Hiiliviljelyn menetelmiä kehitetään tavallisilla maatiloilla

Viljelymaiden hiilensidontaa ja siihen vaikuttavia tekijöitä voi seurata reaaliaikaisesti uudesta Pelto-observatoriosta. Hiilidioksidin poistaminen ilmakehästä ja hiilen sitominen maaperään on tärkeä keino hillitä ilmastonmuutosta ja edetä kohti tavoitteita hiilineutraaliudesta. Hiiltä sitovien viljelymenetelmien yleistyminen ja hiiliyksiköiden hyödyntäminen yhteiskunnassa edellyttää edullisten ilmastovaikutusten ja muiden hyötyjen todentamista.

Pelto-observatorio -palvelu havainnollistaa hiiliviljelyn vaikutuksia suomalaisilla maatiloilla ja kansainvälisen hiilensidonnan todentamisjärjestelmän kehitystyötä. Hiiliviljely tarkoittaa hiiltä maahan sitovia viljelymenetelmiä. Maaperän multavuuden lisääntyminen auttaa lisäksi maanviljelyä sopeutumaan ilmastonmuutoksen vaikutuksiin.

Viljelymaiden hiilensidonnan tutkimuksessa yhdistetään erilaisia mittauksia maaperästä, kasvillisuudesta ja ilmakehästä, uusia mittausteknologioita, matemaattista mallinnusta ja tehokasta tietokonelaskentaa. Tulevaisuudessa käytettävät hiilensidonnan todentamisjärjestelmät ja hiiliviljelyn suunnittelun apuvälineet kytkevät näitä menetelmiä yhteen digitaalisiksi palveluiksi. Tieto on ajantasaista ja peltokohtaista.

Hiilensidonnan todentamiselle on kysyntää

– Pelto-observatorio -palvelulla haluamme esitellä tieteen nykyistä tasoa sekä visioida hiilensidonnan tulevaisuuden mahdollisuuksia. Tutkimuksemme edesauttaa maaperän hiilensidonnan hyödyntämistä elinkeinoelämän ja julkisen sektorin ilmastotyössä, kertoo tutkimusprofessori Jari Liski Ilmatieteen laitokselta.

– Digitalisaatio, esineiden internet (IoT) ja kehittynyt data-analytiikka mahdollistavat jatkuvan ja reaaliaikaisen mittaustiedon hyödyntämisen biotalouden tuotantoketjuissa. Pelto-observatorio osoittaa, miten hiilensidontatutkimuksen tuloksia voidaan soveltaa käytännön hiiliviljelyssä. Informaatio palvelee ja yhdistää viljelijöitä, tutkijoita sekä kaikkia muita maaperän hiilen sidonnasta kiinnostuneita, kertoo tutkijayliopettaja Iivari Kunttu Hämeen ammattikorkeakoulusta.

Käytännönläheinen tieto hiiliviljelyn vaikutuksista kannustaa maanviljelijöitä.

– Omalta pellolta halutaan tietoa vaikkapa siitä, paljonko kerääjäkasvi lisää yhteytystä ja pitääkö se pellon kuivempana syksyisin, kertoo maanviljelijä ja Suomen ympäristökeskuksen erikoistutkija Tuomas Mattila.

– Pelto-observatorio on elävä laboratorio, jossa data on kaikkien nähtävillä. Esimerkiksi vuoden 2020 erikoisten säiden vaikutuksista saatiin tietoa jopa puolen tunnin tarkkuudella, Mattila jatkaa.

Pelto-observatorion data tulee keskenään erilaisilta suomalaisilta tiloilta, jotka ovat mukana Carbon Action -tutkimuksessa.

– Tavoitteena on parantaa satoja ja samalla vaikuttaa positiivisesti maaperän, ilmaston ja Itämeren tilaan. Aikaa ei ole hukattavaksi. Sen vuoksi haluamme edetä tutkimustietoon nojaten, viivyttelemättä kokeillen ja yhdessä opetellen, toteaa Baltic Sea Action Groupin viestintäjohtaja Pieta Jarva.

Tulevaisuudessa Pelto-observatorion käyttömahdollisuuksia laajennetaan palvelemaan yhä paremmin hiilensidonnan todentamista ja hiiliyksiköiden hyödyntämistä. Talven aikana Pelto-observatorio -palveluun lisätään ensimmäiset hiilensidonnan ennusteet.

