Tiedepuisto maan nopeimmin kasvavia työpaikka-alueita

Vipusenaukio kohti Taito-kampusta. Vipusenaukio kohti Taito-kampusta. Kuva: Turun kaupunki, Lunden Architecture Company, Renell Kappi Arkkitehdit ja Cobe

Turku on siirtynyt tasaisen kasvun tieltä vahvalle suurkaupungistumisen tielle. Tuoreen selvityksen mukaan Kupittaan kärjen alueen rakentuminen tukee merkittävästi alueen yritystoiminnan edellytyksiä ja uusien työpaikkojen syntymistä.

Tiedepuiston lähes miljoonan kerrosneliömetrin kokoiselle alueelle odotetaan 18 000 työpaikkaa, 16 000 asukasta ja jopa neljän miljardin investointeja. Alueen rakentumisen odotetaan jatkuvan ainakin 2060-luvulle saakka.

Tiedepuiston alueelle kesällä tehdyn yritysvaikutusten arvioinnin perusteella Kupittaan kärjen asemakaavan muutos ja siihen liittyvät investoinnit tukevat alueen yritystoiminnan edellytyksiä merkittävästi ja vaikuttavat positiivisesti Turun kaupungin vetovoimatekijöihin.

– Selvityksen mukaan mittava rakentaminen, laajat infrahankkeet sekä alueen muu kehittäminen luovat uusia työpaikkoja ja houkuttelevat osaavaa työvoimaa, jonka saatavuus paranee hyvästä erinomaiseksi, sanoo Turun elinvoimajohtaja Vesa Palander tiedotteessa.

Tiedepuiston alueella yhdistyvät useat kasvun edellytykset: hyvä sijainti ja saavutettavuus, toimivat liikenne- ja raideratkaisut ja korkean intensiteetin yritykset.

Selvityksen mukaan alueelle muodostuu runsaasti houkuttelevia sijoittumispaikkoja kuluttajakaupan ja -palveluiden yrityksille sekä asiantuntijatyölle hyvin soveltuvia toimitiloja. Alueen tieteeseen, tutkimukseen ja uusiin innovaatioihin pohjautuvan identiteetin arvioidaan houkuttelevan korkeasti koulutettuja asukkaita, mikä lisää ostovoimaa.

– Turun kasvu syntyy Tiedepuistossa, joka on kuin Turku pienoiskoossa. Alueen pitkäjänteinen kehittäminen vetää puoleensa investointeja ja uusia asukkaita, mikä tukee yritysten sijoittumista alueelle ja uusien työpaikkojen syntymistä. Samalla jo olemassa olevat yliopiston ja muiden oppilaitosten sekä keskussairaalan läheisyyteen perustuvat synergiaedut voimistuvat entisestään, Palander kiteyttää.

Selvityksen mukaan tiettyjen alojen keskittäminen alueelle lisää siellä jo toimivien yritysten uskottavuutta ja kiinnostavuutta ja auttaa siten osaavaan työvoiman houkuttelemisessa.

Yksi Tiedepuiston vahvoista alakeskittymistä on terveys- ja lääkeala. Alueella vuodesta 2003 saakka toiminut ja noin 200 henkilöä työllistävä biologisten lääkkeiden valmistaja Biovian uskoo alueen vetovoimaan myös tulevaisuudessa. Yritys rakentaa Tiedepuistoon uutta biolääketehdasta, joka otetaan käyttöön vaiheittain seuraavien vuosien kuluessa. Investoinnin arvo on noin 50 miljoonaa euroa.

– Uusi tehdas on meille merkittävä askel mahdollistaen kliinisten tutkimusvalmisteiden tuotannon lisäksi myös kaupallisten biolääkkeiden valmistuksen. Tavoitteena on uuden laitoksen myötä luoda uusia työpaikkoja Turun alueelle, Biovianin toimitusjohtaja Antti Nieminen sanoo.

Niemisen mukaan uudesta Itäharjun tehtaasta huolimatta yrityksen toiminta jatkuu myös Kupittaalla.

