Otteluanalyysi: Piffen nöyryytti TPS:aa paikalliskamppailussa
Hyvän alkukauden pelanneella TPS:lla oli mahdollisuus nousta jalkapalloilun Ykkösen kärkeen, mutta se olisi edellyttänyt voittoa paikalliskamppailussa sarjajumbo Piffeniä vastaan. Nousematta jäi. Paraislaiset näyttivät kotijoukkueelle kaapin paikan. Piffen haki Kupittaalta ansaitun voiton maalein 0–2. Tappio oli TPS:lle nolo ja erityisesti tapa oli nöyryyttävä. Piffen oli valmiimpi taistelupeliin. TPS näytti haluttomalta ja antautuneelta. TPS:lla oli toki mahdollisuutensa maalintekoon mutta tekemättä jäi. PIF otti ansaitusti kauden avausvoittonsa. TPS jää nuolemaan haavojaan ja miettimään mikä meni pieleen.
TPS–PIF 0–2 (0–0).
Maalit: 69. Gezim Voca 0-1, 74. Matias Lahti (Voca) 0-2.
Yleisöä: 1 928.
Kentän kunkku: Gezim Voca, Piffen. Voca oli eniten pelimiehen näköinen koko kentällä. Määrätietoinen ja vahva pallon kanssa, hyvä suojaamaan. Piffenille kaikki kaikessa. Ampui ensimmäisen maalin komealla vaparilla, syötti toisen. Ja ampui sen jälkeen vielä pallon tolppaan.
Matsin surkeinta: ”Tintti ulos” -huudot raikuivat pelin jälkeen. Vaadetta voi pitää kohtuuttomana, mutta TPS:n esitys oli täysin kelvoton paikallispelissä kotiyleisön edessä. Fanien muistissa on liian hyvin viime vuoden alkukauden heikot esitykset Kupittaalla. Peli näytti nyt liikaa samanlaiselta. Kotiyleisö alkaa epäillä onko Jonatan Johansson oikea mies johtamaan Tepsiä nousuun. Sitä ei ainakaan anneta anteeksi, että oma joukkue vätystelee kentällä. Joukkue on valmisteltava paremmin koitoksiin.
Tuhlaajapoika: TPS:n vaihtomies Olli Jakonen sai lopussa avopaikan maalin edessä mutta jäätyi täysin kun pallo piti panna maaliin. Kasper Hämäläinen pääsi ensimmäisen puoliajan lopulla kolmesti yrittämään maalintekoa, mutta kun ei niin ei.
Illan erikoisuus: TPS-koutsi Jonatan Johansson on Piffenin kasvatti. Piffenin valmentajat Stefan Strömborg ja Kari Virtanen muistetaan raitapaidasta, Joten kaikki tunsivat toisensa. Paraisten kaksikko sai joukkueensa paremmin vireeseen taistelupeliä varten.
Kuka pääsi helpoimmalla?: TPS. Paikallispeleissä pelataan pisteiden lisäksi myös kunniasta. Se ei näkynyt kotijoukkueesta, joka päästi itsensä liian helpolla. Se hävisi suosiolla. Miksi?
Mitä sanottiin?:
Jonatan Johansson, TPS: En halua selitellä. Ollaan tällä hetkellä tekonurmijoukkue. Se näkyi selkeästi. Oli meillä tarpeeksi paikkoja tehdä maaleja mutta tietyissä tilanteissa pelattiin tyhmästi. Tänään piti pistää pitkää ja tsempata. Molemmat maalit tulivat virheistä. Olen pettynyt siitä, mitä tapahtui 5–10 minuuttia ekan maalin jälkeen. Emme uskoneet siihen, että tulemme takaisin. Joukkueessa oli shokkifiilis. Olen pettynyt. Tämmöisessä pelissä pitää taistella ja voittaa kakkospalloja. Piffen puolusti miehekkäästi omaa boksia.
Stefan Strömborg, PIF: Aloitettiin peli just niin kuin haluttiin. Alku oli selkeästi meidän. TPS sai tilanteensa meidän pallonmenetyksistä, vääristä päätöksistä. Jätkät taistelivat hyvin. Siinä oltiin Tepsiä parempia. Asenne ja taistelu, siinä ne eivät päässeet rinnalle kertaakaan. Kenttä oli meille pieni etu. Futiksessa tarvitaan hiukan onnea. Meillä ei ole ollut hirveästi onnea ekoissa peleissä, vaikka jokaisessa on taisteltu pinnoista. Voitto oli täysin ansaittu. Olen todella tyytyväinen.
