Kuntoilureitti synnin ja surmatöiden Turkuun
Synnin ja oikeuden paikat 1600-luvun Turussa on Turun kaupungin uusi kulttuurikuntoilureitti. Se pohjautuu historiantutkija Veli Pekka Toropaisen kirjaan 13 pyöveliä - Päätöntä menoa 1600-luvun Turussa. Reitillä pääsee tutustumaan turkulaisiin paikkoihin, joissa on 1600-luvulla tapahtunut rikoksia tai rangaistu rikollisia.
Idea tehdä kulttuurikuntoilureitti Toropaisen kirjasta tuli Turun museokeskukselta.
– Näkökulma tässä reitissä on täysin uusi ja erilainen verrattuna muihin reitteihin, sanoo Turun kaupungin vapaa-aikatoimialan kulttuurikoordinaattori Irina Niemimäki.
Toropainen valitsi sopivat kohteet reitille.
– Kohteet oli aika helppo valita, vaikka tarinoita olisi löytynyt paljon enemmänkin, Toropainen naurahtaa.
Reitti alkaa Suurtorilta, joka oli 1600-luvulla keskeinen oikeuden jakamisen paikka: siellä sijaitsi vasta perustettu Turun hovioikeus ja Raatihuone, jossa oli vankila. Torilla pantiin toimeen myös mestaukset ja häpeärangaistukset.
Seuraava etappi on Tuomiokirkko, johon liittyy tarina lapsenmurhasta. Kirkon hautausmaalta löydettiin vuonna 1685 aviottomana syntyneen lapsen ruumis.
– Tämä on ihan tavallista, että hautausmaahan haudattiin salaa vainajia, jotka eivät olisi muuten sinne päätyneet, Toropainen kertoo.
Nykyisellä Piispankadulla Fabbes Cafen edessä oli 1600-luvulla Piispanpelto. Siellä monet salarakastavaiset tapasivat toisiaan, salassa tietenkin. Kerran eräs pariskunta, jonka osapuolet olivat kumpikin tahoillaan naimisissa, nähtiin kuitenkin yhdessä ja heidät tuomittiin kuolemaan.
Yliopistonmäellä, jota 1600-luvulla kutsuttiin Ryssänmäeksi, on paikka, josta moni ei tiedä. Siellä on pätkä tullimuuria, joka kiersi Turun 1620-luvulta 1800-luvun alkuun. Ryssänmäestä tuli vuonna 1657 hetkeksi kauhun mäki, kun rutto alkoi levitä siellä.
– Koko Ryssänmäki laitettiin karanteeniin, sanoo Toropainen.
Yliopistonmäeltä tullaan Kerttulinmäelle, jossa komeilee Hirsipuunmäen muistomerkki. Hirsipuu ei kuitenkaan sijainnut siellä, vaan nykyisten Sirkkalankadun ja Uudenmaankadun kulmassa. Hirsipuun lisäksi Kupittaalle pystytettiin tarvittaessa teilipyörä, johon rikollisen ruumis ripustettiin. Rangaistus- ja tuomiopaikat sijaitsivat 1600-luvulla keskeisillä paikoilla teiden varsissa, jotta ohikulkijat muistaisivat, mikä on rikoksen palkka.
Kupittaalta reitti jatkuu Vartiovuorelle, jonka lampeen huhutaan lapsen hukkuneen. Jokirannassa ja Aninkaisten mäessä taas tapahtui 1600-luvulla kapakkatappeluita ja varkauksia.
Reitin varrella Toropainen osoittelee paikkoja, jotka 1600-luvulla näyttivät ihan erilaisilta kuin nykyään.
– Tässä reitissä näkyy se kadonnut Turku, jota ei enää ole. Ehkä näistä tarinoista saa jonkinlaisen kuvan siitä, miltä kaupunki on näyttänyt ennen, pohtii Toropainen.
Karttoja kulttuurikuntoilureiteille saa kirjastoista, monitoreista ja matkailuinfosta, sekä sähköisenä Citynomadi-sovelluksesta.
Elli Kummala