Väitös: Luontaisesti esiin nousevilla rooleilla selkeä vaikutus yhteisöllisen oppimisen onnistumiseen

Olli-Pekka Heinimäki. Olli-Pekka Heinimäki. Kuva: Pasi Leino

Ryhmän jäsenet omaksuvat luontaisesti monia erilaisia rooleja yhteisöllisen oppimisen aikana. Kasvatustieteen maisteri Olli-Pekka Heinimäen väitöstutkimuksen mukaan ryhmän eri jäsenten omaksumilla rooleilla on vaikutusta myös yhteisöllisen oppimisen onnistumisen ja laadun kannalta.

Heinimäki tutki Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekuntaan tekemässään väitöstutkimuksessa ryhmiä ja niiden jäsenten tapaa omaksua tiettyjä rooleja luonnontieteisiin liittyvän ryhmätyön edetessä.

Yhteisöllistä oppimista ja sen onnistumista edistäviä tekijöitä on aiemmin tutkittu monista näkökulmista, mutta roolien merkityksestä on kertynyt tutkimusta vasta niukasti.

– Yhteisöllisessä oppimisessa roolien tutkimus on aiemmin keskittynyt pääsääntöisesti tutkimaan opiskelijoille ennalta käsikirjoitettuja rooleja ja näiden hyötyjä yhteisöllisen oppimisen edistämisessä. Onkin vähemmän tietoa siitä, millaisia rooleja yhteisöllisessä oppimisessa nousee luontaisesti esiin ja millainen merkitys tällaisilla rooleilla on yhteisöllisessä oppimisessa, Heinimäki sanoo.

Väitöskirjassa hän pyrkikin edistämään vielä vähän tutkittujen spontaanien roolien tutkimusta käsitteellisesti, menetelmällisesti ja empiirisesti.

– Roolit ovat olennainen osa sosiaalista vuorovaikutusta ja yhteistyötä. Väitöstutkimuksessani havaitsin opiskelijoiden omaksuneen spontaanisti useita erilaisia rooleja luonnontieteiden yhteisöllisen oppimisen aikana. Nämä roolit olivat luonteeltaan vuorovaikutteisia, tilannesidonnaisia ja dynaamisesti kehittyviä, Heinimäki sanoo.

Rooleilla merkitystä oppimisen onnistumisessa ja laadussa

Väitöstyössään Heinimäki tutki luonnontieteiden yhteisöllisistä oppimistilanteista kuvattuja videoita, jotka näyttivät lukio- ja yliopisto-opiskelijoita työskentelemässä pienryhmissä. Tutkimus sisälsi tehtävästä sekä paremmin että heikommin suoriutuneita pienryhmiä, mikä mahdollisti vertailuasetelmat ryhmien välillä.

– Yhteisöllisessä oppimisessa jokaisen ryhmänjäsenen odotetaan ottavan oman oppimisensa lisäksi osaa koko ryhmän yhteisten tavoitteiden saavuttamiseen. Siinä korostuu oppimisen sosiaaliset ulottuvuudet ja yhteistyötaidot, Heinimäki sanoo.

Vaikka yhteisöllinen oppiminen voi parhaimmillaan edistää oppimista, ei se aina onnistu parhaimmalla mahdollisella tavalla.

– Tutkimuksessani havaitsin erityisesti tieteelliseen sisältöön keskittyvien roolien, kuten tiedon tuottaja, informaation etsijä ja haastaja, edistävän korkeatasoista yhteisöllistä oppimista. Sen sijaan roolit, jotka pohjautuivat pikemminkin henkilökohtaisiin mielipiteisiin ja näkemyksiin tehtäväsisällöstä ja sen suorittamisesta olivat vallitsevampia heikommin suoriutuneissa ryhmissä, Heinimäki kertoo.

Eri roolien keskinäinen vuorovaikutus ja dynamiikka ryhmän sisällä osoittautuivat myös tärkeiksi tekijöiksi yhteisöllisen oppimisen laadun kannalta.

