Pikkujoulukausi näyttää Turussa vilkkaamalta kuin vuosiin

Kuva: Visit Turku Archipelago

Pikkujoulukausi näyttää Turussa vilkkaamalta kuin vuosiin. Viikonloput ovat monissa ravintoloissa täyteen buukattuja, ja yritykset juhlivat tänä vuonna enemmän ja isommin kuin aikoihin. Yritystapahtumat, kuten pikkujoulut, vahvistavat koko alueen matkailua ja tukevat ympärivuotisuutta.

Marraskuun alussa julkaistun Global Travel Reportin mukaan liikematkailu menestyy globaalisti erinomaisesti. Liikematkojen määrä on kasvanut lähes 20 prosenttia vuosina 2024 ja 2025, ja liikematkustus rakentuu pitkälti kokousten, konferenssien ja tapahtumien ympärille.

Vaikka kuluttajat ovat tällä hetkellä varovaisia rahankäytössään, yritykset panostavat jälleen omiin tilaisuuksiinsa, ja niihin riittää osallistujia.

– Yritysten satsaukset tilaisuuksiin ovat tärkeä signaali koko matkailualalle. Yritystapahtumat ja muu liikematkailu tukevat merkittävästi alueemme ympärivuotista ja ympäriviikkoista elinvoimaa, sanoo Visit Turku Archipelagon myyntijohtaja Laura Kaijanto tiedotteessa.

Visit Turku Archipelago panostaa voimakkaasti business events -segmenttiin eli kokousten, kongressien ja muiden yritystilaisuuksien saamiseen Turkuun.

– Haluamme aktivoida turkulaisia toimijoita siihen, että saisimme jatkossa entistä enemmän kokouksia ja yritystapahtumia sekä kansainvälisiä kongresseja Turkuun. Business events -tapahtumat auttavat tasapainottamaan matkailusesonkeja ja tuovat alueellemme merkittävää taloudellista hyötyä, Kaijanto kertoo.

Pikkujoulukauden kovin sesonki tiivistyy tulevina kahtena viikkona ja viikonloppuna. Monissa Turun alueen paikoissa jopa kaikki joulua edeltävät viikonloput ovat jo täyteen buukattuja. Kauppa käy silti edelleen kuumana, kun etenkin pienemmät yritykset tekevät varauksia varsin lyhyellä aikajänteellä.

– Kaikki joulua edeltävät viikonloput ovat meillä loppuun myytyjä isompien tilojen osalta, mutta pienempien seurueiden osalta tiloja on vielä tarjolla, kertoo CT-ravintoloiden keittiötoimenjohtaja Simo Hallikainen. CT-ravintoloilla on Turussa yhteensä seitsemän ravintolaa ja kahvilaa, jotka suurimmalta osalta sijaitsevat jokirannan tuntumassa.

– Viikonloput ovat täynnä, mutta arkipäiviin mahtuu vielä, komppaa Voiveljien toimitusjohtaja Janne Juvonen.

Voiveljillä on Turussa kuusi ravintolaa niin ikään jokirannassa ja sen lähettyvillä sekä viinibaari Vähätorin tuntumassa.

Hyvissä tunnelmissa ollaan myös Kakolanmäellä.

– Pikkujoulukausi näyttää tänä vuonna erittäin hyvältä. Yritykset ovat aktivoituneet pikkujoulujen järjestämisessä aiempia vuosia enemmän, ja tänä vuonna järjestetään isompia pikkujouluja kuin ennen, kertoo ravintola Kakolanruusun omistajiin kuuluva Sanna Gullstén.

Hän iloitsee siitä, että juhlijat hyödyntävät monipuolisesti Kakolan alueen mahdollisuuksia, ja juhliin saatetaan yhdistää kylpyläkäynti, vierailu tai tasting Kakola Brewing Companyssä, illallinen Kakolanruusussa ja yöpyminen Hotel Kakolassa.

