EiR-ohjelma tuo yrittäjät tiiviimmin osaksi kauppakorkeakoulun toimintaa

Uudenlaista systemaattista yritysyhteistyömuotoa edustavaan EiR-ohjelmaan mukaan lähteneet yrittäjät Laura Strömberg, Jussi Karttila ja Hannu Aaltonen sekä ohjelmasta vastaava professori Jarna Heinonen (kuvassa takana) toivovat, että pääsevät pian tapaamaan opiskelijoita myös kasvotusten koululla. Uudenlaista systemaattista yritysyhteistyömuotoa edustavaan EiR-ohjelmaan mukaan lähteneet yrittäjät Laura Strömberg, Jussi Karttila ja Hannu Aaltonen sekä ohjelmasta vastaava professori Jarna Heinonen (kuvassa takana) toivovat, että pääsevät pian tapaamaan opiskelijoita myös kasvotusten koululla. Kuva: Antti Tarponen/Turun yliopiston viestintä

Juuri käynnistyneessä Entrepreneurs in Residence (EiR) -ohjelmassa yrittäjät osallistuvat monipuolisesti kauppakorkeakoulun toimintaan. EiR-ohjelman kauppakorkeakoulussa käynnistänyt yrittäjyyden professori Jarna Heinonen kertoo, että ohjelman tavoitteena on lisätä yrittäjien konkreettista osallistumista ja läsnäoloa kauppakorkeakoulussa. Vastaavanlaista yrittäjien ja yliopiston välistä yhteistyöohjelmaa ei Suomessa ole.

– Malli haettiinkin Lancasterin yliopistosta Englannista, jossa yhteistyötä yrittäjien kanssa on tehty jo vuosia, Heinonen sanoo.

Ohjelmaan valitut EiR-yrittäjät ovat tiedeyhteisön kunniajäseniä, jotka tarjoavat opiskelijoille ja tutkijoille kosketuspintaa käytännön yrittäjyyteen ja liiketoimintaan. Yrittäjät puolestaan pääsevät lähelle ajankohtaista akateemista tutkimusta ja uutta osaamista. Yrittäjille tarjotaan esimerkiksi etuoikeus päästä mukaan opiskelijoiden yritysyhteistyöprojekteihin tai tarjota opiskelijoille gradutoimeksiantoja.

– Tarjoamme mahdollisuuksia myös muun muassa vierailuluentojen pitämiseen, liikeideakilpailujen tuomarointiin, opiskelijoiden ohjaamiseen yrittäjyyteen liittyvissä asioissa ja tutkimusprojekteihin osallistumiseen. Juuri nyt yrittäjien läsnäolo kauppakorkeakoulun rakennuksessa ei vallitsevan koronaepidemian vuoksi ole mahdollista, mutta yhteistyömuodot sovitetaan etätyö- ja opiskelusuositusten mukaisesti. Tärkeintä on, että sitoutuminen toimintaan on molemminpuolista ja homma on konkreettisesti saatu vauhtiin.

Turun kauppakorkeakoulussa EiR-yhteistyöstä sovitaan vuodeksi kerrallaan. Ensimmäiset EiR-yrittäjät ovat Kupittaan Citymarketin kauppias Hannu Aaltonen, sopimusarkistoinnin palveluyritys Zefort Oy:n perustaja ja toimitusjohtaja Jussi Karttila ja Dagsmark Petfood Oy:n perustaja ja toimitusjohtaja Laura Strömberg.

– Haimme EiR-ohjelmaan yrittäjiä eri aloilta ja erilaisista yrittäjävetoisista yrityksistä. Haluamme antaa opiskelijoillemme monimuotoisen ja todellisen kuvan yrittäjänä toimimisesta ja yrittäjyydestä. Ensivaiheessa ohjelmaamme ennakkoluulottomasti lupautuneet yrittäjät ovat kukin erinomaisia esimerkkejä siitä, miten luoda itselleen merkityksellisen uran, työpaikan, yrityksen ja puhuttelevan tarinan, Heinonen sanoo.

