Pyöräilytapaturmia eniten loppusyksyn työmatkoilla

Pyöräilijän yllättävää liukkautta voi aiheuttaa paitsi musta jää, myös esimerkiksi märät lehdet asfaltilla. Pyöräilijän yllättävää liukkautta voi aiheuttaa paitsi musta jää, myös esimerkiksi märät lehdet asfaltilla. Kuva: If

Syys- ja talvikuukausina työmatkalla sattuvat pyöräilytapaturmat ovat lisääntyneet viime vuosina. Vaarallisimpia ovat syksyn ensimmäiset liukkaat: eniten vahinkoja sattuu loka- ja marraskuussa. Useimmin pyörällä loukkaantuu keski-ikäinen nainen. Tiedot käyvät ilmi Ifin vuosien 2017–2020 työmatkatapaturmatilastoista.

Pyöräilijän yllättävää liukkautta voi aiheuttaa paitsi musta jää, myös esimerkiksi märät lehdet asfaltilla.

– Aiempaa useampi vaikuttaa jatkavan työmatkapyöräilyä pidemmälle syksyyn ja talven yli. Suosiota lisää varmasti kuntoilutrendi, mutta myös pyöräilyn ekologisuus. Halu vältellä julkisia kulkuneuvoja korona-aikana lisää todennäköisesti pyöräilyä entisestään tänä syksynä, arvioi korvausjohtaja Anssi Ranta Ifistä.

Ylivoimaisesti suurin osa, yli 80 prosenttia, pyöräilytapaturmista on kaatumisia, joissa ei ole muita osapuolia mukana. Yhteentörmäys auton kanssa aiheuttaa alle kymmenen prosenttia tapaturmista.

Tyypillisesti vahinkojen taustalla on pimeys, liukkaus tai molemmat yhdistettynä liian suureen tilannenopeuteen. Tapaturmia sattuu etenkin kurveissa ja risteyksissä, joihin tullaan kovaa ja joissa jarrutetaan äkkiä.

– Liukkautta voi aiheuttaa syysaamuna musta jää, mutta myös esimerkiksi märät lehdet asfaltilla ovat petollisia. Pimeyden vuoksi taas ei havaita kuoppia, esteitä tai vaikka irtosoraa. Etenkin Etelä-Suomessa pyöräilijöille haasteita tuovat vaihtelevat talvet, jolloin maa välillä sulaa ja jäätyy. Hiekoitussora voi tuoda muuten sulaan maahan yllättävää liukkautta, Ranta kertoo.

– Pyöräilyn ja sen myötä liikunnan lisääntyminen on hyvä asia, mutta se kannattaa tehdä turvallisesti. Syksyllä ja talvella on yleensä pimeää sekä töihin mennessä että sieltä palatessa, jolloin on syytä ajaa varovaisemmin sekä huolehtia valoilla ja heijastimilla, että tulee nähdyksi.

Pyöräillessä loukkaantuu useimmin keski-ikäinen nainen

Naiset loukkaantuvat työmatkalla pyöräillessä miehiä useammin: kaikista pyöräilytapaturmista naisten osuus on yli 60 prosenttia. Riski joutua haaveriin kasvaa naisilla iän myötä, ja eniten vahinkoja sattuu 50–60-vuotiaille.

Viime vuosina miesten osuus talvikuukausina sattuvista pyöräilytapaturmista on kuitenkin ollut kasvussa.

– Naiset varmaan pyöräilevät miehiä enemmän töihin etenkin siinä vaiheessa, kun lapsia ei enää tarvitse kuljettaa päiväkotiin ja kouluun. Miehet kuitenkin ehkä jatkavat pyöräilyä useammin ympäri vuoden ja saattavat ottaa enemmän riskejä huonossakin kelissä. Työmatka on yhä useammin samalla kuntoilusuoritus, jolloin tavoitellaan nimenomaan nopeutta, ehkä turvallisuudenkin kustannuksella, arvioi Anssi Ranta.

– Vauhtia olisi hyvä hidastaa etenkin keskustoissa ja muissa paikoissa, joissa on paljon tielläliikkujia aiheuttamassa yllättäviä tilanteita.

Eniten pyöräilytapaturmista aiheutuu erilaisia haavoja, seuraavaksi yleisimpiä vammoja ovat ruhjeet, nyrjähdykset ja murtumat. Vaarassa ovat erityisesti jalat ja kädet, mutta alttiina on toki koko keho. Myös päävammoja sattuu valitettavasti jonkin verran.

