelmaan vaikutti myös yhteistyö Timanttiliigan Tukholman ja Oslon kilpailuiden kanssa. Kilpailut muodostavat Nordic Athletics Week -kokonaisuuden.

– Yhteistyö näkyy esimerkiksi siinä, että miesten pituushyppy, joka on lajina Tukholmassa, palaa Paavo Nurmi Gamesin ohjelmaa. Odottelemme mielenkiinnolla, miten yhteistyö näkyy kesän urheilijalistoilla, Salonen sanoo.

Yhteistyö pohjoismaisten Timanttiliigan kilpailuiden kanssa on askel kohti PNG:n toivetta nousta Kv. yleisurheiluliiton (WA) kultatason kilpailusarjasta Timanttiliigaan 2029, kun Turun kaupunki täyttää 800 vuotta.

– Sitä kohti mennään urheilullisesti ja olosuhteiden osalta. Paavo Nurmen stadion saa kesäksi uuden Mondo-pinnoitteen. Suorituspaikat ovat siten huippukunnossa, Salonen sanoo.

Paavo Nurmi Gamesin kumppaniverkosto on päättyneen vuoden ja kuluvan syksyn aikana kasvanut lähes 20 yrityksellä. Pitkään mukana olleista kumppaneista yhteistyörooliaan vahvistaa Sunborn Group, jonka lippulaivayksiköstä Naantalin Kylpylästä tulee uuden yhteistyösopimuksen myötä Paavo Nurmi Gamesin virallinen kisahotelli. Urheilijat ja heidän taustajoukkonsa majoittuvat vuosina 2025–27 Naantalin Kylpylässä.

– Tämä on upea tilaisuus laajentaa pitkäaikainen yhteistyö tuomalla Naantalin Kylpylä kisojen päämajaksi ja päämajoituskohteeksi. Olemme näin mukana kehittämässä Paavo Nurmi Gamesin tietä kohti Timanttiliigaa, kertoo Sunborn Groupin myynti- ja markkinointijohtaja Joni Hakkarainen.

– Naantalin Kylpylä tarjoaa urheilijoille ja heidän taustajoukoilleen paitsi ylivertaiset majoituspuitteet myös ”kisakyläfiiliksen”.

Samoin näkee kisojen pääsihteeri Veera Sahlberg.

– Naantalin Kylpylä kansainvälisenä matkailuvetonaulana ja kilpailun uutena päämajana vahvistaa luontevasti myös Paavo Nurmi Gamesin roolia merkittävänä seudullisena toimijana, Sahlberg sanoo.

Paavo Nurmi Games kilpaillaan Turussa 17. kesäkuuta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vanhemmat esimerkkinä liikenteessä

Jokainen varmasti ymmärtää, että pienet lapset ottavat melkoisesti mallia vanhempiensa käyttäytymisestä. Ei riitä, että vanhemmat neuvovat (jos neuvovat) miten liikenteessä toimitaan vaan kyllä vanhempien täytyy ymmärtää olla myös esimerkkinä.

Eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

– Viimeksi Suomessa myytiin kulunutta lokakuuta enemmän asuntoja yli kolme vuotta sitten syyskuussa 2022. Käytettyjen asuntojen kauppoja solmittiin syyskuussa eniten kolmeen vuoteen, ja nyt lokakuussa asuntokauppaa tehtiin vielä syyskuutakin enemmän, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Huijaukset muuttuvat yhä taitavammiksi

Rikolliset kehittävät jatkuvasti uusia tapoja huijata suomalaisia verkossa. Viestejä ja puheluita saapuu yhä useammista kanavista, ja ne ovat aiempaa vakuuttavammin laadittuja. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa: pysähdy, arvioi ja varmista viestin aitous ennen kuin toimit.

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Emma Lindqvist jatkaa Raisio Pride ry:n puheenjohtajana

Vuosittaista ihmisoikeus- ja kulttuuritapahtumaa Raisio Pride järjestävän yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Emma Lindqvist .

Loppukesällä juotiin vettä ja popsittiin hedelmiä ja marjoja

Hedelmien ja marjojen myynnin arvo kasvoi heinä–syyskuussa 18 prosenttia.

Hedelmät, marjat ja alkoholittomat juomat erottuivat kovina kasvajina ruokakaupan myynnissä. Alkoholijuomien myynti kasvoi hitaammin kuin elintarvikemyynti kokonaisuudessaan. Tiedot käyvät ilmi päivittäistavarakaupan tuoteryhmäkohtaisesta myyntitilastosta heinä–syyskuulta.

Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus

Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.

Vuorten, jään ja lumen tematiikkaa näyttelyssä

Näyttely aloittaa Petra Kallion ja Taru Salosen yhteisen näyttelykokonaisuuksien sarjan.

Petra Kallion ja Taru Salosen näyttely Murros on esillä Galleria Räyhässä 16. marraskuuta asti. Kallio ja Salonen ovat turkulaisia kuvataiteilijoita ja taidegraafikoita, jotka työskentelevät perinteisin painetun taiteen menetelmin soveltavasti ja kokeilevasti.