– Esimerkiksi tieteelliseen sisältöön keskittyvien roolien havaittiin nostavan koko ryhmän yhteisöllisen oppimisen laatua silloinkin, kun osa ryhmästä suosi kognitiiviselta tai tieteelliseltä kantilta katsottuna alemman tasoisia rooleja. Toisaalta taas roolien, jotka pyrkivät siirtämään ryhmän huomiota pois tehtävästä, havaittiin voivan vaikuttavan negatiivisesti koko ryhmän toimintaan ja tavoitteiden saavuttamiseen, Heinimäki kertoo.

Tutkimuksessa havaittiin lisäksi opiskelijoiden omaksuneen joustavasti useita erilaisia rooleja yhteisöllisen oppimisen aikana. Tämä tuo uutta näkökulmaa roolien tutkimuskentälle, joka on perinteisesti käsitellyt rooleja valmiiksi käsikirjoitettuina ja melko staattisina yhteisöllisessä oppimisessa.

– Opettajat voivat hyödyntää väitöstutkimuksen löydöksiä osana yhteisöllisen oppimisen organisointia ja ohjaamista, Heinimäki vinkkaa.

Heinimäki kehitti väitöstyössään myös videohavainnointiin perustuvaa roolien tutkimusta sekä loi uuden funktionaalisten osallistumisen roolien -käsitteen kuvaamaan rooleja, jotka nousevat luontaisesti esiin luonnontieteiden yhteisöllisessä oppimisessa opiskelijoiden spontaanisti omaksuttaviksi. Väitöstyössä käytetty, videohavainnointiin perustuva roolien systemaattinen ja yksityiskohtainen, hetki hetkeltä etenevä analysointimenetelmä kykenee aikaisempia menetelmiä paremmin vangitsemaan roolien tilannesidonnaisen ja dynaamiseen luonteen oppimisvuorovaikutuksessa.

Heinimäki esittää väitöskirjansa Functional participatory roles in collaborative science learning julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa torstaina 6. lokakuuta kello 16.30 (Turun yliopisto, Educarium, Edu 2 -luentosali, Assistentinkatu 5, Turku). Väitöstä voi seurata myös etänä.

Vastaväittäjänä on professori Nancy Perry (University of British Columbia, Kanada) ja kustoksena professori Marja Vauras (Turun yliopisto). Tilaisuus on englanninkielinen. Väitöksen alana on kasvatustiede.

Väitöskirja on julkaistu sähköisenä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Afrikkalaisesta sikarutosta tehty löydös, sianlihan vienti EU:n ulkopuolisiin maihin pysähtyy

Afrikkalainen sikarutto (ASF) on todettu alustavissa tutkimuksissa luonnonvaraisissa villisioissa Virolahdella Itä-Suomessa. Ruokavirasto varmistaa tuloksen vielä EU:n afrikkalaisen sikaruton vertailulaboratoriossa Espanjassa. Taudin leviämisen rajoittamiseen tähtääviin toimiin ryhdytään kuitenkin välittömästi. Tämä on ensimmäinen kerta, kun tauti on todettu Suomessa. Tauti ei tartu ihmisiin.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Kesätyö voi kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan

Camilla Rantanen kasteli hautojen istutuksia Maarian hautausmaalla viime heinäkuussa.

Kesätyö, yksittäiset keikat ja usealle työnantajalle tehty työ voivat kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan. Työssäoloehdon kannalta ratkaisevaa ei yleensä ole työsuhteen pituus tai työtuntien määrä, vaan saman kalenterikuukauden aikana maksetun, työssäoloehtoon hyväksyttävän palkan yhteismäärä.

Yläkoulun salakuvaamisella yli 200 uhria, koulunkäynninavustajaa epäillään myös lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Turussa sijaitsevassa St. Olofsskolanin yläkoulussa vuosien 2021–22 aikana tapahtuneen salakuvauksen esitutkinnan. Asia etenee syyttäjälle. Samassa tutkinnassa on selvitetty salakuvausta Paraisilla toimivassa ammattikoulussa sekä kaksissa yksityisasunnoissa tapahtuneissa kotibileissä.