Tuoreet EiR-yrittäjät haluavat kannustaa yrittäjyyden opiskeluun. Strömberg haluaa kannustaa opiskelemaan yrittäjyyttä ja suorittamaan kursseja, jotka liittyvät henkilöstöhallintoon, rahoitukseen, markkinointiin ja lainsäädännöllisiin asioihin.

– Ne ovat yrittämisessä tärkeitä asioita. Paras oppi tulee kuitenkin käytännöstä, kun lähtee reippaasti tekemään ja perustaa yrityksen yksin tai kavereiden kanssa ja hommaa ympärilleen kokeneita ihmisiä, jotka voivat tukea matkalla. Sillä tavalla itsekin olen yrittäjyyttä opiskellut. Yhdistettynä siihen, mitä opiskeluista saa, se on hyvä resepti menestykseen.

Karttila muistuttaa, että yrittäjyys on mielenkiintoinen aihe.

– Yrittäjyyttä kannattaa opiskella, koska yrittäjyys on yhä yleisempi vaihtoehto, kun työuralle mennään. Toisaalta, teit lähes mitä tahansa työelämässä, yrittäjämäinen asenne on aina hyvästä ja arvostettua.

Aaltosen mukaan yrittäjyyttä kannattaa opiskella, vaikka se ei olisikaan vielä päätavoite. Vaihtoehdot kannattaa pitää auki.

–Yliopisto-opiskelijan kannattaa sisällyttää opintoihinsa yrittäjyyttä, koska yhtenä kauniina päivänä voi olla yrittäjä, kun tilanteet muuttuvat. Yrittäjyyttä voi harjoittaa myös esimerkiksi muun työnteon lomassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tullilaskuri kertoo nyt myös, mitä ei saa tilata

Tullilaskuri on Tullin suosittu palvelu nettitilaajille.

Tullin suosittu Tullilaskuri -palvelu on saanut merkittävän parannuksen: palvelu kertoo nyt, jos tavaran tilaamiseen liittyy rajoituksia tai jos sen tilaaminen on kiellettyä. Uudistus otettiin käyttöön helmikuussa, ja sen tavoitteena on auttaa nettitilaajia toimimaan oikein ja turvallisesti.

THL ja Ruokavirasto varoittavat multatuotteiden legionellariskistä – viime vuonna ennätysmäärä tautitapauksia

Suomessa todettiin viime vuonna ennätysmäärä legionellabakteerin aiheuttamia keuhkokuumetapauksia. Tapausmäärien kasvu selittyi pääosin multaan liitettyjen tartuntojen lisääntymisellä.

Kannattaako vielä vaihtaa kesärenkaita?

Renkaiden vaihtoa ei vielä suositella. Takatalvi voi yllättää.

Eteläisessä Suomessa kevät on edennyt tänä vuonna poikkeuksellisen nopeasti, ja monin paikoin lumet ovat jo sulaneet. Säätiedotusten mukaan kevät on tällä hetkellä noin kuukauden tavanomaista edellä. Lämmin sää on saanut osan autoilijoista harkitsemaan talvirenkaiden vaihtamista kesärenkaisiin tavallista aikaisemmin. POP Vakuutus muistuttaa kuitenkin, että liian aikainen renkaanvaihto voi lisätä onnettomuusriskiä.

Hiljainen kansansairaus jää usein huomaamatta

Krooninen munuaistauti on yleinen sairaus, joka jää monilla tunnistamatta. Varhainen toteaminen ja oikea-aikainen hoito voivat hidastaa sairauden etenemistä merkittävästi ja ehkäistä vakavia liitännäissairauksia. Tyks Munuaiskeskus kutsuu kaikki kiinnostuneet kuulemaan ajankohtaista tietoa kroonisesta munuaistaudista ja sen hoitovaihtoehdoista yleisötilaisuuteen Turun pääkirjastoon tiistaina 24. maaliskuuta kello 16–17.

TPS:n kiekkokausi ohi

TPS:n pelit ovat päättyneet tältä keväältä.

