Tyytyväisyys teiden kuntoon parantunut hieman Varsinais-Suomessa

Tienkäyttäjien tyytyväisyystutkimuksen mukaan tienkäyttäjien tyytyväisyys maanteiden kuntoon on parantunut hieman Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa tyytyväisyys on kuitenkin alemmalla tasolla kuin muualla Suomessa. Yksityisten henkilöiden kokonaistyytyväisyys maanteiden kuntoon on 2,79 ja ammattiautoilijoiden tyytyväisyys on 2,46 asteikolla 1–5. Tyytyväisyydessä noustiin vuoden 2022 tasolle viime vuoden notkahduksen jälkeen, vaikka tyytyväisyys on edelleen jokseenkin alhaisella tasolla.

Tyytyväisyyden parantumista selittää etenkin päällystystöiden määrä, sillä päällysteiden kunto vaikuttaa selvimmin tienkäyttäjien tyytyväisyyteen. Viime vuonna päällystysohjelma oli ennätys lyhyt, kun taas tänä vuonna päällystettiin selvästi aiempia vuosia enemmän. Positiivista palautetta saatiinkin siitä, että alueella on tehty paljon päällystystöitä ja päällysteiden kunto on parantunut kuluvan kesän aikana. Tienkäyttäjät kokevat, että päätiet ovat kohtuullisessa kunnossa ja niiden päällysteitä uusitaan säännöllisesti. Palautteissa mainitaan kuitenkin, että myös on huonokuntoisia pääteitä, joissa on ajoturvallisuuteen vaikuttavia kuoppia ja epätasaisuuksia.

Päällysteissä on edelleen paljon korjausvelkaa erityisesti vähäliikenteisillä teillä, eikä kesän suurempi päällystysmäärä näy vielä asiakastyytyväisyyden parantumisena alemman tieverkon kuntoon. Tänä vuonna päällystyöt kohdentuivatkin enemmän vilkkaalle ja keskivilkkaalle tieverkolle, kun taas ensi vuonna päällystöitä kohdistetaan enemmän vähäliikenteiselle tieverkolle.

Kokonaisuudessaan tyytyväisyys päällysteiden kuntoon on edelleen alhaisella tasolla ja useissa vastauksissa mainitaan, että päällysteet ovat huonossa kunnossa, ja niissä on runsaasti vaurioita, kuten kuoppia, halkeamia ja muita pintavaurioita. Tienkäyttäjät kokevat, että päällysteiden kunto vaikuttaa liikenneturvallisuuteen ja ajoneuvojen kunnossapitoon. Korjausvelan vähentäminen vaatii pitkäjänteistä työtä, eikä merkittävää parannusta ole odotettavissa nopeasti, vaikka myös ensi vuonna panostetaan teiden uudelleen päällystämiseen.

Tienkäyttäjät eivät ole erityisen tyytyväisiä myöskään sorateiden kuntoon. Tienkäyttäjät kokevat, että sorateiden kunnossapito ei ole riittävää nykyisten liikennemäärien ja ajoneuvojen painojen vuoksi. Tienkäyttäjien mukaan keväisin suoritetut lanaukset ja sorastukset eivät riitä, ja toivottiin, että teitä hoidettaisiin useammin kesäkauden aikana. Tienkäyttäjät ovat kuitenkin sorateiden kesäkuntoon tyytyväisempiä kuin vähäliikenteisten teiden päällysteisiin.

Jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden tyytyväisyys on hieman parantunut ja tyytyväisyys jalankulun ja pyöräilyn olosuhteisiin on kaikilla osa-alueilla selvästi yli 3. Pyöräilijöiden palautteessa nousee esille mm. tarve parantaa näkyvyyttä teiden varsilla sekä yleinen turvallisuuden puute liikenteessä.

Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa annettu palaute tienvarsien niitoista ja raivauksista on vaihtelevaa. Osa palautteista on positiivista, mutta on myös kriittistä palautetta. Osa tienkäyttäjistä toivoo parannusta mm. luonnon monimuotoisuuden huomioimiseen ja niittotöiden laatuun sekä kasvillisuuden raivaukseen. Lisäksi useissa palautteissa nostetaan esiin tarve näkyvyyden parantamisesta teiden reunoilta, erityisesti alueilla, joissa liikkuu hirvieläimiä. Viime vuosina on panostettu tienvarsiraivauksiin ja niitä tullaan jatkamaan myös ensi vuonna.

Tienkäyttäjien palautteissa nousee esille useita asioita, jotka liittyvät teiden ja liikenteen ympäristöön, mutta eivät suoraan teiden kuntoon. Monissa palautteissa korostuu levähdyspaikkojen ja tienvarsien siisteys. Useat kommentoijat ovat huolissaan yleisestä epäsiisteydestä, mikä heikentää liikenneympäristön viihtyisyyttä. Palautteissa mainitaan myös liikennemerkkien huono kunto, ja sen koetaan vaikuttavan liikenneturvallisuuteen ja opasteiden näkyvyyteen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun pormestari Piia Elo osallistuu kiinteistöalan MIPIM 2026 -messuille Cannesissa

Turun pormestari Piia Elo (sd.) on mukana maailman suurimmassa kiinteistöalan MIPIM-messutapahtumassa Cannesissa, Ranskassa 10.–12. maaliskuuta. Matkansa aikana pormestari osallistuu pyöreän pöydän keskusteluihin sekä useisiin tapaamisiin kaupunkien johtajien, kiinteistöalan sijoittajien ja kansainvälisen median kanssa. Tavoitteena on uusien sijoittaja- ja yhteistyökumppanien kartoittaminen Turun kasvun tukemiseksi sekä kaupungin kansainvälisen tunnettuuden lisääminen.

Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä tehdään kaukolämpötyötä, ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyötä tehdään Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 11.3.–10.4. Risteysalueella on ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa on kääntyminen Auransillan suuntaan estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa on vain yksi ajokaista käytössä. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Helmikuu Länsi-Euroopassa poikkeuksellisen sateinen – maailmanlaajuisesti helmikuu viidenneksi lämpimin

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan helmikuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian viidenneksi lämpimin. Länsi-Euroopassa koettiin poikkeuksellisen runsaita sateita ja laajoja tulvia, ja arktisen merijään laajuus oli helmikuussa mittaushistorian kolmanneksi pienin.

EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön

Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Näköislehti

Urheilu

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.