Turkulaista kirjankustantamista laajalla kentällä

Rakastettujen Minttu-kirjojen ”äiti”, maaliskuun alussa kuollut Maikki Harjanne ehti ilahtua Petteri Ojan ideasta toteuttaa Mintut sarjakuvakirjoina. Rakastettujen Minttu-kirjojen ”äiti”, maaliskuun alussa kuollut Maikki Harjanne ehti ilahtua Petteri Ojan ideasta toteuttaa Mintut sarjakuvakirjoina. Rakastettujen Minttu-kirjojen ”äiti”, maaliskuun alussa kuollut Maikki Harjanne ehti ilahtua Petteri Ojan ideasta toteuttaa Mintut sarjakuvakirjoina. Rakastettujen Minttu-kirjojen ”äiti”, maaliskuun alussa kuollut Maikki Harjanne ehti ilahtua Petteri Ojan ideasta toteuttaa Mintut sarjakuvakirjoina. Kuva: Merja Marjamäki

”Kirja on pitkä ajatus”, erään esseekokoelman nimi, kuvaa kirjan syntyä kirjailijan näkökulmasta. Ennen kuin mikä tahansa kirjallisuuden laji on saavuttanut lukijan, on kuljettu kustantamojen kautta, eri aikoina erilaisin painotuksin. Enää ei kysytä onko sarjakuvakin kirjallisuutta. Vuodesta 2007 sille on jaettu Sarjakuva-Finlandia.

– Joskus sarjakuvien lukemiseen käytettyä aikaa pidettiin tosiaankin hukkaan heitettynä, sanoo toimitusjohtaja Petteri Oja Turun Sarjakuvakaupan tiskin takaa.

– Omalla kohdallani kaikki alkoi Aku Ankasta ja siitä jatkoin porttiteorian kautta syvemmälle sarjakuvan maailmaan, kustannustoimintaan saakka.

Ojan työura kytkeytyy vuonna 2010 perustettuun Turun sarjakuvakauppaan, sen yhteydessä olevaan Zum Teufel -kustantamoon ja verkkokauppaan. Kustantamo julkaisee kotimaisia ja käännettyjä sarjakuvia ja Ojan mukaan mahdollistaa näin kaupan toiminnan.

– Monet uutuudet, kuten Ranskassa Angoulemen sarjakuvafestivaaleilla esittelemämme Sari Sariolan kehopositiivinen Tiedän olevani ylipainoinen, ovat saaneet innostuneen vastaanoton, Oja kertoo.

Muutaman vuoden takainen mangan muotivillitys on laantunut, perinteiset strippisarjat, Fingerpori ja muut ovat kestosuosikkeja. Oja kertoo itse lukevansa pitkiä draamasarjoja.

Zum Teufelin alamerkki Lempo Kustannus keskittyy suomalaiseen sarjakuvaan, uusi Kustannus Kissanviikset julkaisee sarjakuvia pienille lapsille. Minttu on nyt markkinoilla ja Kössi Kengurulla jatketaan. Sarjakuvakustantamisella ei ole rajoja, se ulottuu lasten lukemistoista ja viihteestä taiteeseen ja tieteeseen.

Siirtyminen Humalistonkadun sarjakuvakaupasta joen yli Taiteen talon piharakennukseen, Kirjan talon väliaikaisiin tiloihin, vie keskelle toisenlaista kustannusmaailmaa. Kirjan talossa toimiva kustannusrypäs tuo alalle monipuolisuutta ja uusia tuulia.

Organisaation runkona on vuonna 2012 perustettu laskutusosuuskunta Kirjasin. Kirjan talo – Bokens hus ry on vuodesta 2007 edistänyt kirjallista ilmaisua. Se on mukana monessa, muun muassa yhtenä Turun lavatauti -kollektiivin taustavaikuttajana Tku ÖpenMic -lavarunoille.

– Kirjan talon yhteys on tiivistynyt Osuuskunta Kirjasimen osana toimimiseen, selvittää toiminnanjohtaja Petri Tähtinen.

Kirjasin tarjoaa kirjallisen toiminnan palveluja, ylläpitää projekteja ja hankkeita, joista tärkeimpiä on kirjojen kustantaminen. Sen laskutuspalveluja voivat käyttää muutkin kuin turkulaiset pienkustantamot, joten kirjallisen kentän yhteistyö toimii hienosti.

Kirjasimen kustantamoita ovat Kaarna Kustannus, Kustannusliike Parkko ja Kustantamo Kita, jonka Kirjan talo perusti vuonna 2020 toimimaan ”runon, palavien asioiden ja purevan sanan äärellä”. Kirjasimen kustantamoita ovat myös haminalainen Havina ja Kotkassa toimiva Kustantamo etc.

