Kunniakonsuli Andrus Junolainen operoi koutsina mahdollisuuksien pelikentällä

Viron kunniakonsuli Andrus Junolainen toivoo, että hän voisi aktiivisesti hyödyntää omia kokemuksiaan, eri henkilöiden, yritysten ja järjestöjen kautta, toimia ikään kuin siltana Suomen ja Viron välissä. Viron kunniakonsuli Andrus Junolainen toivoo, että hän voisi aktiivisesti hyödyntää omia kokemuksiaan, eri henkilöiden, yritysten ja järjestöjen kautta, toimia ikään kuin siltana Suomen ja Viron välissä. Kuva: Kurt Hedborg

Turun uutena Viron-kunniakonsulina aloitti 1. tammikuuta R&M Ship Technologies Finland Oy:n toimitusjohtaja Andrus Junolainen. Junolainen kertoo, että passien ja dokumenttien saaminen paikallisesti on toki tärkeä osa hänen työtään, erityisesti kun matkustusrajoitukset ovat voimassa, mutta se on vain hyvin pieni osa tehtäviä.

– Itse tuon henkilönä liike-elämän osaamista meriteollisuuden alihankkijoille, sekä yhteistyötä telakan kanssa. Varmasti on monta asiaa, mitä pitäisi parantaa. Olen itse ollut kaksikymmentäkolme vuotta alalla. Maailma on muuttunut aika olennaisesti. Kaikki teknologia ja Virokin ovat menneet paljon eteenpäin.

Junolainen nostaa esiin, että he ovat tehneet paljon yhteistyötä IT-yritysten kanssa Viron puolella. Siinä hän näkee kehittämisen kohdetta tulevaisuudessa.

– Yhteistyössä Meyerin kanssa on paljon parantamisen varaa. Virolaisilla on merkittävästi annettavaa, mehän olimme yli kaksikymmentä vuotta sitten ensimmäisiä muukalaisia, jotka aloittivat täällä Suomessa rakennusteollisuudessa. Virolaiset ovat tärkeä osa tätä teollisuuden haaraa. Olisi hienoa, jos kilpailutuksen sijasta nähtäisi enemmän niitä mahdollisuuksia mitä yhteistyöllä Viron ja Suomen välillä voisi saavuttaa, alleviivaa Junolainen.

Junolainen haluaa tehtävässään tukea myös Turun ja Tarton yliopistojen suhteita.

– Tarton yliopistolla on Turun yliopiston kanssa todella pitkä historia. Yliopistot ovat tänä päivänä tärkeitä, koska sitä kautta syntyy start-up -yrityksiä ja uutta teknologiaa.

Junolainen korostaa oman osaamisensa vaikutuksista yrityspuolella, mikä auttaisi start-up -yrityksiä ja henkilöitä yrittäjän uralla.

– Ideoita on maailmassa paljon, mutta ketkä menestyvät, se on vain pieni marginaali. Uskon, että pitkällä kokemuksella voin tuoda jotain pöytään, hän tähdentää.

Kunniakonsulin virkaan ei tarvitse olla tiettyjä määriteltyjä kriteereitä. Junolainen painottaa, että täytyy ehdottomasti edustaa tiettyjä arvoja.

– Pitää olla mahdollisuus kehittää yhteistyötä valtioiden välillä. Olen tehnyt töitä R&M Ship Technologies Finland Oy:ssä ja muissa toimissa kahdenkymmenen vuoden aikana. Olen toiminut niin Saksassa, Venäjällä kuin Norjassa. Konsernin pääkonttori on Saksan Hampurissa ja sivuliikkeitä on Norjassa, Kiinassa ja Intiassa.

– Valinnassani saattaa olla merkittävä tekijänä myös se, että Meyer on merkittävä yritys paikallisesti ja virolaiset toimittajat ovat olleet tärkeässä asemassa vuosien varrella, erityisesti sisustusasennuksissa, kertoo Junolainen.

Turun Viro-näkyvyys ei lopu vain paikallisiin virolaisiin työntekijöihin tai kunniakonsulin näkyvyyteen vaan Turussa Vanhalla Suurtorilla sijaitseva Viro-keskus mahdollistaa kulttuuritapahtumien järjestämisen. Viro-keskus järjestää erilaisia tapahtumia yhdessä Turun yliopiston sekä Turun kaupungin kanssa. Viro-keskus toimii muun muassa virolaisten passi- ja dokumenttien käsittelykanavana.

Kurt Hedborg

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi vaikuttaa elämään monin tavoin

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi on yhteydessä suurempaan sairastavuuteen sekä koulutuksellisiin ja ammatillisiin haasteisiin. Aikaisella hoidolla voitaisiin helpottaa sairaustaakkaa.