Pelto-observatoriota kehittävät Ilmatieteen laitos, Suomen ympäristökeskus SYKE, Hämeen ammattikorkeakoulu HAMK sekä Baltic Sea Action Group BSAG. Työtä rahoittavat Strategisen tutkimuksen neuvosto, Business Finland, Suomen Akatemian Lippulaiva-ohjelma sekä Opetus- ja kulttuuriministeriö.

Pelto-observatorio on osa maanviljelyn ilmasto-, vesistö- ja monimuotoisuusvaikutusten parantamiseen tähtäävää Carbon Action -työtä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Poliisilla erittäin kiireinen juhannusaatto Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisia ovat työllistäneet erityyppiset tehtävät ympäri poliisilaitoksen aluetta. Kuolonuhreiltakaan ei ole vältytty. Torstaina poliisin tietoon tullut Someron henkirikos on työllistänyt poliisia tutkinnallisesti. Lounais-Suomen poliisi etsi torstai-illasta perjantai-iltapäivään saakka Ruskolla kadonnutta vanhusta. Mukana etsinnöissä oli myös vapaaehtoisen pelastuspalvelun henkilöstöä sekä rajavartiolaitos. Mies löytyi olosuhteisiin nähden hyväkuntoisena vieraan mökin pihasta kilometrien päässä kotoaan.

Farssi kuuluu Teatteri Akselin kesässä

Teatteri Akselin kesäteatteriesitykset nähdään tänäkin vuonna Puolalanpuiston kupeessa, Puolalanpuisto 7:n pihapiirissä heinäkuussa. Tämän vuoden näytelmänä nähdään Raffy Shartin käsikirjoittama farssi Vaimoni Maurice . Näytelmän on suomentanut Aino Piirola ja Teatteri Akselin kesään sen ohjaa Kauno Takarautio . Näytelmän ensi-ilta on 3. heinäkuuta ja sitä esitetään 1. elokuuta saakka.

Skuutit ja pyöräilijät lisäävät tapaturmapäivystyksen potilasmäärää

Sähköpotkulautakausi on käynnistynyt, ja vaikka tältä kesältä tarkkaa tilastotietoa ei vielä ole, ilmiö näkyy Tyks Akuutin päivystyksen arjessa päivittäin.

Saunan pesän sytyttäjä on vastuussa, jos jotakin sattuu

Juhannukseen liittyy turvallisuusriskejä, joita kannattaa pohtia jo ennen juhannusaattoa. Saunassa ja takassa yhdessä pesällisessä sallitun polttopuun määrä voi olla yllättävän pieni. Harva hoksaa Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntijan mukaan, missä oikea määrä kerrotaan. Liika lämmittäminen voi johtaa tulipaloon. Nuotion, kokon ja grillauksen osalta on hyvä selvittää etukäteen, onko tulen sytytys sallittua.

Grilli kuuluu kesään säällä kuin säällä

Päivi Tervahartiala ja Ritva Grönroos kertovat grillaamisen kuuluvan kiinteästi kesään.

Grillaaminen on osa suomalaisuutta ja kuuluu kiistatta kesään. Vuodesta toiseen suomalaisten grillaaminen pysyy suunnilleen samalla tasolla. Erilaisten grillaamista käsittelevien tutkimusten mukaan reilu 70 prosenttia suomalaisista grillaa joka kesä, monet useamman kerran viikossa.

Älä vaihda rikkoutunutta rengasta itse juhannusliikenteessä

Rengasrikko on yksi yleisimmistä matkan keskeytymisen syistä myös juhannusliikenteessä. Vaikka renkaan osaisikin vaihtaa itse ja vararengas autosta löytyisi, niin työ on syytä jättää ammattilaiselle. Tien pientareella kyykkiminen ilman asianmukaista suojaa on hengenvaarallista.

Juhannus tuo vesillekin ruuhkaa

Moni suuntaa nauttimaan Suomen suvesta ja keskikesän juhlasta vesille. Jotta veneily sujuisi turvallisesti, vastuu toiminnasta on veneessä yhdellä henkilöllä eli päälliköllä. Ennen vesille lähtöä on hyvä kerrata päällikön tärkeimmät vastuut sekä varmistaa, että ”Varoitukset veneilijöille” -tiedotteet on huomioitu ja väistämissäännöt ovat hallussa.

Hovirinnan rannassa juhannusohjelmaa koko perheelle

Saunaravintola Kaarna ja kaarinalainen Laulusaari toteuttavat yhteistyössä kaikenikäisille sopivaa ohjelmaa juhannusviikonloppuna Saunaravintola Kaarnassa, Hovirinnan rannassa, Kaarinassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Lounais-Suomen poliisi valvoo juhannusliikennettä maalla ja merellä

Juhannuksen menoliikenteen odotetaan olevan Lounais-Suomessa vilkkaimmillaan torstaina iltapäivällä, ja tiet voivat ajoittaisesti ruuhkautua myös juhannusaattona aamupäivällä. Lounais-Suomen poliisi valvoo liikennettä vesillä sekä maanteillä ja kehottaa varaamaan matkantekoon riittävästi aikaa ja malttia.

