Nostalginen Turku: Seisakkeiden loppu

Pikajunat pysähtyivät kesäisin Kupittaan vanhalle asemalle. Kuva on otettu 19. huhtikuuta 1984. Pikajunat pysähtyivät kesäisin Kupittaan vanhalle asemalle. Kuva on otettu 19. huhtikuuta 1984.

Turussa palvelee tätä nykyä tasan kaksi rautatieasemaa, vuonna 1940 harjaan noussut päärautatieasema sekä vuonna 1995 valmistunut uusi Kupittaan asema. Säännöllistä henkilöliikennettä on edelleen myös Turun sataman rautatieasemalle, mutta se on lähinnä seisake. Muut säännöllisen liikenteen asemat ja seisakkeet on lakkautettu vähin äänin uudistusten tieltä.

Turkuhallin seisake palvelee satunnaisesti hallin tapahtumiin suuntautuvaa raideliikennettä. Seisake on palvellut muun muassa helsinkiläisiä kiekkoniiloja, jotka ovat saapuneet Turkuun omin tilausjunin.

Arkkitehti John Stolpen piirtämä Kupittaan vanha puinen asemarakennus on valmistunut vuonna 1909, mutta käyttöön se valjastettiin vuonna 1914. Aseman nimi on joskus ollut myös Turku Itäinen. Vanha asema poistui VR:n käytöstä vuonna 1995.

Räntämäen asema sijaitsee Kärsämäessä Turku–Tampere-radan varrella. Kärsämäellä oli alkuun pikkuruinen seisake, mutta Hellaksen makeistehtaan johto toivoi jo 1920-luvulla, että pysäkki saisi oikein aseman statuksen. Näin kävikin. Pieni puinen asemarakennus valmistui vuonna 1939. Suunnittelutyöt tehtiin rautatiehallituksen valvovien silmien alla, mutta itse arkkitehdistä ei ole, kumma kyllä, ihan täyttä varmuutta. Rakennuksessa oli asematilan lisäksi asemamiehen asuinhuoneet.

Räntämäen aseman villeimmät liikennevuodet ajoittuivat 1940-luvulle, kun makeiset, jauhot ja kutomotuotteet lastattiin kohti muuta Suomea. Myytyjen matkalippujen määrä laski erityisen dramaattisesti 1960-luvulla, kun kuukausittaiset matkustajamäärät kutistuivat pariin sataan. Räntämäen asema lakkautettiin lopullisesti vuonna 1987. Se on kuitenkin mielenkiintoinen palanen kaupunginosan teollisuushistoriaa.

Turussa on ollut myös erinäinen määrä lakkautettuja seisakkeita. Vuosina 1986–87 tehtiin reilun vuoden kokeilu lähijunaliikenteestä Piikkiön ja Pernon telakan välillä. Tämä synnytti Varissuon ja Lausteen seisakkeet, joiden elinkaaret jäivät kuitenkin lyhyiksi.

Varissuon tienoilla oli kuitenkin ollut jo vuosina 1939–64 Majan seisake ja Lausteellakin omansa vuodesta 1931 lähtien aina 70-luvun loppuun asti. Uudenkaupungin jo lakkautetulla radalla sijaitsi vuodesta 1933 vuoteen 1976 Pahaniemen seisake, joka korvattiin vielä viideksi vuodeksi Jyrkkälän seisakkeella.

Ikituurin seisake puolestaan avattiin kesäkuussa 1978, mutta sillä oli vain hotellin tilausliikennettä. Sen tarina koki lopun toukokuussa 1988.

Uusi jätevesidirektiivi tuo mukanaan vaatimuksia mikroepäpuhtauksien poistoon

Kakolanmäen jätevedenpuhdistamolla menetelmiä pilotoitiin kolmen kuukauden ajan viime vuonna.

Euroopan unionin uudistettu yhdyskuntajätevesidirektiivi kiristää jätevesien käsittelyvaatimuksia. Kokonaan uutena asiana direktiivissä on mikroepäpuhtauksien poistovelvoite, jonka seurauksena jätevedenpuhdistamojen on tehostettava käsittelyprosessejaan lisäämällä kokonaan uusi prosessiosio haitallisten aineiden poistamiseksi.

Turku pilotoi uudenlaista kulttuuripalvelua senioreille

Turun kaupunki käynnistää uuden Kotikulman kulttuuri -palvelun, joka tuo kulttuuri- ja taidesisältöjä senioreille eri puolilla Turkua. Maksuttomiin tapahtumiin voi osallistua matalalla kynnyksellä.

KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset ulottuvat aikuisuuteen – ansiot kasvoivat ja rikollisuus väheni

Christina Salmivalli.

Kiusaamisen vastaisen KiVa Koulu -ohjelman vaikutukset näkyvät vuosienkin päästä koulutusvalinnoissa, tuloissa ja työelämään kiinnittymisessä, osoittaa kansainvälinen taloustieteilijöiden tekemä tutkimus. Ohjelmaan osallistuneet hakeutuivat useammin lukioon, valmistuivat todennäköisemmin yliopistosta, ansaitsivat nuorina aikuisina enemmän ja syyllistyvät harvemmin rikoksiin kuin verrokkinsa.

