K50-messujen teemana aikuisten nettideittailu

Sunneva Sjögrén. Sunneva Sjögrén.

Vuodesta 2016 järjestetyt K50-messut saavat vuodesta toiseen samaa palautetta: olisi kiva tutustua uusiin ihmisiin. Kävijät toivovat löytävänsä niin uusia ystäviä kuin elämänkumppanin – tai vain hauskaa deittailua.

Nimensä mukaisesti messut on kielletty leikkimielisesti alle 50-vuotiailta. Messuilla on esillä kaikkea sitä, mitä ihmisen elämään kuuluu – kulttuuria, matkailua, hyvinvointia, terveyttä, harrastuksia ja yleisön pyynnöstä deittailua.

Monesti vanha sanonta pitää paikkaansa, kukaan ei tule kotoa hakemaan, ja tapahtuman yksi tavoite on saada ihmiset liikkeelle. Kuitenkin tosiasiassa kumppanin tai ystävän voi nykyaikana löytyä myös kotisohvalta käsin, kiitos nettideittailun ja someyhteisöjen. Messuilla on mukana useita toimijoita, jotka ovat tämän alan erityisosaajia.

Nettideittipalvelu E-kontakti tuo K50-messuille tietoa ja näkemyksiä siitä, miten yli 50-vuotiaat voivat löytää rakkautta ja ystävyyttä verkosta. Tänä vuonna teemana on, kuinka netin välityksellä voi löytää harrastusseuraa, ystävän tai onnistua nettideittailussa.

E-kontaktin tuoreen kyselytutkimuksen mukaan yli 50-vuotiaat arvostavat rehellisyyttä, luotettavuutta ja aitoja kohtaamisia nettideittailussa. Tutkimus paljastaa myös, että monet aikuiset sinkut etsivät verkosta paitsi romanttisia suhteita myös ystävyyssuhteita ja samanhenkistä seuraa erilaisiin aktiviteetteihin.

– Nettideittailun maailma tarjoaa yli 50-vuotiaille ainutlaatuisia mahdollisuuksia laajentaa sosiaalisia piirejään ja löytää seuraa, joka jakaa samat arvot ja elämänkokemukset, kertoo Siiri Aarnio, joka on E-kontaktin asiantuntija.

– Olemme huomanneet, että tässä ikäryhmässä deittailuun suhtaudutaan usein vakavammin ja tavoitteena on löytää pitkäaikaisia, merkityksellisiä suhteita.

Messuilla E-kontakti tarjoaa ohjelmalavalla osallistujille katsauksen tutkimustuloksiin sekä hyödyllisiä vinkkejä siitä, miten parantaa omaa nettideittiprofiiliaan. E-kontaktin pisteellä tarjotaan myös henkilökohtaista neuvontaa ja tukea niille, jotka haluavat ottaa ensiaskeleensa nettideittailussa.

– Odotamme innolla, että saamme jakaa tietämystämme ja kokemuksiamme, ja auttaa yhä useampia yli 50-vuotiaita löytämään sen oikean tai uuden ystävän, Aarnio jatkaa.

Messut juontava Sunneva Sjögrén pyörittää Facebookissa SISKOT 50 + -ryhmää, jossa kymmenet tuhannet aikuiset jakavat elämänsä iloja ja suruja, ja saavat verkon yli vertaistukea ja kannustusta.

– Yhteisöllinen ystäväpiiri ja vertaistuki ovat minulle sydämen asioita. On ollut upeaa nähdä, miten SISKOT 50+ -ryhmästä on muodostunut turvallinen ja lämmin paikka, jossa naiset voivat jakaa ajatuksiaan ja saada tukea toisiltaan. On kunnia päästä juontamaan näitä messuja, joissa voimme kohdata toisemme kasvokkain ja jatkaa yhteisöllisyyden vahvistamista.

