Kasvot sileiksi ilman veistä

Plastiikkakirurgi Furkat Mansurow tekee täyteainehoitoja päivittäin. Plastiikkakirurgi Furkat Mansurow tekee täyteainehoitoja päivittäin. Kuva: Henriikka Fingerborg

Täyteainehoidot ja botoxpistokset ovat kauneudenhoidossa yhä arkipäiväisempiä niin naisilla, kuin miehilläkin. Niillä kasvoja voidaan muokata, täyttää ja siloittaa ilman veistä. Yhä nuoremmat turvautuvat botoxiin jo ennaltaehkäisevästi, jotta syviä ryppyjä ei pääse muodostumaan. Täyteaineista ja botoxista puhuttaessa monella menevät kuitenkin puurot ja vellit sekaisin, sillä ne tarkoittavat täysin eri asioita. Myös hoitopaikkaa valitessa kannattaa olla tarkkana, koska täysin riskittömiä nämäkään aineet eivät ole.

Botoxilla on lihaksia rentouttava ja siten ihoa siloittava vaikutus. Rentouttavan vaikutuksensa vuoksi sitä käytetään laajasti sairauksien hoidossa kuten migreeniin, hampaiden narskutteluun, kainaloiden liikahikoiluun ja dystonioiden aiheuttamiin lihaskouristuksiin.

Täyteaineet taas ovat useimmiten meidän omassa kehossammekin olevaa ainetta, hyaluronihappoa. Aine poistuu kehosta vähitellen muuttumalla vedeksi ja hiilidioksidiksi, ja katoaa virtsan mukana. Toisin kuin lihaksia rentouttavalla botoxilla, hyaluronihapolla muokataan kasvojen piirteitä täyteläisemmiksi.

Turkulainen plastiikkakirurgi Furkat Mansurow kertoo, että täyteaineilla pyritään tasoittamaan ihon ryppyjä ja poimuja, arpia ja ikääntyessä kasvojen laskeneita alueita. Sillä voidaan myös muotoilla kasvoja ja häivyttää epäsymmetrisyyttä, esimerkiksi nenänselkää saadaan suoristettua ja muotoa muokattua ilman veistä.

– Useimmiten nuoremmat asiakkaat haluavat korostaa huulien reunaa, sekä muotoilla ja täyttää huulet täyteläisemmiksi. Nuorilla täytetään myös sibeliusryppyjä, suupielten välisiä nasolabiaalijuonteita, suoristetaan nenänselkää, täytetään poskipäitä tai korostetaan leukalinjaa, Mansurow täsmentää.

Iäkkäämmät asiakkaat toivovat apua edellämainittujen lisäksi muun muassa suupielten juonteisiin sekä silmien sivujuonteisiin, eli harakanvarpaisiin.

– Iäkkäämmille asiakkaille teen paljon kyynelurien täyttöä, poskipäiden- ja kulmakarvojen kohotusta, sisään painuneiden ohimoiden tasoitusta, leukalinjan siloitusta, kämmenselkien volymisointia, sekä dekoltee-alueen tasoitusta.

Nykypäivänä käytetään enimmäkseen elimistössä häviäviä täyteaineita. Monella on kuitenkin mielessään kauhukuvia vanhanaikaisista täyteaineista, kuten parafiinista ja silikonista. Mansurow kertoo näiden kuitenkin jääneen historiaan, sillä komplikaatiot ovat näitä aineita käytettäessä valitettavasti yleisiä.

– Täyteaineet pysyvät pitkään kudoksissa riippuen koostumuksesta, käytetystä valmisteesta ja laittajasta, mutta yleensä kuudesta kuukaudesta puoleentoista vuotta. Nenässä jopa viisi vuotta.

Päivittäin täyteainehoitoja tekevä plastiikkakirurgi kertoo, että täyteaineet, kuten botuliinitoksiinipistoksetkaan eivät ole täysin riskittömiä. Mustan pörssin täyteaineitakin on markkinoilla, jotka voivat aiheuttaa allergisia reaktioita, infektioita, kudoskuolion tai kapseloitumisen. Ammattitaitoisissa käsissä asiakas on turvassa.

– Yhä useammin plastiikkakirurgille tullaan hoitamaan komplikaatioita, kuten paiseita, infektioita ja ihokuoliota. Siksi kysynkin, kannattaako täyteaineita laittaa paikassa, jossa pistäjällä ei ole asiantuntemusta, koulutusta, anatomian ja kudoksien tuntemusta? En antaisi kenenkään pistää itseäni, jos kyseessä ei olisi erikoislääkäri tai plastiikkakirurgi, Mansurow toteaa.

Kokenut plastiikkakirurgi haluaa muistuttaa, että aikaa varatessa kannattaa olla tarkkana.

– Jos hinta vaikuttaa liian hyvältä ollakseen totta, ole skeptinen. Täyteainepistokset voivat olla kalliita, mutta asiantuntijalla voi saavuttaa luonnollisia, kauniita ja turvallisia tuloksia. Plastiikkakirurgit käyttävät yleensä Suomessa FDA:n hyväksymiä luvallisia ja turvallisia täyteaineita. Ei kannata epäröidä, vaan kysyä koulutuksesta, sekä sertifikaateista varmistaaksesi turvallisen hoidon.

Henriikka Fingerborg

Poliisi sai kukkalähettihuijarin kiinni – tutkinnassa 20 epäiltyä rikosta

Lounais-Suomen poliisi on saamassa valmiiksi kukkalähettinä esiintyneeseen henkilöön liittyvän rikoskokonaisuuden esitutkinnan. Asia siirtyy syyteharkintaan lähiaikoina.

