YTK:n etuusmenot kasvoivat viime vuonna yli 350 miljoonaa euroa

Yleinen työttömyyskassa YTK:n etuusmenot kohosivat viime vuonna poikkeuksellisesti. Työttömyysasteen keskiarvo nousi edellisvuodesta yli kolme prosenttiyksikköä. Vuoden 2020 aikana YTK:hon liittyi yli 87 000 uutta jäsentä.

Vuoden 2020 työttömyysasteen keskiarvo oli YTK:ssa 10,5 prosenttia. Vuonna 2019 vastaava luku oli 7,3 prosenttia. Työttömyyden vuosikeskiarvo kasvoi viime vuonna siten yli kolme prosenttiyksikköä. Jäsenistön työttömyysaste oli korkeimmillaan heinäkuussa, jolloin se oli 14,6 prosenttia. YTK:n lähes 500 000 jäsentä edustavat noin neljäsosaa suomalaisista palkansaajista läpi toimialakirjon.

Suuret hakemusmäärät tarkoittivat myös ennätyksellistä määrää maksettuja päivärahoja. YTK maksoi viime vuonna etuisuuksia yli 856 miljoonaa euroa. Vuonna 2019 etuuksia maksettiin 504 miljoonaa euroa. Kokonaissumma kasvoi siis edellisvuodesta huimat 352 miljoonaa euroa.

– Etuusmenomme kasvoivat viime vuonna ennätyslukemiin. YTK:n talous on hyvällä tolalla, eikä nykyinen työttömyystilanne aiheuta siihen ongelmia. Pitkittyvä korkea työttömyysaste ja mittavat lomautukset ovat kuitenkin yhteiskunnallisesti vakava asia ja aiheuttavat myös meille merkittävää työpainetta suurten hakemusmäärien muodossa, kertoo YTK:n toimitusjohtaja Sanna Alamäki.

Viime vuoden syksyllä työttömyysluvut laskivat koronaepidemian ensimmäisen aallon tuottamista kevään ja kesän huippuluvuista. Alkusyksyn maltillisen tautitilanteen siivittämänä loka-marraskuussa YTK:n jäsenistön työttömyysprosentti painui alle kymmeneen (9,4 %, 9,7 %). Marraskuusta joulukuuhun hakemusmäärissä laskivat jatkohakemusten ja soviteltujen osa-aikatöiden sekä osa-aikaisten lomautusten määrät. Näyttäisikin siltä, että viime joulukuussa moni pääsi hetkeksi palaamaan töihin.

YTK:lle saapui tammikuussa yli 80 000 päivärahahakemusta, kun joulukuussa hakemuksia tuli noin 60 000. Hakemusten määrä nousi siis neljänneksellä.

Hakemusmäärien perusteella tilanne on huonontunut nopeasti. Selkeää nousua oli kaikissa hakemustyypeissä. Myös helmikuun hakemusmäärät olivat suuria. Hakemuksia saapui yli 69 000 kappaletta, mikä on yli 57 prosenttia enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna.

– Erityisesti jatkohakemusten määrä on noussut, eli työttömyydet ja lomautukset ovat jatkuneet. Myös uusia työttömyyksiä ja lomautuksia on aiempaa enemmän ja niin ikään soviteltujen hakemusten määrät ovat nousseet, Alamäki kuvailee.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Kupittaan kärjen kannen paalutustyöt junaradan alueelle juhannuksen jälkeen

Kupittaan kärkeen rakennettavan joukkoliikennekannen suurpaalutustyöt etenevät junaradan alueelle juhannuksen jälkeen. Rata-alueella tehdään melua ja tärinää aiheuttavia paalutus- ja tukiseinätöitä myös yöaikaan 29. kesäkuuta alkaen noin kolmen viikon ajan.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen yt-neuvottelut päättyneet – enintään seitsemän henkilöä irtisanotaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa aloitettiin yhteistoimintaneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä toukokuun alussa. Neuvotteluesityksen mukaan yt-neuvottelut olisivat voineet johtaa enimmillään 33 henkilön irtisanomiseen. Neuvotteluiden myötä irtisanomisten määrää saatiin vähennettyä ja työnantaja arvioi neuvotteluiden jälkeen joutuvansa irtisanomaan yhteensä enintään seitsemän henkilöä.

Varsinais-Suomen SDP nimesi kaksi uutta eduskuntavaaliehdokasta

Heli-Päivikki Laurén tuo ehdokasjoukkoon vahvaa kokemusta sosiaali- ja terveyspalveluista. Sairaanhoitajana, aluevaltuutettuna sekä Uudenkaupungin kaupunginvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana hän on tehnyt pitkäjänteisesti työtä hyvinvoinnin, laadukkaiden palveluiden ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan puolesta.

Väitös: Liikunta ehkäisee naisten synnytyksenjälkeistä virtsankarkailua

Iina Ryhtä.

Naisten terveys on keskeinen osa kansanterveyttä, mutta raskauden ja synnytyksen jälkeisen hyvinvoinnin tukemiseen on edelleen rajallisesti vaikuttavia keinoja. TtM Iina Ryhdän tuoreen väitöstutkimuksen mukaan liikuntainterventiot voivat ehkäistä ja lievittää virtsankarkailua sekä lisätä fyysistä aktiivisuutta. Pelkkä liikunta ei kuitenkaan riitä parantamaan elämänlaatua kokonaisvaltaisesti, vaan rinnalle tarvitaan muutakin tukea.

