Laaja kuvantamistutkimus muuttaa käsitystä Parkinsonin taudin lepovapinan synnystä

Havainnekuva lepovapinan yhteydestä aivojen dopamiinitoimintaan.
Havainnekuva lepovapinan yhteydestä aivojen dopamiinitoimintaan. Kuva: Kliiniset neurotieteet, Turun yliopisto

Suomalainen kliininen kuvantamistutkimus osoittaa, että Parkinsonin tautiin liittyvä lepovapina ei selity voimakkaammalla dopamiinin menetyksellä. Päinvastoin, vapina kytkeytyy suhteellisesti paremmin säilyneeseen dopamiinitoimintaan.

Turun yliopiston ja Turun yliopistollisen keskussairaalan tutkijat analysoivat 414 suomalaisen potilaan kliiniset ja dopamiinin kuljettajaproteiinia mittaavat DAT-kuvantamistiedot. Aineisto koostui lääkärien tavanomaisessa kliinisessä työssä tutkimista potilaista, joilla oli epäselvä parkinsonismi tai vapina, mikä tekee tuloksista poikkeuksellisen hyvin kliiniseen todellisuuteen yleistettäviä. Tutkimuksen tulokset julkaistiin 19. maaliskuuta American Academy of Neurologyn Neurology-lehdessä.

Parkinsonin taudin keskeiset liikeoireet ovat liikkeiden hidastuminen (bradykinesia), lihasjäykkyys (rigiditeetti) ja lepovapina. Bradykinesian ja rigiditeetin tiedetään heijastavan dopamiinia tuottavien hermosolujen rappeumaa. Koska suurin osa aivoradastoista risteää, tämä yhteys nähdään aivojuoviossa vastakkaisella puolella oireisiin nähden. Lepovapinan biologinen tausta on sen sijaan ollut pitkään epävarma.

Tutkimuksessa havaittiin selkeä ja johdonmukainen ilmiö: lepovapina liittyi suurempaan dopamiinin kuljettajaproteiinin sitoutumiseen vapinan kanssa samanpuoleisessa aivojuoviossa. Muut motoriset ydinoireet sen sijaan korreloivat odotetusti vastakkaisen aivopuoliskon dopamiinivajeen kanssa.

– Tulokset osoittavat, että voimakkaampi lepovapina ei ole yksinkertaisesti merkki pidemmälle edenneestä dopamiinijärjestelmän vauriosta. Vapinan taustalla näyttää olevan osittain erillinen neurobiologinen mekanismi, toteaa artikkelin pääkirjoittaja, neurologian erikoislääkäri LT Kalle Niemi tiedotteessa.

Tutkimuksen tulokset vahvistavat ryhmän aiemmat havainnot, jotka tehtiin kansainvälisessä Parkinson’s Progression Markers Initiative -aineistossa tutkimusryhmän kehittämällä uudella kuvantamisanalyysitekniikkalla. Se, että löydös toistuu riippumattomassa ja kliinisesti edustavassa aineistossa, vahvistaa ilmiön luotettavuutta.

– Tulokset tukevat käsitystä siitä, että Parkinsonin taudin eri oireilla voi olla osittain erilaiset hermoverkko- ja välittäjäainemekanismit. Tämä voi auttaa ymmärtämään, miksi vapina käyttäytyy kliinisesti eri tavoin kuin esimerkiksi liikkeiden hidastuminen, sanoo Niemi.

Tutkijaryhmä osoitti myös samaa menetelmää hyödyntäen, että Parkinsonin taudin keskeiset ei-motoriset oireet, kuten masennus, ahdistuneisuus ja REM-unen käytöshäiriö, taas liittyvät ensisijaisesti muihin monoamiinijärjestelmiin kuin dopamiiniin.

Kokonaisuudessaan nämä tulokset vahvistavat käsitystä Parkinsonin taudista monimuotoisena aivosairautena, jossa oireet heijastavat useiden hermoverkkojen ja välittäjäainejärjestelmien muutoksia.

Oireiden biologisten erojen tarkempi ymmärtäminen voi tulevaisuudessa mahdollistaa täsmällisempien ja yksilöllisempien hoitomuotojen kehittämisen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lounais-Suomen elinvoimakeskus sai 13,7 miljoonan euron rahoituskiintiön maaseudun hanke- ja yritystukiin

Maa- ja metsätalousministeriö vahvisti maaliskuun alussa maaseudun kehittämisen myöntövaltuudet elinvoimakeskusalueille. Lounais-Suomessa maaseudun kehittämisen teemana on kuluvana vuonna uudistuva yrittäjyys.

Infran esirakentaminen käynnistyy Kupittaan kärjen alueella

Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt.

Turun Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke käynnistää infran esirakentamisen sekä maanalaiset johtosiirrot työmaa-alueella ja Kalevanrampilla maanantaina 23. maanantaina. Samalla karsitaan alueen puustoa rakentamisen tieltä. Töiden arvioidaan kestävän kesäkuuhun saakka. Työmaan toiminnalla on vaikutuksia Kalevanrampin liikennejärjestelyihin 23. maaliskuuta lähtien. Osa Teollisuuskadusta ja Rautakadusta on jo tammikuusta lähtien ollut suljettuna liikenteeltä.

