Maksuhäiriöisiä kuluttajia yli 360 000 ensimmäistä kertaa vuoden 2022 jälkeen

Suomen Asiakastieto Oy:n rekisterissä olevien maksuhäiriöisten henkilöiden määrä on kasvanut huhti–kesäkuun aikana 6 100:lla, ja kesäkuun lopussa heitä oli yhteensä 361 700. Tammi–maaliskuussa maksuhäiriöisiä kuluttajia oli Suomessa 355 600.

Kuluvan vuoden ensimmäisen puoliskon aikana maksuhäiriöisten kuluttajien määrä on kasvanut 11 200 henkilöllä. Maksuhäiriöisten kuluttajien määrän kasvu on kiihtynyt hieman huhti-kesäkuussa verrattuna vuoden ensimmäiseen kolmeen kuukauteen, jolloin maksuhäiriöisten kuluttajien määrä kasvoi noin viidellä tuhannella.

Huhti–kesäkuun aikana ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän sai yli 19 100 henkilöä. Ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän saavien henkilöiden määrä näyttää kääntyneen kasvuun, sillä viime vuonna vastaava luku pysytteli 14–15 tuhannen henkilön tasossa. Myös alle 20-vuotiaiden ensimmäisten maksuhäiriöisten määrä on kasvussa viime vuosiin verrattuna.

Vuoden 2022 lopussa voimaan astunut luottotietolain muutos näkyy maksuhäiriötilastoissa maksuhäiriöisten kuluttajien määrän edestakaisena sahaamisena. Ylivelkaantuneisuuden rajalla elävien henkilöiden liikkuminen puhtaiden luottotietojen ja maksuhäiriön välillä on muuttunut ilmiöksi uuden lain aikana. Ennen lakimuutosta vuoden 2021 lopussa hieman yli 389 000 suomalaisella oli yksi tai useampi maksuhäiriömerkintä. Vuoden 2022 lopussa määrä oli 365 900, ja viime vuoden lopussa 350 500. Maksuhäiriöisten kuluttajien määrä on kasvanut vuoden 2024 alkupuoliskon aikana lähemmäs 2022 loppuvuoden lukuja.

– Datamme perusteella kuluttajien maksuvaikeudet vaikuttavat valitettavasti kasvaneen kuluvan vuoden aikana. Maksuhäiriömerkinnän saa nykyään pois maksamalla sen perusteena olevan velan, mutta jos henkilö ei onnistu oman taloutensa vakauttamisessa, luottotiedot pysyvät puhtaana vain hetken. Tämä näkyy tuoreissa luvuissa, jotka ylittävät ensimmäistä kertaa 360 000 rajapyykin sitten vuoden 2022. Määrä on myös kasvanut huomattavasti verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan, jolloin maksuhäiriöisiä kuluttajia oli hieman vajaa 353 000, kertoo Asiakastiedon varatoimitusjohtaja Mikko Karemo tiedotteessa.

Huhti–kesäkuun aikana ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän sai yli 19 100 henkilöä. Myös vuoden ensimmäisen kolmen kuukauden aikana ensimmäisen merkinnän sai lähes yhtä moni kuluttaja. Ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän saavien henkilöiden määrä näyttää kääntyneen kasvuun tämän vuoden aikana, sillä aiempina vuosina vastaava luku on pysytellyt 14 000–15 000 henkilön tasossa tai matalammalla.

Ensimmäisiä maksuhäiriöitä tuli huhti-kesäkuussa määrällisesti eniten 30–34-vuotiaille, joista 2421 sai ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän. Ylipäätään nuorten henkilöiden osuus korostuu ensimmäisten maksuhäiriömerkintöjen kohdalla. 20–24-vuotiaista 2206 ja 25–29-vuotiaista 2365 henkilöä sai ensimmäisen maksuhäiriömerkinnän vuoden toisen kvartaalin aikana. Alle 20-vuotiailla vastaava luku oli 894. Ikäluokan kokoon suhteutettuna ensimmäisen maksuhäiriön saavia henkilöitä oli eniten 20–24-vuotiaiden keskuudessa.

– Nuorten henkilöiden ensimmäiset maksuhäiriöt ovat aina erittäin valitettavia. Itsenäistymisen alkutaipaleella puhtaiden luottotietojen tarve voi korostua esimerkiksi vuokra-asunnon hankinnan, vakuutusten ottamisen tai opintolainan nostamisen yhteydessä. Erityisen harmillinen ilmiö on alle 20-vuotiaiden ensimmäisten maksuhäiriöisten määrän kasvu. Tämän vuoden ensimmäisen kuuden kuukauden aikana heitä on lähes 900, kun vuosina 2021–23 vastaava määrä on ollut kesäkuun loppuun mennessä noin 600 henkilön luokkaa, Karemo harmittelee.

– Erityisesti nuorten henkilöiden kohdalla laiva on kuitenkin vielä mahdollista kääntää, Karemo jatkaa.

– Heillä ylivelkaantuminen ei yleensä ole ehtinyt jatkua pitkään, eli maksuhäiriömerkintöjä ei ole määrällisesti kovin montaa ja velkasummat ovat todennäköisesti myös pienempiä. Nuorten velallisten kohdalla merkittävä hetki on luottotietojen puhtaaksi saaminen. Jos sen jälkeen onnistuu tasapainottamaan taloutensa pysyvästi, on edessä oleva elämä huomattavasti helpompaa. Tämän vuoksi onkin erittäin tärkeää, että luottoa tai maksuaikaa myöntävät yritykset tutkivat huolellisesti asiakkaidensa maksukyvyn ja taloudellisen kokonaistilanteen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kyy luikerteli huoltoaseman sisälle Paimiossa

Käärme luikerrellut huoltoaseman sisätiloihin ja piiloutui tarjoilulinjaston alle Ajurintiellä Paimiossa lauantaina aamupäivällä. Pelastuslaitos purki yhdessä omistajan kanssa linjaston rakenteita niin, että sen alusta pystyttiin tarkastamaan. Käärmettä ei heti löytynyt.

Yhä useampi muistutettu lasku siirtyy perintään

Luotonhallintayhtiö Intrumin laskunvälityksen tietojen mukaan kaikista laskuista sekä muistutetuista laskuista perintään siirtyvien osuudet ovat nousseet korkeimmalle tasolle viiteen vuoteen. Erityisesti muistutetuista laskuista perintään siirtyi aiempaa huomattavasti suurempi osuus. Samalla kuluttajaperinnän tiedoissa näkyy kaksijakoinen kehitys: perintätapausten määrät kasvoivat, mutta maksukyky vahvistui perintäonnistumilla mitattuna.

Eurojackpotin perjantain arvonnassa Maskuun yli 334 000 euron voitto, potti kasvaa 59 miljoonaan euroon

Perjantai-illan Eurojackpotin arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten potti nousee noin 59 miljoonaan euroon. Illan arvonnassa löytyi suurvoitto Suomesta

Kierrätys, kulutuksesta tinkiminen ja energian säästäminen suomalaisten ilmastotekoja

Kunnallisalan kehittämissäätiön kesän Ilmapuntari-tutkimuksessa tiedusteltiin valmiutta erilaisiin henkilökohtaisiin tekoihin ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Vastaajille lueteltiin kaikkiaan kaksikymmentä ilmastotekoa ja jokaista tuli arvioida neliportaisella asteikolla: on tehnyt ja tekee jatkossakin; ei ole tehnyt, aikoo tehdä vastaisuudessa; on tehnyt, ei tee enää; ei tule tekemään.

Täyttä asiaa: Jälkiviisauden helmi

Alice Girsin mielipide ( Aamuset 23.6.) oli jälkiviisauden helmi. Nyt kustannuslaskijat voivat kysyä oikean hinnan asiantuntijoilta joilla on tieto jo ennakolta. Persuilla on käsittämätön kyky olla oikeassa. Ihmetellä täytyy miten kummassa olemme saaneet rakennetuksi hyvinvointivaltion jo aikana kun Persuja ei ollut.

40 000 vesivahinkoa vuodessa, 160 miljoonan euron hintalappu

Vesihinkojen yleisin yksittäinen aiheuttaja on astianpesukone.

Vaikka vesivahinkojen riskit ja yleisyys tunnetaan, niiden todellinen mittaluokka ja määrä voivat silti yllättää. Suomessa sattuu joka vuosi lähes 40 000 korvattavaa vesi- ja vuotovahinkoa, joiden korvaukset nousevat noin 160 miljoonaan euroon. Vahinkojen yleisin yksittäinen aiheuttaja on astianpesukone, johon liittyviä riskejä jokaisen on helppo minimoida.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Sosiaalihuoltolain vaikutuksia asiakkaille arvioitava tarkemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut sosiaali- ja terveysministeriölle lausunnon sosiaalihuoltolakia koskevasta esityksestä. Esityksen vaikutuksia sosiaalipalvelujen asiakkaille tulisi tarkentaa.

Syysmuuttajien joukkoon liittymässä myös hyönteissyöjälintuja

Räyskä ja poikanen.

Lintumaailmassa eletään kesää ja syksyä. Osa linnuista ruokkii poikasiaan tai hautoo toista pesyettään, monet vesilinnut ja kottaraiset parveutuvat ja monilla kahlaajilla on jo kiire etelään. Lähiviikkoina syysmuuttajien joukkoon liittyy myös hyönteissyöjälintuja.

Li Andersson: EU:n ilmastopolitiikkaa heikennetään keskellä tappavia helleaaltoja

Euroopan komissio on julkaissut ehdotuksen EU:n päästökauppajärjestelmän uudistamiseksi. Europarlamentaarikko Li Andersson (vas.), joka toimii kokonaisuudessa vasemmistoryhmän neuvottelijana, pitää uudistusta kokonaisuudessa suurena heikennyksenä, jossa komissio taipuu Euroopan saastuttavan teollisuuden ja oikeiston painostuksen alla.

Ankkalammella sinilevää Paimiossa

Ankkalammella uimista ei suositella.

Vaikka veden mikrobien laatu on hyvä, Ankkalammella Paimiossa on ilmennyt sinilevää. Uimista ei suositella toistaiseksi.

Sähkönkulutuksen automaattista ajoittamista koskevat säännökset täsmentyvät

Valtioneuvosto antoi 16. heinäkuuta asetuksen, jolla täsmennetään sähkömittareiden kautta toteutettavan markkinapohjaisen kuormanohjauksen sääntelyä. Muutos helpottaa sähkönkäyttäjien mahdollisuuksia ajoittaa kulutustaan automaattisesti esimerkiksi sähkön hinnan perusteella. Valtioneuvoston asetus tulee voimaan 1. syyskuuta.

Jaakonmarkkinat lauantaina Rymättylässä

Jaakonmarkkinoille pääsee lauantaina myös Fölin kyydillä.

Perinteiset Jaakonmarkkinat järjestetään 18. heinäkuuta kello 10–16 Rymättylässä. Paikalle voi saapua myös julkisilla, sillä Föli ajaa linjoilla N2 ja N3 ylimääräisiä vuoroja.

Margariinitehtaan vesikaton rakenteissa palonalku Raisiossa

Margariinitehtaan kattotulitöiden yhteydessä havaittiin pieni syttymä vesikaton rakenteissa Raisionkaarella perjantaina iltapäivällä. Palo ei päässyt leviämään rakenteisiin eikä savun muodostusta päässyt rakennusten sisätiloihin.

Poliisin kiusaamisväitteet syyttäjän arvioitavaksi

Lounais-Suomen poliisilaitoksen entinen työtekijä on esittänyt julkisuudessa vakavia väitteitä työssä kohtaamastaan kiusaamisesta. Poliisilaitos on saattanut asian ulkopuolisen arvioitavaksi.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Satakunnantien ja Pläkkikaupunginkadun risteyksessä

Satakunnantien ja Pläkkikaupunginkadun risteyksessä tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä 17.–22. heinäkuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa.

Ajoneuvoverotusta uudistetaan lakiteknisesti

Valtiovarainministeriö pyytää lausuntoja luonnoksesta hallituksen esitykseksi uudeksi ajoneuvoverolaiksi. Esityksen tavoitteena on ajantasaistaa, yksinkertaistaa ja selkeyttää ajoneuvoverolainsäädäntöä sekä yhdenmukaistaa lain rakennetta ja menettelysäännöksiä muun verolainsäädännön kanssa.