Muinaistulien yön ilotulitteista ei tarvitse ilmoittaa viranomaisille

Turun kieltoalue.

Elokuun viimeisenä viikonloppuna vietetään jälleen kerran veneily- ja mökkeilykauden päätösjuhlaa – venetsialaisia. ”Veden, tulen ja valon juhlan” perinteisiin kuuluu mm. lyhtyjen ja nuotioiden polttaminen sekä ilotulitukset.

Asuntojen hinnat laskivat eniten Turussa

Hinnat laskivat kaikissa suurissa kaupungeissa, mutta eniten Turussa, 6,4 prosenttia, ja Vantaalla, 6,2 prosenttia.

Vanhojen osakeasuntojen hinnat jatkoivat laskuaan heinäkuussa: ne olivat koko maassa 3,4 prosenttia alempana kuin vuotta aiemmin. Edellisestä kuukaudesta hinnat laskivat 0,3 prosenttia.

Kaarina aikoo käynnistää koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut, tavoitteena 2,7 miljoonan euron säästöt

Kaarinan kaupunki aikoo käynnistää koko henkilöstön yhteistoimintamenettelyn osana vuoden 2027 talousarvion valmistelua. Syynä on kaupungin taloudellinen tilanne ja alijäämän kattamistarve.

Elias Tillandz -palkinto myönnettiin BioCity Symposiumissa sydäninfarktin diagnostiikkaa parantavalle tutkimusartikkelille

Apulaisprofessori Saara Wittfoothin tutkimusryhmän palkittu tutkimus auttaa erottamaan sydäninfarktin muista troponiiniarvoa nostavista sairauksista.

Vuoden 2025 Elias Tillandz -palkinto myönnettiin tutkimukselle, jossa osoitettiin troponiinin pitkän muodon potentiaali sydäninfarktin diagnostiikassa. Palkinto luovutettiin torstaina 27. elokuuta BioCity-symposiumin avajaisseremoniassa.

Mikä on suhteesi Itämereen?

Itämeripäivää vietetään torstaina 27. elokuuta. Päivää juhlistetaan sadoilla tapahtumilla, joissa tutkijat, viranomaiset, yritykset, järjestöt ja kansalaiset tuovat esiin työtään meren ja sen tulevaisuuden hyväksi.

Saaristomeren ekologisesti merkittävät vedenalaiset meriluontoalueet tunnistettu

Saaristomeri on yksi Suomen monimuotoisimmista meriluontoalueista.

Saaristomereltä on tunnistettu 46 ekologisesti merkittävää merialuetta. Kartoituksen tavoitteena on tukea meriluonnon suojelua ja luontoarvojen huomioimista alueidenkäytön suunnittelussa. Turku aikoo ottaa kartoituksen tiedot käyttöön kaupungin luonnonsuojelualueohjelman valmistelussa. Alueita esitellään tänään Turussa Itämeripäivän tapahtumassa.

Varsinais-Suomen Kokoomus: Varhan talouden tasapainottaminen ja palveluiden turvaaminen eivät ole toistensa vastakohtia

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) talouden kehitys on kääntynyt oikeaan suuntaan, mutta talouden tasapainottamista on jatkettava samalla, kun turvataan varsinaissuomalaisten oikea-aikainen pääsy hoitoon ja tarvitsemiinsa palveluihin, arvioi Varsinais-Suomen Kokoomus kannanotossaan.

Suurin osa sekajätteestä edelleen biojätettä ja erilaisia pakkausmateriaaleja

Merkittävä osa kotien sekajätteestä koostuu edelleen biojätteestä sekä erilaisista pakkausmateriaaleista.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) tuoreen sekajätteen koostumustutkimuksen mukaan biojäte muodostaa edelleen yli kolmanneksen kotitalouksien sekajätteestä. Tulosten perusteella kompostoinnista ilmoittaneiden taajama-alueen pientalojen roskapussissa biojätettä on lähes yhtä suuri osuus kuin niissä haja-asutusalueen pientaloissa, joissa biojätettä ei kerätä erikseen sekajätteestä.

Elintapaohjaus pysäytti ikääntyneiden haurastumisen vuosiksi

Kahden vuoden monitekijäinen elintapaohjaus ehkäisi ikääntyneiden gerasteniaa eli toimintakykyä heikentävää oireyhtymää vielä viisi vuotta ohjelman päättymisen jälkeen. Ohjaus paransi myös muistitoimintoja gerastenian asteesta riippumatta.

Tarvasjoella ja Nautelankoskella käsityönäytöksiä Varsinais-Suomen museopäivänä

Ekoprintin valmistusta Nautelankosken museolla kesällä 2023.

