Heidi Aho jättää Turku Liven, toimitusjohtajaksi kutsuttu Maarit Hurme
Turku Liven uudeksi toimitusjohtajaksi on kutsuttu Maarit Hurme, joka aloittaa tehtävässään 1. syyskuuta. Heidi Aho jättää tehtävänsä Turku Liven liiketoimintajohtajana. Aho jatkaa tehtävässään syyskuun loppuun saakka.
– Olen kiitollinen koko Turku Liven ja HC TPS:n loistavalle henkilökunnalle reilun kuuden vuoden matkasta. Maarit saa johdettavaksi taloudellisesti kannattavan ja loistavat kasvumahdollisuudet omaavan tapahtuma- ja ravintolatoiminnan. Odotan innolla, että pääsen seuraamaan Turku Liven kasvua jatkossa yrittäjän roolissa, Aho toteaa tiedotteessa.
Hurme siirtyy tehtävään CBRE Finlandilta, jossa hän on toiminut viime vuodet toimistopuolen kehitysjohtajana ja sitä ennen Kauppakeskus Skanssin kauppakeskusjohtajana. Tätä ennen hän toimi lähes 20 vuotta tapahtumateollisuudessa muun muassa Logomon myyntijohtajana.
– Olen erittäin otettu mahdollisuudesta palata Turkuun ja tapahtumien pariin. On hienoa päästä mukaan kasvattamaan Turku Liven toimintaa ja edelleen kehittämään HC TPS:n ottelutapahtumia tuottaen asiakkaille ensiluokkaisia asiakaskokemuksia Gatorade Centerissä. Lisäksi Ratapihan elämyskeskushankkeen kautta rakentuva potentiaali tuottaa hyvinvointia laajemminkin turkulaisille, on äärimmäisen innostava mahdollisuus, Hurme kertoo.
Hurme näkee, että hänen kokemuksensa sekä tapahtuma-alalta että kiinteistökehityksen parista on vahvuus tulevassa toimenkuvassa.
– Intohimonani on ollut aina kehittää monialaisten tiimien kanssa ainutlaatuisia asiakaskokemuksia tapahtumien ja tapahtuma-alustojen kautta, joilla ihmiset kohtaavat ja viihtyvät, sekä joista jää vahva positiivinen muistijälki. Uskon, että pitkä ja monipuolinen kokemukseni tapahtuma-alalta sekä viimeiset vuodet kaupallisen kiinteistökehityksen parista antavat erinomaiset eväät Turku Liven kehittämiseen eteenpäin, Hurme taustoittaa.
Hurmeesta tulee yhtiön toimitusjohtaja. Aho johti Turku Liveä liiketoimintajohtajana. Turku Liven asemaa halutaan vahvistaa konsernissa. Turku Liven toimitusjohtajan tehtävää on hoitanut muiden tehtävien ohella HC TPS:n ja Turku Liven hallitusten puheenjohtaja Kai Koskinen.
– Turku Liveä on kehitetty ja kasvatettu HC TPS:n alla ja se on saavuttanut jo kohtuullisen kokoisen mittakaavan. Haluamme nyt antaa Turku Livelle tilaa kasvaa ja tämän tukemiseksi nostamme sen HC TPS:n rinnalle tytäryhtiöstä sisaryhtiöksi, Koskinen sanoo.
Turku Live (virallinen nimi Turkuhallin Palvelu oy) on HC TPS Turku oy:n kokonaisuudessaan omistama tytäryhtiö, joka vastaa tapahtuma- ja ravintolatoiminnasta. Toiminnan painopiste on monitoimiareena Gatorade Centerissä, mutta toimintaa on myös areenan ulkopuolella.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)