Vuoden turkulaisiksi nousivat Aurajokea siivonneet nuoret

Urho Kallionpää (vas.), Onni-Wiljami Virtala, Joose Kankare ja Benjamin Venhomaa puhdistivat jokea viime keväänä. Urho Kallionpää (vas.), Onni-Wiljami Virtala, Joose Kankare ja Benjamin Venhomaa puhdistivat jokea viime keväänä. Kuva: Eero Saarikoski

Nuoret Aurajoen naaraajat eli jokea viime keväänä siivonneet nuoret Joose Kankare, Benjamin Venhomaa ja Onni-Wiljami Virtala on valittu Vuoden turkulaisiksi 2023. Voittajakolmikko sai äänestyksessä 1 557 ääntä, eli yli 25 prosenttia kaikista annetuista äänistä. Hopealle kilpailussa ylsi puukottajan taltuttanut opiskelija Paiwand Zahid ja pronssille kuvataiteilija Iiu Susiraja.

Kilpailun voittajat valittiin jälleen yleisöäänestyksellä. Tällä kertaa ehdolla oli kymmenen ansioitunutta ehdokasta. Ääniä annettiin kaikkiaan 5 980.

Äänestyksen voittaneet ahkerat ja omatoimiset yhdeksäsluokkalaiset tekivät viime keväänä ison työn, kun he puhdistivat Aurajokea romusta. Kolmikko sai ansaitusti palkinnon omatoimisuudestaan ja lisäksi Turun kaupunki tarjosi heille nuorten kesätyömahdollisuutta. Nyt Kankareen, Venhomaan ja Virtalan ansioiden listalla on myös Vuoden turkulainen 2023 -titteli.

Toiseksi äänestyksessä sijoittui sairaanhoitajaopiskelija Paiwand Zahid saamillaan 930 äänellä. Zahid nousi koko kansan tietoisuuteen viime elokuussa, jolloin hän taltutti yhtä henkilöä puukottaneen miehen Turun keskustassa.

Kolmanneksi kilpailussa 576 äänellä ylsi kansainvälisesti menestynyt kuvataiteilija Iiu Susiraja. Viime vuonna Susiraja teki historiaa olemalla toinen suomalainen koskaan, jolla on ollut yksityisnäyttely New Yorkin The Museum of Modern Artissa, MoMassa.

Nuoret naaraajat palkittiin ja kukitettiin Turun kaupungintalolla torstaina . Vuoden turkulaiset saivat Turun pormestari Minna Arveelta palan Kakolan graniittia Kauppatorin vanhasta kivestä muokatun palkinnon muodossa.

– Palkitut ovat toiminnallaan osoittaneet suurta välittämistä Turusta ja turkulaisista. Heidän halunsa auttaa on innostanut myös muita kaupunkilaisia huolehtimaan luonnon hyvinvoinnista ja kaupunkimme turvallisuudesta. Todellisina arjen sankareina he muistuttavat meitä kaikkia siitä, että isokin kaupunki voi olla välittävä yhteisö, jossa jokaisella on mahdollisuus luoda ympärilleen hyvää, pormestari Arve kertoo tiedotteessa.

Äänestäjien perusteluiden mukaan nuoret ansaitsivat voiton, sillä heidän toimintansa Turun luonnon hyväksi on ollut esimerkillistä. Perusteluissa kiiteltiin nuorten omatoimisuutta ja asennetta. Perusteluissa nostettiin myös esiin nuorten aikaansaama innostus Aurajoen puhdistukseen.

Rohkeus ja esimerkillisyys nousivat esiin myös kilpailussa toiseksi sijoittuneen Zahidin äänestäjien perusteluissa. Häntä kiiteltiin sankarillisesta teostaan sekä halustaan auttaa.

Iiu Susiraja sai kiitosta omaperäisyydestään ja puhuttelevasta tyylistään. Lisäksi äänestäjät nostivat perusteluissa esiin Susirajan näyttelyn MoMassa sekä tänään avattavan näyttelyn Wäinö Aaltosen museossa.

Vuoden turkulainen -äänestyksellä on pitkät perinteet jo vuosikymmenien takaa. Kilpailun voittajien joukosta löytyykin niin urheilijoita, viihdetaiteilijoita kuin Turussa paikallisesti vaikuttaneita henkilöitä.

Vuoden turkulaisiksi on äänestetty muiden muassa jääkiekkoilija Saku Koivu, Miss Suomi Lola Odusoga, jalkaväen kenraali Adolf Ehrnrooth, rockartisti Michael Monroe, freestyle-hiihtäjä Pekka Hyysalo, keittiömestari Erik Mansikka ja näyttelijä Miska Kaukonen. Viime vuonna voiton vei seiväshypyn MM-mitalisti Wilma Murto.

Tänä vuonna kilpailun ovat järjestäneet yhteistyössä Turun kaupunki, Turun Sanomat, Yle Turku sekä Radio Auran Aallot.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen käytössä olevien kaupungin toimitilojen vuokrasopimukset muuttuvat

Hyvinvointialueiden toiminnan käynnistämiseen liittyvä kolmen vuoden siirtymäaika päättyy vuodenvaihteessa. Osa Turun kaupungin Varsinais-Suomen hyvinvointialueelle, Varhalle, vuokraamista toimitiloista siirtyy 1.1.2026 alkaen markkinaehtoisten vuokrasopimusten piiriin. Kyse on 11 sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelun käytössä olevasta kohteesta.

Axel Gabriel Ingelius -kunnianosoitus oopperalauluja Matti Salmiselle

Matti Salminen.

Akademiska Orkestern konsertoi jälleen kerran Turun tuomiokirkossa suomalaisen musiikin päivänä 8. joulukuuta ja Sibeliuksen syntymäpäivänä. Konsertin yhteydessä jaettiin Axel Gabriel Ingelius -kunnianosoitus jo yhdeksännen kerran. Akademiska Orkestern perusti 2017 AGI-kunnianosoituksen huomioidakseen henkilöitä, yhteisöjä tai muita tahoja, joilla on ollut suuri vaikutus suomalaiseen kulttuuriin ja taiteeseen sekä alan arvostukseen.

Lyhytnäköisyys uhraa peruspalvelut

Somerolaiset järjesteivät mielenosoituksen, jolla vastustettiin lähipalvelujen leikkaamista.

Eläkkeensaajien Keskusliiton Varsinais-Suomen piiri ry vaatii päättäjiltä vastuullisia ratkaisuja, jotka eivät vaaranna palveluiden saatavuutta. Hyvinvointialueellamme käynnissä olevien muutosneuvottelujen tuloksena hoivan laatu heikkenee entisestään, riittämättömät resurssit johtavat henkilöstön uupumiseen ja palveluiden saatavuuden heikkenemiseen, ja jopa potilasturvallisuuden romuttumiseen.

Pansioon suunnitellaan puistoa meren rannalle

Pansioon suunnitellaan uutta Oravaisten rantapuistoa, jossa sataman hyödyntämätön tila muutetaan alueen asukkaiden ja muiden turkulaisten puistomaiseksi rantakohteeksi, jossa yhdistyvät luonto, leikki ja liikunta.

Digitaalinen kiinteistökauppa kaksinkertaistunut viime vuodesta

Digitaalisen kiinteistökaupan suosio kasvaa vauhdilla. Suomalaiset ovat solmineet tänä vuonna talo-, tontti- ja mökkikauppoja sähköisesti jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Digitaalisten kiinteistökauppojen kasvu on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen nopeaa. Suomalaiset solmivat tammi–marraskuussa kiinteistökauppoja sähköisesti 113 prosenttia enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Kaiken kaikkiaan digitaalisia kiinteistökauppoja on tehty tänä vuonna jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston tilahanke läpäisi kaupunginhallituksen ja etenee valtuustokäsittelyyn

Turun kaupungin museoiden kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston päätearkiston uudet tilat ehdotetaan rakennettavaksi Aerotien varteen Turun lentokentän lähelle.

Joka kolmas käyttää yli sata euroa kuukaudessa lasten harrastuksiin

Hintojen nousu näkyy yhä selvemmin lapsiperheiden arjessa, ja yksi kärsivistä alueista on harrastustoiminta. Yli puolet (55 %) suomalaisista lapsiperheistä käyttää lastensa harrastuksiin rahaa enintään sata euroa kuukaudessa. Kolmasosalla (32 %) rahaa kuluu kuukausittain kuitenkin enemmän, 100–300 euroa kuukaudessa. Summat selviävät LähiTapiolan tuoreesta Arjen Katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Varsinais-Suomen maaseudun yrityksille EU:n maaseuturahoitusta jo kymmenen miljoonaa euroa

Maaseudun yritysrahoitusta saaneiden hankkeiden kokonaiskustannukset Varsinais-Suomessa ovat EU:n maaseuturahoituskaudella 2023–27 jopa 42 miljoonaa euroa. Varsinais-Suomessa on tehty yritystukipäätöksiä valtakunnallisesti eniten.

Tulevat tanssin ammattilaiset antavat taidonnäytteensä

Henna Hägg, Helmi Tuominen, Petra Myllyperkiö ja Jenny Luomajoki.

Yhtä köyttä on kolmannen vuoden tanssinopettajaopiskelijoiden teoskokonaisuus, joka tuo 10–13. joulukuuta Taideakatemian näyttämölle seitsemän ryhmäkoreografiaa.

Vapaaehtoisia kaivataan lisää urheiluseuratoimintaan

Seurabarometri 2025 on seurojen omaan arvioon perustuva tilannekuva suomalaisista seuroista. Kyselyyn vastasi valtakunnallisesti 980 seuraa. Kartoitus sisälsi kahdeksan teemaa, jotka käsittelivät muun muassa hallintoa, taloutta, valmennusta, viestintää ja vastuullisuutta. Tarkoituksena oli rakentaa mahdollisimman ajantasainen ja kokonaisvaltainen kuva siitä, millaisena seurat itse näkevät toimintansa vahvuudet sekä ne kohdat, joihin tarvitaan lisää tukea tai kehittämistä.

Kaupallisilla dna-testeillä etsitään isiä

DNA-testeihin liittyy merkittäviä tietosuojahuolia ja eettisiä ongelmia, joita moni ei tule ajatelleeksi.

– Ihmisellä on voimakas tarve ja oikeuskin tietää taustastaan. Tässä mielessä dna-testit ovat tärkeitä ja arvokkaita, tutkijatohtori Anna Reetta Rönkä sanoo.

Uusi etäkuntoutus keliakiaa sairastaville

Kela käynnistää uuden etäkuntoutuksen iho- tai suolistokeliakiaa sairastaville aikuisille ensi vuoden alussa. Kelan uusi keliakiaa sairastavan kuntoutus on suunnattu aikuisille, joilla on diagnosoitu iho- tai suolistokeliakia ja jotka kokevat gluteenittoman ruokavalion noudattamisen, oireiden hallinnan tai ruokavalion sovittamisen muun sairauden hoitoon haastavaksi.

Vuoden ympäristöteko -palkinto Andreas von Bergmannille ja Ålönlahden säätiölle

Palkinnolla halutaan lisätä tietoisuutta siitä, miten paikallisilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa ympäristön tilaan.

Paraisten kaupunki jakoi maanantaina yhdessä Saaristomeren biosfäärialueen kanssa Vuoden ympäristöteko -palkinnon saaristomerivuoden päätösseminaarissa.

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.