Sofia Virta: Puolueiden sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin Pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
– On aika nostaa kissa pöydälle: suomalainen koulutus ei ole enää maailman parasta. Me voimme kuitenkin kivuta takaisin huipulle. Se edellyttää kaikilta puolueilta pitkäjänteistä sitoutumista siihen, että kaikille koulutusasteille turvataan riittävät resurssit eikä ikäluokkien pienenemisestä syntyviä säästöjä vähennettäisi koulutuksen rahoituksesta. Kannatan OAJ:n esittämää ajatusta kasvutakuusta, jolla sitouduttaisiin vaalikaudet ylittävään koulutustason nostamiseen, Virta korostaa tiedotteessa.
Virta kehottaa valtiovarainministeri Riikka Purraa (ps.) harkitsemaan uudelleen kielteistä kantaansa kasvutakuuseen. Koulutus ja osaaminen ovat edellytys kestävälle kasvulle ja Suomen nousulle taantumasta.
– Valtiovarainministerin tulisi tietää, että osaaminen on edellytys uusien ideoiden syntymiselle, maailmanluokan tutkimukselle ja uusien yritysten perustamiselle. Yksi Orpon hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä on ollut aikuiskoulutustuen lakkauttaminen ja jatkuvan oppimisen mahdollisuuksien systemaattinen kaventaminen. Jatkuvan oppimisen mahdollisuudet on palautettava esimerkiksi uudistetulla aikuiskoulutustuella ja nykyistä paremmilla mahdollisuuksilla opiskella ja kehittää itseään työttömänä, Virta sanoo.
Virta muistuttaa myös maksuttoman ja laadukkaan koulutuksen merkityksestä.
– Pitäisi miettiä miltä peruskoulu näyttää parinkymmenen vuoden päästä. Koulu kohtaa ne ongelmat joita yhteiskunnassa on, ja peruskoulun tehtävä alunperinkin oli luoda mahdollisimman yhtenäinen koulu, jossa kaikki saisivat oppia ja harjoitella ilman, että tausta ja asuinpaikka vaikuttavat mahdollisuuksiin. Onko todella niin, että juuri tänä päivänä meillä ei ole enää varaa panostaa koulutukseen, vaikka tarve osaamiselle on suurempi kuin koskaan, Virta kysyy.
Jos oppilaat eivät voi hyvin, ei oppimisestakaan tule mitään.
– Ihan ensimmäisenä asiana pitäisi varmistaa, että joka koululta löytyy fyysisesti läsnä oleva kuraattori, opintopsykologi ja kouluterveydenhoitaja. Isossa kuvassa päättäjien tulee tehdä kaikkensa, jotta lapsiperheköyhyydestä päästään eroon ja kenestä tahansa voi tulla mitä tahansa, Virta sanoo.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















