Pattaya, rakastettuni paketoi kymmenen vuotta Mika Terhon elämää
Kustantajan myynnistä vetämä kirja, Forssan kaupungin sisäinen tutkinta, poliisin syyteharkinta…
Kaikki nämä liittyvät kirjailija Mika Terhon 2014 ilmestyneeseen Niittyvilla-Pattaya, All Night Long -romaaniin.
Niittyvilla-Pattaya, All Night Long -romaanin kirjoittamisesta alkoi myös saaga, joka on vaikuttanut Terhon elämään vajaan vuosikymmenen ja näkynyt myös hänen kirjallisessa tuotannossaan viime vuosina. 2016 hän julkaisi Syytetty-romaanin, jossa perkasi Niittyvilla-Pattaya, All Night Longin julkaisun aiheuttamia tapahtumia ja tuntoja.
Myös Terhon uusin romaani linkittyy 2014 ilmestyneeseen romaaniin. Pattaya, rakastettuni antaa seitsemän vuotta sitten kirjoitetulle romaanille uuden elämän, vaikka onkin itsenäinen ja erillinen teoksensa.
Terhon mukaan Niittyvilla-Pattayan aiheuttama kohu jäi vaivaamaan kirjailijaa, vaikka rikosoikeudellisesti tilanne laukesikin Terhon kannalta onnellisesti. Syyttämättäjättämispäätös tuli marraskuussa 2016, muutama kuukausi Syytetty-romaanin julkaisun jälkeen.
– Niittyvilla-Pattaya, All Night Long jäi vaivaamaan minua. Se vedettiin nopeasti myynnistä, eikä sille muodostunut sellaista luontaista kirjan elinkaarta. Se jäi harmittamaan, vaikka ymmärränkin erittäin hyvin, miksi kustantaja kirjan myynnistä veti, Terho sanoo.
Uusinta kirjaansa Terho työsti yhteisyössä muun muassa Timo Montosen kanssa. Uutta romaania työstäessään Terho kiinnitti erityistä huomiota siihen, ettei teos vastaavia kohuja herätä kuin ensimmäinen Pattaya-kirja.
– Tämä on ”lainvoimainen” versio. Tässä kirjassa henkilöhahmoja ja muita yksityiskohtia on muutettu niin, etteivät ne suoraan viittaa todellisuuteen. Kaunokirjallista tekstiä lähdin jo ensimmäisen Pattaya-kirjan kanssa tekemään, mutta tein sen virheen, että ajattelin, etteivät hahmot olisi tunnistettavia, kun heistä puhuttiin vain etunimillä.
Uuden kirjan julkaisua Terho kuvailee helpotukseksi. Koko vuosia sitten alkaneen jupakan jälkeen Terho sanoo ottaneensa opikseen.
– Olen oppinut sen, että mietin etukäteen tarkemmin, miten aiheitani käsittelen.
Kolme edellistä kirjaa, Niittyvilla-Pattaya, All Night Long, Syytetty ja Pattaya, rakastettuni linkittyvät samoihin asioihin Terhon elämässä. Nyt kun viimeksi mainittu on julkaistu, yksi kaari on tullut päätökseensä. Seuraavaksi Terho on kirjoittamassa sellaisista aiheista, joiden kipinänä eivät liity Niittyvilla-Pattaya, All Night Longin kirjoittamisesta alkunsa saaneisiin tapahtumiin.
– Kirjoitan jo uutta kirjaa. Se on jotain ihan muuta kuin nämä kolme edellistä kirjaani. Uskon, että se on valmiina ensi vuonna, Terho sanoo.
Ilkka Lappi