K50-messuilla kuullaan myös Sjögrénin luentoja, joilla käsitellään erityisesti naisten voimaantumista ja mahdollisuuksia menestyä eri elämänalueilla. Sjögrénin johtama Miss Suomi -kilpailu on tarjonnut lukuisille naisille mahdollisuuksia rakentaa uraansa.

Yli 50-vuotiaiden deittailuun liittyy tabuja ja vaikeita tunteita. Amorin Oy on kulkenut mukana K50-messuilla jo muutaman vuoden ajan ja nähnyt, millainen mahdollisuus messumaailma on uusien ihmisten kohtaamiseen, mutta miten vaikea siitä tarpeesta voi olla edelleen puhua.

– Varsinkin leskeytymisen tai eron jälkeen moni voi kokea huonoa omaatuntoa kaipuusta toisen ihmisen lähelle. Vaikka tiedämme sen olevan myös hyvin aikaherkkää eikä uuden kumppanin mahdollisuutta voida ehdottaa silloin, kun suru on vielä voimakasta, voi ja saa tulla se aika, kun herää toive siitä, että vielä joskus pääsisi toisen lähelle ja löytäisi vierelleen ihmisen, jonka kanssa jakaa arjen iloja ja suruja, kommentoi Amorin Oy:n seksuaaliterapeutti Susanna Alhonkoski.

– Messut ovat osaltansa mahdollisuus pysähtyä oman itsen ja tarvittaessa toisen äärelle. Tutustua uusiin yrityksiin, palveluihin ja ihmisiin, sukeltaa sellaisten tietolähteiden pariin, jota ei ehkä ole osannut aiemmin kuvitellakaan osaksi omaa elämää. Uteliaan avoin suhtautuminen uusiin asioihin hellii myös omaa itseä ja siten omaa seksuaalisuutta.

K50-messut ovat aikuisten, eli yli viisikymppisten, omat messut, joilla testataan uusinta kosmetiikkaa, varataan matkoja, inspiroidutaan sisustamisesta, tanssitaan, harrastetaan ja sovitetaan kulttuuririentoja kalenteriin ja tärkeimpänä - nautitaan aikuisten ihmisten seurasta. Vuonna 2025 deittailu ja ihmisten kohtaaminen on yksi pääteemoista.

Messujen ovella ei kysytä henkkareita. K50-messut järjestetään Logomossa lauantaina 8. helmikuuta kello 11–17.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lääkeinfo.fi-palvelu modernisoitu sekä ulkoasultaan että käyttöliittymältään

Lääkeinfo.fi-verkkopalvelun sisältämät pakkausselosteet ovat virallisia ja viranomaisen hyväksymiä, ja ne koskevat Suomessa myytäviä lääkevalmisteita. Palvelu on ollut kansalaisten käytettävissä jo lähes 20 vuoden ajan. Uudistunut Lääkeinfo.fi-palvelu on julkaistu 22. lokakuuta.

Jätelaki muuttuu – LSJH:n jätepalvelut hyvinvointialueelle ja sote-toimijoille päättyvät vuoden lopussa

Kunnan vastuulla ovat jatkossa pääosin vain kotitalouksissa ja vapaa-ajan asumisessa sekä kunnan omassa hallinto- ja palvelutoiminnassa syntyvät jätteet.

Muuttunut jätelaki rajaa kunnan järjestämän jätehuollon ulkopuolelle jätteen, joka syntyy hyvinvointialueille siirtyneissä sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluissa sekä yksityisten tai julkisten sote-toimijoiden palveluasumisessa ja sote-palveluita tarjoavissa toimipaikoissa. Tiettyjä poikkeuksia lukuun ottamatta Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) jätehuoltosopimukset näiden toimijoiden kanssa päättyvät viimeistään vuoden 2025 lopussa. Muutos vaikuttaa satojen sote- ja pelastuspalvelukiinteistöjen jätehuoltoon.

RKP: Ruotsinkielisen oppilashuollon saatavuus turvattava Turussa

Aluevaltuutettu Nicke Wulff (r.) on jättänyt aloitteen, joka koskee ruotsinkielisen oppilashuollon henkilöstön saatavuutta ja oppilashuollon suurta henkilöstön vaihtuvuutta Turussa.

