Säästämisinto kasvussa, asuntolainan vastapainoksi suomalaisilla on säästöjä ja sijoituksia

61 prosentilla Finanssiala ry:n Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimuksen vastaajista on varoja sijoitettuna tai säästettynä. 65 prosenttia aikoo seuraavan vuoden aikana säästää tai sijoittaa varojaan. Edellisessä kyselyssä näin vastasi 58 prosenttia. Velan vastapainoksi suomalaisilla on siis myös varoja. 54 prosentilla vastaajista on lainaa tai luottoa. Asuntolainaa on 28 prosentilla vastaajista.

Viranomaisilla on jo käytössään useita keinoja, joilla ehkäistä kotitalouksien ylivelkaantumista. Finanssialan viesti hallitusneuvotteluihin on, että ennen uusia toimenpiteitä on selvitettävä, miten jo päätetyt toimenpiteet vaikuttavat yhdessä. Tutkimuksen mukaan suosituimpia sijoituskohteita ovat erilaiset pankkitilit sekä sijoitusrahastot. Sijoituskohteen tärkeimmät valintakriteerit ovat tuotto ja vaivattomuus.

Vaikka kotitalouksien velkaantuminen on kasvussa, on suomalaisilla velan lisäksi myös säästöjä, ilmenee Finanssiala ry:n Säästäminen ja luotonkäyttö -tutkimuksesta. 61 prosentilla vastaajista on tällä hetkellä varoja säästettynä tai sijoitettuna eri kohteisiin. Osuus on laskenut 3 prosenttiyksiköllä vuoden 2021 kyselystä.

– Velan lisäksi suomalaisilla on myös varoja, joilla varautua yllätyksiin. Jotta velkaantumisen riskeistä saadaan oikea kuva, tulee ottaa huomioon myös kotitalouksien varallisuus, huomauttaa Finanssiala ry:n johtaja, pääekonomisti Veli-Matti Mattila.

Vastaajista 28 prosentilla on asuntolainaa, 54 prosentilla on jotain lainaa tai luottoa. Keskimääräinen uuden asuntolainan määrä on samaa suuruusluokkaa kuin edellisessä kyselyssä, noin 115 000 euroa. Yleisin lainan pituus on 25 vuotta. 68 prosenttia vastaajista on varautunut asuntolainansa koron mahdolliseen nousuun.

– Viime aikoina on oltu huolissaan kotitalouksien velkaantumisesta ja niiden kyvystä kestää korkokustannusten nousua. Kyselyn tulokset osoittavat, että moni on varautunut korkojen nousuun, Mattila kertoo.

Viranomaisilla on käytössään useita keinoja, joilla voidaan ehkäistä kotitalouksien ylivelkaantumista ja rajoittaa kokonaisvelkaantumisen kasvua. Uusia on myös lähiaikoina tulossa voimaan. Ennen uusien välineiden kehittämistä on syytä katsoa, miten nykyiset keinot toimivat.

– Tulevalla hallituskaudella on etsittävä toimiva tasapaino ylivelkaantumisen estämisen ja kotitalouksien luotonsaannin turvaamisen välillä. Ongelmana ei ole keinojen vähyys vaan se, että emme tiedä, miten jo olemassa olevat keinot vaikuttavat yhdessä, Mattila sanoo.

Suosituimpia sijoituskohteita ovat säästö-, sijoitus tai muut pankkitilit, joille säästää 38 prosenttia vastaajista. Sijoitusrahastot eivät ole kaukana perässä – niihin sijoittaa 33 prosenttia. Pörssiosakkeisiin on sijoittanut 20 prosenttia vastaajista.

Sijoittajat haluavat sijoituskohteeltaan erityisesti tuottoa ja vaivattomuutta – 63 prosentilla vastaajista tuotto vaikuttaa paljon sijoituskohteen valinnassa ja 31 prosentilla jonkin verran. Täsmälleen samat luvut sijoituskohteen kriteerinä saa vaivattomuus.

– On loogista, että tuotto on pääkriteeri – sitä vartenhan ihmiset yleensä sijoittavat. Vaivattomuuttakaan ei pidä väheksyä. Yksi kansankapitalismin ideoista on, että rahat laitetaan vaikkapa rahastoon itsekseen poikimaan ilman, että välttämättä tarvitsee seurata osakekursseja, tuottokäyriä tai muita talouden käppyröitä.

Kansalaisen turvan ja vaurauden lisäksi säästöt parantavat yhteiskunnan kantokykyä ja vauhdittavat talouden pyöriä. Erilaisten sijoitustuotteiden laaja tarjonta ja ennakoitava verotus on sekä säästäjien että koko yhteiskunnan etu.