TPS:n kiekkomiehistön kausi jääkiekkoilun Liigassa päättyi kotitappioon KooKoolle 3–4. Viimeisestä pudotuspelipaikasta TPS:n kanssa kamppaillut HPK löi kotihallissaan runkosarjan voittajan eli Tapparan ja jatkaa pelejään.

Varsinais-Suomeen rahoitusta 43,5 miljoonaa euroa Business Finlandilta viime vuonna

Business Finlandin viime vuonna myöntämä rahoitus oli 1 097 miljoonaa euroa. Myönnetyn rahoituksen määrää kasvatti erityisesti kertaluonteinen investointiavustus suurille puhtaan siirtymän investoinneille, jota myönnettiin 312 miljoonaa euroa. Varsinais-Suomeen rahoitusta 43,5 miljoonaa euroa.

Taidetaivallus näyttää saaristoa lasten silmin Naantalin keskustan näyteikkunoissa

Naantalin varhaiskasvatuksen ja paikallisten yritysten järjestämä vuosittainen Taidetaivallus-tapahtuma tuo jälleen päiväkoti-ikäisten lasten tekemät askartelu- ja piirrostyöt koristamaan keskustan näyteikkunoita. Ensimmäisestä Taidetaivalluksesta on jo kymmenen vuotta.

Eurojackpotin päävoitto kohosi 40 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistain arvonnassa kierroksella 12/2026 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 40 miljoonaa euroa.

Finfringe laajempi kuin koskaan – nyt myös baareissa

Julia Piedade.

Esitysfestivaali Finfringe sähköistää Turun kahdeksatta kertaa 10.–16. toukokuuta – laajempana ja kansainvälisempänä kuin koskaan. 26 esityksen ja runsaan ilmaisohjelman kokonaisuus ottaa haltuunsa 15 näyttämöä. Ohjelmistoon mahtuu teoksia 12 maasta, viidellä kielellä sekä sanattomasti. Taiteen vapaan kentän tuoreet virtaukset tuovat Turkuun sirkusta, tanssia, oopperaa, musiikkiesityksiä, teatteria, fyysistä teatteria, klovneriaa, performanssia, improvisaatiota, stand upia, tarinankerrontaa ja luentoja.

Hankkijan rehutehtaalla pölyräjähdys Urusvuoressa

Hankkijan rehutehtaan prosessissa tapahtui pölyräjähdys Urusvuoressa. Sen seurauksena myllyn suodattimet syttyivät palamaan. Pölyräjähdys on voinut johtunut rehujakeen joukossa olleesta vierasesineestä, joka on aiheuttanut kipinän.

Raision keskusta mullistuu

Kehätien suunnitelmat ovat edistyneet. Suunnittelu kuitenkin venyy yli kesän ja töihin päästään Raision keskustassa vasta syyskuussa. Valmistelevia töitä – kuten raivausta, purkamista, työmaatukikohtien ja kiertoteiden rakentamista – tehdään silti jo kesän aikana.

Turun Ylioppilaskyläsäätiö täyttää 60 vuotta – kerro muistosi TYS:llä asumisesta

Turun Ylioppilaskyläsäätiö (TYS) perustettiin Turun yliopiston ylioppilaskunnan toimesta 1. joulukuuta 1966 vastaamaan Turun kasvavan opiskelijamäärän kohtuuhintaisten asuntojen tarpeeseen. TYS on jo kuuden vuosikymmenen ajan rakentanut ja vuokrannut opiskelijoille laadukkaita ja kohtuuhintaisia koteja, joissa opiskelija-arki sujuu mutkattomasti.

Kalastajilla puutteita lupamaksuissa sekä pyydysten merkinnöissä

Metsähallituksen mukaan monilla kalastajilla on puutetta pyydysmerkinnöissä. Kuvassa lasketaan luvallisesti koekalastusverkkoja Naantalin Luolalanjärvellä.

