Kauppatorin Monitori tarjoaa myös vapaa-ajan palveluita

Palvelupäällikkö Raimo Oksa esittelee Kauppatorin Monitorin tiloja. Palvelupäällikkö Raimo Oksa esittelee Kauppatorin Monitorin tiloja. Kuva: Lasse Virtanen

Joitakin Turun kaupungin vapaa-aikatoimialan palveluita, kuten liikuntatuotteita ja konserttilippuja, saa jatkossa aivan ydinkeskustasta. Turun kaupungin ja Kelan yhteinen asiakaspalvelupiste Kauppatorin Monitori aloittaa toimintansa KOP-kolmiossa keskiviikkona 16. syyskuuta. Monitorista voi ostaa ja ladata Turun kaupungin uimalaitoksissa ja kuntosaleilla käytössä olevia seniori- ja Kimmoke-rannekkeita. Lisäksi myynnissä on Leidit liikkeellä, Kunnon äijät ja Kuntokonkarit-kausikortteja, jotka oikeuttavat liikkumaan rajattomasti kunkin tuotteen tunneilla kauden ajan.

Senioriranneke on tarkoitettu yli 65-vuotiaille turkulaisille. Rannekkeen kausimaksulla pääsee kaupungin uimalaitoksiin ja kuntosaleille sekä kulttuuritarjontaan. Seniorirannekkeen ostajalla pitää olla henkilöllisyystodistus mukana.

Erilaisia Kelan tukia (peruspäiväraha- tai työmarkkinatuki, kuntoutustuki) saavat turkulaiset voivat hankkia Kimmoke-rannekkeen, jonka kausimaksulla pääsee nauttimaan liikunnasta ja kulttuurista. Kimmoke-asioinnissa tarvitaan mukaan henkilöllisyystodistus sekä päätös tai enintään kuukauden vanha maksuilmoitus Kela-tuesta.

Muut Turun kaupungin liikuntapalveluiden asiakaspalvelupisteet jatkavat toimintaansa entiseen tapaan.

Turun filharmonisen orkesterin liput tulevat myyntiin myös Kauppatorin Monitoriin. Monitorista voi ostaa ja varata orkesterin lippuja sekä lunastaa lippuvarauksia.

Maksutapana käyvät käteinen, pankki- ja luottokortit sekä työetumaksutavat, kuten Turun kaupungin Tykyranneke, Smartum, ePassi sekä Edenred. Monitorista ei voi ostaa orkesterin lahjakortteja eikä muita oheistuotteita.

Monitorin lisäksi TFO:n konserttilippuja voi edelleen ostaa Turun konserttitalon lipunmyynnistä, Aninkaistenkatu 9.

Turun filharmonisen orkesterin syyskaudella kuullaan monipuolinen kokonaisuus sinfonia-, teema- ja kamarimusiikkiohjelmistoa.

Nuorisopalvelujen leirialueiden ja nuorisotilojen varausneuvonta sekä nuorisopalvelujen yleinen palveluohjaus siirtyvät Kauppatorin Monitoriin. Varausneuvonnan ja palveluohjauksen puhelinnumero (02) 262 3112 ja sähköpostiosoite nuoriso.varaukset@turku.fi pysyvät ennallaan. Tilavaraukset tehdään sähköisesti Timmi-varausjärjestelmään.

Nuorten taide- ja toimintatalo Vimman asiakaspalvelu ja tilavuokraus ovat edelleen Vimmassa.

Kaupunginteatterin lippuja voi varata, ostaa ja lunastaa jatkossa myös Kauppatorin Monitorista. Maksutapana käyvät käteinen, pankki- ja luottokortit sekä työetumaksutavat, kuten Turun kaupungin Tykyranneke, Smartum, ePassi sekä Edenred. Monitorista ei voi ostaa teatterilahjakortteja eikä muita oheistuotteita.

Monitorin lisäksi kaupunginteatterin lippuja voi edelleen hankkia teatteritalon lipunmyynnistä osoitteesta Itäinen Rantakatu 14 ja Turun Kaupunginteatterin myyntipalvelun kautta (02) 262 0030 tai kaupunginteatteri.myynti@turku.fi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turussa ja Maskussa rakennuksia polttanut 40-vuotias nainen määrättiin mielentilatutkimukseen

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on käsitellyt tapon yritystä, tuhotyötä ja törkeitä vahingontekoja koskevan rikosasian, jossa vastaajana on 40-vuotias nainen. Väitetyt rikokset olivat tapahtuneet vuosina 2023–25 Maskussa ja Turussa. Nainen kiisti oikeudenkäynnissä syyllistyneensä vakavimpiin syytekohtiin.

Varha lähettänyt erikoissairaanhoidon laskuja asiakkaille useaan kertaan

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on havainnut sisäisessä selvityksessä, että osa 16. huhtikuuta päivätyistä erikoissairaanhoidon laskuista on lähtenyt asiakkaille virheellisesti useampaan kertaan. Virhe koskee tämän hetken tietojen mukaan enintään 2 000 laskua.

Varsinais-Suomeen vuodelle 2026 suunnitelluissa siltatyökohteissa muutoksia

Varsinais-Suomeen vuodelle 2026 suunnitelluissa siltatyökohteissa on tapahtunut muutoksia. Osa kohteista on siirretty toteutettavaksi vuoteen 2027, joidenkin aikataulu on tarkentunut, ja vuodelle 2026 on tullut myös yksi uusi kohde.

Tanssin päivä kutsuu tanssimaan Naantalin torille

Kansainvälistä Tanssin päivää vietetään vuosittain 29. huhtikuuta. Naantalin tori kutsuu tanssimaan kello 17–19.

Turun ja Oulyn yliopistojen yhteishankkeen tavoitteena nopeampi lääkekehitys

Tutkimus- ja kehityshanke FIND-AI pyrkii vahvistamaan Suomen lääkekehityskyvykkyyksiä kokoamalla keskeiset lääkekehityksen vaiheet yhdeksi integroiduksi kokonaisuudeksi. Tavoitteena on rakentaa korkealaatuinen, kustannustehokas ja nopeutettu lääkekehitysprosessi, joka auttaa lupaavia lääkeaihioita etenemään sujuvammin kohti prekliinisiä ja kliinisiä tutkimuksia.

Turkulainen LST Service ja Euthalia yhteistyöhön

LST Service ja Euthalia ovat aloittaneet yhteistyön. Kumppanuus auttaa yhdistämään Euthalian ja LST Servicen teknologisen osaamisen salamasuojaukseen liittyen.

Kaarina alkaa etsiä uutta kaupunginjohtajaa

Kaarinan nykyisen kaupunginjohtajan Harri Virran määräaikainen virkasuhde päättyy 31. toukokuuta 2027. Tästä syystä kaupunginhallitus julistaa kaupunginjohtajan viran haettavaksi kokouksessaan 27. huhtikuuta 2026.

Kaupunginteatterin syksyssä startup-draamaa pikkujoulun suosikkikomediaa

Miska Kaukonen paahtaa monologikomediassa vimmatusti roolista toiseen.

Turun Kaupunginteatterin syksyn 2026 ohjelmistoa täydentävät Sami Keski-Vähälän kirjoittama ja Kari Heiskasen ohjaama kantateos Viimeinen sytyttää valot sekä Miska Kaukosen esittämän Meillä on täyttä! -monologikomedian uusintakierros. Liput näihin ja Turun Kaupunginteatterin koko monipuoliseen syysohjelmistoon ovat myynnissä.

Biojätteelle haetaan uusia lajitteluratkaisuja ideakilpailulla

Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) Lounais-Suomen Jätehuolto Oy (LSJH) etsivät uudenlaisia, luoviin keinoihin perustuvia ideoita, jotka innostavat asukkaita lajittelemaan biojätettä entistä tehokkaammin. Ideakilpailu on avoinna 30. kesäkuuta asti luovien alojen tekijöille ja opiskelijoille. Kahdelle idealle myönnetään 3 000 euron rahoitus konseptisuunnitteluvaiheeseen.

Viemäri- ja vesijohtotyö Vanhan Littoistentien ja Kanervatien risteyksessä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Vanhan Littoistentien ja Kanervatien risteyksessä 23.4.–6.5.

Saksofonitaituri Joonatan Rautio soittaa Turku Jazz Orchestran solistina

Joonatan Rautio esiintyy Turku Jazz Orchestran solistina Sigyn-salissa 24. huhtikuuta.

Kansainvälisen Jazzpäivän juhlinta käynnistyy Turussa big band -konsertilla perjantaina 24. huhtikuuta kello 19 Turun konservatorion Sigyn-salissa. Illan ohjelmassa mestarisaksofonisti Joonatan Raution ja kapellimestari Mikko Hassisen sävellykset kohtaavat suomalaisen musiikin rakastetut ikivihreät.

Isät ja korkeimmin koulutetut tyytyväisimpiä perhevapaauudistukseen

Isät ja korkeakoulutetut vanhemmat suhtautuvat muita myönteisemmin vuonna 2022 uudistettuun perhevapaajärjestelmään, osoittaa tuoreet kyselytutkimuksen tulokset. Kolme vuotta uudistuksen jälkeen näkemykset järjestelmästä kuitenkin jakautuvat, ja vanhemmille tärkeintä on edelleen vapaus päättää itse vapaiden jakamisesta.

Turulla on menestyksen avaimet, kunhan se uskaltaa olla kaupunki

Kirjoittajan mielestä Turusta ei saa pikkukaupunkia tekemälläkään, eivätkä pikkukaupungin vaatimattomat visiot tänne sovi.

Olen asunut Turussa lähes koko aikuisikäni. Työt ovat välillä vieneet muualle, mutta olen aina palannut, ja syystä. Turku on Suomen historiallisin ja eurooppalaisin kaupunki, kulttuurin ja sivistyksen kehto, joka on kansainvälinen ja muuttuva olematta uuvuttava.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.

Ripeä toiminta toi arvokkaat Pokémon-kortit takaisin omistajalle

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt turkulaisen taloyhtiön varastotiloihin maaliskuun lopussa tehtyä murtoa. Poliisi on nyt saanut epäillyn tekijän kiinni ja anastetun omaisuuden takaisin.

Tyks uuteen potilastietojärjestelmään joulukuussa

Turun yliopistollinen keskussairaala (Tyks) siirtyy joulukuussa käyttämään uutta, yhtenäistä potilastietojärjestelmää osana Varsinais-Suomen hyvinvointialueen laajempaa sosiaali- ja terveydenhuollon digiuudistusta. Uudistus parantaa potilasturvallisuutta, sujuvoittaa hoitoprosesseja ja vahvistaa tiedonkulkua eri palveluiden välillä.

Perinteinen Aurajoen Yöjuoksu vaikuttaa liikenteeseen perjantai-iltana

Aurajoen Yöjuoksu kisataan tänä vuonna 24. huhtikuuta kello 21.30 alkaen.

Liedon kaupungille vahingonkorvausta keskusurheilukentän pinnoiteasiassa

Varsinais-Suomen käräjäoikeus ratkaisi 7. huhtikuuta Liedon kaupungin ja Saltex Infra Oy:n urakkariidan ja velvoitti Saltexin maksamaan kaupungille vahingonkorvauksia sekä tutkimuskuluja.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.

Hannes Hyvönen palaa TPS:ään

Hannes Hyvönen vuonna 2000.

Hannes Hyvönen toimii TPS:n U20-jääkiekkojoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–27. Hyvönen siirtyy TPS:ään Ässien organisaatiossa, jossa hän on toiminut kaudesta 2023–24 lähtien useassa roolissa. Hyvösen pelaajaura lähti aikanaan nousuun juuri Turussa, kun hän tuli Oulusta Vladimir Jursinovin valmennukseen 1990-luvun puolivälissä. Joukkueen valmennuksessa jatkavat Miikka Järvenpää ja Joonas Lappalainen .

Loimu vei viidennen ottelun ja karsintasarjan voiton

Lokmu vei karsintasarjan voitoin 3-2.

Loimun peli oli heti ensimmäisestä erästä alkaen aivan ilmiliekeissä karsintasarjan viidennessä pelissä. Kerttulan yleisö eli mukana ja tarjosi Loimulle tukea koko pelin ajan. Loimun pelaajat löysivät piilossa olleet tuuletusrepertuaarinsa ja he esittelivät niitä yleisölle varsinkin kolmannessa ja neljännessä erässä.

Benjamin Sylvesterssonin GT-ura jatkuu Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson osoitti viime kaudella kuuluvansa Saksan ADAC GT4 -sarjan nopeimpien kuljettajien joukkoon, vaikka vastoinkäymiset hieman rajoittivat huipputuloksia. Tänä vuonna sarja sekä tiimi pysyy samana.

Aatola lähestyy sarjan kärkeä

Vilho Aatola (14) ajoi vahvan viikonlopun.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatola , 17, ajoi tasaisen viikonlopun USF Juniors -formulasarjassa Etelä-Carolinassa. Aatola nappasi kolmesta kilpailusta sijoitukset 2., 4. ja 5. ja vahvisti sijoitustaan sarjassa kolmantena vain 21 pisteen päässä kärjestä.