Psykoterapia- ja taideterapiayhdistykset järjestävät kehon ja mielen kongressin Turussa
Turussa toteutetaan 12.–14. kesäkuuta ensimmäinen kehon ja mielen kongressi, jonka järjestäjinä on 30 psykoterapia- ja taideterapia-alan yhdistystä yhdessä Turun kesäyliopiston kanssa. Aiemmin psykoterapia- ja taideterapiayhteisöt eivät ole tehneet näin laajasti yhteistyötä yhteisen asian äärellä.
– Mielessäni alkoi kypsyä ajatus yhteistyöstä teeman ympäriltä. Aloin visioida kongressia, jonka suunnittelu ja järjestely kokoaisi laajasti psykoterapia- ja taideterapiayhdistysten toimijoita yhteistyöhön. Olemme kokoontuneet säännöllisesti vuoden 2023 alusta alkaen suunnittelemassa kongressia, ajankohtaa, paikkaa, nimeä, sisältöä ja niin edelleen. Olen todella ylpeä tästä porukasta, joka puhaltaa yhteen hiileen yli viitekehysrajojen, sanoo kongressin kokoonkutsujana toimiva kouluttajapsykoterapeutti Minna Martin tiedotteessa.
Tapahtuman pääpuhujia ovat professori Hasse Karlsson, apulaisprofessori Virpi-Liisa Kykyri ja yliopistonlehtori Timo Latomaa. Kongressissa on kutsutyöpajoja, joita ohjaavat esimerkiksi traumapsykoterapeutti Marko Punkanen, professori Mimmu Rankanen ja musiikin tohtori Hilkka-Liisa Vuori.
– Kun aloitin uraani psykologina ja psykoterapeuttina, kehollinen lähestymistapa oli vielä vierasta monille. Nykyään kehollisuus huomioidaan tavalla tai toisella kaikissa terapiamuodoissa. Esimerkiksi psykoterapiassa voidaan keskustelun lisäksi myös tarkastella miten ihmisen kokemat oireet tai vaikeudet näyttäytyvät hänen kehossaan. Vaikkapa hengityksen kautta voi löytyä keinoja lievittää ahdistuneisuutta, kertoo Martin.
Kongressissa on tarjolla kymmeniä erilaisia esityksiä ja työpajoja eri terapiasuuntausten edustajilta. Osallistujille on tarjolla myös erilaista oheisohjelmaa, kuten liikemeditaatiota, joogaa, metsähetkiä ja aistiolohuone.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















