Tutkimus: Suomi24-verkkoyhteisön keskustelut väestörakenteen muutoksista poikkeavat tilastojen todellisuudesta

Kansalaisten verkkokeskustelut ja tilastojen todellisuus poikkeavat huomattavasti toisistaan, kun kyseessä ovat väestörakenteen muutokseen liittyvät ilmiöt, kuten maahanmuutto. Vaikka Suomen väestörakenteessa on tapahtunut isojakin murroksia, nousee Suomi24-keskustelupalstalle usein sytykkeitä aivan eri syistä kuin tilastot antaisivat olettaa.

Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi syntyvyyden jyrkkää laskua ei hahmoteta pitkän aikavälin ilmiönä. Maahanmuuttokeskustelut puolestaan keskittyvät voimakkaasti turvapaikanhakuun, turvallisuuteen ja sosiaalitukiin eikä verkkokeskusteluissa juurikaan käsitellä maahanmuuton taloudellisia hyötyjä.

Tuoreessa tutkimuksessa analysoitiin kaikkiaan 1,26 miljoonaa Suomi24-keskustelupalstalla vuosina 2001–23 julkaistua viestiä. Tarkastelu kohdistui kolmeen eri väestönmuutosprosessiin: syntyvyyteen, kuolleisuuteen ja muuttoliikkeeseen. Nyt julkaistu tutkimus on osa Suomen Akatemian strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittamaa LIFECON-hanketta.

Tilastojen suuret väestöilmiöt, kuten syntyvyyden jyrkkä lasku tai ennätyksellinen nettomaahanmuutto, eivät näytä heijastuvan suoraan kansalaisten keskusteluihin Suomi24-keskustelupalstalla. Etlan julkaisemasta tuoreesta tutkimuksesta käy ilmi, että sosiaalisessa mediassa väestöilmiöt tai suoranaiset sokit nousevat pinnalle usein muun kuohunnan ”oheistuotteena” − ja toisinaan aivan eri syistä kuin tilastot antaisivat olettaa.

− Esimerkiksi vuoden 2015 pakolaisaallon aikana keskustelu kävi kuumana verkkoyhteisössä, vaikka pakolaisten vaikutus Suomen nettomuuttotilastoihin oli suhteellisen pieni. Sen sijaan vuonna 2022 Ukrainasta tullutta pakolaisvirtaa käsiteltiin keskusteluissa selvästi vähemmän, vaikka se näyttäisi jättävän isomman jäljen väestöhistoriaamme, kun nettomuutto kasvoi jyrkästi vuosina 2022–24, kuvaa emeritusprofessori Juha Alho tiedotteessa.

Alhon ja Julian Linin tutkimuksessa Miten väestösokit näkyvät Suomi24-keskustelupalstalla? (Etla Working Paper 151) analysoitiin kaikkiaan 1,26 miljoonaa Suomi24-keskustelupalstalla vuosina 2001–23 julkaistua viestiä. Tutkimuksessa tarkastelu kohdistui kolmeen eri väestönmuutosprosessiin: syntyvyyteen, kuolleisuuteen ja muuttoliikkeeseen. Tutkijoiden oman luennan ohella analysoinnissa hyödynnettiin Googlen tekoälyavustaja Geminiä.

Tutkimus on osa Suomen Akatemian strategisen tutkimuksen neuvoston rahoittamaa LIFECON-hanketta (Väestörakenteen muutosten elämänkaari- ja talousvaikutukset), jota toteuttavat Työterveyslaitos, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ja Helsingin yliopisto.

Sosiaalinen media voi toimia tutkijalle täydentävänä tietolähteenä perinteisten rekisteri- ja kyselytutkimusten rinnalla. Suomi24-verkkoyhteisön kirjoittajakunta on itsevalikoitunut, eivätkä esitetyt mielipiteet edusta minkään selkeästi identifioitavan väestöryhmän näkemyksiä.

Koska keskustelut käydään pääosin nimettömästi, ne paljastavat kuitenkin kansalaisten asenteita ja uskomuksia ilman sosiaalista painetta tai vastauskatoa. Osana sosiaalista mediaa Suomi24-verkkoyhteisö toimiikin myös tietolähteenä kansalaisten muuttuvien kiinnostuksen kohteiden seuraamisessa, sanoo Alho.

− Anonyymeillä keskustelupalstoilla kirjoittajakunta on kirjavaa. Noin viidesosa kirjoittajista vetoaa asiatietoihin ja pystyy käymään monimutkaista argumentaatiota, mutta suurin osa nojaa vain omiin asenteisiinsa ja uskomuksiinsa. Olemme tutkijoina pystyneet nyt reaaliajassa seuraamaan, miten kansalaisten kiinnostuksen kohteet ja kieli muuttuvat erilaisten kriisien keskellä. Kiinnostava havainto oli myös, että usein viestien tosiasiallinen aihe näyttikin olevan jokin muu kuin tilastoissa näkyvä väestörakenteen muutos.

Alhon mukaan verkkokeskustelun viesteissä käsiteltiin toki myös väestönmuutosprosesseja, kuten syntyvyyttä, kuolleisuutta ja muuttoliikettä, mutta ”oheistuotteena” ja usein aivan eri syistä kuin tilastot antaisivat olettaa.

− Tästä hyvänä esimerkkinä on koronapandemia 2020, jolloin viestit eivät käsitelleet niinkään kuolleisuutta vaan rokotteita, Alho lisää.

Hedelmällisyyden romahdusmaista laskua Suomessa vuosina 2010–24 ei verkkokeskusteluissa hahmoteta pitkän aikavälin väestöilmiönä. Syntyvyyden laskun syyksi keskustelijat näkivät asennemuutoksen, jota selittää muun muassa naisten työssäkäynti, feminismi ja perheinstituutioiden heikentyminen. Syntyvyyden tutkijoiden näkemyksiä ei kirjoituksissa juuri siteerata.

Vaikka väestön ikääntyminen ja krooniset sairaudet määrittävät todellista kuolleisuutta, keskustelupalstalla kuolleisuus ei teemana herätä kiinnostusta, koronavuosia 2020–22 lukuun ottamatta. Tällöinkään pääosa viesteistä ei käsitellyt kuolleisuutta, vaan rokotuksia, niiden sivuvaikutuksia sekä rajoitustoimia. Viesteissä ei saanut huomiota elinajanodotteen systemaattinen kasvu tai se, että kuolevuuden aleneminen johtaa väestön ikärakenteen vanhenemiseen.

Maahanmuuttokeskustelut keskittyvät verkossa voimakkaasti turvapaikanhakuun, turvallisuuteen ja sosiaalitukiin. Kotoutumisen käytännön kysymyksiä tai työperäisen maahanmuuton taloudellisia hyötyjä käsiteltiin verkkokeskusteluissa suhteellisen vähän. Rasismiin vivahtava epäilys liittyi viesteissä muslimien maahanmuuttoa kohtaan, vastaavaa ei esiintynyt esimerkiksi Intiasta tai Vietnamista tulevia kohtaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon järjestämistä täsmennetään laissa

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon järjestämistä koskevat säännökset täsmentyvät. Lisäksi terveysaseman vaihtaminen helpottuu ja erikoissairaanhoidon hoitoon pääsyä koskevia tietoja julkaistaan nykyistä useammin. Lakimuutokset tulevat voimaan 1.1.2027.

Key Ensemble johdattaa renessanssin ja varhaisen barokin mestariteoksien äärelle Maarian kirkossa

Key Ensemblen konsertti vie renessanssin ja varhaisen barokin mestariteoksien äärelle.

Kamarikuoro Key Ensemblen ilmaiskonsertti Katedraalikoulun aarteita esitetään Maarian kirkossa sunnuntaina 18. lokakuuta kello 15.

Tutkimus: Suomi24-verkkoyhteisön keskustelut väestörakenteen muutoksista poikkeavat tilastojen todellisuudesta

Kansalaisten verkkokeskustelut ja tilastojen todellisuus poikkeavat huomattavasti toisistaan, kun kyseessä ovat väestörakenteen muutokseen liittyvät ilmiöt, kuten maahanmuutto. Vaikka Suomen väestörakenteessa on tapahtunut isojakin murroksia, nousee Suomi24-keskustelupalstalle usein sytykkeitä aivan eri syistä kuin tilastot antaisivat olettaa.

Vanhuus on elämänvaihe, ei kuoleman odotushuone

Vanhuus ei saa olla yksin istumista kuoleman odotushuoneessa, muistuttavat kirjoittajat.

Opettaja , sairaanhoitaja, yrittäjä, autonkuljettaja. Somessa levinnyt Minä olin kerran -kampanja muistuttaa, että jokaisella ikäihmisellä on takanaan työura, osaamista, ihmissuhteita ja kokonainen elämä. Kampanjan viesti on tärkeä: vanha ihminen ei ole aina ollut vanha.

Jere Pensikkalaa esitetään Turun kulttuurijohtajaksi

Turun kaupungin kulttuurijohtajan virkaan esitetään Turun Taiteen talon toimitusjohtajaa, kulttuurituottaja (YAMK) Jere Pensikkalaa . Kaupunginhallitus käsittelee valintaesitystä kokouksessaan 19. lokakuuta.

Kysely: Koulutus saatava johtamaan nykyistä useammin työhön

Varsinaissuomalaisista vastaajista 85 prosenttia katsoo työttömille suunnatun koulutuksen ensisijaisen rahoitusvastuun kuuluvan julkiselle sektorille.

Suomessa on samanaikaisesti suuri määrä työttömiä työnhakijoita ja yrityksiä, jotka eivät löydä tarvitsemaansa osaamista. Työuran aikaista, jatkuvaan oppimiseen tähtäävää koulutusta olisi suunnattava nykyistä vahvemmin työelämän tarpeisiin. Kauppakamarien syyskuisen kyselyn perusteella yritykset hahmottavat koulutuksen rahoitusvastuun sen mukaan, kenen tarpeeseen koulutus ensisijaisesti vastaa. Kyselyyn vastasi 72 Turun kauppakamarin jäsenyritystä Varsinais-Suomesta.

Yrttiaho: Hallitus pettämässä asumisoikeusasukkaiden kanssa tehdyt elinikäiset sopimukset

Kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon asumisoikeusasuntojen omaisuuden suojan heikentämisestä.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Vaaratiedotelakiin lisätään uusi kanava – vaaratiedotteet jatkossa suoraan puhelimiin

Vaaratiedotteet välitetään jatkossa matkapuhelinverkon kautta myös suoraan vaara-alueen matkapuhelimiin. Hallitus antoi elokuussa eduskunnalle esityksen vaaratiedotteesta annetun lain muuttamiseksi. Lakiin tehtiin uuden kanavan käyttöönoton edellyttämät muutokset. Hallitus esitti lain vahvistamista torstaina 15. lokakuuta. Tasavallan presidentin on perjantaina tarkoitus vahvistaa laki ja määrätä se tulemaan voimaan 1. marraskuuta.

Illallinen yhdelle ja muita makupaloja tarjoilee kolme ruokalajia, mehukkaita musiikkinumeroita sekä kuplivia sketsejä

Esitykset tarjoillaan Turun kaupunginteatterin Viidennellä näyttämöllä.

Joka vuosi sama proseduuri? Vuodesta toiseen vilisevät ohitsemme erilaiset juhlapyhät ja pirskeet perinteineen sekä etikettisääntöineen. Illallinen yhdelle ja muita makupaloja -esitys paketoi musiikin ja huumorin avulla ajatuksia perinteistä ja huvittavasta juhlakulttuuristamme. Esitykset tarjoillaan Turun kaupunginteatterin Viidennellä näyttämöllä 23.10.–16.1.

Yli 55-vuotiaat arvioivat työkykynsä ja työintonsa nuoria paremmaksi

Yli 55-vuotiaat arvioivat työnsä innostavuuden, työstä palautumisensa ja työkykynsä paremmaksi kuin alle 35-vuotiaat. Elon yli 7 000 vastaajan kyselyaineistossa konkarit arvioivat myös työn ja muun elämän tasapainon nuoria paremmaksi.

Ajantasainen esseekokoelma Ruissalon luonnon ainoalaatuisuudesta

Ruissalon luonnosta ja eläimistä on julkaistu uusi esseekokoelma.

Uutuuskirja on Tammien katveessa – Ruissalon monimuotoinen luonto Turun Eläin- ja Kasvitieteellinen Seura ry:n (TEKS) toimittama runsaasti kuvitettu teos, jossa Ruissalon luontoa, sen suojelua ja siinä tapahtuvia muutoksia kuvaa mittava joukko asiantuntijoita.

Yrityslähestymiskielto eduskunnan käsittelyyn

Myymälöissä vakavasti tai toistuvasti häiriötä aiheuttavalle henkilölle voidaan jatkossa määrätä tuomioistuimen päätöksellä pääsykielto, jos eduskunta hyväksyy uuden lain. Kaupan liitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM katsovat tänään eduskuntaan edenneen lakiesityksen vahvistavan merkittävästi kaupan mahdollisuuksia suojella työntekijöitä ja asiakkaita.

