Otteluanalyysi: TPS yhä voittamaton uudella tekonurmella
Kolmas ottelu uudella tekonurmella Kupittaalla, kolmas tappioton ottelu. TPS jäi kuitenkin tasapeliin jalkapalloilun Ykköstä johtavaa Mikkelin Palloilijoita vastaan. Tasaisessa ottelussa maalintekijöinä kunnostautuivat topparit Väinö Vehkonen ja Joonas Lakkamäki. MP pelasi jo kymmenennen peräkkäisen tappiottoman ottelun ja johtaa sarjaa. TPS on hivuttautunut taulukon paremmalle puoliskolle mutta eroa kärkeen on yhä 12 pistettä.
TPS–MP 1–1 (1–1).
Maalit: 29. Väinö Vehkonen (Joslyn Luyeye-Lutumba) 0-1, 45. Joonas Lakkamäki 1-1.
Yleisöä: 2 160.
Kentän kunkku: Aleksi Honka-Hallila, MP. MP ei ollut kentällä TPS:ää jäljessä, mutta kotijoukkue loi enemmän maalitilanteita. Tasapelin takuumiehenä oli MP:n maalivahti, joka torjui lähentelyt. Yksi pallo livahti selän taakse.
Matsin surkeinta: Inter ja TPS ovat pelanneet Kupittaan uusitulla kentällä kumpikin kolme ottelua. Yhtään tappiota ei vielä ole kotijoukkueiden tilillä. Nyt tuli ensimmäiset pistemenetykset. Melko lähellä kotivoittokin sentään oli.
Tuhlaajapoika: Matias Kivikko Arraño, TPS. Pääsi heti alussa yrittämään läheltä, mutta Honka-Hallila torjui. Kivikko pääsi kahdesti yrittämään myös erikoistilanteista. Toisen Honka-Hallila torjui, toinen pamahti tolppaan. Molemmat vaparit olivat hyviä, eikä laukaisijaa niistä voi moittia.
Illan erikoisuus: Lämpöä piisasi. Ottelun alla mittari näytti 28 astetta, pelin aikanakin 27 astetta. Hyvin joukkueet kuitenkin kestivät kuumuutta. Juomatauot olivat nyt tarpeen.
Kuka pääsi helpoimmalla?: Riku Riski ei päässyt, Hän sai kovaa kohtelua läpi ottelun. MP:n valmentaja Juha Pasoja sanoi ennen ottelua, että Kasper Hämäläinen ja Riski yritetään pitää pallosta irti. Sitä totisesti yritettiin. Riski tuntenee sen seuraavat päivät kropassaan. Riski oli silti kahdesti lähelle maalintekoa, mutta maali jäi tekemättä.
Mitä sanottiin?:
Mika Laurikainen, TPS: Olen oikeastaan ihan tyytyväinen siihen, miten peliin lähdettiin. Tiedettiin miten Mikkeli pelaa. Mikkeli puolustaa todella, todella hyvin. Uskon, että saimme riittävän määrän paikkoja. Pienestä on kiinni. Mielenkiintoinen peli, tasainen ja hyvävauhtinen. Ainoa, mikä jäi puuttumaan, on kaksi lisäpistettä eikä saatu yhtään kiinni. Hyviä esitykseltä. Joonas Lakkamäeltä ja Matias Kivikolta erinomaiset suoritukset.
Juha Pasoja, MP: Odotetun tiukka peli. TPS oli ehkä vähän niskanpäällä varsinkin ekalla puoliajalla ja sai paljon painetta meidän boksiin. Vaarallisia erikoistilanteita. Aika pienestä muutama tilanne oli kiinni. Olemme saaneet pelaamalla pomppuja meidän eduksemme. Omassa boksissa ei tule helppoja maaleja. Vastustajalla on vaikeuksia luoda maalipaikkoja. Toisella puoliajalla saatiin pallollista peliä hiukan paremmaksi mutta jäätiin pyörimään nurkkiin ja laitoihin. Maalille ei saatu niin paljon palloja kuin olisin halunnut. Varsinkin topparit joutuivat varsin koville.
Analyysi: Hyvävauhtinen kamppailupeli. MP oli juuri niin hyvä kuin taulukon perusteella odottaa saattoi. MP on kurinalainen joukkue, joka puolustaa tarkasti. Alkukaudesta pallo on pomppinut sen eduksi vastustajan maalilla. Parissa pelissä kyse voi olla tuurista mutta kymmenessä pelissä peräkkäin jostain muusta. Joukkue kamppailee tosissaan noususta liigaan, vaikka miehistö saatiin kasaan vasta sarjakauden kynnyksellä. Pasoja myönsi, että KTP:stä saadut kolme ja Kuopiosta tulleet kaksi lainamiestä ovat olleet ratkaisevan tärkeitä paloja kokonaisuudessa.
MP oli tiiviimpi joukkue ja sillä oli hyviä hetkiä pelissä mutta TPS, ehkä yllättäen, oli se, joka loi enemmän maalitilanteita. Lopputulos oli kenttäpelin perusteella oikeudenmukainen mutta TPS :lla oli mahdollisuus jopa voittoon.
TPS aloitti terävästi ja oli niskanpäällä mutta peli tasoittui. MP meni johtoon, kun kentän liukkaimpiin pelaajiin kuulunut Joslyn Luyeye-Lutumba livahti oikealta laidalta vasemmalle ja keskitti. Takatolpalla oli vapaana toppari Väinö Vehkonen, joka pisti pallon pömpeliin. Luyeye-Lutumba tuotti muutoinkin päänvaivaa TPS-puolustukselle. Laitalinkki Umar Baia Muhamed oli helisemässä ja joutui ottamaan varoituksen. Toinenkaan ei näyttänyt olevan kaukana. Muhamed alkoi kuitenkin keskittyä enemmän puolustustehtäväänsä ja sai otteen vastapelaajasta.
TPS pystyi pitämään palloa pitkiä toveja mutta vaarallisimmat tilanteet syntyivät erikoistilanteista ja nopeista tilanteenvaihdoista. Oikean laidan linkki Matias Kivikko Arraño oli hyvällä pelipäällä. Nyt alkaa syntyä jälkeä myös hyökkäyssuuntaan. Vapaapotkut olivat vaarallisia ja keskitykset hyviä.
Kotijoukkue teki tasoituksen aivan ensimmäisen puoliajan lopussa Riskin kulmapotkusta. Pallo ajautui takatolpalla toppari Joonas Lakkamäelle, joka nikkasi pallon reppuun.
TPS:llä oli myös huonot hetkensä. Peli sekosi noin tunnin kohdalla sen seurauksena, että palloa menetettiin toistuvasti keskialueella. MP otti hallitsevan roolin. TPS sai mahdollisuutensa vielä pelin lopussa, Riski lähetti vaihtomies Torfiq Ali-Abubakarin karkumatkalle pystysyötöllä mutta tämän laukaus epäonnistui ja painui ohi maalin.
TPS:lta puuttuivat kokoonpanosta topparit Roope Pakkanen ja Yannis Lamgahez mutta topparikolmikko Samba Benga, Joonas Sundman ja Lakkamäki toimii hyvin. Lamgahezin jatkosta tehdään päätös kahden seuraavan viikon aikana. Laurikaisen mukaan samalla mietitään mitä tarvitaan ja mikä on mahdollista, kun siirtoikkuna avautuu.
TPS (3-5-2): Jere Koponen; Joonas Sundman, Samba Benga, Joonas Lakkamäki; Matias Kivikko Arraño, Santeri Pohjolainen (69. Daniel Rantanen), Kasper Hämäläinen (74. Linus Rönnberg), Jesper Karlsson, Umar Baia Muhamed; Alhaji Gero (74. Torfiq Ali-Abubakar), Riku Riski.
MP (4-4-2): Aleksi Honka-Hallila; Niklas Orjala, Väinö Vehkonen, Samuli Hölttä, Benjamin Urgenc; Eero Ylönen (80. Oluwatobi Babatunde Adeleke), Otto Ruoppi, Lauri Sahimaa (Rasmus Lehtonen), Joslyn Luyeye-Lutumba; Egzon Avdi (46. Niila Forsell), Santeri Stenius.
Erotuomari: Matti Roth.
Varoitukset: Muhamed, TPS. Hölttä, Avdi, Stenius ja Vehkonen, MP.
Lasse Virtanen



















