Sukellus alkoholimustetaiteen maailmaan

Petra Suittio, alkoholimuste. Petra Suittio, alkoholimuste.

Petra Suittion näyttely Saumakohtia on esillä Kaarina-talon toisessa kerroksessa 2.4.–13.5.

Näyttely kutsuu katsojan sukeltamaan alkoholimustetaiteen maailmaan, jossa musteiden kiehtovat muodot ja vivahteet johdattavat loputtomalle löytöretkelle. Teokset kätkevät sisäänsä tarinoita ja merkityksiä, jotka avautuvat katsojan omien kokemusten ja mielikuvituksen kautta. Näyttely on kutsu pysähtyä, pohtia ja löytää syvempi yhteys omaan sisimpään taiteen kautta.

Suittio on itseoppinut taiteilija Naantalista. Suittio maalaa abstraktia alkoholimustetaidetta.

– Taiteellisuus on aina ollut iso osa identiteettiäni, mutta sen lisäksi olen myös koiraäiti, luontodokumenttien suurkuluttaja, herkkä haaveilija ja omaa rauhaa rakastava maaseudun kasvatti, kertoo Suittio tiedotteessa. Suittion taidepolku sai alkunsa jo aivan lapsuudessa, jolloin huoneen kaapit pursusivat erilaisia värikyniä ja piirustuslehtiöitä. Suittion äiti muisteli, kuinka joka aamu jo ennen päiväkotiin lähtöä Petra tuli esittelemään uutta piirustustaan. Teininä Suittion itseilmaisun keinoksi muodostui tanssi ja valokuvaus. Suittio haaveili kauan taiteilijan urasta, mutta päätyi kouluttautumaan maisema-arkkitehdiksi. Yliopistossa Suittio opiskeli myös taiteen perusopintoja, jolloin sisäinen taiteilija heräsi uudelleen.

Alkoholimusteissa Suittio rakastui niiden luomiin kontrasteihin, tekstuureihin ja mahdollisuuteen päästää irti suunnitelmallisuudesta.

– Maalatessani annan musteen liikkeen ohjata luomisprosessia – maalaus saa ikään kuin luoda itse itsensä. Voin itse vain nauttia hetkestä, tutkia erilaisia syntyviä muotoja, väriyhdistelmiä ja kontrasteja. Jokainen teos on oma uniikki tutkimusmatkansa, jonka määränpää yllättää välillä itsenikin, pohtii Suittio työskentelyään.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kalastusverkkoja kerätään huhtikuusta lokakuulle

Kotitalouksien rikkinäisiä ja muovia sisältäviä kalaverkkoja ja muita passiivisesti pyytäviä kalastusvälineitä vastaanotetaan Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueella tänäkin vuonna.

Suomen Pakkauskierrätys Rinki Oy ja Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) jatkavat kotitalouksien muovia sisältävien passiivisesti pyytävien kalastusvälineiden maksutonta keräystä kuluvana vuonna. Viime vuoden kokeilu osoitti keräystarpeen, sillä verkkoja tuotiin keräyspisteisiin yhteensä yli 3 000 kiloa.

Terveystottumusten ja työolosuhteiden parantaminen edistävät keski-ikäisten ja ikääntyvien työntekijöiden työkykyä

Euroopan maissa ja muissa kehittyneissä valtioissa väestön ikääntyminen vaikuttaa työvoiman saatavuuteen. Tämän vuoksi työnantajat ja päättäjät pohtivat yhä useammin tärkeää kysymystä: kuinka voimme auttaa ihmisiä pysymään työelämässä mahdollisimman pitkään terveinä ja työkykyisinä?

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee liikenteen Uudenpellonkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien liikenteeltä Uudenpellonkadulla Kulmalankadun risteyksen kohdalta 23.–24. maaliskuuta. Tie on poikki liikenteeltä tiistai-iltapäivään asti.

Psykoosinhoidon tehostettu avohoito haastaa työturvallisuuden – avuksi uudenlainen toimintamalli

Psykiatrisessa tehostetussa avohoidossa työskentelevät ammattilaiset kohtaavat yhä useammin vaativia ja ennakoimattomia tilanteita potilaiden kotona, kun hoitoa siirretään sairaaloista avohoitoon. Työturvallisuuden rakenteet eivät ole kehittyneet samassa tahdissa palvelurakenteen muutoksen kanssa. Turun ammattikorkeakoulu on mukana luomassa turvallisuutta lisäävää toimintamallia.

Sukellus alkoholimustetaiteen maailmaan

Petra Suittio, alkoholimuste.

Petra Suittion näyttely Saumakohtia on esillä Kaarina-talon toisessa kerroksessa 2.4.–13.5.

Turun seudun kiinteistökauppavolyymi suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein

Turun seudun kiinteistökauppavolyymi nousi viime vuonna yli 400 miljoonaan euroon ja oli suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein pääkaupunkiseudun jälkeen. Myös vuokramarkkinoilla näkyy merkkejä piristymisestä, ja paikalliset asiantuntijat odottavat niin toimisto-, liike- kuin tuotannollistenkin tilojen kysynnän kasvavan. Turun vuokra-asuntojen käyttöasteet vahvistuivat viime vuonna, ja vuoden jälkimmäisellä puoliskolla myös asuntovuokrat kääntyivät nousuun. Piristyvä tunnelma ei kuitenkaan yllä rakentamiseen, jossa volyymit ovat edelleen laskeneet.

Hemsö vuokraa Varhalle uuden 170-paikkaisen hoivakodin Turussa – rakennustyöt käyntiin keväällä

Uutta hoivakotia ympäröi luonnontilainen mäntymetsä.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha on valinnut yhteiskuntakiinteistösijoittaja Hemsön uuden hoivakodin rakennuttajaksi ja vuokranantajaksi. Uudiskohteeseen sijoittuu ikääntyneiden asumispalveluyksikkö, johon tulee 70 asiakaspaikkaa ympärivuorokautiseen palveluasumiseen ja sata asiakaspaikkaa kuntouttavaan arviointiyksikköön.

Pilkkijä putosi jäihin Littoistenjärvellä

Pilkkijä putosi jäiden läpi veden varaan Littoistenjärvellä sunnuntaina alkuillasta. Hän pääsi itse ylös ja rantaan.

Tieverkolla luvassa pääosin normaali kelirikkokevät, rataverkolla routimishaittoja tavallista enemmän

Suomessa päästäneen tieverkon osalta pääosin keskimäärin normaalilla kelirikolla ja Itä-Suomessa normaalia helpommalla, kun puolestaan Pohjois-Suomessa kelirikon ennakoidaan olevan hivenen vaikeampi. Rataverkolla routiminen on aiheuttanut liikennehaittoja ja lisännyt kunnossapitotarvetta selvästi enemmän kuin edellisvuosina. Merialueille on kuluneena talvena muodostunut huomattavasti tavanomaista enemmän jäätä, ja saariston yhteysalusliikenteessä liikennehäiriöiden riski on suuri. Lossiliikenteen ennakoidaan toimivan lähes normaalisti.

Sovellus kannustaa kasvisten syöntiin

Sovelluksessa voi seurata oman päivätavoitteen toteutumista kirjaamalla tai kuvaamalla syötävät kasvikset. Sovelluksen voi ladata App Storessa. Android-versio sovelluksesta tulee Play-kauppaan myöhemmin keväällä ja sitä ennen sen voi ladata osoitteesta www.deliverde.fi/sovellus.

Deliverde Puutarhat on tuonut kaikkien saataville uuden Deliverde-sovelluksen, joka kannustaa kasvisten syöntiin. Sovelluksessa voi seurata ravitsemussuositusten mukaisen päivittäisen kasvistavoitteen saavuttamista sekä haastaa kavereita pelaamaan ja kisaamaan ryhmässä kasvisten syönnissä.

Pintapelastajat pelastivat jäiden läpi järveen pudonneen liitovarjopurjehtijan Littoistenjärvellä

Pelastuslaitoksen pintapelastajat pelastivat jäiden läpi järveen pudonneen liitovarjopurjehtijan Littoistenjärvellä sunnuntaina iltapäivällä.

Pakkausjätteen määrä kasvanut ja laatu parantunut

Pakkausjätteitä voi lajitella yli 110 000 kotipihalla olevaan erilliskeräysastiaan sekä Rinki-ekopisteille ja kuntien ekopisteille. Joillain alueilla pienkiinteistöille ja pienille taloyhtiöille on tarjolla monilokeropalvelu, jossa jäteastioissa on oma säiliö muovi-, kartonki- ja lasipakkauksille sekä pienmetallille.

Pakkausjätteen erilliskeräys kasvattaa lajitteluintoa ja keräysmääriä Suomessa. Kolmen vuoden sopimuskauden tulokset osoittavat suomalaisten aktiivisuuden muovi-, kartonki-, metalli- ja lasipakkausten lajittelussa.

Metsikkötason mallinnus ennakoi kirjanpainajatuhojen todennäköisyyttä suomalaismetsissä

Itä-Suomen yliopiston tuore tutkimus ennakoi kirjanpainajatuhojen todennäköisyyttä metsikkötasolla Suomessa, mikä luo edellytyksiä tarkasti kohdennetuille ja ennakoiville torjuntatoimille. Tutkijat ovat laatineet metsikkökohtaisia karttoja alueista, joilla kirjanpainajatuhojen todennäköisyys on kohonnut.

Aino Kivisaaren taidenäyttelyssä kuva puhuu hiljaa

Aino Kivisaari, Aurinkolaulu.