Täyttä asiaa: Kenenkään ei pitäisi joutua altistumaan tupakansavulle

Friisille armonaikaa? Kysymys pitää olla toisinpäin: Kuinka kauan Friis sietää Suomen maakuntasarjan tasoista jalkapallojoukkuetta? Inter tai KuPS olisivat pärjänneet Valko-Venäjää vastaan.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Suomalaiset haluavat säästää vettä kylpyhuoneissaan

Kylpyhuoneissa trendinä jylläävät vihreä ja ruskea laatoissa. Puukuosit kalusteissa ovat suosittuja.

Valtaosa suomalaisista pitää vettä säästäviä kylpyhuonekalusteita houkuttelevina, selviää K-Raudan kyselystä. Pelkällä suihkupään vaihdolla vedenkulutusta voisi vähentää merkittävästi, kirjaimellisesti käden käänteessä ilman remonttia tai ammattilaisen apua. Silti siihen ryhdytään usein vasta vanhan pään rikkoutuessa.

Syntyvyys nousi edelleen – silti yhä matalalla tasolla

Syntyneiden määrä jatkoi Suomessa hienoista nousuaan tammi–syyskuussa, jolloin syntyi 36 323 lasta. Se oli 1 830 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Viimeisten 12 kuukauden kokonaishedelmällisyysluku nousi 1,36:een.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Silakkamarkkinoilta varattu lähes sata myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat vetävät väkeä kelissä kuin kelissä. Kuva on viime vuodelta.

Turun 47. Silakkamarkkinat järjestetään 22.–25. lokakuuta. Silakkamarkkinat ovat järjestyksessä 47. nykymuotoiset markkinat. Turun Silakkamarkkinat on vakiinnuttanut asemansa yhdeksi valtakunnan tärkeimmistä kalamarkkinatapahtumista. Virallisten tietojen mukaan kalamarkkinoita Aurajoen rannalla on kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Poliisi tuo digitaalisen henkilöllisyystodistuksen osaksi asiointia ensi vuonna

EU:n digitaalisen identiteettilompakon lainsäädäntö tuli voimaan lokakuussa. Uudistus mahdollistaa digitaalisen henkilöllisyystodistuksen käyttöönoton Suomessa ensi vuonna. Poliisi valmistautuu muutokseen kehittämällä toimintamalleja ja teknisiä valmiuksia sen tarkastamiseen.

BirdLife Suomi ry: Linnut huomioitava lasirakenteissa

Tilhiä.

Suomessa on viime päivinä havaittu poikkeuksellisen paljon tilhien ikkunatörmäyksiä. BirdLife muistuttaa, että törmäykset ikkunoihin ovat linnuille yksi merkittävimmistä ihmisen aiheuttamista kuolinsyistä. Törmäyksiä voidaan ehkäistä tekemällä lasipinnat linnuille näkyviksi esimerkiksi tarroilla, uv-kuvioilla, sälekaihtimilla tai käyttämällä valmiiksi pistekuvioitua turvalasia.

Poliisi varoittaa uudesta huijauksesta – ostokset päätyvät puhelinlaskulle

Poliisin tietoon on tullut uudenlainen huijaustapa, jossa rikolliset hyödyntävät matkapuhelinliittymän kautta tapahtuvaa laskutusta. Huijauksessa esiinnytään uhrin ystävänä sosiaalisessa mediassa tehdyllä valeprofiililla. Yhteydenotossa pyydetään uhrin puhelinnumeroa sekä tämän jälkeen puhelimeen saapuvaa vahvistuskoodia.

Onko mahdollista rakentaa kaunista Turkua?

Miten rakennuksia ja asuinalueita voitaisiin suunnitella siten, että ne ovat aidosti viihtyisiä ja kaunistavat ympäristöään, kysytään keskustelutilaisuudessa.

Arkkitehtuurikapina Turku järjestää keskustelutilaisuuden Panimoravintola Koulun Historialuokassa perjantaina 23. lokakuuta kello 18–20.

Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.

Väitös: Työikäiset rintasyöpään sairastuneet naiset tarvitsevat tukea terveyteensä liittyvien voimavarojen tunnistamiseen

Marika Skyttä.

TtM Marika Skyttä tutki väitöskirjassaan työikäisten rintasyöpään sairastuneiden naisten terveyteen liittyviä henkilökohtaisia voimavaratekijöitä ja selvitti niiden yhteyttä elämänlaatuun. Tutkimus tuotti itsearviointimittarin, jolla voimavaroja voi arvioida syöpähoitojen aikana.

Varha käynnistää kampanjan työikäisten miesten terveyden tueksi

Varsinaissuomalaisten miesten elintavat ovat muuta maata heikommat, ja terveytensä heikoksi kokevien osuus on kasvussa. Varsinais-Suomen hyvinvointialue käynnistää työikäisille miehille suunnatun Mies kuntoon -kampanjan, joka yhdistää uudella tavalla julkisen ja yksityisen sektorin voimat.

Casa Haartman saa Bryggman-laatan satavuotisjuhlavuotensa kunniaksi

Casa Haartman.

Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna sata vuotta. talo on Naantalissa. Bryggman-seura juhlistaa merkkivuotta 23. lokakuuta paljastamalla taloon kiinnitettävän muistolaatan. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Erik Bryggman . Juhlaviikonloppu jatkuu 24.–25. lokakuuta, jolloin museo on avoinna viimeistä kertaa tänä vuonna.

Näköislehti

Urheilu

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.