Aitiopaikka edustaa opiskelija-asumisen luksusta

Opiskelijaboksin luksusversio. Kaikissa asunnoissa on muun muassa
astianpesukone ja ilmastointi. Opiskelijaboksin luksusversio. Kaikissa asunnoissa on muun muassa astianpesukone ja ilmastointi. Kuva: Minna Saarinen

Hakemuksia sateli viime syksyn mittaan satamäärin Turun Ylioppilaskyläsäätiön uusimpaan kohteeseen, Aitiopaikkaan. Yo-kylän länsipuolella Inspehtorinkadun alkupäässä sijaitsevat asunnot ovat ekologisia ja täyttävät, elleivät jopa ylitä, avoimien markkinoiden tasoa.

Nykyopiskelijat eivät tyydy enää soluasuntoihin tai heikkolaatuisiin ratkaisuihin. Tämä kaikki on huomioitu jopa koko maan tasolla rakentamisen edelläkävijänä toimivassa Aitiopaikassa. Asunnot ovat uniikkeja yksiöitä ja kaksioita isoine, lasitettuine parvekkeineen. Asunnoista löytyy liukuovia, pesukoneliitännät, astianpesukoneet ja ulkovarastot poikkeuksellisesti parvekkeiden yhteydestä.

Lämpimien luhtikäytävien sisäänkäynnit on koodattu värilaseilla. Ja vaikka yhteisöllinen pihamaa on täynnä leikkipaikkoja, eivät asunnot ole lähtökohtaisesti perheitä varten: pikemminkin voisi sanoa, että lemmikit ovat tervetulleita.

– Olemmehan me kovasti koettaneet kiinnittää huomiota ekologisuuteen ja vähäpäästöisyyteen näissä kohteissa. Energiamuodoissa etenkin aurinkopaneeleihin, joita tässäkin on yli 500 kappaletta tuolla katoilla. Käytämme vähäpäästöisiä materiaaleja. Energiankulutustaan voi myös seurata, Turun Ylioppilaskyläsäätiön kiinteistöjohtaja Ismo Aaltonen esittelee asuntoja.

Maalämpöä otetaan alueelta niin paljon, mitä pystyy suinkin hyödyntämään. Lähivuosien hankkeisiin otetaan niin ikään energiaa säästäviä ratkaisuja. Seuraavissa kohteissa tulossa on jopa poistuvasta viemärivedestä lämmön talteenotto. Aitiopaikan rakentajana on YIT. Kiinteistöt huoltaa ISS. Asuntoja on kaikkiaan noin 250, viimeiset valmistuvat maaliskuussa. Vaatimustaso on nousussa: keskiverto yksiö on kooltaan 28 neliötä.

Vuokrataso on 16–17 euroa neliötä kohden. Se sisältää sähkön, veden ja valokuituinternetin.

– Valokuidussahan me olemme olleet ihan edelläkävijä. Kiitos tästä kuuluu yhteistyöllemme yliopiston atk-keskuksen kanssa.

Tys:n vanhan toimistorakennuksen kohdalle aletaan kuluvana vuonna rakentaa uutta kohdetta, jonka alakerta on poikkeuksellisesti pelkkää liiketilaa. Ylioppilaskylä tarvitsee palveluja, ja entisessäkin rakennuksessa oli lähikauppa.

– Kyllä opiskelija tulee nyt hienoon paikkaan. Ei tämä paljon parempaa ole, kuin kovan rahan tuotanto, mutta jonkun verran parempaa, Aaltonen hörähtää.

– Ja kun on oma organisaatio, joka rakennuttaa, meillä on mahdollisuus seurata myös kosteus- ja äänitekniikkaa.

Seinät on mitattu, ja ne täyttävät äänieristysvaatimukset. Jokaisella on myös oma, huoneistokohtainen ilmastointi.

Minna Saarinen

Talojen keskellä on lasten leikkipaikkoja, joiden alta löytyy tekonurmea. Sivummalta on kuntolaiteita, ja huoneistojen läheisyydessä on pyykkituvat sekä kerhotilaa. Talojen keskellä on lasten leikkipaikkoja, joiden alta löytyy tekonurmea. Sivummalta on kuntolaiteita, ja huoneistojen läheisyydessä on pyykkituvat sekä kerhotilaa.
– Aina voi tietokonetekniikalla piirtää hienoja kuvia, joiden toteutus ei sitten näytäkään siltä. Tässä näin ei ole. Tämä on komea talo ja hieno väritys, Turun kaupungin kuva-arkkitehti Juha Kylliö (oik.) ihastelee kohdetta, vieressään Tyssin kiinteistöjohtaja Ismo Aaltonen. – Aina voi tietokonetekniikalla piirtää hienoja kuvia, joiden toteutus ei sitten näytäkään siltä. Tässä näin ei ole. Tämä on komea talo ja hieno väritys, Turun kaupungin kuva-arkkitehti Juha Kylliö (oik.) ihastelee kohdetta, vieressään Tyssin kiinteistöjohtaja Ismo Aaltonen. Kuva: Minna Saarinen