Metsähallituksen erätarkastajat tavoittivat vuoden 2025 aikana yli 9000 luonnossa liikkujaa, kerrotaan Metsähallituksen erävalvontaraportissa. Tarkastuksissa paljastui 585 rikettä, joista 54 päätyi rikostutkintaan.

Automaatio tehostaa lääkkeiden potilaskohtaista jakoa ja parantaa potilasturvallisuutta

Sairaaloiden lääkkeiden jakoprosessien automatisointi voi merkittävästi parantaa potilasturvallisuutta ja tehostaa työnkulkuja. Uudet teknologiat vaativat kuitenkin harkittua käyttöönottoa.

Naantalin kaupunki tukee 200 naantalilaisen nuoren työllistymistä vuosittain

Kaupungin nuorten kesätyöpaikkoja on esimerkiksi Naantalin museossa ja Taidehuoneella, liikunta- ja nuorisopalveluissa, viheryksikössä, keskusvarastossa, varhaiskasvatuksessa sekä siivous- ja ateriapalveluissa.

Naantalin kaupunki tukee nuorten työllistymistä palkkaamalla nuoria kesätöihin sekä tukemalla naantalilaisia yrityksiä ja yhdistyksiä nuorten palkkaamisessa. Lisäksi nuoria tuetaan oman yritystoiminnan aloittamisessa ja kokeilussa.

Paljonko katupölyä sinä vedät tänä keväänä keuhkoihisi?

Kevään ensimmäiset kuivat kelit tuovat mukanaan riesan, jonka lähes jokainen suomalainen tuntee: katupölyn. Hiekoitushiekka, tiesuola sekä talven aikana kertynyt lika vapautuvat ilmaan ja heikentävät ulkoilman laatua etenkin kaupunkialueilla. Samaan aikaan alkavat monilla myös siitepölyn aiheuttamat hengitystieoireet.

Liigassa ei pelata ensi kaudella playout-pelejä

Ottelupäivien määrä nousee kuluvan kauden 103:stä 125:een ensi kaudella.

Jääkiekon SM-liiga Oy:n hallitus päätti viime keskiviikkona, että kauden 2026–27 päätteeksi ei pelata playout-sarjoja. Putoajat alempaan sarjaan kaudelle 2027–28 määräytyvät suoraan runkosarjan perusteella.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n kiekkokausi ohi

TPS:n pelit ovat päättyneet tältä keväältä.

TPS:n kiekkomiehistön kausi jääkiekkoilun Liigassa päättyi kotitappioon KooKoolle 3–4. Viimeisestä pudotuspelipaikasta TPS:n kanssa kamppaillut HPK löi kotihallissaan runkosarjan voittajan eli Tapparan ja jatkaa pelejään.

Liigassa ei pelata ensi kaudella playout-pelejä

Ottelupäivien määrä nousee kuluvan kauden 103:stä 125:een ensi kaudella.

Jääkiekon SM-liiga Oy:n hallitus päätti viime keskiviikkona, että kauden 2026–27 päätteeksi ei pelata playout-sarjoja. Putoajat alempaan sarjaan kaudelle 2027–28 määräytyvät suoraan runkosarjan perusteella.

Puukkokatsomo: Ennätys uusiksi

Sisu Saarinen.

Helmi- ja maaliskuun taitteessa kisattiin SM-hallikisat Espoossa. SM-kisoista saatiin ensimmäisiä askelmerkkejä yleisurheilun ulkokaudelle, jotka huipentuvat Birminghamin EM-kisoihin elokuussa.

TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikielto

Oliver Lauridsen.

Jääkiekon pääsarjan eli Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikiellon 14 maaliskuuta pelatussa TPS–Ässät-ottelussa tapahtuneesta taklauksesta.

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).

FBC Turku jättää jäähyväiset F-liigalle

Sunnuntai 15. maaliskuuta ja keskiviikko 18. maaliskuuta kannattaa laittaa kalenteriin. Tuolloin nimittäin FBC Turku pelaa toistaiseksi viimeiset ottelunsa miesten F-liigassa. 15. päivä Kupittaalla vastaan asettuu SPV ja 18. päivä Hawks.