Kustannusliike Parkko kustantaa käännösrunoutta. Kaarna Kustannus on hyvässä kasvuvauhdissa oleva pieni ja vihreä, monimuotoista, lajirajoja haastavaa ja omaehtoista kaunokirjallisuutta julkaiseva indiekustantamo.

– Vastaanotto turkulaisella kirjallisuuskentällä on ollut lämmin ja kustantamot tukevat toisiaan. Olemme mariginaalissa, mutta sieltähän muutos aina kasvaa, iloitsevat Kaarna Kustannuksen kustannuspäällikkö Karoliina Tervonen ja myynti- ja talouspäällikkö Julia Heino.

– Turku vetää kirjallista väkeä. Täällä on aktiivinen kolmas sektori ja paljon tapahtumia. Kun pääsemme uusiin tiloihin Taiteen taloon, mm. Runohyllyn pop up kirjakauppa, monien pienkustantamoiden ja graafikoiden näyteikkuna ja esittelypiste, pääsee kunnolla esille, Tähtinen ennakoi.

Turkulaisia kustantamokentällä

Suurin turkulaiskustantamo on vuonna 1996 perustettu Sammakko, itsenäinen yleiskustantamo, alallaan arvostettu ja vakaa toimija, joka keskittyy laadukkaaseen kauno- ja tietokirjallisuuteen ja kustantaa myös sarjakuvia. Sammakon kirjakauppa on suosittu kohtaamispaikka kirjojen keskellä kahvikupin ääressä.

Faros-kustannus Oy on julkaissut laadukasta käännöskirjallisuutta vuodesta 2002. Kustannusohjelmassa on kulttuurihistorian klassikoita ja suomalaisia alkuperäistekstejä. Taustalla on intohimo kirjallisuuteen ja rakkaus kulttuuritoimintaan.

Sigillum on vuodesta 2006 kustantanut historian, arkeologian ja kulttuurialan tietokirjoja myös lapsille. Kustantamo pitää tärkeänä suomen kielen säilymistä tieteen kielenä kansainvälistyvässä maailmassa.

Fabriikki Kustannuksen taustalla on Osuuskunta Fabriikki 8, jonka toimintakonseptiin kuuluu valokuvausta, graafista suunnittelua, vaatesuunnittelua, hyvinvointipalveluita ja kääntämistä. Kustantamo on vuodesta 2016 julkaissut suomennettua kaunokirjallisuutta, joka vuosi ”neljä pientä mestariteosta, joista et välttämättä muuten koskaan kuulisi”.

Pelipeitto Oy Kustannus julkaisee esim. kauhukirjallisuutta Turbator-nimen alla. Kustantamo Helmivyön tarvepainatekustantamo tekee uusiojulkaisuja ja toimittaa antologioita menneen ajan helmistä.

Kustantajina toimivat ajoittain monet seurat, yhdistykset ja kaupungin laitokset omista lähtökohdistaan, kuten Turkuseura, Turun historiallinen yhdistys, Turun museokeskus, yliopiston tieto- ja tiedekirjallisuuteen keskittynyt k&h-kustannus tai Kulttuurihistorian seura. Turun yliopiston Kirja-Aurora perustettiin vuonna 2000 julkaisemaan tiedekirjojen lisäksi myös korkeatasoista kaunokirjallisuutta.

Merja Marjamäki

Bodenin Toto64-kierrokselta yli 75 000 euron voitto Lietoon

Suomeen osui torstai-iltana kaksi yli 75 000 euron voittoa Pohjois-Ruotsin Bodenin Toto64-kierrokselta.

Stockmann-tavaratalojen satuikkunat avautuvat

Stockmannin jouluikkunassa nähtiin vuonna 2014 hiiriä televisioaterialla.

Stockmann-tavaratalojen jouluiset satuikkunat avautuvat lauantaina 7. marraskuuta kello 14 Helsingin keskustassa, Tampereella ja Turussa. Tämän vuoden ikkunat ovat ylistys kaupunkilaisuudelle. Osa satuikkunoissa nähtävistä hahmoista on saanut inspiraationsa Stockmannin asiakkaista.

Mies putosi työtapaturmassa katolta Paraisilla ja kuoli

Lounais-Suomen poliisi sai torstaina aamupäivällä tiedon Paraisilla tapahtuneesta työtapaturmasta. Katolla töitä tehnyt mies putosi alas katolta. Hän menehtyi tapahtumapaikalle.

