Henri Ruoste kolmanneksi uudella hevosella
Kouluratsastaja Henri Ruoste kilpaili Le Mansissa, Ranskassa ensimmäistä kertaa uudella hevosellaan Quentano 2:lla. Ratsukko sijoittui Grand Prix´ssä kolmanneksi tuloksella 71,587 prosenttia ja voitti Grand Prix Specialin hyvällä tuloksella 75,120 prosenttia.
– Tänään minulla oli itse asiassa parempi kontrolli kuin eilen GP:ssa, sain sen energian paremmin kontrolliin. Se oli jo verkassa keskittyneempi ja kivan tuntuinen, kertoo Ruoste tiedotteessa.
– Sillä on niin paljon energiaa ja voimaa. Varmasti kestää oman aikansa, että se ymmärtää minua ja minä ymmärrän sitä.
Niina Nilosaaren 15-vuotias Quentano tuli Ruosteelle myytäväksi noin viisi kuukautta sitten. Sillä on luonnostaan paljon energiaa ja liikettä, eikä se ole helpoin ratsastaa. Ruoste tutustui hevoseen kuukausien aikana, piti siitä ja osti itselleen kisahevoseksi. Suomella on kolmen ratsukon joukkuepaikka Pariisin olympialaisiin, ja Tokion olympiaratsastaja luonnollisesti tavoittelee paikkaa, hevostensa ehdolla.
– Totta kai, mutta se riippuu siitä, miten alamme suorittaa. Riippuu siitä, miten me ja muut suorittavat. Joukkueeseen on pyrkimässä monia, mikä on kiva tilanne. Katsotaan keväällä, miten suoritamme.
Ruoste kilpaili viime kaudella Grand Prix -tasolla toisella hevosellaan Camparilla. Se on tällä hetkellä kevyemmässä työssä, eikä ole vielä valmis kilpailuihin.
– Kaikki hevosemme tekevät samaa viikko ja päiväohjelmaa, perus- ja voimatyötä, Campari vain ajallisesti vähemmän, paitsi Konsta (Kontestro), joka liikkuu vesimatolla.
Ruosteen ja Quentanon seuraava kilpailu jo reilun viikon kuluttua Dohassa, Qatarissa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















