Bilar99e Oy avaa uuden megamyymälän Myllyn läheisyyteen
Käytettyjen autojen kauppaan erikoistunut Bilar99e Oy avaa uuden megamyymälän Raisioon Myllyn kauppakeskuksen läheisyyteen osoitteeseen Tuotekatu 13. Kyseessä on yhtiön merkittävin yksittäinen investointi Varsinais-Suomessa. Investoinnin kokonaisarvo lasketaan miljoonissa euroissa.
Uusi megamyymälä toimii yhtiön lippulaivana alueella ja vahvistaa Bilarin asemaa Länsi-Suomen markkinassa aikana, jolloin harva investoi kasvuun ja kehittämiseen.
– Turun seutu on ollut meille pitkään kaupallisesti vahvaa aluetta, ja haluamme vahvistaa asemaamme siellä entisestään, kertoo toimitusjohtaja Mikko Jokelainen.
Raision myymälä on mittakaavaltaan poikkeuksellisen suuri autoliike. Lämpimien sisätilojen pinta-ala on noin 2 500 neliömetriä, ja kokonaisuus mahdollistaa yli 300 auton varaston. Kohteessa on laajat piha- ja varastointialueet.
Tilat suunnitellaan tukemaan sujuvaa asiointia ja aktiivista myyntityötä.
– Haluamme rakentaa viihtyisän ympäristön, jossa sekä asiakkaiden asiointi että myyntityö ovat mahdollisimman sujuvia, Jokelainen sanoo.
Uusi myymälä työllistää yli 20 autoalan ammattilaista. Rekrytoinnit käynnistyvät ennen myymälän avaamista. Avajaisia vietetään 1. kesäkuuta.
Bilar sijoittui Suomen Parhaat Työpaikat -listauksessa toiseksi ja oli tällä tuloksella autoalan toimijoista paras. Bilarin henkilöstöstä sata prosenttia suosittelee työpaikkaa.
– Panostamme vahvaan yrityskulttuuriin ja asiakaspalveluun. Kun henkilöstö voi hyvin ja on sitoutunut tavoitteisiin, se näkyy suoraan asiakaskokemuksessa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