Naantalin kaupungin suuret tietyöurakat valmistuivat keskustassa ja Ruonan yhdystiellä

Urakoitsija luovutti Kaivokadun kunnallistekniikan rakentamisurakan kaupungille keskiviikkona. Ruonan yhdystien ja Rautakadun kiertoliittymäurakka luovutettiin tilaajalle jo aiemmin kesäkuussa. Suuret tietyöt ovat nyt viimeistelyjä vaille valmiit.

Veitsi heilui Haritussa –  45-vuotias mies vangittu tapon yrityksestä epäiltynä

Lounais-Suomen poliisi sai myöhään tiistai-iltana hätäkeskukselta hälytystehtävän Turun Haritussa sijaitsevaan kerrostaloasuntoon, josta kuului ilmoituksen mukaan kovaa meteliä.

Kauppahallin kortteliin ehdotetaan 10-kerroksista uudisrakennusta

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan kaupunkiympäristölautakunnan 2. kesäkuuta tekemään päätökseen, joka koski Kauppahallin korttelin asemakaavaluonnoksen muutosta. Esitys tuotiin kaupunginhallituksen käsittelyyn 18. kesäkuuta.

Haritussa ex-puolisonsa murhanneelle 42-vuotiaalle miehelle elinkautinen vankeusrangaistus

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 42-vuotiaan miehen elinkautiseen vankeusrangaistukseen Turun Haritussa 3. maaliskuuta 2026 tehdyistä entisen puolisonsa murhasta ja 13-vuotiaan tyttärensä pahoinpitelystä sekä aiemmin vuosina 2024 ja 2025 tehdyistä törkeästä seksuaalisesta kajoamisesta lapseen ja seksuaalisesta kajoamisesta. Mies tunnusti oikeudenkäynnissä tyttärensä pahoinpitelyn ja aiheuttaneensa enti-sen puolisonsa kuoleman mutta kiisti jälkimmäisen teon murhana. Seksuaalirikokset mies kiisti kokonaan.

Turku hakee bussikartelliin osallistuneilta miljoonakorvauksia

Turun kaupunki nostaa vahingonkorvauskanteen bussiyhtiöiden kartellista. Kanne jätetään Varsinais-Suomen käräjäoikeuteen kesäkuun aikana. Kaupunki vaatii kartelliin osallisilta korvauksia yhteensä noin 11,8 miljoonaa euroa korkoineen. Kartellissa olivat mukana LS-Liikennelinjat, Jalon Liikenne, Kunnon Kuskit, Linjaliikenne Nyholm, No Wheels, Savonlinja ja Lehtisen Linja.

Uusi vuokrakerrostalo valmistunut Kirstinpuistoon

Turun Kirstinpuistoon, osoitteeseen Ruissalontie 12b, on valmistunut Avain Asuntojen uusi seitsenkerroksinen vuokratalo, joka tuo alueelle 61 uutta kotia. Rakennus on osa Kirstinpuiston monimuotoista korttelikokonaisuutta, jonka arkkitehtuuriin on haettu vaikutteita naapuritontin vanhan saippuatehtaan funktionaalisesta tyylistä. Hankkeen urakoi Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy.

Omakotitalkkarit palasivat byrokratiasotkun selvittyä pientaloasukkaiden avuksi

Omakotitalkkari Joonas Kannasoja tuumaustauolla

Omakotiyhdistyksissä muistetaan hyvin muutaman vuoden takaiset ikävät tunnelmat, kun talkkaritoiminta ajettiin alas ja moni yksinään asuvan omakotitalon asukas jäi vaille kätevää, tarpeellista ja halpaa talonmiesapua.

Varha ja elinkeinoelämä tiivistävät yhteistyötään

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha), Turun kauppakamari ja Varsinais-Suomen Yrittäjät ovat sopineet, että ne perustavat kolmiportaisen yhteistyöfoorumin tiivistämään vuoropuhelua ja yhteistyötä Varhan ja alueen yritysten välillä. Tavoitteena on lisäksi kehittää Varhan palveluntarjontaa, parantaa markkinavuoropuhelua ja hankintoja sekä ylläpitää toimivaa markkinaa.

Näköislehti

Urheilu

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .