Kolmen kaupan karkkisota riehuu Kauppiaskadulla

Finnkinon mukaan asiakkaiden vaatimukset karkkien tarjontaa kohtaan nousevat jatkuvasti. Finnkinon mukaan asiakkaiden vaatimukset karkkien tarjontaa kohtaan nousevat jatkuvasti. Kuva: Esa Töykkälä

Jo muutaman vuoden ajan irtokarkkikaupat Sweet Surprise ja Sweet Town ovat kilpailleet Turussa vain metrien päässä toisistaan Kauppiaskadulla. Karkkikauppojen tavoitteena on houkutella varsinkin viereisen Kinopalatsin asiakkaita ostamaan eväitä elokuviin. Samalla Kinopalatsi itsekin kilpailee karkkikauppojen kanssa, sillä herkkujen myynti on tärkeä osa elokuvateattereiden bisnestä.

– Toki leffateattereiden ympäristöön hakeutuu aina tietynlaisia toimijoita, ei se ole vain turkulainen ilmiö. Mutta se, että on kaksi noin isoa toimijaa aivan vieressä, on varmaankin meihin vaikuttava ominaispiirre, kertoo Kinopalatsin teatteripäällikkö Kari Korhonen.

– Kilpailu on kyllä kovaa. Me emme tosin kilpaile hinnalla, vaan meillä kilohinta on karkeissa aina sama. Pyrimme myös mahdollisuuksien mukaan hankkimaan asiakkaille tuotteita suoraan tilauksesta, eli panostamme asiakaspalveluun, sanoo Sweet Surprisen yrittäjä Harriet Varjonen.

Sweet Town perustettiin Kauppiaskadulle Kinopalatsin ja Sweet Surprisen väliin vuonna 2013. Sama yritys toimi vuosia aiemmin Eerikinkadulla Julian tiloissa Candy-Boy-nimellä. Oman lisänsä kilpailutilanteeseen tuo vielä sekin, että Sweet Townin perustajat ovat olleet aikoinaan mukana perustamassa myös Sweet Surprisea. Alkuperäisten yrittäjien tiet ovat sittemmin erkautuneet.

Sekä Sweet Town, Sweet Surprise että Kinopalatsi ovat yhtä mieltä ainakin siitä, että tärkein kilpailuvaltti on tarjonnan laatu. Hinta tulee vasta sen jälkeen.

– Tarkkailemme valikoimaa jatkuvasti. Jos näyttää vähänkin siltä, ettei jotain mene kaupaksi, niin myymme sen äkkiä tappiolla pois, kunhan valikoima kiertää ja tuoreus pysyy. Uskon, että se on avain menestykseen, sanoo Sweet Townin yrittäjä Akeel Algangaray.

Kesällä Finnkino ryhtyi maanlaajuisesti yhteistyöhön Candyking-makeisyhtiön kanssa, mikä johti Turun Kinopalatsissa karkkitarjonnan tuplaantumiseen.

– Irtokarkkien osuus on kasvanut aulan myymälässä paljon. Tällä hetkellä siihen menee meillä enemmän neliöitä kuin koskaan aiemmin. Pystymme myös helposti kertomaan karkkien alkuperän asiakkaille, Kari Korhonen sanoo.

Maailmalla elokuvateattereiden herkkumyyntiä ja niiden sijoittelua mietitään tarkkaan, eikä Finnkino ole poikkeus. Kinopalatsissa syötävät ja juotavat ovat asiakasta vastassa jo ennen varsinaisia lipunmyyntipisteitä.

– Asiakastutkimuksista käy ilmi, että vaatimustaso myös herkkuja kohtaan kasvaa. Pähkinöitä ja muita vähän terveellisempiä tuotteita kaivataan koko ajan enemmän. Silti herkuissa päätuote on edelleen popcorn, joka menee myynnissä karkkienkin ohi, Korhonen kertoo.

Esa Töykkälä

Rautakautista karjalaista kädentaitoa esillä Nautelankosken museossa

Turun Karjalaseuran Käspaikkakerhon taitajat Tuula Ahtiainen ja Helena Nurmela valmistavat perinteisiä karjalaisia käsitöitä lauantaina 4. heinäkuuta kello 13–16 Liedossa Nautelankosken museon myllärintuvassa.

Mynämäellä kadonnut nainen löydetty kuolleena – poliisi epäilee henkirikosta

Viime torstaina 18. kesäkuuta Mynämäellä viimeksi nähty 28-vuotias nainen löytyi keskiviikkona kuolleena. Poliisi epäilee naisen menehtyneen henkirikoksen seurauksena.