Vastuullisuuden tai ekologisuuden suosio sijoituskohteen valintakriteerinä on laskenut muutamalla prosenttiyksiköllä edellisestä kyselystä. Vastuullisuus vaikuttaa paljon vain 24 prosentilla.

– Tuoton hakemisen ohella järkevä sijoittaja ajattelee myös pitkäjänteisesti: esimerkiksi saastuttavat kohteet sijoituksina alkavat olla huomattava riski sijoituksen arvon kannalta, Mattila huomauttaa.

Kotitalouksien säästämistä, luotonkäyttöä ja maksutapoja on Finanssiala ry:n tilaamana tutkittu jo vuodesta 1979 lähtien 1–2 vuoden välein. Vuonna 2022 tutkimukset eriytettiin Säästäminen ja luotonkäyttö sekä Maksutavat-tutkimuksiin. Pääasiallisen kohderyhmän muodostavat 15–79-vuotiaat mannersuomalaiset, joita haastateltiin 2 522. Tutkimuksen on toteuttanut Norstat Oy.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Henna Paunu Aboa Vetus Ars Novan uudeksi museonjohtajaksi

Henna Paunu.

FM Henna Paunu on nimitetty Aboa Vetus Ars Nova (AVAN) -museoiden uudeksi museonjohtajaksi. AVAN:n säätiö etsi museonjohtajaa, jonka tehtävänä on luotsata kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa ympäristössä toimiva museokokonaisuus uudelle strategiakaudelle. Johtajahaku toteutettiin avoimen haun ja suorahaun yhdistelmänä. Paunu siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museon intendentin tehtävästä.

Valtio ottaa 17,8 miljardia euroa lisää velkaa tänä vuonna

Valtio ottaa tänä vuonna enemmän velkaa kuin vuodelle oli budjetoitu. Keskeinen syy taustalla on käteisvakuuksien kasvu vuoden aikana.

Yllättäviä meriajokasesiintymiä ja harvinainen punalevähavainto

Saaristomeren vedenalaisluontoa kartoitettiin sukelluksin maastokauden aikana.

Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelman menetelmin toteutetut kartoitukset kuluvalla maastokaudella täydentävät tietoa Saaristomeren vedenalaisluonnosta. Työ on osa Saaristomeren paikallisesti ekologisesti merkittävien merialueiden (PEMMA) kuvaamiseen tähtäävää hanketta. Kartoitukset saatiin aikataulussa päätökseen huolimatta alkukesän kovista tuulista.

Varhan vammaispalvelujen palveluohjaus yhtenäistyy tammikuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) vammaispalvelujen koko alueen yhteinen palveluohjaus käynnistyy keskiviikkona 14. tammikuuta. Kuntakohtaiset tällä hetkellä käytössä olevat puhelinajat poistuvat ja palveluohjaukseen tulee yksi puhelinnumero sekä yhtenäinen puhelinaika.

Uhanalainen juurilasisiipi löysi sille perustetun elinympäristön Pahaniemestä

Juurilasisiipi.

Turun ensimmäiseltä uuselinympäristöltä on löytynyt kolme harvinaista perhoslajia. Yksi lajeista on Turun silmäterä, Varsinais-Suomeen keskittynyt juurilasisiipi. Turku tulee seuraavina vuosina kasvattamaan merkittävästi uuselinympäristöjen määrää.

Suomalaiset pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa

Turun yliopiston tutkimuksesta selviää, että suomalaiset lapset – erityisesti pojat – saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa. Äidin psyykkiset sairaudet, raskausajan tupakointi ja se, ettei äiti ollut parisuhteessa, olivat yhteydessä lapsen suurempaan todennäköisyyteen saada ADHD-diagnoosi.

Sekajäteastioiden tyhjennykset siirtyvät LSJH:lle kaikissa alueen kunnissa vuoteen 2030 mennessä

Noin 700 sekajätteen keräykseen käytettävää etulastattavaa sekajätesäiliötä siirtyvät LSJH:n tyhjennettäviksi ensi maaliskuussa.

Kaikki Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueen kunnat siirtyvät yhtenäiseen sekajäteastioiden tyhjennysjärjestelmään. Vuoteen 2030 mennessä kaikkien asuinkiinteistöjen sekä kunnan hallinto- ja palvelutoiminnan kiinteistöjen sekajätetyhjennyksistä vastaa LSJH. Maaliskuussa alkavan ja joulukuuhun 2029 jatkuvan siirtymävaiheen aikana LSJH saa tyhjennettäväkseen yhteensä arviolta 75 000 sekajäteastiaa.

Uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika nousee 35 vuoteen

Hallitus pyrkii esityksellään muun muassa tukemaan asuntokauppaa ja rakentamista. Esityksen mukaan uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika saa olla enintään 35 vuotta, kun nykyisin enimmäiskesto on 30 vuotta.