Liedon museon kohteissa Tarvasjoella ja Nautelankoskella pääsee elokuun viimeisenä sunnuntaina 30. elokuuta seuraamaan erilaisia käsityönäytöksiä. Tarvasjoen kotiseutumuseossa (Kyröntie 30b) käsitöiden valmistus aloitetaan kello 11. Kotiseutuyhdistys Tarvaisten ja Liedon museon järjestämässä tapahtumassa pääsee kolmen tunnin aikana seuraamaan villan karstaamista, pitsin nypläämistä ja kansallispuvun rannekkeisiin tehtävää suomalaista reikäompelua.

Li Andersson: Elinkustannuskriisit syntyvät fossiiliriippuvuudesta

Europarlamentaarikko Li Andersson korosti puheessaan Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että keskellä toistuvia energiakriisejä ja Euroopassa tappavia helteitä EU:lla ei ole varaa ottaa taka-askelia ilmastopolitiikassa. Andersson painotti, että kysymys on myös ihmisten arjen kustannuksista ja oikeudenmukaisuudesta.

Kangasniemi vaihtaa Interistä Leicesteriin

Rasmus Karjalainen ja Ilari Kangasniemi.

Toppari Ilari Kangasniemi siirtyy Interistä Leicester Cityyn. Vuoden ajan sinimustia edustanut Kangasniemi siirtyy Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan seuraan pysyvällä siirrolla. Kangasniemi teki seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.

Itämeri-konferenssi kokoontuu Lyypekissä

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin vuoden pääistunto on koolla Saksan Lyypekissä 30.8.–1.9. Turvallisuus on noussut aiempaa näkyvämmin Itämeren parlamentaarikkokonferenssin asialistalle. Suomen valtuuskunta haluaa pitää esillä kriittisen infrastruktuurin suojelua ja ihmisten oikeutta luotettavaan tietoon.

Sähköautojen latauspisteet yleistyneet taloyhtiöissä merkittävästi

Sähköautojen latauspisteet ovat yleistyneet taloyhtiöissä merkittävästi, ilmenee Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemästä kyselystä. Useammassa kuin joka kolmannessa taloyhtiössä on vähintään yksi latauspiste. Vuonna 2017 tehdyssä kyselyssä vain kolme prosenttia vastaajista kertoi, että taloyhtiössä on vähintään yksi latauspiste. Vuonna 2022 tehdyssä kyselyssä näin kertoi vajaa viidesosa vastaajista.

Tietosuojavaltuutettu: Älylasien käytössä huomioitava tietosuojasäännöt

Älylasien yleistyminen on herättänyt uusia huolia yksityisyyden suojasta. Lasien käyttäjän on tunnettava tietosuojaan liittyvät riskit ja säännöt, tietosuojavaltuutettu Anu Talus muistuttaa. EU:n tietosuojaviranomaiset työstävät parhaillaan yhteistä linjausta älylaseista ja tietosuojasta.

Näköislehti

Urheilu

Kangasniemi vaihtaa Interistä Leicesteriin

Rasmus Karjalainen ja Ilari Kangasniemi.

Toppari Ilari Kangasniemi siirtyy Interistä Leicester Cityyn. Vuoden ajan sinimustia edustanut Kangasniemi siirtyy Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan seuraan pysyvällä siirrolla. Kangasniemi teki seuran kanssa viisivuotisen sopimuksen.

Silja Kososen kultajuhlat järjestetään Myllyssä

Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly järjestävät moukarinheiton EM-voittajalle Silja Kososelle kultajuhlat, johon kaikki ovat tervetulleita.

Moukarinheiton Euroopan mestaria Silja Kososta juhlitaan Raisiossa, Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta. Kaikille avoimessa kultajuhlassa pääsee tapaamaan tuoretta kultamitalistia ja nauttimaan mitalikahveista. Tilaisuuden järjestävät Raision kaupunki ja Kauppakeskus Mylly.

Interille kolme uutta pelaajaa siirtoajan viimeisenä iltana

Robert Ivanov.

Inter on vahvistanut rivejään kolmella uudella pelaajahankinnalla Suomen siirtoikkunan viimeisillä hetkillä. Sinimustiin liittyvät puolustaja Robert Ivanov sekä laitahyökkääjät Herman Sjögrell ja Muhammed Suso .

Inter aktivoi Herman Sjögrellin sopimuksen ulosostopykälän – hyökkääjä jättää Jaron

Herman Sjögrell (toinen vas.) on tehnyt seitsemän maalia Veikkausliigassa tällä kaudella.

Jalkapalloilun Veikkausliigassa sarjapaikasta taisteleva FF Jaro sai maanantai-iltana tiedon, että FC Inter on aktivoinut hyökkääjä Herman Sjögrellin ulosostopykälän, ja pelaaja itse on ilmoittanut aikeestaan siirtyä.

TPS tuomitsee erotuomariin Turun derbyssä kohdistuneen rasistisen käytöksen

TPS ja FC Inter kohtasivat sunnuntaina Veikkausliigan Turun derbyssä. Ottelun jälkeen erotuomari Peiman Simani kertoi joutuneensa rasistisen käytöksen kohteeksi odottaessaan pääsyä Ruudun tv-lähetyksen haastatteluun. Simaniin katsomosta kohdistuneet rasistiset huudot eivät olleet lähtöisin kummankaan joukkueen kannattajakatsomosta.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.