Immuunipuolustus toimii aktiivisesti jo ennen syntymää

Mikroskooppikuvassa näkyvät vaaleat harsomaiset rakenteet ovat neutrofiili-valkosolujen tuottamia verkkoansoja, joita neutrofiilit käyttävät tappaakseen ja vangitakseen taudinaiheuttajia.

Turun yliopiston tutkijat ovat ensimmäistä kertaa osoittaneet, että neutrofiili-valkosoluja on useissa kudoksissa jo alkionkehityksen aikana, ja että ne kykenevät samoihin tehtäviin kuin aikuisten neutrofiilit. Neutrofiilit ovat elimistön puolustussoluja, joiden tehtävä on hakeutua nopeasti tulehdusalueille ja tuhota haitallisia mikrobeja.

Rikolliset lähettävät huijaustekstiviestejä S-Pankin nimissä

S-Pankin nimissä lähetetään parhaillaan huijaustekstiviestejä, joissa vastaanottajaa ohjataan linkin kautta huijaussivustolle pankkitunnusten, korttitietojen tai muiden henkilökohtaisten tietojen kalastelemiseksi. Ethän koskaan syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin tekstiviestinä, sähköpostitse tai pikaviestimissä.

Pysyviä reittimuutoksia Naantalissa Fölin linjoilla N1 ja N7

Fölin N-linjojen muutokset astuvat voimaan 19. lokakuuta.

Föli tekee pysyviä reittimuutoksia Naantalin sisäisillä linjoilla N1 ja N7. Muutokset astuvat voimaan maanantaina 19. lokakuuta.

Lääkitsemättä jättäminen yleisin korvattu lääkitysvahinko

Lähes joka viides Potilasvakuutuskeskuksen tutkimusaineiston korvatuista lääkitysvahingoista liittyi siihen, että potilas jäi ilman tarpeellista lääkitystä. Näistä vahingoista yli kolmannes koski verenohennuslääkkeitä, joissa puutteet lääkityksessä voivat olla kohtalokkaita.

Aurajoen kuplinta johtui kaupungintalon porapaalutuksesta – ei vaikutuksia rantamuureihin tai ympäristöön

Kupilintaa tutkittiin kaikuluotaimella, joka laskettiin veteen pulputuskohdan vierestä Auransillan kupeessa.

Turun kaupunki on saanut selvitettyä, mikä aiheutti Aurajoessa loppukesällä 2026 havaitun pulputuksen. Kuplinta johtui kaupungintalon porapaalutuksesta. Työmaa ei kuitenkaan ole vaikuttanut jokeen, rantamuureihin, Auransiltaan tai alueen pohjavesiolosuhteisiin. Lisätutkimuksille ei ole tarvetta.

Näköislehti

Urheilu

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Åboraakkeli: Kiekkoyllätyksiä hurjalla tahdilla

Valtteri Karnaranta.

Jääkiekon ”superkausi” on jo aiheuttanut ison nipun outoja tapahtumia, joita ilman putoamispeikkoa tuskin olisi nähty. Näihin kuuluu muun muassa Aurajoen rannalla lenkkeilyyn viime aikoina keskittyneen Kai Suikkasen paluu Liiga-valmentajaksi. Suikkasen pestaaminen KooKoon peräsimeen oli vähintään keskisuuri yllätys.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen rannikkosoudun maailmanmestareiksi

Eeva Karppinen ja Joel Naukkarinen.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen voittivat rannikkosoudun sekakaksikon maailmanmestaruuden Qingdaossa Kiinassa tiistaina 13. lokakuuta. Molemmat saavuttivat MM-pronssia omissa yksikköveneissään.

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.

Otteluanalyysi: KuPS kaatui kärkipelissä – Inter tarrasi mestaruuteen

Clinton Jephta.

Inter tarrasi lujalla otteella jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruuteen voittamalla Kuopion Palloseuran kärkikamppailussa Kupittaalla 1-0 Clinton Jephtan maalilla. Ottelu ratkesi käytännössä, kun KuPS-toppari Brahimi Magassa lensi kentältä suoralla punaisella. Sen jälkeen Inter otti kentän täysin hallintaansa ja vyörytti hyökkäyksiä kohti KuPS-maalia. Maalikin syntyi, vaikka ensi piti kolistella kaksi kertaa tolppaa ja kerran ylärimaa.