Koulukuljetukset maksavat kunnille lähes 249 miljoonaa euroa

Kunnat käyttivät vuonna 2024 lähes 249 miljoonaa euroa esi- ja perusopetuksen koulukuljetuksiin. Kuljetuksissa on noin 105 000 oppilasta. Kuljetusoppilaiden määrä on vähentynyt kymmenessä vuodessa noin 10 000 oppilaalla.

Turun Osuuskauppa vahvistaa kiinteistöjen ja kiinteistöpalveluiden johtamista

Kirsi Eronen ja Janne Alho.

Turun Osuuskauppa on vahvistanut organisaatiotaan tukemaan kasvustrategiansa toteutusta ja palveluverkon hallittua laajentamista. Turun Osuuskauppa hallitsee yhteensä 83 kiinteistöä, joiden yhteenlaskettu pinta-ala on noin 310 000 neliömetriä. Kiinteistöissä on TOK:n oman liiketoiminnan lisäksi myös vuokralaisia.

Kylmä helmikuu nosti sähkönkulutusta, pörssisähkön suosio säilyi

Tavanomaista kylmempi helmikuu piti sähkönkulutuksen ja sähkön hinnan korkeana. Tästä huolimatta pörssisähkösopimusten suosio kuluttajien keskuudessa ei ole juurikaan laskenut. Kokonaan tai osin pörssihintaan perustuvien sopimusten osuus pysyi 45 prosentissa.

Laaja kuvantamistutkimus muuttaa käsitystä Parkinsonin taudin lepovapinan synnystä

Havainnekuva lepovapinan yhteydestä aivojen dopamiinitoimintaan.

Suomalainen kliininen kuvantamistutkimus osoittaa, että Parkinsonin tautiin liittyvä lepovapina ei selity voimakkaammalla dopamiinin menetyksellä. Päinvastoin, vapina kytkeytyy suhteellisesti paremmin säilyneeseen dopamiinitoimintaan.

Kova pakkastalvi lisäsi autoilijoiden avuntarvetta 70 prosenttia

Alkuvuoden kovat pakkaset näkyivät Ifin tievahinkotilastoissa poikkeuksellisena avuntarpeen kasvuna. If auttoi tammi–helmikuussa yli 11 000 autoilijaa, mikä on 70 prosenttia enemmän kuin viime vuoden vastaavana ajankohtana.

Yleisölähettiläät-seminaarissa keskustellaan uusista keinoista tavoittaa taiteen yleisöjä

Yleisölähettiläät, Yleisötyön kuraattori María Villa Largacha sekä Yleisötyön tuottaja Maria Laitila.

Turussa järjestetään torstaina 26. maaliskuuta kello 13–16.30 avoin Yleisölähettiläät-seminaari, jossa tarkastellaan uusia tapoja yleisöjen osallistumiseksi performanssi- ja esitystaiteeseen. Iltapäiväseminaarin järjestää New Performance Turku, ja se pidetään Turun kaupunginteatterilla.

Huono johtaminen nakertaa onnellisuutta

Kyselyn mukaan suurempi osa suomalaisista työelämässä olevista kokee työn onnellisuuden lähteenä kuin sen nakertajana. Ratkaisevinta ei ole palkka vaan se, kenen kanssa ja miten töitä tehdään. Työpaikan johdon koetaan useammin heikentävän onnellisuutta kuin lisäävän sitä.

Potilasvahinkoilmoitusten määrä kasvoi jyrkästi

Korvatut potilasvahingot liittyivät erityisesti leikkaus- ja anestesiatoimenpiteisiin sekä kliinisiin tutkimus- ja hoitoprosesseihin.

Potilasvakuutuskeskukselle tehtiin viime vuonna ennätykselliset 10 800 potilasvahinkoilmoitusta. Määrä on suurin potilasvakuutusjärjestelmän historiassa. Myös ratkaistujen tapausten määrä nousi, ja maksetut korvaukset kasvoivat yli 30 miljoonaan euroon. Tiedot ilmenevät Potilasvakuutuskeskuksen tuoreesta vuosiraportista.

Turku teki suurimman mainenousun

Turulla on nousua kaikilla aluemaineen osa-alueilla, eniten palveluissa ja sijainnissa.

Reputation and Trust Analyticsin Vetovoima&Pitovoima 2026 -tutkimus kertoo, että Tampere on edelleen Suomen vetovoimaisin kaupunki. Kuopio on kuitenkin jatkanut nousuaan, ja se on jo lähes saavuttanut Tampereen. Suurimman mainenousun tämänvuotisessa tutkimuksessa teki Turku.

Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita

Työperäisen hyväksikäytön sääntelyn uudistus on eduskunnassa valiokuntakäsittelyssä. Rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää uudistusta tärkeänä ja tarpeellisena.