Paraisten Pajbackan lähivirkistysalueen kehittämiseen EU-rahaa

Pajbackan alue halutaan laajempaan virkistyskäyttöön.

Paraisilla toimiva Nordkalk on saanut EU-maaseuturahoitusta Pajbackan alueen kehittämiseen. Alueella asui aikanaan Nordkalkin työntekijöitä perheineen, ja alue on monelle paraislaiselle tuttu vuosikymmenten ajalta.

Kemiönsaari sai Sustainable Travel Finland -tunnuksen

Kemiönsaari on Suomen suurin saari.

Visit Kemiönsaari on saanut Visit Finlandin myöntämän Sustainable Travel Finland (STF) -tunnuksen matkailualueena. Tunnus on merkittävä tunnustus pitkäjänteisestä työstä kestävän matkailun kehittämiseksi sekä tärkeä askel kohti entistä vahvempaa kestävää ja kansainvälistä matkailua.

Pianisti Aleksei Rybakov konsertoi Taidekappelissa

Aleksei Rybakov.

Nuori konserttipianisti Aleksei Rybakov palaa konsertoimaan Turkuun sunnuntaina 5. heinäkuuta kello 15 Turun Pyhän Henrikin Ekumeenisessa Taidekappelissa. Tällä kertaa soi Aleksein uusi ohjelma Hopeakausi – romantiikan ja symboliikan rajalla , joka sisältää teoksia 1900-luvun suomalaisilta ja venäläisiltä säveltäjiltä, kuten Erkki Melartin , Oskar Merikanto , Sergei Rahmaninov , Alexander Skrjabin , Aarre Merikanto ja Vladimir Rebiko v.

Klassikkoravintola Panini sulkee ovensa

Janne Juvonen Paninin ravintolasalissa.

Turun pitkäikäisimpiin ravintoloihin kuuluva italialaishenkistä ruokaa tarjoava Panini lopettaa toimintansa 22. elokuuta. Ravintola ehti palvella asiakkaita 29 vuoden ajan Turun Vähätorin varrella.

Torilava tuo estradin Raision kesään

Raision torilla nautitaan elävästä musiikista ja tanssin saloista lauantaisin koko heinäkuun ajan. Tasalanaukiolla sijaitsevalle torille rakennettiin tiistaina lava, joka on paikallaan koko heinäkuun ajan.

Keskiajan Turussa eletään vuotta 1466

Keskiaikaista muotia Vanhalla Suurtorilla.

Keskiajan Turku 25.-28. kesäkuuta tekee uuden aluevaltauksen, kun Katedralskolanin sisäpihalle pystytetään tänä vuonna Elävöitysleiri. Siellä historian elävöittämistä harrastavat ryhmät nostavat telttansa ja elävät keskiaikaista leiriarkea koko tapahtuman ajan. Tapahtuman vieraat ovat tervetulleita kurkistamaan leireihin ja tutustumaan elävöittäjien varusteisiin. Miekkoja ja haarniskoita voi nähdä myös tositoimissa miekkailunäytöksissä jokaisena tapahtumapäivänä.

Varsinais-Suomen työttömyys laski toukokuussa

Varsinais-Suomen kuntien työllisyyspalveluissa oli toukokuun lopussa 26 900 työtöntä työnhakijaa. Toukokuun aikana työttömien määrä yleensä tippuu huhtikuuhun verrattuna hieman, kuten tälläkin kertaa, työttömien määrän laskiessa 600 hengellä edelliseen kuukauteen verrattuna. Vuotta aiemmasta on työttömien määrä noussut 1 300 henkilöllä eli 5 prosenttia, kun koko maan työttömien määrä on noussut samassa ajassa 6 prosenttia. Varsinais-Suomessa lomautettujen määrä on noussut alle sadalla hengellä verrattuna vuodentakaiseen.

Hopeakausi soi Turussa – Aleksei Rybakovin pianokonsertti Taidekappelissa

Nuori konserttipianisti Aleksei Rybakov palaa jälleen konsertoimaan Turkuun sunnuntaina 5. heinäkuuta kello 15 Turun Pyhän Henrikin Ekumeenisessa Taidekappelissa. Tällä kertaa soi Aleksein uusi ohjelma Hopeakausi - romantiikan ja symboliikan rajalla , joka sisältää teoksia 1900-luvun suomalaisilta ja venäläisiltä säveltäjiltä.

