Turku suunnittelee uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista

Turun kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista. Uuden yhtiön koulutustoiminta alkaisi vuoden 2028 alussa.

Uuteen yhtiöön siirtyisivät Turun ammatti-instituutin, Turun Aikuiskoulutuskeskuksen ja Turun kesäyliopiston koulutustoiminta. Turun TAITO-Koulutus Oy jatkaisi alustavasti uuden yhtiön tytäryhtiönä. Kaupunki vastaisi jatkossakin ammatillisesta koulutuksesta yhtiön omistajana.

Selvityksen mukaan nykyistä suurempi koulutuksen järjestäjä pystyisi varautumaan paremmin työelämän muutoksiin.

– Näin koulutusta saataisiin suunnattua helpommin sinne, missä osaajia tarvitaan eniten, selvitystyötä johtanut Riitta Ekuri kertoo tiedotteessa.

Yhden koulutuksen järjestäjän myötä tiloja, laitteita ja henkilöstön osaamista voitaisiin käyttää nykyistä tehokkaammin.

– Tavoitteena on, että ammatillinen koulutus pysyy vahvana ja vakaana myös tulevaisuuden muutoksissa, Ekuri sanoo.

Kaupunginhallituksen esityksen mukaan Turun konservatorio jatkaisi nykyiseen tapaan omana yhtiönään, eikä se olisi mukana uudessa yhtiössä.

– Selvityksen mukaan konservatorion toiminta poikkeaa muista koulutuksen järjestäjistä niin paljon, ettei sen liittäminen samaan kokonaisuuteen toisi vastaavia hyötyjä, Ekuri kertoo.

Selvityksen mukaan muutos ei vaikuttaisi opiskelijoiden opintoihin tai koulutuksen saatavuuteen. Opiskelu jatkuisi nykyiseen tapaan myös mahdollisen yhtiöittämisen jälkeen. Samalla uudistuksella pyritään parantamaan oppimisen edellytyksiä.

– Haluamme varmistaa, että opiskelijat saavat laadukasta koulutusta myös tulevina vuosina, ammatillisen koulutuksen palvelualuejohtaja Hannu Immonen sanoo.

Turun ammatti-instituutin, Turun Aikuiskoulutuskeskuksen ja Turun kesäyliopiston henkilöstö siirtyisi uuteen yhtiöön liikkeenluovutuksella. Uudessa yhtiössä työskentelisi yhteensä noin 700 työntekijää.

– Muutoksella ei tavoitella henkilöstövähennyksiä. Työntekijät siirtyvät uuden yhtiön palvelukseen nykyisin ehdoin. Henkilöstö on myös aktiivisesti mukana muutoksen valmistelussa, Immonen kertoo.

Vuosina 2026–32 eläkkeelle on jäämässä noin 150 työntekijää. Selvityksen mukaan toimintaa voidaan tarvittaessa sopeuttaa eläköitymisten kautta ilman henkilöstön irtisanomisia.

Kaupunginhallitus päätti 19. lokakuuta esittää kaupunginvaltuustolle ammatillisen koulutuksen yhtiöittämistä. Lopullisen päätöksen tekee kaupunginvaltuusto 26. lokakuuta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Jere Pensikkala valittiin Turun kulttuurijohtajaksi

Jere Pensikkala.

Turun kaupungin kulttuurijohtajan virkaan valittiin Turun Taiteen talon toimitusjohtaja, kulttuurituottaja (YAMK) Jere Pensikkala .

Turku suunnittelee uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista

Turun kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle uuden ammatillisen koulutusyhtiön perustamista. Uuden yhtiön koulutustoiminta alkaisi vuoden 2028 alussa.

Leukaluukuolio luustoon levinnyttä rintasyöpää sairastavilla – suomalaistutkimus korostaa suun terveyden merkitystä

Juurihoito ja hampaan poisto olivat yhteydessä suurempaan leukaluukuolion riskiin.

Luun hajoamista estävät lääkkeet ovat tärkeä osa luustoon levinneen rintasyövän hoitoa. Niiden käyttöön voi kuitenkin liittyä leukaluukuolio, jossa leukaluun kudosta kuolee. Suomalaisessa rekisteritutkimuksessa leukaluukuolio todettiin pitkässä seurannassa 12,6 prosentilla denosumabia käyttäneistä potilaista.

Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa

Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin.

Sorsien ja sotkien väheneminen jatkuu ilman laajamittaista lintuvesien hoitoa

Haapana on harvinaistunut vesilintu, jolla suuremmat parimäärät havaittiin ennallistetuilla kohteilla.