– Uusi tehdas sijaitsee lähellä nykyisiä tiloja, mikä helpottaa henkilöstön ja materiaalien kulkua toimipisteiden välillä. Kupittaan alue on logistisesti erinomaisella paikalla julkinen liikenne ja hotelli huomioiden.

Käynnissä oleva Kupittaan kärjen kumppanuushanke aloittaa Tiedepuiston alueen laajentumisen Kupittaalta Itäharjun suuntaan. Kupittaan kärjen alueen rakentamisen käynnistää Taito-kampus, joka on parhaillaan toteutussuunnitteluvaiheessa. Tarkennetun aikataulun mukaisesti tavoitteena on, että sekä Taito-kampuksen että infrahankkeen rakennustyöt aloitetaan keväällä 2025 ja Taito-kampus otetaan käyttöön vuoden 2027 aikana.

– Kupittaan kärjen rakentumisella on merkittävä vaikutus Tiedepuiston vision tavoitteiden toteutumisessa. Selvityksen mukaan Kupittaan kärjen asemakaavan alueelle odotetaan muodostuvan noin 8 500 työpaikkaa, joista merkittävä osa tulee olemaan kokonaan uusia. Tilaa uusille toimitiloille on varattu 120 000 kerrosneliön verran, ja uusia asukkaita kärjen alueelle odotetaan tulevan yli 3 000, hanketta johtavan Turun teknologia- ja tiedepuisto Oy:n toimitusjohtaja Ari Mäkinen kertoo.

Allianssimallisen kumppanuushankkeen osapuolia ovat Turun kaupunki, YIT, Lundén Architecture Company, Renell Käppi Arkkitehdit sekä nimettyinä alihankkijoina COBE, WSP Finland ja AFRY.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ruisrockin aikataulut julkistettu ja ohjelma on valmis

Ruisrockin artistikattaus tulevan kesän osalta on valmis ja ohjelma on kaikkiaan lähes sadan artistin laajuinen. Koko festivaaliohjelman valmistumisen myötä myös aikataulut on julkistettu. Ohjelma löytyy Ruisrockin nettisivuilta .

Taiteiden yö Raisiossa -tapahtuma tarjoaa kulttuuria ja kohtaamisia

Taiteiden yö Raisiossa järjestetään kuudetta kertaa keskiviikkona 10. kesäkuuta kello 17–22. Ohjelmaa on lapsille, nuorille ja aikuisille sekä koko perheelle.

Joka neljäs aikoo käydä kesällä Turun keskustassa aiempaa useammin

Hansakorttelin Varsinais-Suomessa teettämän kyselyn mukaan 25 prosenttia kuluttajista aikoo käydä aiempaa useammin Turun keskustassa ja puolet yhtä usein kuin aiemmin. Kauppakeskusjohtaja Henri Eteläpellon mukaan kuluttajien kiinnostus keskustaa kohtaan sekä keskustan vetovoima on näkynyt jo kevään aikana tasaisesti kasvaneissa kävijä- ja myyntiluvuissa. Hansakorttelin kesäkautta vauhdittavat uusien liikkeiden avaukset sekä lukuisat tapahtumakumppanuudet ja -yhteistyöt.

Katualueelle ulottuva rakennustyö vaikuttaa liikenteeseen Uittamolla kesän ajan

Viereisellä tontilla tapahtuvan louhinta- ja maanrakennustöiden vuoksi Rusthollinrinteessä on yksi ajokaista pois käytöstä kesän ajan, 8. kesäkuuta–13. syyskuuta. Kääntyminen Rykmentintieltä Rusthollinrinteeseen estetty Uittamon uimarannan suunnasta ajettaessa.

Linnankatua pääsee taas ajamaan satamaan 23. kesäkuuta alkaen

Linnankatu Turun linnan edustalta avataan liikenteen käyttöön juhannuksen jälkeisenä tiistaina. Samaan aikaan Satamakadulla alkaa uusi työvaihe, joka katkaisee liikenteen Vallihaudankadun ja Linnankadun väliltä. Myös sataman alueen pysäköintialueisiin tulee muutoksia.

