Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa
Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.
Kilpailuviikonloppu oli samalla Lehtirannan ensimmäinen varsinainen kilpailu moottoriradalla uudella BMW M1000RR Superbike -pyörällä. Imatranajojen jälkeen ajokilometrejä ei juuri ehtinyt kertyä, sillä tiimi keskittyi pyörän kehittämiseen ja säätöjen muuttamiseen kuljettajalle paremmin sopiviksi. Varsinainen testaaminen jäi Motoparkin kilpailuviikonlopun yhteyteen.
Perjantain harjoituksissa etsittiin toimivia säätöjä viikonlopun kilpailuja varten, ja vauhti löytyi nopeasti.
– Meillä ei ollut valmiita asetuksia Motoparkiin, joten lähdimme käytännössä liikkeelle puhtaalta pöydältä. Ensimmäiset kierrokset antoivat kuitenkin heti hyvän suunnan, ja oma ennätys ei jäänyt kauas, Lehtiranta kertoo tiedotteessa.
Lauantain aika-ajossa Lehtiranta nappasi paalupaikan, ja iltapäivän kilpailussa hän otti kärkipaikan heti startissa. Ero muihin kasvoi kierros kierrokselta, ja tuloksena oli vakuuttava voitto.
Sunnuntaina sää toi jälleen haasteita, kun sade kasteli radan juuri ennen lähtöä. Vaikeasta rengasvalinnasta huolimatta Lehtiranta onnistui jälleen täydellisesti. Hän nousi kärkeen heti ensimmäisellä kierroksella ja ajoi viikonlopun toiseen voittoon.
– Oli tärkeää saada paljon kierroksia uuden pyörän kanssa. Vaikka tuloksena tuli kaksi voittoa, viikonlopun suurin anti oli se, että opimme pyörästä todella paljon. Jäi fiilis, että nyt olemme menossa oikeaan suuntaan, Lehtiranta sanoo.
Voitot antoivat Lehtirannalle erinomaiset lähtökohdat kauden jatkoon. Ratamoottoripyöräilyn SM-sarja jatkuu elokuun toisena viikonloppuna Kemoran moottoriradalla Vetelissä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)




