Hajulukon tukos voi laukaista kalliin vesivahingon

Hajulukon putsailu on tympeää touhua, mutta se pitää lavuaarin putket auki.

Keittiön rasvat ja kylpyhuoneen hiukset tukkivat viemäreitä yllättävän usein. Pieneltä tuntuva hajulukon ongelma voi pahimmillaan johtaa laajaan vesivahinkoon, josta koituu tuhansien eurojen kustannukset.

Perjantai loppuviikon lämpimin ja epävakaisin päivä – voimakkaat sade- ja ukkoskuurot mahdollisia eri puolilla maata

Suomen yli liikkuva matalapaine tuo mukanaan lämmintä ja ukkosherkkää ilmaa seuraaviksi päiviksi. Viikonloppuna on poutaisempaa, mutta lämpötila laskee hieman.

Lehmät laitumelle vai ei?

Viikin koetilan lehmiä laiduntamassa Viikissä.

Suomalaisten maidontuottajien haastattelut valottavat laidunnuksen asemaa nykyaikaisessa maidontuotannossa ja sen merkitystä eläinten hyvinvoinnille. Maitotilojen siirryttyä pihattonavettoihin, automaattilypsyyn ja suurempiin karjoihin aiemmin vakiintunut kesälaidunnus käy yhä harvinaisemmaksi.

Turun kaupunki: Turun ruoka-apu ei kerää rahaa puhelimitse

Turun kaupungin tietoon on tullut tapauksia, joissa ruoka-aputoimintaan vedoten on otettu yhteyttä yrityksiin puhelimitse ja yritetty kerätä rahaa. Kaupunki korostaa, ettei sen ruoka-aputoimintaan liity puhelimella tehtävää varainhankintaa ja kehottaa suhtautumaan vastaaviin yhteydenottoihin varauksella.

Koloradonkuoriaisia voi kulkeutua Suomeen myös kasvituotteiden välityksellä

Koloradonkuoriaisen tuhoamia perunan kasvustoja.

Koloradonkuoriaisia on löytynyt tänä kesänä kahdeksalta perunaviljelmältä. Uusimmat kaksi esiintymää ovat Lappeenrannassa. Ruokavirasto kehottaa perunanviljelijöitä aktiiviseen tarkkailuun kaikkialla Lappeenrannan alueella. Koloradonkuoriainen voi päätyä pieneenkin perunamaahan.

Poliisi pyytää havaintoja rakennustyömaamurrosta Raisiossa

Lounais-Suomen poliisi selvittää varkautta Raisiossa sijaitsevalla rakennustyömaalla. Rikoksen epäillään tapahtuneen tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.

Rottweilerit kisaavat MM-mitaleista Paimiossa

Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) kilpaillaan 3.–8. elokuuta MM-mitaleista, kun rottweilereiden IFR IFH & IGP -luokkien paremmuudesta kisataan. Kilpailjoita on tulossa Paimioon 17 eri maasta.

Maailman ylikulutuspäivä torstaina – Suomessa raja ylittyi jo huhtikuussa

Ylikulutus on suurempaa kuin koskaan aiemmin ihmisen historiassa. Suomen ylikulutuspäivä oli jo huhtikuun alussa, eli Suomi kuluttaa luonnonvaroja asukasta kohti keskimääräistä vauhdikkaammin.

Muinaisessa Amazonissa kukoisti miljoonien ihmisten sivilisaatio

Fazenda Atlântican arkeologinen kohde Bralian Acressa.

Amazonin alueella lähes 1 500 vuotta vaikuttanut Aquiry-sivilisaatio oli paljon arvioitua runsasväkisempi, paljastaa uusi tutkimus. Laserkeilaamalla lentokoneesta löydettiin satoja seremoniakeskuksia sekä niitä yhdistäviä tiejärjestelmiä. Sivilisaation vaikutus näkyy Amazonin kasvistossa tänäkin päivänä.

