Uudistetun Kauppatorin unisex-sosiaalitilat hämmentävät torikauppiaita

Torikauppiaiden autot ovat torilla entiseen malliin. Luvatut tavarahissit kun jäivät rakentamatta. Torikauppiaiden autot ovat torilla entiseen malliin. Luvatut tavarahissit kun jäivät rakentamatta. Kuva: Riitta Salmi

Sundellin puutarhan Arno Sundell palvelee asiakkaita Kauppatorilla leppoisaan tyyliin syksyn värikkäiden kukkien ja havuseppeleiden keskellä. Iloinen ilme ei kuulemma johdu valmistuneesta toriremontista, vaikka kyllä sekin tietysti vähän vaikuttaa.

– Iloinen myyjä on paras myynnin tae. Mitkään kahnaukset eivät saa näkyä asiakkaille, filosofoi Sundell.

Oikein hyvä ohje se onkin joka asiakaspalvelijalle.

Myyntikojuja siirreltiin milloin millekin kulmalle, kävelykadulle saakka, eivätkä ne vieläkään ole lopullisilla paikoillaan, mutta tätä vaihetta ei ainakaan Sundell pistänyt pahakseen.

– Kyllähän kaupunkilaiset ostivat kukkia koko remontin ajan, missä vaan oltiin. Myynti ei romahtanut, hän vakuuttaa.

Sundellin mukaan paras paikka oli ortodoksisen kirkon edusta.

– Siinä oli oikein hyvä myynti, joten ei remontti harmittanut, Sundell myhäilee.

Tästä eteenpäin alkaa vähitellen hahmottua miten asiakasvirrat asettuvat uudella torilla ja mitä bussiliikenteen siirtyminen tänne takaisin vaikuttaa. Vaaterekkejä ei torilla näy. Sundell arvelee vaatekauppiaiden palaavan taas kesällä. Mutta vakiomyyjien, eli pulla-, kala- hedelmä- ja kukkakauppiaiden, kesken ollaan kuulemma enimmäkseen positiivisella mielellä. Aina jokin juttu tietysti harmittaa. Vapaus on kuitenkin koittanut niin myyjille kuin asiakkaille: ei enää aitoja siellä täällä ja muuta sekavaa.

– Ettei menisi pelkäksi kehumiseksi, on pakko kertoa myös asioista, joita yleisö ei näe. Kauppiaiden sosiaalitilat ovat alimitoitettuja ja unisex-vessat ja suihkutilat herättävät hämmennystä. Ihan on Suunnittelun Kukkanen tuo sosiaalitilojen puoli, Sundell synkistyy.

Hän maalailee kuvaa säikähtäneestä nuoresta kesätyöläistytöstä sosiaalitiloissa raavaiden miesten keskellä. Sosiaalitilojen käyttötarkoitusta ja käyttäjäkuntaa ei ole Sundellin mukaan selvästikään kunnolla mietitty ja ymmärretty.

Kolmannen polven torikauppias Vesa Kumlin sanoo hedelmätiskinsä takaa, että tavarahissien rakentamatta jättäminen on iso ongelma. Mutta olisivatko ne olleet tarpeenkaan? Kumlin ottaisi mielellään takaisin vanhat vinoparkit.

– Kuljeta siinä nyt sitten havuja tai mansikoita kaukaa varastoista, kun ideaalitilanne olisi se, että varastona toimivat autot olisivat entiseen tapaan lähellä. Sitä paitsi varastotilat torin alla ovat varmaankin maksullisia, hän epäilee.

– Kun katsoo työn jälkeä, niin on helppo nähdä, ettei loppumetrien kiire ole koskaan hyväksi. Vaikka tilaajan on tietysti pidettävä kiinni aikataulusta. Hyvää on kuitenkin enemmän kuin huonoa, toriparkista alkaen. Paviljongit ovat kauniita, myös torin pinta on kaunis ja kivetys helppokulkuinen eli torin visuaalinen ilme on onnistunut. Kokonaisarvosanaksi antaisin kahdeksan puoli, eli aika hyvin tämä kuitenkin meni, Sundell summaa.

Ja ihan näyttää siltä, että kalakojun katolla päivystävä Roope-lokki nyökkää arviolle hyväksyvästi.

Merja Marjamäki

Arno Sundell arvostaa uudistetun torin visuaalista ilmettä ja helppokulkuista kivetystä. Arno Sundell arvostaa uudistetun torin visuaalista ilmettä ja helppokulkuista kivetystä. Kuva: Merja Marjamäki

Työeläkevarat kasvoivat 285 miljardiin euroon

Sijoitusomaisuuden jakautuminen eri sijoituslajeihin vuoden 2025 lopussa.

Sijoitusvuosi oli työeläkevakuuttajille menestyksekäs. Työeläkejärjestelmän sijoitettavissa olevien eläkevarojen kokonaismäärä nousi vuoden lopussa noin 285 miljardiin euroon, mikä tarkoittaa 14 miljardin kasvua vuoden aikana. Vuoden viimeinen neljännes toi varoihin kasvua kuuden miljardin euron verran. Tiedot käyvät ilmi Työeläkevakuuttajat Telan tuoreista tilastoista.