Bergqvist: Tahattomasti lapsettomien pitäisi saada enemmän julkisesti rahoitettuja IVF-hoitoja

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja, Sandra Bergqvist haluaa nostaa esiin tahattoman lapsettomuuden teeman, joka jää usein äitienpäiväviikonlopun varjoon. Suomessa arviolta noin 300 000 ihmistä kärsii tahattomasta lapsettomuudesta. Jotta useampi saisi apua eikä jäisi yksin, Bergqvist haluaa nähdä enemmän julkisesti rahoitettuja IVF-hoitoja, palveluseteleitä yksityiseen hedelmöityshoitoon sekä lisää psykososiaalista tukea ja yhdenvertaista hedelmöityshoitoa koko Suomessa.

Bob Marleyn legendaarinen taustayhtye The Wailers saapuu Logomon Terassikesän avajaisillan tähdeksi

Olavi Uusivirta täydentää Logomon terassikesän keikkasettiä.

Turku on ensi kesänä yksi Suomen vetovoimaisimmista kesäkaupungeista, kun lukuisten festivaalien lisäksi Logomon Terassikesä lyö pöytään valmiin keikkakattauksen, joka on kansainvälisiä tähtiä pullollaan.

Päällystystöitä ensi viikolla Maskussa ja Raisiossa

Viikolla 20 päällystystöitä ja päällystystä valmistelevia töitä tehdään Maskussa, Raisiossa, Salossa ja Kemiönsaarella. Osa töistä ajoittuu öiseen aikaan.

Työturvallisuuskilpailun voitto YIT:n Raision Kertunlinnan työmaalle

Riikka Levola, Juha Haltia, Sakari Aalto, Julia Gljakova sekä Taija Ritola.

Talonrakennusalan työmaiden välinen kilpailu viime vuoden turvallisimmasta työmaasta on ratkennut. Viime vuonna kilpailtiin valtakunnallisesti ja Varsinais-Suomen työmaiden paremmuusjärjestys ratkesi valtakunnallisen kilpailun yhteydessä.

Telakkarannan louhintatyömaan räjähdyksestä nostetut syytteet nurin

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on hylännyt kaikki syytteet Turun Telakkarannan louhintatyömaalla vuonna 2021 sattunutta räjähdystä koskeneessa asiassa. Käräjäoikeus antoi ratkaisunsa 8. toukokuuta. Kyse oli tilanteesta, jossa kaivinkoneen läheisyydessä tapahtui räjähdys louhintatyömaalla Turun Aurajokirannassa toukokuussa 2021. Räjähdyksessä kaivinkoneen kuljettaja sai lieviä kuulo-oireita.

Kenen Turku -kirja haastaa kaupunkisuunnittelun ja vaatii lisää vihreyttä myös tiiviiseen kaupunkiin

Tuore kirja kokoaa yhteen Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtiopiskelijoiden näkemyksiä siitä, miten kaupunki voisi olla vehreämpi ja elinkelpoisempi paitsi ihmisille myös muille lajeille.

Liedon K-Supermarket Lietoriin suunnitellaan laajennusta

Kesko on ostanut Kiinteistö Oy Liedon Liikekeskuksen koko osakekannan. Liedon keskustassa toimivaa K-Supermarket Lietoria suunnitellaan laajennettavaksi.

Kotitalouksien osake- ja rahastosijoitusten arvo laski kaikkien aikojen huipuista maaliskuussa

Suomalaisilla kotitalouksilla oli maaliskuun lopussa rahastosijoituksia 53,8 miljardia euroa, pörssinoteerattuja osakeomistuksia 59,1 miljardin euron arvosta ja talletuksia 115,9 miljardia euroa.

Maailman meret huhtikuussa poikkeuksellisen lämpimiä

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan maailmanlaajuiset meriveden pintalämpötilat olivat huhtikuussa mittaushistorian toiseksi korkeimmat. El Niño -olojen kehittyminen näkyi erityisesti trooppisen Tyynenmeren nopeasti lämpenevissä merivesissä.

Vuoden lintu tervapääsky tarvitsee apua

Tervapääsky.

BirdLife Suomi on valinnut vuoden linnuksi erittäin uhanalaisen tervapääskyn. Vuoden lintu -hankkeen tavoitteena on kiinnittää huomiota kaikille tutun tervapääskyn vähenemiseen ja sen pesäpaikkojen säilymiseen. Samalla kerätään havaintoja tervapääskystä ja tarkennetaan lajin nykyistä kannanarviota.

Finnkino tuo elokuvien kuukausijäsenyyden Raisioon ja Turkuun

Finnkino juhlistaa 40 vuotista taivaltaan tuomalla Turun ja Raision elokuvateattereihinsa uuden kiinteähintaisen mallin käydä elokuvissa. Uusi Finnkino+-palvelu mahdollistaa elokuvissa käymisen, vaikka joka päivä – yhdellä kuukausimaksulla.