Myyräkannat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana Lounais-Suomessa

Kainuussa on tänä syksynä myyrähuippu. Lounais- ja Pohjois-Suomessa kannat ovat runsastuneet selvästi, mutta eivät ole vielä huipputiheyksissä. Itäisessä Suomessa, Keski-Suomen pohjoisosissa ja valtaosassa Etelä-Pohjanmaata myyräkannat ovat romahtaneet kesän aikana.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat monivuotisen kannanvaihtelunsa huippuvaiheessa Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa. Lounais-Suomessa ja osissa Lappia myyräkannat ovat vahvistuneet merkittävästi kesän aikana. Muualla maassa myyriä on niukasti.

Poliisiasema suljetaan väliaikaisesti Paraisilla

Poliisipäivystyksen ja lupapalveluiden asiakaspalvelu suljetaan tilapäisesti Paraisilla. Poliisiaseman rakennuksessa tehdään korjaustöitä ja tämän vuoksi poliisiasema joudutaan sulkemaan väliaikaisesti poliisin palveluilta. Aseman kiinniololla ei ole vaikutuksia poliisin hälytystehtäviin tai rikostutkintaan.

Raision kulttuuritarjontaa esitellään Raision kirjastotalossa

Raision Kirjastotalossa järjestetään Kulttuuri asuu Raisiossa -tapahtuma lauantaina 7. marraskuuta kello 11–14.

Velkajarruvetäjä tapasi IMF:n

Finanssipoliittisen parlamentaarisen työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Ville Valkonen (kok.) tapasi Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n Suomen maalausuntoa valmistelevan delegaation.

Tieverkostossa liikaa reikiä

Huonot tiet hidastavat liikennettä ja vahingot maksavat paljon, muistuttaa kirjoittaja.

Tieverkostossa on liikaa reikiä. Mielestäni melkein jokaisessa tiessä, joita kuljen, on reikä. Kuopat vaarantavat kulkemista ja häiritsevät ihmisiä.

Kauppatorin sulanapitojärjestelmän korjauskustannuksista sovintoesitys – kaupunki maksaa Tori Energia Oy:lle 75 000 euroa ja arvonlisäverot

Turun kaupunginhallitukselle esitetään maanantaina 9. marraskuuta sovintosopimuksen hyväksymistä Tori Energia Oy:n kanssa. Sovinto koskee Turun kauppatorin sulanapitojärjestelmän lämmitysputkien vaurioista aiheutuneita korjauskustannuksia ja niihin liittyviä erimielisyyksiä.

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen kääntynyt kasvuun

Taloyhtiöihin on kertynyt korjaustarpeita, mikä kasvattaa painetta korjaushankkeiden käynnistämiseen.

Taloyhtiöiden korjausrakentamisessa on tapahtunut käänne kasvuun. Urakointi- ja tarjousvaiheessa olevien taloyhtiöiden määrä on aiempaa suurempi, selviää Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemän Korjausrakentamisbarometrin tuloksista.

Veroprosentti ei muutu Turussa – investointeja 309 miljoonalla eurolla

Pormestari Piia Elon (sd.) vuoden 2027 talousarvioesityksessä esitetään erityispanostuksia oppimiseen, työllisyyden edistämiseen ja elinvoimaan sekä vastataan kasvavan kaupungin palvelutarpeisiin. Turku valmistautuu ensi keväänä suoritettavaan pormestariohjelman puolivälitarkasteluun, jossa etsitään keinoja kaupungin taloudellisen aseman ja kestävyyden varmistamiseen tulevina vuosina.

Syksyn kylvöjen onnistumisella merkitystä rukiin riittävyydelle

Rukiin sato jäi tänä vuonna keskimääräisestä.

Luonnonvarakeskuksen syyskuussa laatiman viljasatoarvion mukaan ruissato oli kuluvana syksynä yli neljänneksen edellistä vuotta heikompi. Satoennuste on vuotuista kulutusta pienempi, edellisen satovuoden varastoa on lisäksi käytettävissä.

Poliisi: Asejäljitelmän hallussapito yleisellä paikalla voi olla rikos

Pyhäinpäivä ja samoihin aikoihin vietettävä halloween innostivat ihmisiä juhlimaan. Kaikilla juhliminen ja siihen liittyvä pukeutuminen eivät kuitenkaan sujuneet yhteiskunnassa yhteisesti sovittujen sääntöjen mukaisesti.

Maailman laajin yksittäisten puiden tietojärjestelmä Suomessa

Metsäkannasta voi tarkastella yksittäisten puiden tarkkoja tietoja.

