Kritiikki: Ihmisen ja esineiden suhteella leikkivä teos kasvaa tilalliseksi konsertiksi

Tanssija Ingrid Haakstad tutkii teoksessa ihmisen ja erilaisten esineiden aistillisia suhteita toisiinsa. Tanssija Ingrid Haakstad tutkii teoksessa ihmisen ja erilaisten esineiden aistillisia suhteita toisiinsa. Kuva: Orfee Schuijt

Luontokadon ja ilmastokriisin myötä ihmisen ja ei-inhimillisen välisten suhteiden tutkiminen on valunut myös taiteen isoksi kysymykseksi. Nykytaidetila Kutomon Spring Roll -festivaalilla aihetta möyhittiin kahden esityksen voimin. Ensin nähtiin Jenni-Elina von Baghin As time goes by -teos, jälkimmäinen, ranskalaisen, nykyisin Norjassa asuvan koreografi Orfee Schuijtin festivaalilla vieraillut Thing Power muodostaa tälle dialogisen vastaparin.

Teosten asettelussa on graafista samankaltaisuutta lattiaan maalatun tai tilaan aseteltujen ja tilaa määrittävien suorakulmioiden muodossa. Molemmat hyödyntävät myös fragmentaarista äänisuunnittelua, jossa on paljon muuta kuin melodisesti soivaa ääniainesta. Kummassakin teoksessa on paljon tavaraa esillä, siis sitä materiaa, mutta verrattuna As time goes by -teoksen tilassa sinkoilevien ruumiillisten impulssien sijaan Thing Power on ilmaisultaan pragmaattinen, toteava, arkinen.

Schuijt sekä tanssijat Ingrid Haakstad ja Soile Voima ovat halunneet tutkia ihmisen ja erilaisten esineiden aistillisia suhteita toisiinsa. Kutomolla esille aseteltuna on asioita nukkekotileluista ja jokapäiväisistä pikkutavaroista aina erotiikkakaupoista hankittuihin silikonisiin ja metallisiin objekteihin. Tanssijat poimivat esineitä käsiinsä ja pyrkivät jäljittelemään niiden muotoja. Jalka koukistuu suoran kulman mukaisesti, tai koko ihmisruumis imitoi pyöreää linjaa.

Sitkeää muovailuvahamaista materiaa ja vaaleanpunaista silikoniliinaa lätkitään seiniin ja lattiaan. Vibraattorin ympärille rakennetaan muovailuvahasta ja pikkutavaroista omia entiteettejään, saarekkeitaan, jotka patteristonsa voimalla jaksavat elää ja pyöriä kuin pienenä planeettana tai omana universuminaan. Vai näyttääkö tuo yksi sittenkin kaikilla herkuilla koristellulta jäätelöannokselta? Vibraattorien alkuperäisen käyttötarkoituksen ja olemuksen sijaan Thing Power osoittaa leikkisästi, miten moneen patterikäyttöinen, itsellisesti liikkuva esine voi taipua.

Orfee Schjuitia on innoittanut politiikan teoreetikko Jane Bennettin (s. 1957) pohdinta materian ominaisuuksista teoksessa Materian väre – Olioiden poliittinen ekologia (2009). Bennett ehdottaa näkökulman siirtämistä ihmisistä olioihin itseensä ja laajempiin asioiden yhteyksiin. Sen sijaan, että materia mielletään passiiviseksi ja staattiseksi, voidaan ajatella että esimerkiksi luonnonilmiöillä on oma aktiivisuutensa ja vitaali luonteensa kaikessa olemisessa ja suhteisuudessa ihmiseen.

Thing Powerissa esiintyjät testaavat suhdettaan esineisiin ja tavaroihin asettumalla niiden kanssa rinnakkain, nostamalla niitä esiin, piiloutumalla niiden taakse. Mahdollisuutta materian omasta liikkeestä korostetaan myös ihmisruumiin staattisuudella, kun tanssijat jäävät paikoilleen ja esineet jatkavat luoden omaa reittiään. Intensiteetti kasvaa teoksen edetessä, kun lukuisat erikokoiset ja -muotoiset, lattialla pomppivat ja tärisevät esineet muovaavat teokseen Kim Myhrin arkisesta maailmasta ideoita poimivan musiikin kanssa yhdessä lattiaa vasten hakkaavan ja tilassa mouruavan äänimaailman. Thing Powerin voikin vastaanottaa tilallisena ääniteoksena, mekaanista, muuntuvaa ääntä ja liikettä yhdessä ympäristönsä kanssa tuottavana konserttina.

