Ravintolakeisari Santtu Kiili kehottaa maksuvaikeuksissa olevia yrityksiä sopimaan asiat suoraan
Viisi ravintolaa omistavan Manu Events OY:n toimitusjohtaja Santtu Kiili kertoo maksujärjestelyjen sopimisen olevan täysi elinehto, jonka avulla selvitä epävarmojen aikojen yli. Turun ravintolakeisariksikin kutsutun Kiilin ravintoloihin kuuluvat The Old Bank, Ravintola Mauno, Uittamon Paviljonki sekä Ravintola Bassi Turussa sekä Helsingissä.
Tilanteesta huolimatta Kiili on optimistinen tulevan suhteen.
– On oltava luova ja opittava järjestelemään asiat eri tavalla, koska nyt poikkeustilassa laskuja on enemmän kuin kassarahaa. Meilläkin myynti putosi noin 90 prosenttia, joten pystymme pitämään töissä vain viisi työntekijää ja jouduimme lomauttamaan noin 40 työntekijää, Kiili täsmentää.
Kiilin mukaan yrittäjien pitää tehdä kassavirtalaskelma, ja arvioida laskujen maksukyky. Hän itsekin on joutunut pohtimaan mitä tehdä, kun yritystoiminta tilanteesta johtuen tippuu pohjalle ja rahantulo oikeasti loppuu.
– Moni yrittäjä pelkää, että nyt tulee varmasti konkurssi ja kaikki menee pieleen. Nyt on tärkeä kuitenkin sopia maksujärjestelyistä muiden toimijoiden kuten verottajan, vuokranantajien, työeläkeyhtiöiden sekä tavarantoimittajien kanssa.
Kiilin mielestä maksujärjestelyt on kaikkien etu. Kukaan ei hyödy yrityksen konkurssista, koska silloin ei lopullisia laskuja maksa kukaan.
– Pitää kertoa rehellisesti, että emme juuri nyt pysty millään maksamaan kaikkea kuten pitäisi, joten olemme saaneet sovittua joustavasti maksuerät pidemmälle. On hyvä keskustella avoimesti, miten tilanteen voi ratkaista ja kysyä mahdollisista maksujärjestelyistä. Jos kassavirtaa ei ole nyt tilanteesta johtuen, niin on mahdotonta maksaa kaikkia laskuja eräpäivään mennessä kerralla. Itse maksamme osamaksulla ja vähän kerrallaan, koska on parempi maksaa edes osaa laskusta viikottain. Se on myös hyvä viesti toimittajalle, että joka päivä hänelle tulee rahaa ja itseltä velka vähenee.
Ravintola-alalle on saatu Kiilin mukaan todella vähän tukia valtiolta, joten selviytymiskeinot on yritettävä sopia yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa.
– Ainoa mitä meille tarjottiin on ottaa lainaa, mutta millä yrittäjä sen maksaa takaisin jos tilanne jatkuu näin eikä tuottavuus kuitenkaan parane?
Santtu Kiili haluaa kuitenkin olla optimisten ja kannustaa myös muita yrittäjiä luottamaan parempaan tulevaan.
– Ei kannata alkaa parkumaan tai ryyppäämään, vaan yrittää oppia jollakin tavalla tästäkin hetkestä. Yritän itse nähdä tämän näin, että nyt tietää miten tämäkin peli toimii kun pohjalla on käyty. Ja loppujen lopuksi kyse on vaan rahasta.
Marianne Rovio