Gullstén sanoo, että tämän vuoden uutuus on se, että pikkujouluillallisista halutaan tehdä ohjelmallisia. Moni yritys on tilannut ohjelmapalvelun kautta esimerkiksi murhamysteerin ruokailun lomaan.

Ohjelmallisuus puree myös tapahtumakeskus Logomon asiakkaisiin. Logomon ravintolatoimenpäällikkö Kristian Karnell kertoo, että erityisesti show & dinner -paketit ovat olleet tänä vuonna erityisen suosittuja. Logomossa nähdäänkin marraskuussa suosikkiartisteja, stand upia ja drag-esityksiä.

Pikkujoulujen haasteena on se, että lähes kaikki yritykset haluaisivat viettää niitä samaan aikaan, tyypillisimmin joko perjantaina tai lauantaina kello 19. Toisaalta joustoakin tuntuu löytyvän – ellei haluttu aika ole enää vapaana, arkipäivätkin käyvät mainiosti.

Turkulaisravintoloista kerrotaan, että firmat ovat nykyisin rahankäytön suhteen tarkempia kuin takavuosina: avec-tilaisuuksia järjestetään harvoin ja on tyypillistä, että juhlissa tarjotaan esimerkiksi ruokajuomat, ja sen jälkeen jokainen ostaa omat juomansa baarista. Se on monen mielestä hyväkin asia, ja sen myötä pikkujoulut sujuvat aiempaa rauhallisemmissa merkeissä.

– Loppuvuosi näyttää sellaiselta, että kyllä tästä hyvä joulukauppa saadaan, summaa Juvonen.

Joululounaat ovat monelle ravintolalle pikkujoulujen ohella merkittävä bisnes. Juvonen kertoo, että esimerkiksi Voiveljien ravintoloista Göran ja Grädda vetävät joulun alla parhaimmillaan 300 lounastajaa per päivä. Myös CT-ravintoloilla riittää volyymia, ja Hallikainen kertoo, että vielä on tilaa isommillekin ryhmille.

Vuoden huipentaa uudenvuodenaatto, joka saa perinteisesti ihmiset hyvin liikkeelle. Ravintoloista kerrotaan, että varaukset uuteenvuoteen tehdään usein vasta hyvin viime tipassa, joulun jälkeen.

CT-ravintolat ja Voiveljet pitävät kaikki paikkansa auki uudenvuodenaattona, Kakolanruusu puolestaan on nyt ensimmäistä kertaa avoinna tuon ajankohtana. Karnell kertoo, että Logomon uudessa Move5D-ravintolassa toteutetaan uutenavuotena viimeinen dinner nykyisellä Ruokaa & rakkautta -konseptilla.

– Tammikuussa lanseerataan tilaan Vares-konsepti, joka on läpileikkaus kaikista Vares-kirjoista. Siihen on luvassa mielenkiintoisia annoksia, kuten Aamupala naisen asunnolla ja Taksikuskin vapaapäivä, Karnell kertoo.

Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry:n jäsenkyselyn mukaan alkusyksy sujui vaimeasti matkailu- ja ravintola-alan yrityksillä. Yli puolella liikevaihto aleni viime vuoteen verrattuna. Odotukset pikkujoulukaudestakaan eivät ole korkealla: vain 20 prosenttia alan yrityksistä odottaa liikevaihdon kasvavan viime pikkujoulukauteen verrattuna. Pubien ja yökerhojen ahdinko jatkuu ja syvenee, sillä 73 prosentilla alkusyksyn liikevaihto oli alempi kuin vuosi sitten. 69 prosenttia yrityksistä odottaa heikompaa pikkujoulukautta kuin viime vuonna.