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.

Raisiolainen Rantasen perhe voitti roskien keruulla ravintolaillallisen

Sonja ja Aleksi Rantasen perhe voitti roskilla ravintolaan -kampanjan arvonnan.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) Roskilla ravintolaan -kampanja tuotti 73 jätesäkkiä eli arviolta 11 kuutiota julkisilta paikoilta kerättyjä roskia. LSJH:n lajitteluasemille roskasaaliinsa palauttaneiden 29 joukkueen kesken arvotun ravintolaillallisen voitti raisiolainen Tähtikanuunat-joukkue.

Kauppakeskus Myllyssä menossa myynnillinen ennätysvuosi

Kauppa käy Myllyssä ennätystahtiin.

Liiketilamuutokset ovat tuoneet vilinää Kauppakeskus Myllyn käytäville vuoden alusta asti: kokonaan uusia liikkeitä on avautunut kuusi, ja kolme liikettä on päivittänyt konseptiaan. Samalla ensimmäisen kvartaalin myynti nousi lähes 60 miljoonaan euroon ja kävijämäärät kasvoivat kuusi prosenttia.

Automaailman kaunokaiset esittäytyvät Vartiovuorenpuistossa

Concours d’Elegance Finland saa uuden näyttämön, kun tapahtuma ajaa ensimmäistä kertaa Turun ydinkeskustaan Vartiovuorenpuistoon.

Concours d'Elegance Finland kokoaa Vartiovuorenpuistoon 13. kesäkuuta kymmenittäin harvinaisia sporttisia klassikkoautoja. Turussa vuonna 1997 perustettu Concours d'Elegance Finland on kasvanut vuosien aikana yhdeksi Pohjoismaiden suurimmista autotapahtumista. Nyt klassikkosportit kurvaavat ensimmäistä kertaa Harjattulan kartanomaisemista Turun keskustaan.

Alle kouluikäinen lapsi kuoli jäätyään suojatiellä bussin alle Varissuolla

Lounais-Suomen poliisi tutkii eilen 3. kesäkuuta Turun Varissuolla illalla tapahtunutta onnettomuutta, jossa bussi törmäsi alle kouluikäiseen lapseen. Onnettomuus tapahtui Littoistentien ja Karvataskunkadun risteyksessä iltakahdeksan jälkeen. Poliisin tietojen mukaan onnettomuus tapahtui suojatiellä.

Mies houkutteli alaikäistä tyttöä kadulla mukaansa Varissuolla – poliisi kaipaa vihjeitä

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja Varissuon Suurpäänkadulla eilen keskiviikkona 3. kesäkuuta noin kello 14.40 tapahtuneesta tilanteesta, jossa aikuinen mies oli lähestynyt alaikäistä tyttöä. Mies oli yrittänyt saada tätä lähtemään mukaansa. Mies oli useamman kerran pyytänyt tyttöä mukaansa ja tarttunut tätä myös kädestä. Tyttö oli päässyt poistumaan tilanteesta.

Kaarinan tori herää eloon kesällä

Kaarina-talolla järjestettmiin pihakirppistapahtuma viime elokuussa.

Kaarinan oleskelutori on pitkän odotuksen jälkeen valmistunut ja toria päästään hyödyntämään nyt myös tapahtumien järjestämiseen. Torilla tapahtuu pitkin kesää ja kaikkiin tapahtumiin on vapaa pääsy. Tapahtumat järjestetään tänä vuonna kaupungin asukasbudjetin varoilla.

Temu-laitteen laturista paljastui testissä vaarallisia puutteita

Akkulaitteiden ja laturien vahingot ovat lisääntyneet selvästi. LähiTapiolan teettämässä testissä Temusta tilatun lehtipuhaltimen laturista löytyi puutteita, jotka voivat johtaa sähköiskuun ja tulipaloon.

Runoilija, aktivisti Tenzin Tsundue vierailee Turussa

Tenzin Tsundue.