Posti avaa uusia itsepalvelupisteitä Varsinais-Suomeen

Posti laajentaa palvelujaan Varsinais-Suomessa ja avaa kesän 2026 aikana useita uusia itsepalvelupisteitä sekä automaatteja. Tavoitteena on vastata kysyntään ja tuoda suositut pakettipalvelut mahdollisimman lähelle asiakkaita.

Torstaina alkavat Käsityöläismarkkinat vaiktuttavat jokirannan liikenteeseen

Turun Käsityöläismarkkinat -tapahtuma aiheuttaa poikkeuksellisia liikennejärjestelyitä jokirannassa loppuviikon ajaksi. Väliaikaisia liikennejärjestelyitä asennetaan jo 24. kesäkuuta alkaen.

Satakunnantien ja Tampereentien liittymäalueella alkaa laaja katutyömaa

Saneeraustyöt käynnistyvät Satakunnantien ja Tampereentien risteyksestä ensi viikolla. Työmaa tulee vaikuttamaan alueen liikennejärjestelyihin.

EU:n maaseuturahoitusta 85 matkailuhankkeelle Varsinais-Suomessa

Lounais-Suomen elinvoimakeskus ja Varsinais-Suomen Leader-ryhmät ovat myöntäneet EU:n maaseuturahoitusta kaudella 2023–2027 yhteensä 85 matkailuhankkeelle Varsinais-Suomessa. Näistä 26 on saanut rahoitusta elinvoimakeskukselta ja 59 paikallisilta Leader-ryhmiltä. Matkailuhankkeiden yhteenlaskettu kokonaiskustannus on 5,9 miljoonaa euroa ja tuen osuus 3,3 miljoonaa euroa.

Playa del Raisio Beach Party tällä viikolla

Merellinen Raisio näyttää jälleen tulevana kesänä parhaat puolensa, kun Playa del Raisio Beach Partyt järjestetään jo neljättä kertaa Hahdenniemen uimarannalla. Festivaalipäivät ovat perjantai ja lauantai 26.–27. kesäkuuta.

Alkon sunnuntaiaukioloille sinetti

Eduskunta hyväksyi tänään 23. kesäkuuta lakimuutoksen, jossa Alkon enimmäisaukioloaikoja laajennetaan. Laajemmat lauantai-iltojen aukioloajat otetaan käyttöön suunnitelman mukaan lauantaista 4. heinäkuuta alkaen 108 myymälässä, joista 35 myymälää on jatkossa auki myös sunnuntaisin.

Satamakatu katkaistiin liikenteeltä vuoden loppuun saakka

Satamakatu välillä Vallihaudankatu-Linnankatu on suljettu kaikelta liikenteeltä vuoden loppuun asti. Kulku satamaan tapahtuu Linnankadun kautta.

Jephta jatkaa Turussa kauden 2028 loppuun

FC Inter on käyttänyt Niger Tornadoesin kanssa tekemässään lainasopimuksessa olleen osto-option hyökkääjä Clinton Jephtasta . Siirron myötä Jephtan sopimus FC Interin kanssa ulottuu kauden 2028 loppuun asti.

Näköislehti

Urheilu

Haave Saaristo-Jukolasta etenee

Jukolan Viesti juostiin viimeksi Varsinais-Suomessa Mynämäellä vuonna 2022.

Paimion Rastin ja Pargas IF:n suunnitelmat Jukolan viestin järjestämiseksi Varsinais-Suomessa 2030-luvun alulla etenevät. Jukolan johtoryhmän tekemässä katsastuksessa todettiin, että seurat voivat edetä varsinaisen hakemuksen tekemiseen. Seurojen tavoite on tuoda Jukola saaristomaisemiin. Seurojen pitää jättää Jukola-hakemuksensa lokakuussa. Vuosien 2031–33 Jukolan viestien järjestäjät valitaan keväällä 2027.

Otteluanalyysi: Interin kone piiputtaa, neljäs perättäinen tasuri

Janne-Pekka Laine teki Interin tasoitusmaalin.

Inter pelasi jalkapalloilun Veikkausliigassa jo neljännen perättäisen tasapelin, kun Seinäjoen Jalkapallokerho pakotti kotijoukkueen 1–1-tasapeliin Kupittaalla. Paikka sarjan kärjessä säilyi silti maalieron turvin.

Jephta jatkaa Turussa kauden 2028 loppuun

FC Inter on käyttänyt Niger Tornadoesin kanssa tekemässään lainasopimuksessa olleen osto-option hyökkääjä Clinton Jephtasta . Siirron myötä Jephtan sopimus FC Interin kanssa ulottuu kauden 2028 loppuun asti.

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.