Kaikilla toimialoilla suurimpana huolena on nousevan kustannuskehityksen jatkuminen. Arvonlisäveron korotukset, erityisesti ensi vuoden alussa voimaan tuleva arvonlisäveron korotus 10 prosentista 14 prosenttiin, iskevät hotelleihin, kylpylöihin, leirintäalueisiin, festivaaleihin, hiihtokeskuksiin, safariyrityksiin, keilahalleihin, huvi- ja teemapuistoihin, kongresseihin ja messuihin sekä maksullisiin musiikkiesityksiin ravintoloissa. Verojen korotukset ovat palvelujen kysynnän kannalta aina ongelmallisia, mutta erityisesti nykyisen kaltaisessa laskevassa kysynnässä, kun alan yritykset eivät ole vielä toipuneet koronarajoitusten aiheuttamista ongelmista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eurojackpotissa ei yhtään täysosumaa

Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina tarjolla on noin 16 miljoonan euron potti. Suomeen osui illan suurin voitto, kun Kemin Veikkaus Pelisalista ostetulla porukkapelillä voitettiin reilut 3,1 miljoonaa euroa.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajorataa Aurakadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Aurakatu 1:n kohdalla 26.10.–22.11. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Putiikit tarjoavat elämyksiä ja työtä

Suomalaiset viehättyvät Keski- ja Etelä-Euroopassa vierailleissaan siitä, että saavat kulkea mukulakivisiä, kapeita kujia, ihailla elävää katukulttuuria ja astua ihastelemaan jotain lukuisista idyllisistä putiikeista tai ostaa patonkinsa kerrankin ihan oikeasta leipomosta.

Äitikapina osoittaa mieltä Turussa

Kansainvälinen Mothers’ Rebellion for Climate Justice kannustaa vanhempia, hoivaajia ja liittolaisia kokoontumaan 24.–25. lokakuuta yhteen teemalla Jokaisella lapsella on oikeus elinkelpoiseen planeettaan. Suomen Äitikapina on mukana mielenilmauksin Jyväskylässä, Kuopiossa, Helsingissä, Oulussa, Tampereella, Turussa, Vaasassa sekä Lahdessa.Turussa kokoontuminen on kello 13–14.30 pääkirjaston kahvilassa.

Urheiluvalmennus osaksi erityisen tuen ammattiopintoja Turussa ja Kaarinassa

Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Ammattiopisto Spesia Turun ja Kaarinan opiskelijoilla on mahdollisuus yhdistää tavoitteellinen urheilu ja ammatilliset opinnot entistä sujuvammin. Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Tallinkin liikevaihto ja matkustajamäärä kasvoivat

AS Tallink Grupp teki tämän vuoden kolmannella neljänneksellä 43,8 miljoonan euron nettotuloksen. Vahva kesäkausi näkyi liikevaihdon kasvuna 246,7 miljoonaan euroon. Matkustajamäärä kasvoi 2,8 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna ja oli 1,82 miljoonaa. Vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden tulokseen vaikuttivat korkeat polttoainehinnat, geopoliittiset jännitteet ja osingonmaksu.

Kiinteistöliitto: Taloyhtiön tärkeää puuttua nopeasti vastikerästeihin

Vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä.

Maksamattomat vastikkeet aiheuttavat taloyhtiöissä päänvaivaa, ja aihe nousee esiin myös Kiinteistöliittoon tulevissa neuvontapuheluissa. Aiemmin tänä vuonna tekemämme kyselyn mukaan vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä, ja pääkaupunkiseudulla niitä on enemmän kuin muualla maassa.

Neljää epäillään rikoksesta Turussa hoivakotikuolemassa

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi joulukuussa 2025 turkulaisessa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen esitutkinnan. Neljää yksityisen hoiva-alan yrityksen työntekijää epäillään rikoksista.

Kodittomien kissojen hoito jää vapaaehtoisten harteille

Villiintyneet kissapopulaatiot syntyvät ihmisen toiminnan seurauksena.

Kissan arvostus lemmikkinä on edelleen heikkoa, ja eläinsuojelujärjestöjen laskelmien mukaan Suomessa hylätään vuosittain yli 20 000 kissaa. Heitteille jätetyt ja villiintyneet kissat ylläpitävät populaatiokissaongelmaa, jonka hoitaminen jää usein vapaaehtoisten vastuulle.