Pyöräilytapaturma aiheuttaa Ifin tilastojen perusteella keskimäärin kahdeksan päivän sairauspoissaolon. Pisimpiä, keskimäärin 35 päivän sairauspoissaoloja aiheuttavat murtumat. Iän myötä sairauspoissaolot hieman pidentyvät todennäköisesti vammojen paranemisen hidastumisen myötä – pisimpiä sairauspoissaolot ovat yli 55-vuotiailla pyöräilytapaturmaan joutuneilla.

Käytä aina kypärää pyöräillessäsi. Pimeän tai hämärän aikaan polkupyörässä pitää uuden tieliikennelain myötä olla etuvalon lisäksi punainen takavalo.

Käytä itselläsi heijastimia tai huomioliiviä näkyvyyden parantamiseksi. Jos pyöräilet talvella, paranna pitoa vaihtamalla pyörään nastarenkaat.

Varmista ennen ajoa, että pyörä on kunnossa ja huollata se säännöllisesti. Huomioi muut tielläliikkujat: kun olet kääntymässä, anna kädellä selkeä suuntamerkki hyvissä ajoin.

Ennakoiva ja rauhallinen ajotapa on turvallisin: sopeuta ajotapasi olosuhteisiin ja ennakoi etenkin kurvit ja risteykset hiljentämällä vauhtia ajoissa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pakina: Lähtölaskenta tuonelaan

Olen painajaismainen jouluvieras. Jos puhun kaunistellen. Vihaan joululauluja, tonttulakkeja, riisipuuroa ja lanttulaatikkoa, enkä suhtaudu positiivisesti edes joululahjoihin. Saan joka vuosi Mozart-kuulia ja hieman liian pienet villasukat, jotka tungen joulukinkun ja graavilohen turvottamiin kinttuihini.

Sofia Virta: Orpon hallitus tulee jäämään historiaan hallituksena, joka teki rasismista salonkikelpoista

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa, että perussuomalaisten poliitikkojen rasistinen käytös on jo ehtinyt aiheuttaa merkittävää vahinkoa.

Turun yliopiston ja Lepomäen tilan yhteistyö tuotti kolme uutta kuluttajalähtöistä tuotetta

Erikoistutkija Ella Koivuniemi (vas.), profektitutkija Minna Storm ja toimitusjohtaja Hannele Mäntyjärvi.

Turun yliopiston Ravitsemus- ja ruokatutkimuskeskus (NUFO) ja suomalainen marjatila Lepomäen tila ovat syksyn aikana kehittäneet yhdessä kuluttajien kanssa uusia mustikkapohjaisia tuoteideoita osana Euroopan innovaatio- ja teknologiainstituutin (EIT Food) Consumer Engagement Labs (CEL) -ohjelmaa. Tavoitteena on tuoda markkinoille ensi vuonna ainakin yksi yhteistyön aikana syntyneistä konsepteista.

Tulli muistuttaa matkailijoita lihatuotteiden tuonnin rajoituksista

Afrikkalaista sikaruttoa (ASF) on äskettäin todettu villisioissa Barcelonassa, Espanjassa. Tautia esiintyy tällä hetkellä EU-maista myös Virossa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Saksassa, Italiassa, Kreikassa, Kroatiassa, Tšekissä, Slovakiassa, Unkarissa, Bulgariassa ja Romaniassa.

Pääskyvuoresta kadonneksi ilmoitettu poika löytynyt

Poliisi etsi Pääskyvuoresta iltapäivällä kadonneeksi ilmoitettua poikaa. Poliiisi ilmoitti illalla, että poika on löytynyt,

Turun VPK:n talo valaistaan joulukaudella

Christmas Classics kuullaan Turun VPK:n talolla 20. joulukuuta.

Feverin tuottama Candlelight-konserttisarja valaisee Turun VPK:n talon tuhansilla kynttilöillä ja tarjoaa jouluteeman, jonka esittää paikallinen jousikvartetti.

Valtuustolive: Kaupunginvaltuusto päättää kokoelmakeskuksen paikasta ja suunnitelmasta

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu maanantaina vuoden viimeiseen kokoukseen. Kokous alkaa kello 18 Linnasmäen opistolla.

Toivetaksipalvelun käyttöä seurataan – laajuudesta päätetään kesäkuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) kartoitti marraskuussa asiakaskyselyllä kesällä käynnistyneen toivetaksipilotin kokemuksia. Samalla Varha on seurannut palvelun käytössä tapahtuneita muutoksia. Pilottia jatketaan vielä ensi kesäkuun loppuun, jolloin päätös toivetaksin laajuudesta tehdään.

Uutuuskirja valottaa Pyhän Birgitan ja birgittalaisuuden perintöä myöhäiskeskiajan Suomessa

Pyhä Birgitta oli keskiajan Suomessa arvostettu pyhimys, jonka vaikutus näkyy niin ihmekertomuksissa kuin Naantaliin vuonna 1438 perustetun birgittalaisluostarin raunioissa. Monitieteinen teos Pyhä Birgitta ja birgittalaisuus myöhäiskeskiajan Suomessa (toim. Anna-Stina Hägglund ja Sofia Lahti ) tarjoaa uusinta tietoa birgittalaisuudesta ja Pyhän Birgitan merkityksestä silloisessa Turun hiippakunnassa.

Varha sanoo irti seitsemän sopimuspalokunnan sopimuksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) pelastuslaitos on jatkanut loppuvuonna käynnistettyä sopimuspalokuntaverkoston kokonaisarviota. Enintään 13 sopimuspalokunnan, sivuaseman tai puolivakinaisen palokunnan toimintaedellytyksiä tarkasteltiin.

Kortilla maksetaan aiempaa enemmän virtuaalisilla maksupäätteillä ja mobiilisovellusten kautta

Vuoden ensimmäisellä puoliskolla tehtiin aiempaa enemmän mobiilisovelluksella käynnistettyjä korttimaksuja, yhteensä 8,1 miljardin euron arvosta. Aiempaa suurempi osa korttimaksuista tehdään virtuaalisilla maksupäätteillä samalla kun fyysisillä maksupäätteillä tehtyjen maksujen osuus on pienentynyt.

Tero Hemmilä eroaa Raisio Oyj:n hallituksesta

Elintarvikeyhtiö Raisio Oyj:n hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja Tero Hemmilä on ilmoittanut eroavansa yhtiön hallituksesta vuoden alusta alkaen. Hän on toiminut hallituksen varapuheenjohtajana ja puheenjohtajana tarkastusvaliokunnassa sekä jäsenenä M&A-valiokunnassa. Syynä eroon on hänen valintansa Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry:n johtokunnan uudeksi puheenjohtajaksi, jossa hän aloittaa 1. tammikuuta.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Sirkkalankadulla

Sirkkalankadulla tehdään Kaskenkadun risteyksen kohdalla Kaukolämpötyötä 16.12.–15.1. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Kääntyminen Kaskenkadulta Sirkkalankadulle on estetty.

Yksityislääkärikäyntien Kela-korvaukset pienenevät vuoden alusta

Kela korvaa vuoden alusta alkaen yksityislääkärin vastaanottokäynnin kustannuksista kahdeksan euroa nykyisen 30 euron sijaan. Myös etävastaanotoista (video-, puhelin ja chatti-vastaanotto) korvaus on kahdeksan euroa. Korvaukset gynekologin ja psykiatrin vastaanotosta säilyvät ennallaan. Muutos ei myöskään vaikuta 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeiluun.

Maankäyttösektori pysyy suurena päästölähteenä – metsät pieni nielu kasvihuonekaasuinventaarion viime vuoden ennakkotiedoissa

Viime vuoden kasvihuonekaasuinventaarion ennakkotulosten laskentamenetelmissä hyödynnettiin uutta tutkimustietoa. Maankäyttösektori (LULUCF) on yhä merkittävä päästölähde, mutta metsät muodostavat nyt pienen nielun. Metsien nettonielu on kuitenkin pienentynyt huomattavasti 2010-luvun alusta ja on hyvin lähellä nollaa.

Opintotuki lakkautetaan osalta opiskelijoista – syynä opintojen riittämätön edistyminen

Kela tarkisti tänä syksynä noin 283 000 opiskelijan opintojen edistymisen. Tarkistuksen perusteella opintotuki lakkautetaan noin 4 700 opiskelijalta, joista suurin osa on korkeakouluopiskelijoita.

Menneisyyden suomalaiset suunnistivat vesillä kalliomaalausten avulla

Veneaiheinen kalliomaalaus Saraakallion ja Astuvansalmen välisellä reitillä Päijänteellä Kuhmoisissa.

Muinaisia rantaviivoja ja vesireittejä mallintamalla voidaan nähdä, miten ihmiset ovat tuhansia vuosia sitten liikkuneet Järvi-Suomen vesistöissä. Kalliomaalauksia on sijoitettu niin, että ne toimivat opasteina vesillä liikkuville.

Poliisi lopetti kaksi Turun keskustaan eksynyttä peuranvasaa ampumalla

Lounais-Suomen poliisi sai useita ilmoituksia Turun keskustassa törmäilleistä peuranvasoista. Keskustaan eksyneet vasat olivat aamukahdeksalta törmäilleet Kerttulinkadun sisäpihoilla autoihin. Toinen niistä jäi lopulta keskelle risteystä Hämeenkadulla. Toinen ei päässyt enää sisäpihalta pois.

Urheilu

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.