Hoidetuilla lintuvesillä on enemmän lintuja ja lintulajeja kuin hoitamattomilla, mutta vesilintujen väheneminen ei silti ole pysähtynyt. Tuore tutkimus lähes tuhannelta suomalaiselta lintuvedeltä osoittaa, että hoitoa on tehty liian pienimuotoisesti.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 70 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, mutta samaan aikaan myös Suomen EU-maksut kasvoivat. Suomen nettomaksu asukasta kohden kasvoi 15 eurolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö Puistokadulla, vain yksi kaista käytössä

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Puistokatu 19:n kohdalla 19.–20. lokakuuta. Kaksi ajokaistaa pois käytöstä työn ajan, vain yksi ajokaista käytössä. Työ tehdään maanantain ja tiistain välisenä iltana ja yönä kello 20–6.

Maksuttomat yhteisruokailut käynnistyvät eri puolilla Turkua

Turun kaupungin Food First -hanke käynnistää yhteisruokailuja yhteistyössä järjestöjen, seurakunnan ja muiden paikallisten yhteisöjen kanssa. Kaikille avoimissa ja maksuttomissa ruokailuissa hyödynnetään hävikkiruokaa.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Länsikeskukseen

Turun toinen Sotto on Länsi 1 -kauppakeskuksen kyljessä.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Turun Länsi 1:een torstaina 22. lokakuuta. Länsi 1 on ketjun kolmas avaus tänä vuonna. Kasvua haetaan myös ensi vuonna.

Hoitotarvikkeiden tilaaminen uudistuu Varhan alueella

Varsinais-Suomen hyvinvointialue on uudistanut hoitotarvikkeiden tilausjärjestelmää. Uusi digitaalinen tilausjärjestelmä (palse.fi) on otettu käyttöön koko Varhan alueella.

Poliisi epäilee Naantalin toukokuista henkirikosta perheensisäiseksi murhaksi

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Naantalissa toukokuussa tapahtuneen epäillyn henkirikoksen esitutkinnan. Poliisi epäilee asiassa perheen sisäistä murhaa, missä mies surmasi ensin puolisonsa ja tämän jälkeen itsensä.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Ihana minä -messujen tavoitteena jopa tuhatta kävijää

Hyvinvointi, terveys, muoti, second hand -löydöt ja yhteisöllisyys kohtaavat Ihana minä -messuilla keskiviikkona 21. lokakuuta kello 12–18 Lounatuulet Yhteisötalossa (Läntinen Pitkäkatu 33, Turku).

Huono kelikään ei saa suomalaista nostamaan kaasujalkaa

Jos olosuhteet ovat huonot, tienpinta märkä tai jäinen, turvavälin pidentäminen kulkee käsi kädessä nopeuden alentamisen kanssa.

Liikenneturvan kyselyssä neljä kymmenestä kuljettajasta kertoo edeltäneen vuoden aikana ajaneensa tilanteeseen tai keliin nähden liian suurella nopeudella. Joka kolmas peräti useamman kerran. Alkutalven vaihtelevien kelien alkaessa Liikenneturva kehottaa jokaista kuljettajaa tarkastelemaan ajonopeuttaan kriittisesti. Liukkailla korostuu myös turvavälistä huolehtiminen.

Pitkät asuntolainat ja sijoittaminen lainanmaksun ohessa yleistyvät OP Varsinais-Suomen alueella

OP Varsinais-Suomessa heinä–syyskuussa myönnetystä asuntolainarahoituksesta 22 prosenttia on myönnetty vähintään 30 vuoden laina-ajalla. Säästämiseen ja sijoittamiseen voi jäädä enemmän rahaa, kun asuntolainan kuukausierä pienenee pitkän laina-ajan ansiosta. OP Varsinais-Suomesta asuntolainan tänä vuonna ottaneista 44 prosentilla on myös sijoituksia.

Paperi T:n kevään ainoat keikat UMOn kanssa Turussa ja Helsingissä

Paperi T ja UMO.

Harvakseltaan keikkaileva Paperi T palaa lavoille yhdessä UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa. Keikat Turun Logomossa perjantaina 9. huhtikuuta kello 19 ja Helsingin Musiikkitalossa lauantaina 10. huhtikuuta ovat Paperi T:n koko kevään ainoat.

Turun kaupunki ostamassa Tallink Silja Oy:n terminaalirakennukset seitsemällä miljoonalla eurolla

Maanantaina kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että Turun kaupunki hyväksyy rakennusten kaupan, joka koskee Tallink Silja Oy:n omistamia terminaalirakennuksia laitteineen. Kauppahinnaksi vahvistetaan 7,03 miljoonaa euroa, joka tarkistetaan määrätyin ehdoin kaupantekohetkellä.

Uusi opas tarjoaa keinoja metsätiaisten taantumisen pysäyttämiseksi

Hömötiainen luokitellaan nykyään uhanalaiseksi.

Hömötiaisten ja töyhtötiaisten kannat ovat taantuneet koko 2000-luvun, ja lapintiainen vetäytyy yhä pohjoisemmaksi. Kehitys on kuitenkin vielä pysäytettävissä. Uusi Tinttimetsän hoito-opas kertoo keinoista metsätiaisten elinympäristöjen turvaamiseksi metsänhoidossa.

Näköislehti

Urheilu

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.