Sähkökatkossa vettä ei pidä valuttaa viemäriin tulvimisriskin vuoksi

WC:n huuhtelua tulee välttää sähkökatkon aikana. WC:n huuhtelua tulee välttää sähkökatkon aikana. Kuva: Lennart Holmberg

Sähkökatkon aikana tulee välttää veden valuttamista viemäriin, jotta vältyttäisiin viemärien tulvimiselta. Vessa kannattaa jättää vetämättä ja kerätä hanasta laskettu vesi ämpäriin. Sähkökatkon aikana vedentulo voi jatkua jonkin aikaa tai loppua heti. Oman alueen vesihuoltolaitoksen tiedotusta kannattaa seurata ja noudattaa sen ohjeita, sillä ohjeet voivat vaihdella alueittain.

– Vedentulo jatkuu normaalisti tai hieman heikommalla paineella useimmissa kotitalouksissa lyhyen sähkökatkon, esimerkiksi kahden tunnin ajan. Katkon aikana vettä saa käyttää juomavetenä normaalisti eikä katkos vaikuta veden laatuun, Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön varautumisen asiantuntija Essi Kulju kertoo.

Lyhytkin sähkökatko vaikuttaa kuitenkin jätevesihuoltoon, sillä veden siirtämiseen jätevedenpuhdistamoille käytetään sähköllä toimivia pumppuja, jotka pysähtyvät katkon ajaksi. Jos pumppua ei ole varustettu varavoimalla, ei jätevesi pääse katkon aikana liikkumaan putkessa eteenpäin.

– Veden laskemista viemäriin tulee katkon aikana välttää, jotta viemäriverkoston jätevedet eivät aiheuta ylivuotoja ympäristöön tai viemärien tulvimista kiinteistöihin, Kulju sanoo.

Mikäli sähkökatko aiheuttaa häiriöitä vedenjakeluun tai vesihuoltoon, niistä tiedotetaan vesihuoltolaitoksen tai kunnan verkkosivuilla, joita kannattaa seurata häiriötilanteessa. Monilla vesilaitoksilla on myös käytössä häiriötekstiviestipalvelu, johon vedenkäyttäjä voi rekisteröityä.

Esimerkiksi käsienpesuun ja ruoanvalmistukseen vettä voi hanasta käyttää myös katkon aikana, jos sitä edelleen tulee. Hanan alle tulee kuitenkin laittaa ämpäri, vati tai muu astia, johon ylimääräinen valutettu vesi kerätään. Sähköjen palauduttua astian voi tyhjentää viemäriin.

Lyhyen sähkökatkon aikana ei tule käydä suihkussa tai kylvyssä. Myös muuta runsasta vedenkäyttöä tulee välttää.

– Vaikka vettä voi sähkökatkon aikana edelleen tulla, tulisi kotiin silti varata juomavettä pulloissa kaikille kotitalouden jäsenille. Pitkässä sähkökatkossa myös vedentulo loppuu, ja silloin on hyvä olla varalla vettä 6–10 litraa henkilöä kohden, Kulju opastaa.

Lisäksi kotiin tulisi varata puhtaita kanistereita. Niillä voi noutaa vettä vedenjakelupisteeltä, jonka kunta järjestää pidemmissä vesikatkoissa.

Lyhyenkin katkon aikana monella on tarve käyttää wc:tä. Istuinta voikin katkon aikana käyttää, mutta vessan vetäminen tulisi suorittaa vasta sähköjen palauduttua. Vessapaperit voi kerätä roskapussiin, ettei wc-istuin tukkeudu.

Jos sähkökatko kestää pitkään tai on muuten pakko käyttää vessaa useamman kerran, voi tarpeet tehdä tarvittaessa muovipussiin, joka on asetettu wc-pöntön renkaan alle. Pussiin laitetaan runsaasti nestettä imevää kuiviketta, kuten wc-paperia, kananmunakenno- tai sanomalehtisilppua. Pussi suljetaan hyvin ja suljetut pussit pakataan kahden muun muovipussin sisälle. Uloin pussi suljetaan huolella ja lajitellaan sekajätteeseen.

– Sähkökatkon aikanakin on tärkeää muistaa huolehtia hyvästä käsihygieniasta. Jos vettä edelleen tulee hanasta, voi kädet pestä ämpärin päällä. Jos vettä ei tule, voi käyttää kosteuspyyhkeitä ja käsidesiä, Kulju neuvoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pöytyä kutsuu kuntalaiset ja vierailijat näyttämään maaseudun arkea kuvakampanjassa

Pöytyän kunta järjestää 1.5.–30.7. Tilaa olla vapaa -somekuvakampanjan, jolla halutaan osallistaa kuntalaisia ja vierailijoita kertomaan kuvien ja videoiden kautta, millaista elämä maaseudulla Pöytyällä on.