Hesburgeriin vyöryi lähes 27 000 kesätyöhakemusta

Hesburgerin kesärekrytointi keräsi tänä vuonna ennätysmäärän hakemuksia: ketju sai yhteensä 26 829 kesätyöhakemusta. Luku lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna (14 066 hakemusta). Hakijoiden määrä kasvoi voimakkaasti ja myös avoimia kesätyöpaikkoja oli aiempaa enemmän.

Varha aloittaa 40 vuotta täyttävien sydänterveystarkastukset

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toimii etulinjassa ja käynnistää uuteen EU-ohjelmaan liittyen seulontatutkimuksen 40 vuotta täyttävälle väestölle. Tavoitteena on ennaltaehkäistä sydän- ja verisuonitauteja, jotka ovat merkittävin kuolinsyy.

Naantalin Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksen väistämisvelvollisuus muuttuu

Jatkossa Käsityöläiskadulta väistävät Uolevi Raaden kadulta tulevaa liikennettä.

Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksessä Käsityöläiskadulta tulevat ajoneuvot saavat jatkossa väistämisvelvollisuuden. Muutos tulee voimaan keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Musiikkitalo Fuugassa viimeistelytyöt käynnissä

Fuugan konserttisalista tulee näyttävä.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga avautuu yleisölle lokakuussa 2026. Rakennusta viimeistellään vauhdilla ja työmaalla työskentelee tällä hetkellä reilut 200 henkilöä.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Kansainväliset balettihuiput kohtaavat Turussa Don Quijoten merkeissä

Turku Dance Campin Ester Papini ja Andrea Cheldi tanssivat.

Turku Dance Camp -tanssileiri kokoaa jo kolmannen kerran kansainvälisiä huippuopettajia ja -esiintyjiä Suomeen 26.–31. heinäkuuta. Kansainvälisen tanssileirin taiteellisessa johdossa toimii turkulaislähtöinen, Tukholman kuninkaallisessa baletissa solistiuran tehnyt Katariina Edling yhdessä tanssija-tanssinopettaja Lyylia Koivuniemi Merimaan kanssa.

Varsinais-Suomen kunnat määrittelivät tutkimus- ja kehittämistoiminnan painopisteitään

Suomen ja Varsinais-Suomen elinvoima ja kilpailukyky ponnistavat tutkimus- ja kehittämistoiminnasta, jossa kunnat ovat keskeisessä roolissa. Turun AMK:n koordinoimassa ja Varsinais-Suomen liiton Akke-rahoituksen kautta toteutetussa hankkeessa Kuntien kansainvälisen TKI-osaamisen kasvattaminen Varsinais-Suomessa tunnistettiin Kaarinan, Naantalin, Salon ja Uudenkaupungin TKI-toiminnan vahvuuksia ja kehittämistarpeita.

Tap This Oy valittu WAM:in kahvilayrittäjäksi

Turkulainen Tap This Oy on valittu WAM nykytaiteen museon kahvila- ja ravintolapalvelujen yrittäjäksi. Museon kahvilatilat uudistuvat peruskorjauksen yhteydessä, ja WAM avautuu yleisölle lauantaina 31. lokakuuta.

Turun rautatieaseman laitureilla tehdään muutostöitä kesän aikana

Turun päärautatieaseman matkustajalaitureille ja niille johtaville huoltoteille tehdään pieniä korjauksia juhannuksesta syyskuun puoliväliin. Työt keskittyvät laiturien Aninkaistensillan puoleisiin päihin ja niitä tehdään vaiheittain. Työn alla oleva matkustajalaituri on ajoittain pois käytöstä ja liikennöinti tapahtuu muilta laitureilta.

Arjen hyvinvoinnilla iso osa Turun hyvinvointisuunnitelmassa

Ispoisten uimaranta on Turun suosituimpia.

Turun kaupunginvaltuusto käsitteli kokouksessaan 15. kesäkuuta lakisääteistä suunnitelmaa, joka kokoaa yhteen keskeiset tavoitteet ja ratkaisut turkulaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämiseksi vuosina 2026–29.

Parainen vastustaa Varhan esitystä kahden vanhustenhuoltoyksikön lakkauttamisesta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on tehnyt viranhaltijaesityksen vanhustenhuollon yksiköiden Aftonron (Iniö) ja Fridhemin (Houtskari) sulkemisesta. Paraisten kaupunki vastustaa tätä esitystä jyrkästi. Kaupunki perustelee tiedotteessa kantaansa muun muassa siten, että Varha saa merkittäviä valtionosuuksia palvelujen ylläpitämiseksi koko hyvinvointialueella, myös saaristossa: 19 miljoonaa euroa saaristo-olosuhteisiin ja 14 miljoonaa euroa kaksikielisiin ratkaisuihin.

Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla tietöitä

Jyrsintä- ja päällystystyö Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla alkaa 16. kesäkuuta. Työt kestävät 26. kesäkuuta saakka. Töitä tehdään Varkkavuorenkadulla välillä Niitunniskantie-Taalinpellonkatu. Yksi ajokaista pois käytöstä. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa. Päivittäinen työaika on kello 6–18.

Tallink Siljan käyttöön tuleva S1-laituri valmistui

Ferry Terminal Turku -hankkeen ensimmäinen rakennusurakka, pistolaituri S1, on valmistunut ja luovutettu satamalle. Siihen kiinnittyy laiva jo maaliskuussa 2027.

Näköislehti

Urheilu

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.