Fiksuruoka tuo myymälän Skanssiin

Fiksuruoan myymälä Espoossa avautui viime syyskuussa.

Hävikkikauppa Fiksuruoka avaa kauppakeskus Skanssiin uuden myymälän kesän alussa. Se on Fiksuruoan ensimmäinen kauppa, joka sijaitsee pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Fiksuruoalla on myymälät jo Espoossa ja Vantaalla.

Mikroyrityksille myönnetty 2,9 miljoonaa euroa lainaa helmikuussa käynnistyneessä haussa

Erityisesti nuoret yritykset ovat hakeneet aktiivisesti mikroyritysten kasvuun kohdennettua Finnveran lainaa. Haku käynnistyi 1. helmikuuta ja hakemuksia on saapunut tähän mennessä noin 270.

Toiminnantarkastaja ei voi olla taloyhtiön hallituksen jäsen

Toiminnantarkastajaksi voidaan valita lähes kuka tahansa, joka ei ole mukana taloyhtiön hallinnossa.

Kevään yhtiökokouksissa valitaan taloyhtiöille toiminnantarkastajia, joista osalle voi valinnan hetkellä olla hieman epäselvää, mitä kaikkea tehtävä sisältää. Toiminnantarkastajan tehtävä on taloyhtiön kannalta tärkeä mutta vaatimuksiltaan sellainen, josta selviää tavallisella maalaisjärjellä ja huolellisuudella.

Yrttiaho: Hallituksen ohituskaista räjähdetehtaille sivuuttaa demokratian

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti talousvaliokunnassa eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen, jolla ohitettaisiin asemakaavamenettely vaarallisten kemikaalien ja räjähteiden tuotantolaitosten sijoittamisessa. Kaavapäätös korvattaisiin uudella “maanpuolustuksellisesti tärkeiden tuotantolaitosten sijoitusluvalla”. Puolustusministeriö olisi harkinnassa ratkaisevassa roolissa.

Sähkölinjoja valmistui viime vuonna ennätysmäärä

Sähköyhtiöt maksoivat maanomistajille viime vuonna viisi miljoonaa euroa oikeudesta sähkölinjaan kiinteistöjen mailla, kun edellisvuonna luku oli 2,6 miljoonaa. Tiedot perustuvat Maanmittauslaitoksen kiinteistötietojärjestelmään.

Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen pelastajia ja Varhan ensihoitajia koulutetaan kemiallisten aineiden ja säteilyn uhkiin

Pelastusopisto järjestää tällä viikolla Naantalissa pelastusalan ja ensihoidon ammattilaisille koulutuksen, jossa käydään läpi varautumista kemiallisten, biologisten, säteilyn ja ydinaineiden aiheuttamiin uhkiin ja onnettomuuksiin.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Tepsille iso vahvistus

Matej Hradecký.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan paluun tekevä TPS teki maaliskuun alussa merkittävän sopimuksen, kun Palloseura kiinnitti Matej Hradeckýn (kuvassa) kaksivuotisella sopimuksella.

TPS:n kiekkokausi ohi

TPS:n pelit ovat päättyneet tältä keväältä.

TPS:n kiekkomiehistön kausi jääkiekkoilun Liigassa päättyi kotitappioon KooKoolle 3–4. Viimeisestä pudotuspelipaikasta TPS:n kanssa kamppaillut HPK löi kotihallissaan runkosarjan voittajan eli Tapparan ja jatkaa pelejään.

Liigassa ei pelata ensi kaudella playout-pelejä

Ottelupäivien määrä nousee kuluvan kauden 103:stä 125:een ensi kaudella.

Jääkiekon SM-liiga Oy:n hallitus päätti viime keskiviikkona, että kauden 2026–27 päätteeksi ei pelata playout-sarjoja. Putoajat alempaan sarjaan kaudelle 2027–28 määräytyvät suoraan runkosarjan perusteella.

Puukkokatsomo: Ennätys uusiksi

Sisu Saarinen.

Helmi- ja maaliskuun taitteessa kisattiin SM-hallikisat Espoossa. SM-kisoista saatiin ensimmäisiä askelmerkkejä yleisurheilun ulkokaudelle, jotka huipentuvat Birminghamin EM-kisoihin elokuussa.

TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikielto

Oliver Lauridsen.

Jääkiekon pääsarjan eli Liigan kurinpitodelegaatio on määrännyt TPS:n Oliver Lauridsenille kahdeksan ottelun pelikiellon 14 maaliskuuta pelatussa TPS–Ässät-ottelussa tapahtuneesta taklauksesta.

Tuto pudotti Loimun sarjan hännille

Tuto voitti Loimun lentopallon Mestaruusliigan jumbokamppailussa Kerttulassa.

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäässä Raision Loimu ja Tuto Volley kamppailevat siitä, kumpi pitää perää sarjassa. Kerttulan katsomoissa oli ruuhkaa, kun katsojia oli peräti 735. Tunnetta oli pelissä sekä joukkueilla että yleisöllä. Ottelun voitto meni Tutolle 1–3 (25–16, 21–25, 19–25, 22–25).