Turku tähtää matalan ilmatilan teknologioiden edelläkävijäksi

Matalan ilmatilan infrastruktuuri, eli autonomisten koptereiden käyttö 0–150 metrin korkeudessa, täydentää Turun tie- ja raideliikennettä sekä energia-, tieto- ja lentokenttäverkkoja uusilla palveluilla. Koptereita voidaan käyttää esimerkiksi kaupungin liikennesuunnittelun tukena.

Turun seudun elinkeinoyhtiö Business Turku perustaa Low Altitude Economy Hubin yhteistyössä Turkuun investoivan Rumble Toolsin, Turun kaupungin ja Turun ammattikorkeakoulun kanssa. Verkosto rakentaa ja kehittää Turkuun Euroopan kehittyneintä robottikoptereihin perustuvaa, matalan ilmatilan infrastruktuuria.

Ympäristöterveys muistuttaa – elintarvikehuoneistojen ja terveydensuojelulain kohteiden pidettävä rekisteritiedot ajan tasalla

Ympäristöterveyden valvonnan perusmaksu peritään elintarvike- ja terveydensuojelulain mukaisilta valvontakohteilta, jotka ovat ympäristöterveyden rekisterissä aktiivisena 1.1.2026. On tärkeää pitää tiedot ajan tasalla ja ilmoittaa toiminnan muutoksista, kuten aloittamisesta ja lopettamisesta, jotta vältytään aiheettomilta laskuilta.

Lyhytelokuvapäivän ohjelmistossa kaksi Taideakatemian opiskelijoiden animaatiota

Kutkuttaja.

Lyhytelokuvapäivää vietetään tänä vuonna kolmattatoista kertaa 21. joulukuuta, ja sitä juhlistetaan 8.–21. joulukuuta. Kuratoiduista lyhytelokuvapaketeista löytyy kaksi Turun AMK:n Taideakatemian animaatiokoulutuksen opiskelijaelokuvaa.

Uudet verokortit voimaan heti tammikuun alussa

Kaikkien suomalaisten ensi vuoden verokortit ovat nyt OmaVerossa. Vuoden 2026 verokortti tulee voimaan 1. tammikuuta.

Pieraccinin Sibelius-kokoelma Sibelius-museoon

Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935.

Åbo Akademin säätiö (Stiftelsen för Åbo Akademi) on hankkinut omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccini säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman. Osana Åbo Akademin säätiötä Piispankadulla Turussa toimivan Sibelius-museon kokoelmiin sijoitettava, sisältönsä ja laajuutensa puolesta ainutlaatuinen Jean Sibelius -kokonaisuus sisältää 239 kohdetta.

Lantmännen Agro Turku vahvistaa konemyyntiään

Filip Björklöf.

Lantmännen Agro Turku (Karis Järn Ab – Karjaan Rauta Oy) vahvistaa konekaupan ja asiakaspalvelun osaamistaan. Esa Vuorela aloittaa konemyynnin myyntipäällikkönä Karjaan Rauta Oy:n Turun toimipisteessä.

Työryhmä valmistelemaan vaalialuemallin vaatimia lakimuutoksia

Oikeusministeriössä käynnistetään lainsäädäntöhanke perustuslain ja vaalilain muuttamiseksi. Hankkeessa valmistellaan hallituksen esitys, jolla eduskuntavaalien vaalijärjestelmää kehitetään parlamentaarisen vaalialuetyöryhmän enemmistön ehdotuksen mukaisesti.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Tunnistatko sähkön varastoimisen riskit?

Akkuvarastointi houkuttelee yhä useampaa yritystä ja yrittäjää sekä turvaamaan sähkön saantia että tienaamaan ylimääräistä sähkömarkkinoilta. Lue LähiTapiolan riskipäällikkö Matti Juvenin vinkit, mitä jokaisen yrittäjän kannattaa tietää akkujen hankinnasta, sijoittamisesta ja turvallisuudesta.

Levyverhoiltujen parvekekaiteiden riskeihin halutaan puuttua

Alaprofiiliin kertynyt kosteus on sälöyttänyt kevytrakenteisen kaidelevyn.

Julkisivuyhdistys on julkaissut levyrakenteisten parvekekaiteiden tarkastukseen ja suunnitteluun väliaikaiset ohjeet, joissa suositellaan, ettei kuitusementtilevyä toistaiseksi käytetä ensisijaisena putoamissuojana. Yhdistys kiirehtii viranomaisohjeita ja kuormitusstandardeja.

Suun sairaudet lisäävät aivovaltimopullistumien puhkeamisen riskiä

Hampaan kiinnityskudossairaudet, kuten vaikea ientulehdus ja parodontiitti, näyttäisivät lisäävän aivovaltimon pullistuman eli aneurysman muodostumisen ja puhkeamisen riskiä, osoittaa tuore väitöstutkimus 13 vuoden seuranta-aineistosta. Suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkäri Joona Hallikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12. joulukuuta.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.