En täysin tavoita teoksen ehdottamaa ihmisen ja materian välisen aistillisuuden tutkimusta. Tanssijat tarjoavat ennemminkin kuva-asetelmia ja vähäeleisiä poseerauksia yhdessä esineiden kanssa, kuin jonkinlaista herkistynyttä läsnäoloa ja yhteyttä, jollaiseksi aistillisuuden miellän. Toisaalta vibraattorien käyttö osana teosta viittaa aistillisuuteen ja erotiikkaan jo itsessään, toisaalta niiden rooli ja funktio ovat kaukana totutusta, niille varatusta pornon tai seksin kontekstista. Raikasta ja hauskaa sinällään.

Thing Power esitettiin Nykytaidetila Kutomon Spring Roll -festivaalilla 31. maaliskuuta 2023.

Koreografia: Orfee Schuijt

Tanssi: Ingrid Haakstad, Orfee Schuijt ja Soile Voima

Skenografia: Eirik Blekesaune ja Orfee Schuijt

Musiikki: Kim Myhr

Valosuunnittelu: Martin Myrvold

Valoteknikko: Anttoni Halonen

Ulkopuolinen silmä: Janne-Camilla Lyster ja Bára Sigfúsdóttir

Tuotanto: Black Box teater, RIMI/IMIR SceneKunst ja Orfee Schuijt

Vierailun tuotanto: Ehkä-tuotanto, yhteistyössä Läntinen tanssin aluekeskus

Ensi-ilta: 19.11.2020 RIMI/IMIR SceneKunst, Stavanger

Kritiikki näkyy! tuo kritiikin lähelle. Suomen arvostelijain liiton ja Koneen säätiön hanke tukee paikallismedioita kritiikin julkaisemisessa

Heidi Horila

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

Uusien asuntolainojen korko nousi hieman syyskuussa

Suomalaiset kotitaloudet nostivat syyskuussa uusia asuntolainoja 1,3 miljardin euron edestä, mikä on 11 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Nostoja tehtiin kuitenkin 18 prosenttia vähemmän kuin syyskuussa keskimäärin vuosina 2011–24.

Kysely: Vain joka kolmas suomalainen tietää, mitä avoin valokuitu tarkoittaa

Suomalaisista 68 prosenttia ei tiedä tai on epävarma siitä, mitä avoin valokuitu tarkoittaa. GlobalConnectin teettämässä kyselyssä 41 prosenttia ilmoitti, ettei tunne asiaa ja 27 prosenttia kertoi olevansa epävarma. GlobalConnectin Suomen toimitusjohtaja Helena Bergstrand pitää tuloksia huolestuttavina, sillä valokuituliittymien avoimuus vaikuttaa suoraan kuluttajan mahdollisuuksiin vaihtaa internetin palveluntarjoajaa.

Antigone tuo antiikin tragedian tähän päivään

Näyttelijät Minja Hannuksela ja Jonni Anttila harjoituksissa.

Turun ammattikorkeakoulun Taideakatemian opiskelijat tuovat näyttämölle klassikon, joka on ajasta riippumaton. Aaron Hyrkäksen sovittamassa ja ohjaamassa Antigonessa antiikin tragedia kohtaa tämän päivän ilmiöt. Vallan, välinpitämättömyyden ja näkyvyyden – viihdeteollisuuden kulisseissa.

Kauran geenien salaisuus selvitetty – tutkimusryhmän työ mahdollistaa entistä parempien kauralajikkeiden jalostamisen

Kansainvälinen tutkimusryhmä on onnistunut luomaan kauran geneettisen kartan eli pangenomin ja pantranskriptomin, joka kertoo, milloin ja missä kauran geenit ovat aktiivisia kasvin eri osissa. Läpimurto auttaa ymmärtämään, mitkä geenit ovat tärkeitä sadon, sopeutumisen ja terveyden kannalta, ja siitä on merkittävää hyötyä kauran jalostustyössä.

Kino Killassa Matti Kassilan ohjaama Päämaja

Olavi Paavolainen -seura esittää lauantaina 8. marraskuuta kello 14.30 Kino Killassa (Taiteiden talo, Nunnankatu 4) Matti Kassilan ohjaaman historiallisen sotaelokuvan Päämaja (1970). Elokuva perustuu Ilmari Turjan näytelmään Päämajassa (1966).

Eturauhassyövän seulonta PSA-testillä vähentää pitkän aikavälin kuolleisuutta

Eurooppalainen tutkimus osoittaa PSA-testauksen vähentävän eturauhassyövän aiheuttamaa kuolleisuutta. Tulokset tuovat kuitenkin samalla esiin testaukseen liittyvää ylidiagnostiikkaa eli merkityksettömien syöpätapausten toteamista. Tutkijoiden mukaan onkin tärkeä kehittää seulontaa riskiin perustuvaksi.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Vieläkö antibiootit tehoavat lasten korvatulehduksiin?