Analyysi: Piffen näytti heti alussa, mistä on kyse. TPS ei juurikaan saanut palloa hallintaansa ensimmäisen viiden minuutin aikana. Alku näytti pelin suunnan. Piffen taisteli, TPS oli merkillisen veltto. Ihan kuin joukkue ei olisi ollut valmis kamppailuun.
TPS pääsi ensimmäisen puoliajan lopulla paremmin mukaan peliin ja sai tilanteita, mutta ne syntyivät Piffenin puolustuksen virheistä. Pakit suhmuroivat mutta eivät kohtalokkaasti. Keskialueella Piffen näytti koko ajan vahvemmalta. Se voitti kaksinkamppailuja ja korjasi talteen kakkospalloja. TPS pelasi ilman Anthony Annania, joka oli pelikiellossa. Raitapaidoilla ei ollut heittää kentälle yhtään pallorosvoa ja katkojaa. Jesper Karlsson ja Daniel Rantanen jäivät kaksinkamppailussa kakkosiksi, kun vastassa oli Piffenin Tomas Hradecky.
TPS peli oli hidasta ja syöttötyöskentely epätarkkaa. Se oli muistuma viime kauden huonoista peleistä. Kenttä on yhä huonossa kunnossa mutta ei sentään näin huonossa kuin miltä TPS:n peli näytti. Mikään ei pakottanut roiskimaan toivorikasta pitkää palloa kärjen Simo Roihalle. Roiha ja Albijon Muzaci olivat kuitenkin pakkien ohella ainoita, jotka pärjäsivät taistelupalloissa. Alkukauden loistanut Jasper Jalonen jäi ilman laatupalloja. Piffen osasi myös tuplata laidalla niin, ettei Jaloselle jäänyt tilaa edetä.
Ottelu alkoi ensimmäisen puoliajan jälkeen näyttää yhden maalin peliltä ja korteissa oli, että maalin tekee Piffenin vaikkei se avausjaksolla kunnon paikkoihin päässytkään. Mutta kun tilaisuus tuli, se iski. Avausosuma syntyi vaparista rangaistusalueen rajan tuntumassa. Voca iski komean vaparin takakulmaan. Laukaus oli hyvä mutta silti näytti siltä, että TPS-vahti Aati Marttinen sijoittui tilanteessa väärin. Pallo upposi siihen kulmaan, joka maalivahdin piti hoitaa.
Maali oli kotijoukkueelle järkytys ja sinetti tuli kohta perään. Voca syötti poikki kentän Matias Lahdelle, joka tälläsi siihen samaan kulmaan, johon ensimmäinenkin osuma oli tehty.
TPS rynnisti vielä lopussa, mutta Piffenin puolustus pelasi uhrautuvasti. Lähes jokaisen laukauksen eteen ehti PIF-pakki ja loput hoiti maalivahti Olli Hakanpää, joka pelasi nollapelin. Voca näytti koko ajan pelaajalta, joka tietää mitä tekee vaikka hän jäi monesti liian yksin.
TPS:n esitys oli pelkkä varjo siitä, mitä alkukaudella on nähty mutta se ei vähennä Piffenin voiton arvoa. Parempi joukkue voitti. Ansaitusti.
TPS (4-3-3): Aati Marttinen; Joonas Lakkamäki, Rasmus Holma, Roope Pakkanen, Kalle Taimi; Daniel Rantanen, Kasper Hämäläinen (75. Demba Savage), Jesper Karlsson; Jasper Jalonen (55. Olli Jakonen), Simo Roiha, Albijon Muzaci.
PIF (4-3-3): Olli Hakanpää; Daniel Enqvist, Akim Sairinen, Frans Grönlund, Kasperi Nevä; Yoonis Muse, Tomas Hradecky (64. Ville Pirhonen), Matias Lahti (90. Samir Achkir); Benjamin Heikkinen (76. Niklas Rantanen), Gezim Voca (90. Paulus Kopperoinen), John Adolfsson (64. Gino Berg).
Erotuomari: Juho Nieminen.
Varoitukset: Taimi ja Pakkanen, TPS. Lahti ja Achkir, Piffen.
Lasse Virtanen

