Runoilija, aktivisti Tenzin Tsundue vierailee Turussa 8. kesäkuuta kello 17 Taiteen talolla. Tsundue puhuu luovasta kirjoittamisesta.

Aggressiivisella toiminnalla pyritään osoittamaan, että toinen toimii väärin

Kiukkua liikenteessä kannattaa välttää, silloin kaikilla sujuu liikenteessä paremmin.

Liikenteessä rauhallisuus ja maltti ovat valttia. Jokaisella meistä on huonoja päiviä, mutta liikenteessä niiden ei tule näkyä. Liikenneturvan kyselyn perusteella aggressiivisella toiminnalla pyritään osoittamaan, että toinen toimii väärin. Kun ajaa ennakoiden ja sääntöjen mukaan, yllättävien ja ärsyttävien tilanteiden määrä vähenee.

Vapaa-ajan merkitys kasvaa tekoälymurroksen myötä

Vapaa-aikaa on talousjärjestelmässä tarkasteltu pääasiassa kuluttamisen näkökulmasta, mutta tulevaisuudessa tilanne voi muuttua. Turun yliopiston tutkijat loivat tutkimukseen pohjautuvan, sosiaalisen arvonluonnin mallin, jossa vapaa-aika näyttäytyy tuottamisen resurssina.

Polku kulkee taidemuseossa kesän

Turun taidemuseon studiossa aukeaa 5. kesäkuuta Pia Sirénin teos Polku , joka on nähtävillä syyskuulle saakka. Sirén tuottaa maisemakuvia epätavallisin keinoin. Hän veistää ne suurikokoisiksi tilallisiksi kokonaisuuksiksi. Studioon rakentuvassa Polku-teoksessa ihminen ei asetu muiden lajien yläpuolelle, vaan tasavertaisesti niiden rinnalle. Teos herättää kysymyksiä identiteetistämme suhteessa ympäröivään luontoon.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

Näköislehti

Urheilu

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

TPS aloittaa kiekkokauden kotonaan KooKoota vastaan

Liiga julkaisi tiistaina runkosarjan 2026–2027 otteluohjelman. Historiallisella superkaudella Liigassa pelaa ensimmäistä kertaa 17 joukkuetta, kun Jokerit liittyy mukaan. Jokainen joukkue kohtaa toisensa neljä kertaa, joten TPS pelaa runkosarjassa yhteensä 64 ottelua, joista 32 pelataan kotiyleisön edessä.

Åboraakkeli: Oikeita matseja ja show’ta

Olli Santalahti.

Suomen suurimmaksi kamppailu-urheilupromootioksi nopeasti kasvanut Ice Cage palaa Turkuun. Ice Cage 8 järjestetään Turun päivän viikonloppuna 19. syyskuuta Turkuhallissa. Edellisen kerran Ice Cage järjestettiin Turussa syyskuussa 2025. Tuolloin oli Ice Cage 5.

Otteluanalyysi: TPS palasi voittokantaan Miika Kauppilan ensimmäisellä liigaosumalla

Miika Kauppila.

Yksi maalintekoyritys, yksi maali ja voitto maalein 1-0. TPS palasi kahden tappio-ottelun jälkeen voittokantaan, kun se löi VPS:n Kupittaalla. Avaukseen ensimmäisen kerran tällä kaudella nostettu Miika Kauppila puski Nikolas Talon keskityksen verkon perukoille ja se riitti. Maali oli Kauppilan ensimmäinen liigassa. Voitto ei ollut tyylikäs mutta voitto yhtä kaikki ja isännät korjasivat tärkeät kolme pistettä.

Niklas Nordgren Tuto Hockeyn hyökkäykseen

Niklas Nordgren tuulettaa maalia Kiekko-Vantaan paidassa.

Niklas Nordgren siirtyy Tuto Hockeyn riveihin sopimuksella, joka on mallia 1+1. 26-vuotias hyökkääjä siirtyy Tuton hyökkäysosastolle Vantaalta.