Hallitus: Opintotukeen lisää kannustimia – kannustavampi opintolainahyvitys ja huoltajakorotus nousee

Hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti toteutetaan opintotuen kokonaisuudistus. Uudistuksessa vahvistetaan opintotuen kannustavuutta sekä perheellisten opiskelijoiden asemaa. Opintolainahyvitys uudistuu kannustavammaksi, ja se toteutetaan kaksiportaisena. Huoltajakorotukseen vaikuttaa jatkossa lasten lukumäärä. Opintotuen uudistukseen sisältyy myös muita opintotukijärjestelmää selkeyttäviä muutoksia, mutta opintotuen perusrakenne säilyy nykyisenlaisena.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Biolinjalla

Biolinjalla tehdään jyrsintä- ja päällystystyö 4.–15. toukokuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue tarjoaa kesätyön 60 nuorelle

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) ottaa kesätöihin vuosina 2008–10 syntyneitä varsinaissuomalaisia nuoria. Nuorten kesätyöpaikkoja on kaikkiaan noin 60 eri puolilla Varsinais-Suomea ikääntyneiden asumispalvelujen, laitoshuollon sekä pelastus- ja ensihoidon avustavissa tehtävissä.

Koe Soitto -musiikkikatselmus Naantalin urheilutalolla

Bloody Moon -yhtye oli yksi Koe Soiton osallistujista vuonna 2024.

Jo useampana vuonna Kaarinassa järjestetty Koe Soitto -musiikkikatselmus järjestetään 8. toukokuuta kello 18–21.30 Naantalin urheilutalolla yhteistyössä Raision ja Naantalin nuorisopalveluiden kanssa. Tavoitteena on tukea ja tuoda esiin laajemmin lähiseudun paikallisten nuorten musiikintekijöiden kykyjä ja potentiaalia.

Poliisi: Vappu sujunut melko perinteiseen tapaan

Lämmin ja aurinkoinen kevätsää sai ihmiset sankoin joukoin liikkeelle etenkin Turun keskustassa. Vappu on sujunut poliisin näkökulmasta melko perinteiseen tapaan. Lounais-Suomen poliisilla oli vappuaattoillasta ja vapunpäiväiltaan noin 500 tehtävää, mikä vastaa määrältään viime vuoden tehtävämääriä.

Niina Hemming aloittaa Kissconsultingilla muutosvalmentajana

Niina Hemming.

Paraisten kaupungin elinkeinojohtajana aiemmin toiminut Niina Hemming aloittaa Kissconsultingilla muutosvalmentajana.

Eurojackpotin potti kasvaa 64 miljoonaan euroon

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina on jaossa noin 64 miljoonan päävoitto.

Vakava liikenneonnettomuus moottoritiellä Paimiossa

Lounais-Suomen poliisilaitos sai hätäkeskuksen kautta tiedon liikenneonnettomuudesta 2. toukokuuta noin kello 8.30. Ilmoituksen mukaan moottoritiellä on tapahtunut kolmen ajoneuvon vakava liikenneonnettomuus.

Raision kaupungintalon Gallerian taidenäyttelyssä väri-ilottelua

Maarit Pilvilinna, Pink, 2025, akryyli.

Raision kaupungintalon Galleriassa on esillä Maarit Pilvilinnan Tähtipölyä -taidenäyttely 5.–29. toukokuuta. Abstraktit maalaukset ovat saaneet alkunsa värien kautta, jotka hän valinnut sillä hetkellä, kun hän on aloittanut teoksen työstämisen. Kauniit värit, värien eri vivahteet ja niiden yhdistely ovat avain lopputulokseen.

Pelastuslaitoksen yksiköt nostivat miehen kuiville Aurajoesta

Ohikulkija kuuli Vaakahuoneen kohdalla Aurajoesta veden lotinaa perjantain ja lauantain välisenä yönä. Yksi henkilö oli pudonnut Ukkopekan ja laiturin väliin eikä kyennyt nousemaan ylös omin voimin.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistoja Hirvensalon puistotiellä

Hirvensalon puistotiellä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä Reelinkikadun risteyksen kohdalla 4.5.–17.6. Yksi ajokaista on pois käytöstä molemmista ajosuunnista. Väliaikainen kiertotie rakennetaan ohittamaan työmaa. Hirvensalon puistotien ja Reelinkikadun risteyksen liikennevalot ovat poissa käytöstä. Alueella on alennettu nopeusrajoitus 30 km/h. Kävelijät ja pyöräilijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi opastettua reittiä pitkin.