Nana Rashid vierailee lauantaina Flame Jazz -illassa

Nana Rashid.

Logomon Flame Jazz -illassa 25. lokakuuta kello 19 tarjoillaan sielukasta laulua ja syvällistä tarinankerrontaa. Lavalle nousee ensimmäistä kertaa Suomessa esiintyvä, palkittu tanskalaisvokalisti Nana Rashid yhtyeineen.

Syntyvyydessä hienoista nousua – maahanmuuttoja edellisvuotta vähemmän

Tammi–syyskuussa on syntynyt 1 301 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Viimeisen 12 kuukauden (lokakuu 2024–syyskuu 2025) ennakollinen kokonaishedelmällisyysluku oli 1,28 eli 0,03 korkeampi kuin vuonna 2024.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Satakunnantiellä

Satakunnantiellä tehdään 23.–31. lokakuuta jyrsintä- ja päällystystyötä Markulantien ja Raisiontien välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Työstä on haittaa molemmissa ajosuunnissa.

Kaarinan uusi kesäfestari nimettiin Summer Start Festivaliksi

Henri Kulmala.

Kaarinassa Hovirinnan ranta-alueella järjestetään ensi vuoden kesäkuun alussa uusi festivaali Summer Start Festival. Tapahtuman nimi valikoitui yleisölle järjestetyn nimikilpailun kautta, johon ehdotuksia saapui useita satoja eri vaihtoehtoja. Festivaaleja juhlitaan 5.–6. kesäkuuta.

Turun kehätie neljän henkilöauton ketjukolari

Turun kehätiellä oli neljän henkilöauton ketjukolari kehätiellä Urusvuoren kohdalla Helsingin suuntaan torstaina aamulla. Kolari ei aiheuttanut henkilövahinkoja.

Silmäsairauksien hoitoon uusi valmiste verenluovuttajien avulla

Seerumisilmätippavalmiste henkilön kädessä.

Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu alkaa toimittaa seerumisilmätippoja vaikeasta kuivasilmäisyydestä ja silmän pintasairauksista kärsiville potilaille. Kyseessä on uusi verestä erotellusta seerumista tehty valmiste, joka helpottaa silmätautipotilaiden hoitoa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue tavoittelee talouden tasapainoa vasta vuodeksi 2028

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) aluevaltuusto hyväksyi talousarvion ja -suunnitelman 2026–28 valmistelulinjaukset. Valmistelua tehdään niin, että Varhan talous on tasapainossa vuoden 2028 lopussa.

Raitiotielinjalla sijaitsevat katualueet ja jalkakäytävät säilyttäneet arkeologiset kerrokset hyvin vaihtelevasti

Uudenmaankadulla tehtiin koekaivauksia keväällä.

Turun raitiotien arkeologisten koekaivausten tutkimusraportit on julkaistu. Toteutussuunnitteluvaiheen koekaivauksissa tarkennettiin tietämystä raitiotien reitin historiallisista kerrostumista. Lisäksi historiallisen Turun läpi kulkeville kaduille tehtiin arkeologinen vyöhykeanalyysi. Tulosten avulla arvioidaan raitiotien rakentamisen aikaisten arkeologisten tutkimusten laajuutta ja kustannuksia. Tutkimuksissa vahvistui aiempi käsitys siitä, etteivät historialliset kerrostumat ole este raitiotien rakentamiselle.

Valtaosa omaishoitajista naisia, yli puolet on eläkkeellä

Omaishoitajien määrä jakautuu alueittain epätasaisesti. Viime vuonna joillakin hyvinvointialueilla omaishoitajia oli suhteessa yli puolet enemmän kuin toisilla alueilla. Viime vuonna koko Suomessa toimi 62 000 sopimuksen tehnyttä omaishoitajaa ja sijaishoitajaa. Tiedot ilmenevät Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tilastoraportista.