Nobelisti, professori Shimon Sakaguchi vierailee Turun yliopistossa

Professori Shimon Sakaguchi on Turun yliopiston vieraileva professori.

Viime vuonna lääketieteen Nobelilla palkittu professori Shimon Sakaguchi luennoi Turun yliopistossa 12. toukokuuta. Puheessaan hän käsittelee immuunijärjestelmän säätelyä ja sen merkitystä ihmisen terveydelle. Seminaari alkaa kello 12.30 BioCityn Presidentti-auditoriossa (Tykistökatu 6) ja se on avoin kaikille.

Miten Euroopan päätökset vaikuttavat arkeemme?

Euroopan turvallisuus, talous ja demokratia ovat murroksessa – ja muutokset näkyvät suoraan ihmisten arjessa esimerkiksi energian hinnassa, työn muutoksessa ja turvallisuuden tunteessa. Näihin kysymyksiin pureudutaan Turussa yhdeksättä kertaa järjestettävässä Eurooppa-foorumissa 26.–28. elokuuta.

Turun AMK:n kuoro Tukaanien kevätkonsertti Aboa Vetus Ars Novassa

Tukaanit kevätkonsertin kenraaliharjoituksessa.

Turun ammattikorkeakoulun kuoro Tukaanit kutsuu yleisön kevätkonserttiinsa kahvittelun kera tiistaina 12. toukokuuta kello 18 Aboa Vetus Ars Novan ravintola Brunndeliin. Konsertin ohjelma kuljettaa kuulijan keväisestä luonnosta akateemisiin kuoroperinteisiin ja populaarimusiikin helmiin. Turun AMK:n oma tunnuslaulu saa ensimmäisen julkisen esityksensä konsertissa.

Telesten kannattavuus parani, liikevaihto entisellään

Teleste Oyj:n liikevaihto oli tammi–maaliskuussa 32,2 (32,2) miljoonaa euroa eli edellisvuoden tasolla. Oikaistu käyttökate oli 3,1 (2,7) miljoonaa euroa ja kasvoi 12,8 prosenttia. Oikaistu liiketulos oli 1,9 (1,5) miljoonaa euroa ja kasvoi 29,0 prosenttia.

Kattohaikarat palasivat Topinojan jätekeskukseen

Neljä Topinojalle muuttaneesta viidestä kattohaikarasta kartoitti tulevaa pesäpaikkaansa torstaina 7. toukokouuta.

Viiden kattohaikaran porukka pysäköi torstai-iltana 7. toukokuuta Turun Topinojan jätekeskuksen alueelle.

Kissat ottavat arjen haltuun taidenäyttelyssä

Eeva Iso-Poikko ripustaa näyttelynsä Retrokatit Raision Kirjastotalon toisen kerroksen näyttelytilaan touko- ja kesäkuuksi (1.5.–30.6). Näyttelyssä kissat ottavat arjen haltuun retrohengessä!

Varhan sote-keskusten ja -asemien sijaintipaikkoihin ei esitetä muutoksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) valmistelee palveluverkkovisiota vuosille 2027–37. Samaan aikaan valmistelussa on palveluverkon toimeenpanosuunnitelma vuosille 2027–37. Suunnitelmat etenevät kesäkuussa kohti esitystä ja päätöksentekoa. Ensimmäisenä päätöksentekoon ehtivät sote-keskukset ja sote-asemat.

Näköislehti

Urheilu

Sanna Wasström enduron naisten SM-sarjan viidentenä kotikilpailuunsa Raisiossa

Sanna Wasström.

Sanna Wasström suuntaa kotikoitokseensa, kun Raisiossa järjestetään enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailu lauantaina. Varttuneemmalla iällä lajin aloittanut turkulainen toteuttaa varhaisaikuisuuden unelmaansa ja kurkottelee Suomen mestaruussarjassa viiden parhaan joukkoon.

Aatos Koivu jatkaa TPS:ssa vuoden sopimuksella

Aatos Koivu.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Aatos Koivun , 19, kanssa. Nuori hyökkääjä on TPS:n oma kasvatti ja on pelannut toistaiseksi koko uransa mustavalkoisissa.

Turun Urheiluliiton Jade Sirviö hakee kolmea SM-kultaa

Jade Sirviö.

Aerobicin SM-kisat kisataan Lempäälän Ideaparkissa 9. toukokuuta. Yhtenä ennakkosuosikkina kisaan lähtee Turun Urheiluliiton 18-vuotias Jade Sirviö . Sirviö on noussut kuluvalla kaudella kohinalla Suomen aerobichuipulle. Ensimmäistä kauttaan yksilösarjassa kisaava Sirviö hakee SM-kisoista yksilösarjan lisäksi Suomen mestaruuksia Turun Urheiluliiton väreissä myös trio- ja joukkuesarjoissa.

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.