Kiusaaminen ei kadonnut – se muuttui

Ennen vanhaan puhuttiin koulujen kurista paljon. Oli tiukat järjestyssäännöt lasisissa vitriinikehyksissä koulun jokaisen kerroksen seinällä, ja kuri tarkoitti myös fyysistä tarttumista ja jälki-istuntoja. Muistan erään historianopettajan, joka tappelun jälkeen tarttui minua ja toista osapuolta nenästä ja väänsi molempien nenää, esitellen samalla vaihtoehdot: kirsikka, mustikka vai mansikka. Sama opettaja hajotti niin kutsutun tupakkanurkan koulussa. Hänen luokassaan häiriköt olivat hiirenhiljaa.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa Aurinkobaletin näyttämölle

Rauha-tädin (Jonna Aaltonen) imelä rakkauskirje päätyy vääriin käsiin. Siitä alkaakin väärinkäsitysten ja kommellusten sarja, jossa Risto Räppääjällä (Arttu Halmetoja) riittää selvittämistä.

Risto Räppääjä ja Nuudelipää palaa näyttämölle 7.–16. toukokuuta. Aurinkobaletin koko perheelle suunnatussa tanssiteatteriesityksessä Risto Räppääjän ja Nelli Nuudelipään ystävyys saa alkunsa. Marjaterttu Willmanin koreografioima ja ohjaama Tiina ja Sinikka Nopolan Risto Räppääjä ja Nuudelipää -näytelmään perustuva esitys on tulvillaan tanssia, mimiikkaa ja musiikkia.

Ratilainen vetoaa kokoomukseen ja RKP:hen – olkaa kaupunkikehityksen ja edistyksen puolue

Kaupunginvaltuutettu Niina Ratilainen (vihr.) puhui Vihreässä vapussa Turussa vapunpäivänä. Hän muistutti, että kolmen viikon päästä Turku tekee yhden nykyhistoriamme tärkeimmän kaupunkielämän ja kaupunkikulttuurin päätöksen: raitiotien rakentamisesta.

Naantali mukana Siisti Biitsi -tempauksessa

Siisti Biitsi -tempaus kutsuu kaikki mukaan siivoamaan rantoja, mutta myös katujen varsista, puistoista ja yleisistä alueista on hyvä pitää huolta. Moni roska kulkeutuu hulevesien mukana suoraan mereen.

Siisti Biitsi on Pidä Saaristo Siistinä ry:n vesistöjen ja rantojen roskaisuuteen keskittyvä talkoo-ohjelma. Naantalin kaupunki on tempauksessa mukana 5.–31. toukokuuta ja haastaa mukaan laajasti kuntalaiset, yhdistykset, seurat ja naapurikunnat.

Eloranta: Orpon hallitus epäonnistunut – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) kritisoi Uudessakaupungissa pitämässään vappupuheessaan Petteri Orpon hallituksen politiikkaa ja sen tuloksia. Elorannan mukaan hallitus on epäonnistunut kaikissa keskeisissä tavoitteissaan talouskasvun, työllisyyden tai velkaantumisen hillinnän osalta. Hän toteaa hallituksen myös heikentäneen Suomalaisten luottamusta ja tulevaisuuden uskoa.

Ammatikka-kilpailu innostaa matematiikan pariin ammatillisissa opinnoissa

Palkittujen nuorten joukossa olivat peruskoulusarjan voittaja Daniel Kanerva sekä lukiopuolella kolmanneksi sijoittunut Emil Mäkelä Turun ammatti-instituutista.

Ammatikka-kilpailu on ammatillisen toisen asteen opiskelijoille suunnattu matematiikkakilpailu. Sen tavoitteena on kannustaa opiskelijoita kehittämään matematiikan taitojaan sekä vahvistaa matematiikan arvostusta ammatillisessa koulutuksessa. Kilpailun tehtävät mittaavat opiskelijoiden kykyä soveltaa matematiikan osaamista eri aloilla – käytännönläheisesti ja usein myös yllättävistä näkökulmista.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.

Otteluanalyysi: Interin hallinta riitti vain tasapeliin

Loic Essomba.

Inter kohtasi Veikkausliigan kärkikamppailussa HJK:n mutta peli ei noussut klassikoksi. Inter meni johtoon mutta Klubi kuittasi samantien tasoituksella taukotulokseksi 1–1. Se jäi myös lopputulokseksi, vaikka Inter hallitsi pelitilanteita selvästi toisella puoliajalla.

Oliver Lauridsen jatkaa Turun Palloseurassa ensi kaudella

Oliver Lauridsen.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Oliver Lauridsenin , 37, kanssa. Tanskalaispuolustaja jatkaa TPS:ssä tulevalla kaudella, joka on hänelle jo neljäs mustavalkoisessa paidassa.