Tutkimuskokeiluna alkanut Metsäkanta kattaa nykyään 8,5 miljardin puun tiedot 29 miljoonan hehtaarin alueelta. Lähes koko maan laajuiseksi kasvanut tietokanta osoittaa, että yksittäisten puiden tietoa voidaan tuottaa laajassa mittakaavassa.

Kaksikieliset hyvinvointialueet vahvistavat ruotsinkielisiä palveluja

Ruotsinkielisten sosiaali- ja terveyspalvelujen yhteistyö etenee uuteen vaiheeseen, kun kaksikieliset hyvinvointialueet, Helsingin kaupunki ja HUS-yhtymä tiivistävät käytännön yhteistyötään. Uusien palvelukohtaisten työryhmien tavoitteena on löytää yhteisiä ratkaisuja, joilla voidaan parantaa ruotsinkielisten palvelujen saatavuutta.

Musiikkitalo Fuugan Jazzpäivää vietetään viiden konsertin taktiikalla

Jazzliiton kiertueyhtye Mäkynen/Mannila/Koivistoinen/Antila/Mäensivu esiintyy Fuugassa lauantaina.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga täyttyy jazzista lauantaina 7. marraskuuta, kun Jazz City Turku ry järjestää talossa monipuolisen Jazzpäivän. Ohjelmassa on viisi tapahtumaa soolokonsertista rapin ja big band -jazzin kohtaamiseen ja koko perheen Jazz Suomi 100 -juhlista viininmaistelukonserttiin. Päivä huipentuu maksuttomiin yöjameihin viinibaari Finossa.

Lähes joka neljäs tutkintaan johtanut tapaturma rakennustyömaalla

Suomessa noin 2,5 miljoonasta työllisestä alle kymmenen prosenttia työskentelee rakennusalalla. Siitä huolimatta rakennusalan osuus työsuojeluviranomaisen tutkintaan johtaneista työtapaturmista on huomattavan suuri.

Oulun yliopiston tutkijoiden kehittämä hoito tehostaa aivojen puhdistumista ja avaa uusia mahdollisuuksia aivorappeumasairauksien ehkäisyyn

Aivot puhdistuvat erityisesti unen aikana ja nyt aivojen puhdistumista voidaan tehostaa myös hereillä ollessa.

Aivojen omat puhdistusmekanismit ovat aktiivisimmillaan unen aikana. Nyt tutkijat ovat osoittaneet, että aivojen luonnollista puhdistumisprosessia voidaan tehostaa myös valveilla ollessa. Uudenlainen vasomekaaninen hoito lisäsi haitallisten proteiinien poistumista koehenkilöiden aivoista. Oulun yliopiston ja yliopistollisen sairaalan tutkimuksessa hoidon vaikutuksia tutkittiin terveillä aikuisilla. Tutkimus julkaistiin Nature Communications -lehdessä tiistaina 3. marraskuuta.

Näköislehti

Urheilu

TPK ei hae pikavoittoja ulkomailta

TPK:n Sami Niittysalo tuulettaa osumaa. TPK on aloittanut kauden miesten Futsal-liigassa kaksijakoisesti.

TPK:n alkukausi miesten Futsal-liigassa on ollut ainakin tuloksellisesti kaksijakoinen. Voittojakin on tullut, mutta viime aikoina pisteet ovat olleet tiukassa. Marraskuun alun parin viikon ottelutauolle lähdettäessä TPK oli tukevasti sarjan keskikastissa.

Puukkokatsomo: Interille eettisyydestä keltainen

Turkulaisessa juniorijalkapallossa on kiehunut viime aikoina, kun julkisuuteen levisi tiedot Interin harrastamasta pelaajakalastelusta.

Mici "Roofman" Saaristo täydentää Hamara X:n

Mici Saaristo.

Kupittaan palloiluhallissa lauantaina 7. marraskuuta käytävä Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma on saanut viime hetken lisäyksen ottelukortilleen, kun useampaan kertaan Hamaran illoissa nähty Mici ”Roofman” Saaristo ottelee jälleen kotiyleisön edessä. Näyttävistä ja vauhdikkaista otteluistaan tunnettu Saaristo kohtaa vapaaottelukamppailussaan ranskalaisen Marzi Ammarin .

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.

Ommi Mingsupphakunille thainyrkkeilyn Euroopan mestaruus

Ommi Mingsupphakun voitti thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa teknisellä tyrmäyksellä.

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun voitti viime lauantaina thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa toisen erän teknisellä tyrmäyksellä. Mingsupphakun löi Tanskan Siam Warriors -tapahtumassa Kööpenhaminassa kyynärpäällä haavan vastustajalle silmien väliin. Mingsupphakun on vienyt jo kolmannen mestaruusvyön ulkomailta.