Parainen haluaa osaksi Business Turku Oy:tä

Paraisten kaupunginhallitus käsittelee 26. lokakuuta esitystä Paraisten liittymisestä alueellisen elinkeinoyhtiön Business Turku Oy:n osakkaaksi. Tavoitteena on vahvistaa kaupungin vaikutusmahdollisuuksia Turun seudun elinkeinoelämän kehittämisessä sekä tukea Paraisten strategista tavoitetta kasvaa osana alueen yhteistä työmarkkina- ja talousaluetta. Lopullisen päätöksen asiasta tekee kaupunginvaltuusto.

Väsymys vaanii kuljettajaa valon vähentyessä

Väsymys on suomalaisille turhan arkipäiväinen kumppani liikenteessä.

Kelloja siirretään tulevana viikonloppuna, mikä voi sekoittaa vuorokausirytmiä ja lisätä väsymystä. Liikenneturvan kyselyssä joka viides suomalainen kertoo olevansa todella väsynyt pimeinä aamuina liikenteessä. Suurin osa kuljettajista kokee, että väsymys on myös vaarantanut ajamisen turvallisuutta edeltäneen vuoden aikana.

Päiväsakon alinta määrää korotetaan kymmeneen euroon

Hallitus esittää, että minimipäiväsakon rahamäärää korotetaan kuudesta eurosta kymmeneen euroon. Päiväsakon alinta rahamäärää on tarkistettu viimeksi vuonna 2002. Lainsäädäntöä ajantasaistetaan myös muutoin.

Koiran ja omistajan suhde luultua syvempi

Miiamaaria Kujalan tutkimus koiran ja ihmisen suhteesta osoittaa, että lajit mukautuvat toisiinsa sekä tunnetasolla että fysiologisesti.

Koiran ja ihmisen välinen side näkyy tunteiden lisäksi myös kehon reaktioissa. Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että koiran ja omistajan sykevälivaihtelu mukautuu toisiinsa heidän ollessaan yhdessä. Tutkimusta rahoitti eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimusrahasto.

Turun kaupunki ja Turun Yrittäjät vahvistavat yhteistyötään elinvoimalupauksella

Turun kaupunki ja Turun yrittäjät laativat elinvoimalupauksen ja siihen liittyvän toimintasuunnitelman. Elinvoimalupauksen tarkoituksena on vahvistaa entisestään kaupungin ja yrittäjien välistä vuoropuhelua sekä kehittää Turusta entistä yrittäjäystävällisempää kaupunkia.

Kaarinan tori sai ensimmäisen pysyvän taideteoksen

Matti Kalkamo Kolibrikruunu on Kaarinan torilla.

Kuvanveistäjä Matti Kalkamon veistos Kolibrikruunu on lokakuussa asennettu jalustalleen Kaarinan uudelle torille. Kalkamon veistos voitti Kaarinan torin taidetta koskeneen julkisen taideäänestyksen. Teos on osa Kaarinan torin julkisen taiteen kokonaisuutta.

Kirjastosilta hohtaa punaisena poliopäivänä

Maailman poliopäivää vietetään vuosittain 24. lokakuuta. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta poliotautia vastaan tehtävästä kansainvälisestä työstä ja muistuttaa tavoitteesta hävittää polio kokonaan maailmasta.

Arkkipiispa tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa

Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa 29.10.–1.11. Seurakunnissa säännöllisin väliajoin pidettävässä piispantarkastuksessa käsitellään nykytilannetta ja tulevia vuosia: seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispa neuvottelee seurakunnan työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja tapaa seurakuntalaisia. Sisältöinä ovat muun muassa hengellinen elämä, toiminnan tukeminen, hallinnon ja talouden kehittäminen sekä seurakunnalle ajankohtaiset aiheet.

Furuholm: Sosiaaliturvan leikkaukset ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset vievät suomalaisia todella ahtaalle

Oppositiopuolueet jättivät perjantaina Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.