Aino Kivisaaren 80-vuotisjuhlanäyttely Kuva puhuu hiljaa on esillä Turun Taidekappelissa huhtikuussa. Näyttelykokonaisuuden Kivisaari on rakentanut kappelin tilaa kunnioittaen, pääteemoinaan meditatiiviset abstraktiot sekä Franciscus Assisilainen .

Digitalisaatio helpottaa ulkosuomalaisten yhteydenpitoa Suomeen, mutta hallinnolliset esteet vaikeuttavat arkea

Siirtolaisuusinstituutin toteuttama laaja kyselytutkimus kartoitti ulkosuomalaisten elämäntilannetta ja tarpeita. Tulokset paljastavat erityisesti sosiaalisen median ylläpitävän ulkosuomalaisten yhteyksiä Suomeen. Sisäministeriön rahoittamaan tutkimukseen vastasi 4 901 ulkosuomalaista ympäri maailmaa. Raportti on julkaistu verkossa. Sen julkaisutilaisuus järjestetään Helsingissä torstaina 26. maaliskuuta.

Jarkko Ahola ja Sir Elwoodin Hiljaiset Värit viihdyttävät Emma Teatterissa heinäkuussa

Jarkko Ahola.

Rock-tenori Jarkko Ahola sekä legendaarinen Sir Elwoodin Hiljaiset Värit konsertoivat Naantalissa Emma Teatterissa heinäkuussa. Ahola saapuu yhtyeineen konsertoimaan Naantalin Emma Teatteriin lauantaina 11. heinäkuuta.

Nopeat junayhteydet voivat edistää ihmisen kognitiivista terveyttä

Nopea rautatieyhteys auttaa ylläpitämään kognitiivista terveyttä ja vähentämään eriarvoisuutta ikääntyvässä väestössä, ilmenee uudesta tutkimuksesta.

Autoleasing teki koulukavereista yrittäjäkumppanit

Teemu Kalliokuja ja ratissa istuva Eetu Hakala kertovat, että yritysleasing  on ehdottomasti kasvava markkina.

Ensimmäisellä luokalla Kärsämäen koulussa aikoinaan ystävystyneet Eetu Hakala ja Teemu Kalliokuja löysivät toisistaan myöhemmin hyvät yrityskumppanit. He perustivat yritysten tarpeisiin työautoja liisaavan Leasing Kumppanin.

Näköislehti

Urheilu

Daniel Ståhl jahtaa yhä puuttuvaa kultaansa

Oklahoman Ramonassa sijaitseva ”ennätysten pelto” ei kiinnosta Daniel Ståhlia. – Haluan heittää pitkälle oikeissa kisoissa ja voittaa arvokisamitaleja, mies linjaa.

Eurooppalaisten yleisurheilijoiden päätavoite alkavana kesänä on Englannin Birminghamissa elokuussa käytävät EM-kisat. Myös kiekonheittäjä Daniel Ståhlin tämän kauden tähtäin on asetettu Birminghamiin.

RaiFu kohtaa Nokian Futsal-liigan puolivälierissä

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu pääsee puolustamaan mestaruuttaan pudotuspeleihin parhaista lähtökohdista. RaiFu voitti runkosarjan kahdeksan pisteen erolla. Puolivälierissä RaiFu kohtaa FC Nokian. Puolivälierät pelataan paras kolmesta. Ensimmäinen kohtaaminen pelataan Nokialla maaliskuun viimeisenä viikonloppuna. Toinen ja mahdollinen kolmas kohtaaminen ovat Raisiossa huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna.

Interille kolmas perättäinen Liigacupin lautanen

Inter juhli Liigacupin voittoa kolmatta vuotta perättäin.

Ei kahta ilman kolmatta. Inter oli kolmatta vuotta perättäin jalkapalloilun Liigacupin finaalissa ja myös voitti sen kolmannen kerran. Tällä kertaa uhrina Kupittaalla oli AC Oulu, joka kaatui 2–1 (1-0).

TPS kohtaa Classicin miesten F-liigan puolivälierissä

TPS kohtaa pulivälierissä runkosarjan voittaneen Classicin.

F-liigan miesten runkosarja pelattiin loppuun, minkä jälkeen oli vuorossa puolivälieräparien valinta. Runkosarjan voittaja sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5–8, minkä jälkeen valitsi kakkonen ja sitten kolmonen.

Puukkokatsomo: Tepsille iso vahvistus

Matej Hradecký.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan paluun tekevä TPS teki maaliskuun alussa merkittävän sopimuksen, kun Palloseura kiinnitti Matej Hradeckýn (kuvassa) kaksivuotisella sopimuksella.

TPS:n kiekkokausi ohi

TPS:n pelit ovat päättyneet tältä keväältä.

TPS:n kiekkomiehistön kausi jääkiekkoilun Liigassa päättyi kotitappioon KooKoolle 3–4. Viimeisestä pudotuspelipaikasta TPS:n kanssa kamppaillut HPK löi kotihallissaan runkosarjan voittajan eli Tapparan ja jatkaa pelejään.