Äitikapina kokoontuu Kirjastosillan kupeeseen ilmasto-oikeudenmukaisuuden puolesta
Äitikapinan mielenosoitus järjestetään lauantaina 21. syyskuuta kello 13 Aurajokirannassa Fredrikanportailla. Mielenosoituksessa hiljennytään meditaatioon, jossa osoitetaan myötätuntoa niille, jotka kärsivät globaalin ilmastokriisin ja sotien seurauksesta eniten. Rikkoontuneita vaatteita korjataan ja neulotaan huiveja muistuttamaan päättäjiä ilmastonmuutoksen pysäyttämisen tärkeydestä.
Maailman johtajat kokoontuvat YK:n tulevaisuushuippukokoukseen New Yorkissa ja vietetään ensimmäistä maailmanlaajuista rauhan ja ilmasto-oikeudenmukaisuuden viikkoa. Sen teema on sodasta luopuminen ja ilmasto-oikeudenmukaisuuteen investoiminen.
Äitikapaina pyrkii kiinnittämään ohikulkevien ihmisten huomion ja kutsumaan heitä mukaan piiriin neulomaan, meditoimaan ja muuttamaan yksilökeskeistä etua ajavaa mielenmaisemaa yhteistä etua ajattelevaan suuntaan.
Äitikapinan mukaan ekologinen kriisi johtuu osaltaan myötätunnon puutteesta, kun osa ihmiskunnasta on toiminut lyhytnäköisesti tavalla, joka aiheuttaa vakavaa vahinkoa ihmisille, muunlajiselle luonnolle ja tuleville sukupolville.
Solidaarisuus on olennainen osa ilmastonmuutoksen aiheuttamien ongelmien ratkaisua. Äitikapina tahtoo lisätä yhteiskunnan tietoisuutta kriisistä ja painostaa päättäjiä toimiin ilmastokriisin ratkaisemiseksi viipymättä.
Suomen Äitikapina on osa kansainvälistä Mothers' Rebellion for Climate Justice -nimistä liikettä, jonka juuret ovat Kaliforniassa, Yhdysvalloissa. Liike tuo yhteen äitejä, hoivaajia ja liittolaisia vaatimaan elinkelpoista maailmaa nykyisille ja tuleville sukupolville.
Ensimmäiset mielenilmaukset järjestettiin syksyllä 2022 Yhdysvalloissa, Saksassa ja Ruotsissa. Suomessa ensimmäiset mielenilmaukset järjestettiin toukokussa 2023. Äitikapina on Elokapinaan liittyvä itsenäinen yhteisö.
Kyseessä on kuudes Turun Äitikapinan järjestämä mielenosoitus. Äideillä viitataan kaikkiin hoivaajiin ja lasten tulevaisuudesta huolestuneisiin aikuisiin, ja he kaikki ovat tervetulleita mukaan.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
        
                
                
                
                
                
                
                
                
                











                
                
                
                
                