Väitöstutkimus selvitti PARP14-entsyymin merkitystä suoliston limakalvon suojelussa tulehduksen aikana

MSc Madhukar Vedanthamin väitöstutkimuksessa selvitettiin, miten PARP14-entsyymi vaikuttaa suoliston limakalvon kykyyn kestää tulehdusta sekä pitkäaikaissairauksissa että infektioissa.

Kasviproteiinituotteiden myynti kasvanut K-ruokakaupoissa

Papu-, kikherne- ja linssisäilykkeiden myynti on noussut lähes 15 prosenttia.

Lihaa korvaavien kasviproteiinituotteiden myynti on lähtenyt nousuun K-ruokakaupoissa usean vuoden laskun jälkeen. Kuluneen vuoden aikana kasvu on ollut yli viisi prosenttia. Taustalla vaikuttaa paitsi asiakkaiden lisääntynyt kiinnostus kasviproteiineihin myös valikoiman laajentuminen uutuustuotteilla.

Fyysinen kunto, liikunta ja ruutuaika vaikuttavat nuorten aivojen toimintaan

Fyysinen kunto, liikunta ja ruutuaika ovat yhteydessä mielenterveyden ja oppimisen taustalla vaikuttaviin aivotason mekanismeihin, osoittavat Itä-Suomen yliopiston ja Kuopion yliopistollisen sairaalan tuoreet tutkimukset. Elämäntapojen ja fyysisen kunnon vaikutuksia nuorten aivojen toimintaan on tutkittu vasta vähän.

Polkupyörä Suomen varastetuin esine

Syyskelien kylmetessä useimmat vievät pyöränsä talvisäilytykseen.

Syksyn ja koleiden kelien alkaessa monet jättävät polkupyörän talviteloille. Varastettuja polkupyöriä ja polkupyörätarvikkeita raportoidaan poliisille vuosittain noin 20 000 tapausta. Erityisesti sähköpolkupyörävarkaudet ovat kasvaneet räjähdysmäisesti.

OnniBussin uutuusreitti yhdistää Lahden, Hämeenlinnan, Forssan ja Turun

OnniBus laajensi Etelä-Suomen reittiverkostoaan uudella OB27-linjalla, joka yhdistää Lahden, Hämeenlinnan, Forssan ja Turun suorin bussiyhteyksin.

Metsät kääntyneet nielusta päästölähteeksi Varsinais-Suomessa

Luonnonvarakeskus (Luke) on julkaissut kokeellisen tilaston, jossa metsien hiilitase on ensimmäistä kertaa laskettu jokaiselle Suomen maakunnalle kasvihuonekaasuinventaarion laskentamenetelmiä käyttäen. Tähän asti metsien hiilitase on kasvihuonekaasuinventaariossa raportoitu vain valtakunnallisesti. Maakunnallisten tulosten mukaan metsien hiilinielut pienenevät ja kääntyvät päästöksi pohjoisesta etelään kuljettaessa.

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Raision Loimu avaa vihdoin kautensa

Raision Loimu kohtaa lentopallon Mestaruusliigan avauksessa Hurrikaanin Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta.

Raision Loimu aloittaa pitkän odottelun jälkeen lentopallon Mestaruusliiga-kautensa kotisalissa Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta. Avausvastustajaksi saapuu kivikova paikallisvastustaja Hurrikaani-Loimaa, jota on povattu tälläkin kaudella aivan sarjan kärkikastiin mitali- ja mestariehdokkaaksi.

Turkulaiset futsalseurat lähtevät kauteen erilaisista lähtökohdista

TPK:n looginen tavoite alkaneella kaudella miesten Futsal-liigassa on palauttaa turkulainen futsal mitalipeleihin.

Turkulainen futsal astui tänä syksynä uuteen aikaan, kun miesten Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaista joukkuetta. TPK:lla alkoi viides peräkkäinen kausi korkeimmalla sarjatasolla. Perinteikäs seura sai tänä vuonna kirittäjäkseen KF Kosovan.