Keuhkokuumetta ja lasten välikorvantulehdusta aiheuttavan bakteerin geneettistä vaihtelua kartoittanut tutkimus toi lisävalaistusta bakteerin leviämiseen ja kehittymiseen.

Stockmannin satuikkuna avautui

Satuikkuna on esillä loppiaiseen asti. Kuva on vuodelta 2022.

Stockmann-tavaratalojen satuikkunat paljastettiin lauantaina 1. marraskuuta Helsingin keskustassa, Tampereella ja Turussa. Helsingin keskustan satuikkuna ammentaa inspiraationsa Muumien 80-vuotisjuhlasta. Massiivinen Mörkö-hahmo tekee ensiesiintymisensä Helsingissä.

Yrittäjät: Työterveyshuolto kaipaa muutoksia – työpaikoille tarvitaan lisää vapautta

Työntekijöiden ja yrittäjien terveys on keskeinen osa hyvää työyhteisöä. Nykyinen työterveyshuoltojärjestelmä ei palvele riittävän hyvin tätä tarkoitusta. Siksi Suomen Yrittäjät esittää työterveyshuoltolain uudistamista vastaamaan paremmin pk-yritysten tarpeisiin, madaltamaan työllistämisen kynnystä ja avaamaan mahdollisuuksia pienille sote-yrittäjille.

Teoskokonaisuus kuvaa surrealistisesti sävyttynyttä olemassaoloa

Pauliina Mäkelä, In The Realm Of Fume And Foam (2024).

Pauliina Mäkelän näyttely AER on esillä Turun Taidehallin Isossa Galleriassa 7.11.–7.12. Näyttely rakentuu piirustuksista, piirtoheitininstallaatioista ja kineettisistä teoksista. Mäkelän yksityiskohtaisen rikkaat työt ilmentävät sisäisen ja ulkoisen maailman – elollisen ja unenomaisen – mielikuvituksellista yhteensulautumista.

Raisiossa ja Naantalissa koko kaupungin vanhempainilta

Raision Vanhemmat ry RaiVary ja Naantalin Vanhemmat ry NaaVa järjestävät Raision kirjastotalolla 19. marraskuuta ja Luonnonmaan perhetalolla 20. marraskuuta koko kaupungin vanhemmille suunnatut vanhempienillat. Iltojen suunnittelussa ja toteutuksessa on tehty tiivistä yhteistyötä Raision ja Naantalin kaupunkien kanssa, tärkeänä yhteistyökumppanina on myös Varha.

Yleisöluento arkeologiasta Aboa Vetus Ars Novassa

Käsitys lasiastioiden käytöstä keskiajan Turussa mullistui 1990-luvulla.

Marraskuun yleisöluento arkeologiasta järjestetään keskiviikkona 5. marraskuuta kello 17.15–18.15 museon Factory-tilassa pääsisäänkäynnin läheisyydessä Aboa Vetus Ars Novassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Loton potti jatkaa kasvuaan

Illan arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina Lotossa on tarjolla neljän miljoonan euron potti.

Turun Kesäteatterissa uusi tulkinta Saapasjalkakissasta

Aino Honkanen, Seppo Honkonen, Anna Ranta, Miia Wakonen, Eedi Roisko, Valtteri Lehtinen ja Sami Lalou.

Turun Kesäteatteri esittää ensi kesänä uuden tulkinnan sadusta Saapasjalkakissa . Satuseikkailun dramatisoi ja ohjaa Seppo Honkonen ja musiikin säveltää Kari Mäkiranta .

Ruoka savutti hellalla Yo-kylässä, asukkaat eivät olleet paikalla

Asunnossa havaittiin ikkunan kautta savua ja asunnon palovaroitin hälytti Yo-kylässä lauantaina iltapäivällä. Pelastuslaitos hälytettiin kohteeseen. Asunnossa ei ollut asukkaita paikalla, mutta hellalla oli kattila jossa ruoka aiheutti savua huoneistoon.

Palvelutalon asukkaat valokuvasivat lähiympäristöään itse rakentamillaan kameroilla

Parkinmäen palvelutalon asukkaat valokuvasivat lähiympäristöään itse rakentamillaan kameroilla syksyllä. Syntyi valokuvanäyttely Lådkamerans magi – Minäkö tämän tein? Laatikkokameran taikaa – Har jag gjort detta?

Urheilu

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.