Poliisi etsii Tyksin lähellä suojatietä ylittäneeseen naiseen törmännyttä autoilijaa

Lounais-Suomen poliisi selvittää Tyksin läheisyydessä eilen tapahtunutta onnettomuutta, jossa autoilija törmäsi suojatietä ylittäneeseen naiseen. Onnettomuus tapahtui Sirkkalankadun ja Lemminkäisenkadun risteyksessä torstaina 11. joulukuuta kello 8.24. Nainen käveli Lemminkäisenkadun jalkakäytävää ja ylitti Sirkkalankadun suojatietä pitkin. Autoilija ajoi Sirkkalankatua keskustan suunnasta.

Kultaranta Resort Oy ehdolla Naantalin matkailuneuvontapalvelujen toteuttajaksi

Naantali uudelleenorganisoi matkailutoiminnon ja kilpailutti osana sitä matkailuneuvonnan.

Naantalin kaupunki organisoi matkailutoimintonsa uudelleen ja on pyytänyt tarjouksia matkailuneuvontapalveluiden tuottajasta. Kaupunginhallituksen on määrä päättää asiasta 15. joulukuuta.

Vasemmistoliitto: Varhaiskasvatuksen arki tarvitsee tutut laitoshuoltajat, ei ulkoistamista

Varhaiskasvatuksen laitoshuollon ulkoistaminen poistettiin kaupunginhallituksen esityslistalta tilanteessa. Esitykselle ei olisi löytynyt poliittista enemmistöä. Päätöstä ei tehty puolesta eikä vastaan, ja asia voidaan palauttaa listalle koska tahansa.

Paraisten kulttuuripalkinto She’s Leaving Home -yhtyeelle

Vuoden kulttuuripalkinnon saaja She's Leaving Home on esiintynyt niin Suomessa kuin ulkomailla.

Paraisten kulttuuripalkinto 2025 on myönnetty She’s Leaving Home -yhtyeelle. Kulttuuripalkinnon lisäksi kaupunki jakaa kotiseutupalkinnon. Tänä vuonna palkinto myönnetään digitointityöstä.

Yhä useampi uusi ylioppilas jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle – myös hakematta jättäneiden osuus kasvoi

Kevään 2024 ylioppilaista 67 prosenttia jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle. Ilman opiskelupaikkaa jääneiden osuus kasvoi jälleen yhden prosenttiyksikön edeltävästä vuodesta.

Joulun avuntarve ennätyslukemissa – Joulupadat kaduille

Joulupadat ilmestyvät kaduille 15. joulukuuta.

Pelastusarmeijan Joulupadat ilmestyvät kaduille maanantaina 15. joulukuuta. Patoja on 38 paikkakunnalla yhteensä 164. Puolet lahjoituksista tulee edelleen käteisenä.

Jyri-Petteri Paloposki jatkaa Turun vihreiden johdossa

Turun vihreiden syyskokous valitsi torstaina 11. joulukuuta Jyri-Petteri Paloposken jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana vuosina 2026–27.

Yli 15 uutta kiinnitystä Kesärauhan ohjelmistoon

Vesala palaa keikkatauolta Kesärauhan lavalle.

Kesän festarikauden aloittava Kesärauha julkistaa yli 15 uutta nimeä ohjelmistoonsa. Linnanpuistossa on tarjolla 12.–14. kesäkuuta laaja kattaus artisteja vaihtoehtomusiikin eri genreistä aina hyperpopista räppiin ja kotimaisen pop-musiikin klassikoista houseen.

Laskennallinen työtulo saa kritiikkiä yrittäjiltä

Työeläkealalla on odotettu ratkaisua yrittäjäeläkkeisiin. Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi selvityshenkilö Jukka Rantalan kartoituksen tarpeista kehittää yrittäjien eläkejärjestelmää. Rantalan ehdotus YEL-työtulon korvaajaksi on niin sanottu hybridimalli, jossa yrittäjän eläkemaksu ja eläkkeen kertyminen riippuisivat joko todellisista asioista tai nykyisenkaltaisesta YEL-työtulosta.

Isät pitäneet puolitoista kuukautta pidempiä itsenäisiä perhevapaita uudistuksen jälkeen – alueelliset erot merkittäviä

Perhevapaauudistus lisäsi isien itsenäistä vanhempainvapaiden käyttöä. Ennen uudistusta 57 prosenttia isistä käytti vanhempainvapaita eri aikaan kuin äiti, uudistuksen jälkeisiä kuukausina syntyneiden lasten isistä 73 prosenttia. Isät käyttivät ennen uudistusta keskimäärin 39 päivää eri aikaan kuin äidit, uudistuksen jälkeen 79 päivää eli yli kaksinkertaisen määrän.

Urheilu

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .