Oikaisu
ParaurheiluvalmentajaJanne Keräsestä kertovassa jutussa (Aamuset 16.12.) oli harhaanjohtava termi. Turun kaupunki on tullut vastaan liikuntatilojen esteettömyydessä, ei esteettisyydessä.
Hybridiautot ovat EU-maiden uusien henkilöautojen ostajien suosiossa. Kuluvan vuoden tammi–marraskuun ensirekisteröinneistä EU-alueella hybridiautojen osuus on noussut 34,6 prosenttiin. Täyssähköautojen osuus ensirekisteröinneissä on kasvanut EU-alueella 16,9 prosenttiin ja lataushybridien osuus 9,3 prosenttiin. Bensiini- ja dieselautojen yhteenlaskettu osuus ensirekisteröinneistä on laskenut 36,1 prosenttiin.
Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli täyttää 750 vuotta ensi vuonna. Se on Suomen ensimmäinen pysyvä hallintoelin ja vanhin virasto, joka loi perustan suomalaiselle koulutukselle, kulttuurille ja julkiselle hallinnolle.
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen passilain ja henkilökorttilain muuttamiseksi. Passi- ja henkilökorttilakien muutoksilla pidennettäisiin passin ja henkilökortin voimassaolo kymmeneen vuoteen. Lausuntokierros päättyy 16. helmikuuta.
Yksi asia on ihan omassa mittaluokassaan, kun suomalaiset kertovat, mistä heidän unelmiensa joulu koostuu. Peräti 78 prosentille tärkeintä on yhteinen aika perheen ja läheisten kanssa, selviää Nordean tutkimuksesta. Eroja löytyi muun muassa suhtautumisessa joulusaunaan ja perinteisiin jouluruokiin. Tänä vuonna lahjoihin ja muuhun joulunviettoon aiotaan kuluttaa keskimäärin 525 euroa, mikä on hieman vähemmän kuin viime vuonna.
Suomalaiset ovat aktiivisesti yhteydessä toisiinsa joulun aikaan. Jouluntoivotusten puhelupiikki nähdään vuosittain perinteisesti 23. joulukuuta.
Varsinais-Suomen työttömyyden kasvu on myötäillyt koko maan keskiarvoa tänä vuonna. Marraskuun aikana työttömyys oli trendinomaisessa pienessä nousussa maakunnassa. Työvoiman kysyntä on pysynyt vaatimattomana jo pitkän aikaa, eikä marraskuussakaan näkynyt viitteitä vielä paremmasta. Pitkäaikaistyöttömyys on kehittynyt mittaushistorian ennätyslukemiin mutta marraskuussa määrä ei juurikaan lisääntynyt poikkeuksena edellisiin kuukausiin.
Paraurheiluvalmentaja Janne Keräsestä kertovassa jutussa ( Aamuset 16.12.) oli harhaanjohtava termi. Turun kaupunki on tullut vastaan liikuntatilojen esteettömyydessä, ei esteettisyydessä.
Kotimainen joulukala on jatkossakin usein valtion vesiltä peräisin: yhteensä 320 ammattilaista kalastajaa haki Metsähallitukselta kaupallisen kalastuksen lupaa kaudelle 2026–28.
Joulu on yksi vuoden vilkkaimmista matkailuajankohdista, mutta minne suomalaiset suuntaavat bussilla, ja miten matkasta saa mahdollisimman sujuvan? Matkahuollon data ja asiantuntijavinkit kertovat olennaisen joulun suosikkikohteista, parhaista matkustusajankohdista ja pakkaamisesta.
Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) korostaa, että Suomen lähtökohta Ukrainan rahoituksesta on ollut koko ajan selvä: tuki Ukrainalle on turvattava. Sirénin mukaan paras ja oikeudenmukaisin ratkaisu olisi ollut Venäjän jäädytettyjen varojen käyttö, mutta Suomi on ollut valmis myös muihin ratkaisuihin, jotta Ukrainan tukeminen ei vaarannu.
Turun Perussuomalaiset tukee Länsirataa, mutta sanoo ei raitiotiehankkeelle. Länsirata on merkittävä mahdollisuus Turulle, sitä ympäröivälle talousalueelle ja koko Suomelle. Se vahvistaa elinkeinoelämää, parantaa yhteyksiä pääkaupunkiseudulle ja avaa uusia mahdollisuuksia työnteolle, opiskelulle ja matkailulle. Nopeampi ja tehokkaampi junayhteys tekee Turusta aidosti kilpailukykyisen kasvukeskuksen, mikä houkuttelee investointeja ja uusia asukkaita.