Asuntokauppa mataa, kesäkuun kauppamäärä jäi viimevuotisesta

– Kesäkuun asuntokauppamäärät jäivät selvästi vuoden takaisesta. Kesäkuussa asuntokauppoja solmittiin noin 18 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten. Tämän vuoden ensimmäisen puolen vuoden aikana tammi–kesäkuussa asuntokaupan kokonaismäärä jäi noin 13 prosenttia viime vuoden vastaavasta. Vuoden alkuvuoden kauppamäärät olivat käytännössä vuosien 2023 ja 2024 kauppamäärien tasoilla, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Yrittäjät: Yrityslähestymiskielto tarvitaan

Suomen Yrittäjät pitää tervetulleena oikeusministeriön valmistelemaa lakiehdotusta yrityslähestymiskiellosta. Suomessa otettaisiin käyttöön tuomioistuimen määräämä pääsykielto.

Näköislehti

Urheilu

Puolustaja Tarmo Reunanen ei jatka TPS-paidassa

Tarmo Reunanen.

Puolustaja Tarmo Reunanen jatkaa uraansa ulkomailla eikä pelaa TPS-paidassa tulevalla kaudella jääkiekon Liigassa. Reunanen on hyödyntänyt pelaajasopimukseensa kuuluneen ulkomaanoption. Uusi seura selviää myöhemmin.

Lauste palaa frisbeegolfin Pro Tourille

Daniel Davidsson.

Frisbeegolfin kotimaan huippukiertue SFL Powergrip Pro Tour jatkuu 17.–19. heinäkuuta Turussa, jossa kauden kolmas osakilpailu pelataan Lausteen frisbeegolfpuistossa. Kilpailuun osallistuu 143 pelaajaa, ja Lausteella nähdään Suomen huippupelaajat Pro Tourilla ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen. Samalla kilpailu toimii viimeisenä kenraaliharjoituksena ennen viikon kuluttua Joensuussa pelattavia SM-kilpailuja.

Otteluanalyysi: Inter nousi voittoon FK Sarajevosta ja eteni toiselle karsintakierrokselle

Clinton Jephta.

Inter oli jalkapalloilun Konferenssiliigan ensimmäisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa jo selkä seinää vasten, sillä vierailijat johtivat ensimmäisen puoliajan jälkeen maalilla ja olivat kiinni jatkopaikassa. Inter tuli kuitenkin toiselle jaksolle ryminällä ja oli lopulta selvästi parempi joukkue. Alie Conteh ja Clinton Jephta iskivät maalin mieheen ja veivät Interin 2–1-voittoon. Inter vei otteluparin yhteismaalein 3–2.

Inter hyvistä asetelmista Konferenssiliigan kotiotteluun FK Sarajevoa vastaan

Alie Conteh, Clinton Jephta ja Prosper Ahiabu saapuvat valmistaviin harjoituksiin keskiviikkona aamupäivällä. Taustalla päävalmentaja Vesa Vasara.

Inter venyi Konferenssiliigan ensimmäisen karsintakierroksen avausottelussa Sarajevossa 1–1-tasapeliin isäntäjoukkue FK Sarajevoa vastaan. Alie Conteh iski Interin avausosuman mutta FK Sarajevo nousi tasoihin vaihtomies Bartol Barišićin maalilla.

Pohjalta verkolle ponnistaen

Tomi Saarisen merkitys Loimulle on ensi kaudella valtava.

Loimun ja Tuto Volleyn miehistöt rakentuvat askel askeleelta

Otteluanalyysi: TPS elää kotivoitoilla – nyt Kupittaan huuman sai kokea AC Oulu

Albijon Muzaci (vas.) ja, Marius Könkkölä olivat TPS:n tehomiehet.

TPS on voittanut jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaamastaan kahdeksasta kotiottelusta kuusi. Nyt TPS:n kotitaikaa pääsi todistamaan AC Oulu, jonka alkukausi on ollut mainio. Vieraiden ensimmäinen puoliaika ei ollut mainio, sillä TPS teki kolme maalia ja eteni 3–0-voittoon. Marius Könkkölä ampui maalista kaksi, Albijon Muzaci yhden.