Hallitus vahvisti rahapelihaittojen torjuntaan liittyvän asetuksen

Suomessa siirrytään uuteen rahapelijärjestelmään. Pelihaittojen ehkäisyn ja vähentämisen kokonaisuuteen kuuluu jatkossa uusi valtionavustuskokonaisuus. Veikkaus Oy:n sijaan kustannukset pelihaittatyöstä siirtyvät valtion budjetista katettavaksi. Hallitus vahvisti asetuksen, jolla täsmennetään valtionavustusten hakemiseen, maksamiseen ja kohdentamiseen liittyviä käytäntöjä.

Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen.

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Poliisi pysäytti traktorimönkijällä pakenevan rattijuopon ysitiellä Aurassa

Poliisi sai sunnuntaina 1. maaliskuuta kello 14.18 ilmoituksen rattijuoppoepäilystä Kantatiellä 41 Riihikosken kohdalla. Epäilty kuljetti traktorimönkijää kohti Auraa ja ajo oli huomattavan epävarmaa ja vaarallista.

Den lille prinsen ensi-iltaan ÅST:ssä

Den lille prinsen (Pikku prinssi) saa ensi-iltansa ÅST:ssä 12. maaliskuuta.

Kirja Pikku prinssi on yksi maailman luetuimmista ja käännetyimmistä teoksista. Kirjailija Antoine de Saint-Exupéry oli itse lentäjä aikana, jolloin lentäminen oli uutta, yksinäistä ja vaarallista – tämä on jättänyt vahvan jäljen tarinaan.

Miehet vakavien hammasperäisten infektioiden vaaravyöhykkeellä

Nuoremmat miehet ovat yliedustettuina sairaalahoitoa vaativissa hammasperäisissä infektioissa. Tavallinen reikiintynyt hammas tai hoitamaton hampaan infektio voi pahimmillaan edetä vakavaksi, sairaalahoitoa vaativaksi, jopa henkeä uhkaavaksi, infektioksi.

Varsinais-Suomessa vahvistetaan ruokainnovaatioiden syntyä

Turun yliopiston tutkimusosaaminen ja monitieteinen Flavoria-tutkimusalusta tarjoavat yrityksille mahdollisuuden kehittää ratkaisuja, joilla on kysyntää myös tulevaisuuden markkinoilla.

Kilpailukykyisen ja kestävän ruokajärjestelmän kehittäminen on keskeinen osa Suomen kansallista strategiaa. Business Turku ja Turun yliopisto vahvistavat Varsinais-Suomen ruoka- ja elintarvikealan kehitystä ja kasvua tukemalla yritysten innovaatiotoimintaa muun muassa kokoamalla alan toimijat yhteiseen verkostoon.

Suomalaisten nuorten kiinnostus yrittäjyyteen Pohjoismaiden vahvinta

Nuorten kiinnostus ryhtyä yrittäjäksi on Suomessa Pohjoismaiden korkeinta. Nordean tuore Nordic Pulse -selvitys osoittaa, että jopa 40 prosenttia 18–34-vuotiaista suomalaisista on harkinnut yrityksen perustamista tai unelmoinut siitä. Tämä kertoo nuorten uskosta omiin ideoihinsa sekä halusta rakentaa oman näköistään työuraa.

Sointu Sarasteen tanssiteos tutkii vaimennettua tyttöaggressiota keijun hahmon kautta

Sointu Saraste.

Nuoren tanssitaiteilijan Sointu Sarasteen tanssiteos tutkii vaimennettua tyttöaggressiota keijun hahmon kautta. Us who glow in the dark on ensi-illassa Nykytaidetila Kutomolla 13. maaliskuuta

Parlamentaarinen työryhmä asetettu pohtimaan kuntien tulevaisuutta

Valtioneuvoston yleisistunto on 26. helmikuuta asettanut parlamentaarisen kuntien tulevaisuutta käsittelevän työryhmän. Sen tavoitteena on muodostaa yhteistä kuvaa siitä, miten kuntaperusteinen järjestelmä pystyy kestävästi ja vaikuttavasti turvaamaan Suomen kuntalaisten toimivia palveluita myös tulevaisuudessa.

Liedon kirkossa Pergolesin Stabat Mater – konsertti myös marianpäivänä

Marian teema toistuu kahdessa konsertissa Liedon kirkossa.

Liedon kirkossa esitetään naistenpäivänä sunnuntaina 8. maaliskuuta kello 19 Giovanni Battista Pergolesin Stabat Mater , yksi barokin ajan tunnetuimmista hengellisistä sävellyksistä. Teos kuvaa Marian surua ristin juurella – äidin tuskaa oman poikansa kuoleman hetkellä. Pergolesin musiikissa kärsimys ja lohdutus kulkevat rinnakkain.