Suomalaiset painottavat joulukinkkua ostaessaan eniten hintaa, helppoutta ja pientä kokoa, paljastaa K-ryhmän kysely. Nykyisin kaupaksi käyvätkin yhä enemmän pienet, maksimissaan kolmen kilon painoiset kinkut sekä valmiit kinkkuviipaleet. Vaikka kinkulla on monien joulupöydässä edelleen korvaamaton paikka, kasvaa kysyntä myös vaihtoehtoisissa tuotteissa, kuten muissa lihoissa ja lihaa kokonaan korvaavissa tuotteissa.
Reilu hinta, aarteenmetsästys sekä eettiset ja ekologiset syyt motivoivat kuluttajien aikomuksia ostaa kierrätyslahjoja, selviää Itä-Suomen yliopistossa tehdyssä tutkimuksessa. Kuluttajien suosimassa Tori.fi-vertaiskauppapalvelussa tehty kyselytutkimus osoittaa myös, että aikomus kierrätyslahjojen ostamiseen johtaa usein myös ostopäätökseen.
Joulusiivous ulottuu monissa suomalaiskodeissa myös saunatiloihin. Kiuaskivien ja saunanpesuaineiden myynti kasvaa K-Raudoissa joulukuussa, mikä on selkeä merkki toimivan ja puhtaan joulusaunan merkityksestä suomalaisille. Saunan pesu onkin helppo tapa valmistautua juhlapyhiin – jos vain muistaa muutaman yksinkertaisen vinkin.
Joulua vietetään vaihtelevassa, mutta melko poutaisessa säässä. Joulun kuluessa sää lauhtuu tuntuvasti koko maassa. Lumiraja kulkee Oulu-Joensuu linjan tienoilla, sen eteläpuolella on pääosin lumetonta.
Jyväskylän yliopiston pitkittäistutkimuksen mukaan läpi aikuisuuden liikunnallisesti aktiiviset henkilöt kärsivät selvästi harvemmin metabolisesta oireyhtymästä kuin ne, jotka liikkuvat vähän. Liikunta, erityisesti lihaskuntoharjoittelu, myöhäisaikuisuuden alussa voi kuitenkin lieventää aikaisemmasta liikkumattomuudesta aiheutuneita riskejä. Tutkijat korostavat, ettei koskaan ole liian myöhäistä aloittaa liikkumista.
11 maassa toteutettu tutkimus osoittaa, että työnantajat ovat merkittävä tekijä siinä, miksi naiset ansaitsevat edelleen vähemmän kuin miehet, vaikka työskentelisivät samoissa ammateissa.
FINNARP 2025 -tutkimusretkikunta aloittaa matkansa Etelämantereelle 27. joulukuuta. Retkikunta työskentelee Suomen Etelämanner-tutkimusasema Aboalla ja sen ympäristössä helmikuuhun saakka, jolloin se palaa Suomeen. Retkikuntaan kuuluu kuusi henkeä: retkikunnan johtaja, kaksi erikoisuunnittelijaa, konemestari ja kaksi biologia.
Uintivuosi pantiin pakettiin lyhyen radan SM-kilpailuissa Jyväskylän Aaltoalvarissa sunnuntaina. Lyhyen radan EM-kisoissa hienosti esiintynyt Ronny Brännkärr ei tullut illan SM-finaaleihin hidastelemaan, vaan antoi kyytiä niin muille kilpakumppaneille, kun omalle Suomen ennätykselleenkin. Viime vuoden SM-kisoissa uitu edellinen ennätys 51,99 sai kyytiä yli kolme kymmenystä ja uusi ennätys kirjattiin aikaan 51,64.
Laitahyökkääjä Elmer Vauhkonen , 19, siirtyy IF Gnistanista Turun Palloseuraan. Vauhkonen on allekirjoittanut turkulaisseuran kanssa kauden 2027 loppuun ulottuvan sopimuksen.
Vuosi 2026 on jälleen penkkiurheilijan juhlavuosi, siinä määrin paljon on isoja urheilutapahtumia sijoiteltu ensi vuoden kalenteriin. Talviolympialaiset, jalkapallon MM-kisat, lentopallon EM-kisat Suomessa, salibandyn miesten MM-kotikisat ja niin edelleen.
Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.
Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.
FC Interin keskikenttämies Florian Krebs siirtyy Bulgarian pääsarjaan. CSKA 1948 Sofia on julkaissut Krebsin sopimuksen, joka astuu voimaan vuodenvaihteessa.
Pitkämäenkatu 4 A, 20250 Turku
PL 600, 20101 Turku
vaihde 02-269 3900
Turun Tietotarjonta Oy / TS-Yhtymä
ISSN: 2670-241X
ISSN: 2670-2428
Tietosuoja / evästekäytännöt / evästeasetukset