Henkilöauto törmäsi betoniseen suojarakenteeseen Turun kehätiellä, yksi sairaalaan

Henkilöauto ajautui Topinojan siltatyömaan kohdalla Turun kehätiellä toisella kaistalla olevaan betoniseen suojarakenteeseen torstaina aamuyöllä. Henkilöauto sinkoutui törmäyksen seurauksena kaistojen yli tien toiselle puolelle ojaan. Yksi henkilö loukkaantui tilanteessa ja hänet kuljetettiin Tyksiin jatkohoitoon.

Suomalaiset kokevat tekoälyn tuovan käytännön hyötyjä

Yli puolet vastaajista katsoo, että tekoäly on lyhentänyt tehtävien suorittamiseen kuluvaa aikaa niissä tehtävissä, joissa sitä käytetään.

Suomalaiset työntekijät suhtautuvat työhönsä erittäin myönteisesti ja kokevat tekoälyn tuovan käytännön hyötyjä erityisesti työtehtävien nopeammassa suorittamisessa. 73 prosenttia vastaajista kertoo, että tekoälytyökalut tai tekoälypohjaiset ominaisuudet ovat parantaneet heidän päivittäistä työkokemustaan.

Eikö veronpalautus tullut tilille? – Syynä voi olla puuttuva tilinumero tai puolison tekemät muutokset

Elokuun veronpalautuspäivä 3. elokuuta on asiakasmäärältään vuoden suurin. 2,1 miljoonalle suomalaiselle palautetaan silloin yhteensä 1,1 miljardia euroa. Veronpalautukset eivät välttämättä näy tilillä heti aamulla.

Suomalaiset syövät entistä enemmän riisiä

Riisin kulutus on noussut viimeisten viiden vuoden aikana tasaisen nousevaan tahtiin.

Suomalaiset syövät entistä enemmän riisiä. Riisin kulutus on noussut viimeisten viiden vuoden aikana tasaisen nousevaan tahtiin. Muutos näkyy kauppojen hyllyillä niin riisin kuin riisinkeitinten myynnissä.

Miksi osa ihmisistä on kipuherkempiä?

Miksi osa ihmisistä on kipuherkempiä? Miten luonto voi vaikuttaa terveyteen ja kivun kokemiseen? Entä miten hengityksellä voidaan vaikuttaa kehoon, mieleen ja kipuun?

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1-1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille ja nousi pistejohtoon Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson on kotoisin Paraisilta.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille Saksan ADAC GT4 -sarjassa ja nousi pistejohtoon. Viikonloppuna ajettu Oscherslebenin osakilpailu onnistui hyvin. Sylvestersson saavutti ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa molemmissa kilpailulähdöissä podiumin ajaen kolmanneksi ja toiseksi. Sijoitusten ansiosta pari nousi kärkeen sarjan pisteissä.

Juhani Jasusta Suomen Jääkiekkoilijat ry:n vt. toiminnanjohtaja

Juhani Jasu.

Suomen Jääkiekkoilijat ry:n (SJRY) hallitus on nimittänyt Juhani Jasun yhdistyksen vt. toiminnanjohtajaksi. Jasu aloitti tehtävässä 27. heinäkuuta kuuden kuukauden määräaikaisella sopimuksella. Hän on toiminut SJRY:n hallituksessa viimeisen kolmen vuoden ajan ja erosi heinäkuussa hallituksesta ennen toiminnanjohtajan sopimuksen käsittelyä ja allekirjoittamista.

TPS-kiekkoilijoita nähdään nuorisomaajoukkueissa

Jesse Pärssinen.

TPS pelaajia nähdään kesän aikana Suomen nuorisomaajoukkueiden mukana. Jeremi Virtanen ja Jesse Pärssinen on valittu Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen, kun joukkue osallistuu World Junior Summer Showcase -turnaukseen Kanadan Windsorissa 26.7.–1.8. Turnauksessa pelaavat Suomen lisäksi Kanada, Ruotsi sekä Yhdysvallat kahdella joukkueellaan.