Lotosta kolme täysosumaa – seitsemän oikein -tuloksilla voitettiin 1,3 miljoonan euron potit

Loton kierroksen 9/2026 arvonnassa löytyi kolme täysosumaa, joilla voitti 1,3 miljoonaa euroa.

Lisää väestönsuojia Turkuun

Yleisiä väestönsuojia, joista viranomaiset vastaavat, on yleensä vain suurimmissa kaupungeissa, mutta Turussa ei ole. Taloyhtiöillä on väestönsuojat, eli asuin -ja liikekiinteistöjen asukkaat ja asiakkaat menevät niihin, mutta me omakotiasukkaat olemme täysinvaarassa, jos sota syttyy. Se on epäoikeudenmukaista.

Lietetyhjennysmaksuihin esitetään muutoksia saaristo-olosuhteiden vuoksi

Jätetaksaan ehdotetaan uutta lietetyhjennysten vyöhykemaksua tietyille saaristoalueille. Syynä on kuljetusten pidempi matka-aika ja korkeammat kuljetuskustannukset. Mielipiteitä jätetaksaluonnoksesta voi esittää 23. maaliskuuta asti.

Myssyfarmin toiminta päättyy, varastossa loppuunmyynti

Anna Rauhansuu.

Pöytyäläisen Myssyfarmin tarinasta kirjoitetaan nyt viimeinen luku. Myssy brändinä täytti tammikuussa 20 vuotta. Tästä päivästä alkaa varaston loppuunmyynti.

Sofia Virta: Vihreät ovat portinvartija sille, mihin suuntaan Suomi kääntyy vuonna 2027

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan kevään 2027 eduskuntavaaleissa ratkaistaan, haluavatko suomalaiset jatkaa nykyistä linjaa vai valita toisen suunnan.

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa koraaneja eri kielillä

Raision kaupunginkirjaston kirjastosalissa on esillä Koraaninäyttely 3.–14. maaliskuuta. Näyttely koostuu erikielisistä Koraaneista. Näyttely on osa kirjaston satakielikuukautta, jolloin juhlitaan äidinkieliä ja kielien monimuotoisuutta.

Kaarinassa vakava väkivaltarikos, uhrilla teräaseella aiheutettu vamma

Lounais-Suomen poliisilaitos tutkii Kaarinassa lauantaina 28. helmikuuta aamulla tapahtunutta väkivallantekoa epäiltynä tapon yrityksenä.

Näköislehti

Urheilu

Enni Virjonen teki viisiottelussa 19-vuotiaiden Suomen ennätyksen

Enni Virjonen.

Turun Urheiluliiton Enni Virjonen voitti naisten viisiottelun pistein 4 450 SM-hallikisoissa Espoon Kameleonten-hallissa. Se on kauden kotimainen kärkitulos ja 19-vuotiaiden Suomen ennätys. Virjonen paransi omaa aiempaa SE:tään 79 pistettä.

Satavuotias Turun Moottorikerho isännöi SM-enduroa toukokuussa

Väinö Santamäki.

Turun Moottorikerho juhlistaa sataa toimintavuottaan Turussa lauantaina. Toukokuussa seura isännöi enduromoottoripyöräilyn naisten ja nuorten SM-osakilpailua sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailua Raisiossa.

Viki Savonen tuli Savosta Turkuun etsimään tulevaisuuden timantteja

Alle 20-vuotiaana Interiin tullut Axel Kouame on esimerkki nuoresta pelaajasta, josta oli Interille iloa ja joka jatkoi Interistä kovempiin sarjoihin.

Inter sai alkavaan jalkapallokauteen mielenkiintoisen vahvistuksen pelikentän ulkopuolelle, kun Viki Savonen aloitti vuodenvaihteessa työt Turussa pelaajatarkkailun päällikkönä. Kuopiolaislähtöistä Savosta pidetään yhtenä keskeisenä taustatekijänä KuPSin viime vuosien menestyksessä.

TPS sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua

Keskikenttäpelaaja Timo Zaal on yksi TPS:n uusista hankinnoista.

Turun Palloseura on sopinut maaliskuulle neljä harjoitusottelua. Veikkausliigan kauteen valmistautuva TPS-miehistö kohtaa harjoitusotteluissa Veikkausliiga-joukkueet SJK:n ja VPS:n sekä Ykkösliiga-joukkueet EIF:n ja PK-35:n.

Porali lopettaa peliuransa, Ignatov jatkaa

Sanna Porali.

TPS:n pitkäaikainen luottopelaaja ja kapteeni Sanna Porali on päättänyt lopettaa pelaajauransa – ainakin toistaiseksi.

Puolustaja Tarmo Reunanen loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan

Tarmo Reunanen.

TPS:n puolustaja Tarmo Reunanen siirtyy loppukaudeksi vuokralle Sveitsin pääsarjaan. Reunanen ehti pelata tällä kaudella Turun Palloseuran paidassa 45 Liiga-ottelua (6+18=24), ja hän toimi joukkueen kapteenina. Reunasella on voimassa oleva sopimus TPS:n kanssa kaudelle 2026–27, joka sisältää pelaajan ulkomaanoption.