Yrittäjägallup: Joka viides pk-yritys rekrytoimassa

Pienten ja keskisuurten yritysten rekrytointinäkymät ovat lupaavat: reilu joka viides (22 %) pk-yritys suunnittelee palkkaavansa uusia työntekijöitä seuraavan vuoden aikana. Erityisen aktiivisia ovat vähintään 10 henkilöä työllistävät yritykset, joista jopa 62 prosenttia aikoo rekrytoida. Itäinen Suomi rekrytoi aktiivisimmin.

OmaSp: Turun seudulla positiivisia merkkejä

Maija Koivunen.

OmaSp-pankin vertailukelpoinen tulos tammi–syyskuulta ennen veroja oli 16,1 miljoonaa euroa (27,6). Kolmannen neljänneksen vakavaraisuussuhde vahvistui vuodentakaisesta ja oli 19,2 prosenttia (15,6).

Eurojackpotissa yksi täysosuma

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 45/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla 54 miljoonan potti matkasi Saksaan.

Vanhan Suurtorin joulun ohjelma julkaistu

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna.

Vanhan Suurtorin joulu järjestetään neljänä joulunalusviikonloppuna 22.–23. marraskuuta, 29.–30. marraskuuta, 6.–7. joulukuuta ja 13.–14. joulukuuta. Tapahtuman järjestää Turun Suurtorin keskiaika ry.

Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä

Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU- ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.

Viking Linen à la carte -ravintoloissa juhlasesonkina äyriäisbuffet

Tarjolla on muun muassa hummeria, taskuravun saksia, merirapua, sinisimpukoita ja käsin kuorituista katkaravuista tehtyä skagenia.

Viking Linen à la carte -ravintoloihin katetaan juhlasesongin kunniaksi äyriäisbuffet, jossa tarjolla on niin hummeria kuin ostereitakin. Kiinnostus mereneläviä kohtaan on kasvanut vuosi vuodelta.

Myyräkannat runsaat eteläisessä Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelun huippuvaiheessa eteläisen Suomen itäosissa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Muuallakin Oulun eteläpuoleisessa Suomessa myyräkannat ovat runsastuneet tuntuvasti kuluneen vuoden aikana. Pohjois-Suomessa myyriä on niukasti.

Loisto Kotipalvelu osti Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan

Mikko Rantanen.

Loisto Kotipalvelu -brändillä tunnettu turkulainen yritys, Kotimaan Huolenpitopalvelut Oy, vahvistaa palvelualuettaan ostamalla Nousiaisista Siivousliike Pöyhönen Oy:n liiketoiminnan.

Nuorten työllistymissetelin käyttöönotto etenee

Työ- ja elinkeinoministeriö järjestää 7.–23. marraskuuta lausuntokierroksen valtioneuvoston asetusluonnoksesta, jossa säädettäisiin työvoimaviranomaisten avustuksesta, jolla nämä voisivat tukea yrityksiä työllistämään alle 30-vuotiaita nuoria työttömiä. Kyse on niin kutsutusta nuorten työllistymissetelistä. Yritysten saama avustus kattaisi puolet nuoren palkasta puolen vuoden ajalta.

Korjaaminen vähentynyt edelleen taloyhtiöissä

Korjausrakentamisen määrä jäänee jälkeen tänä vuonna edellisvuosista.

Kiinteistöliiton syksyn Korjausrakentamisbarometrin perusteella taloyhtiöiden korjausrakentaminen supistuu edelleen lievästi kuluvana vuonna. Uusia korjaushankkeita suunnittelee useampi kuin viime vuonna, mikä ennakoinee urakointienkin kasvua ensi vuodesta lähtien.

Urheilu

Ivan Piñol jatkaa TPS:n päävalmentajana

Ivan Piñol.

Ivan Piñol jatkaa Turun Palloseuran miesten edustusjoukkueen päävalmentajana kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella. Piñol tarttui turkulaisseuran peräsimeen tammikuussa ja onnistui vaikeista lähtökohdista luotsaamaan TPS:n takaisin Veikkausliigaan. Piñol ja TPS päättivät yhdessä onnistuneen kauden päätöksen jälkeen käyttää espanjalaisvalmentajan sopimuksessa olleen option kahdesta lisävuodesta.

Raision Loimu haastaa Tuto Volleyn

Miesten Mestaruusliigan kauden ensimmäinen derby koetaan 15. marraskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun Tuto Volley isännöi Raision Loimua. Kummallakin joukkueella on paljon pelissä, sillä kauden alku on ollut haastava.

Onni Helén nuorten maajoukkueen matkassa

Onni Helén.

TPS-kasvatti Onni Helén on valittu Pikkuhuuhkajien mukaan marraskuussa Turussa pelattaviin U21-ikäluokan EM-karsintapeleihin. 19-vuotias hyökkääjä iski Ykkösliigassa 14 maalia ja antoi seitsemän maaliin johtanutta syöttöä. Hän oli TPS:n paras maalintekijä. Helén oli isossa roolissa johdattamassa TPS:ää takaisin Veikkausliigaan, kun hän viimeisteli kaksiosaisissa liigakarsinnoissa kolme maalia KTP:n verkkoon.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.