Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat kesytti Romanian Ruopin ja Siltasen maaleilla

Mika Lehkosuo. Mika Lehkosuo. Kuva: Jori Liimatainen

Suomi otti hallitun 2–0-voiton päävastustajastaan Romaniasta U21-maajoukkueiden EM-karsinnassa. Voitto tiesi sitä, että Suomi nousi lohkon kakkoseksi Romanian ohi. Kärjessä on Espanjassa, joka löi kuukausi sitten lisäajan maalilla Suomen 2–1.

Lohkovoittajat etenevät suoraan lopputurnaukseen. Yhdeksästä lohkokakkosesta paras pääsee suoraan kisoihin, loput karsivat kisapaikasta. Suomi kohtaa ensi tiistaina Kupittaalla Kosovon, joka lukeutuu myös päävastustajiin.

Suomi–Romania 2–0 (1-0).

Maalit: 23. Otto Ruoppi (Dario Naamo) 1-0, 73. Matias Siltanen rp. 2-0.

Yleisöä: 1 503.

Kentän kunkku: Otto Ruoppi. Voittomaali ja laukaus ylärimaan. Nousi tällä kaudella KuPS:n mestarijoukkueen avainpelaajiin ja on samassa roolissa Pikkuhuuhkajissa. Luottomies, joka kykenee ratkaisuihin.

Illan erikoisuus: Onni Helén (TPS) ja Tuomas Pippola (Sogndal, ex-TPS) pääsivät kentälle 88. minuutilla. Eli Kupittaan omat pojat. Kummallekin debyyttiminuutit Pikkuhuuhkajissa.

Matsin surkeinta: Yleisömäärä jäi pieneksi. Se ei ole yllätys mutta pettymys silti. Tätä joukkuetta kannattaa käydä katsomassa niin kauan kuin se on mahdollista. Poikkeuksellinen suomalainen jalkapallomaajoukkue. Rohkea, pelaa hyvällä itseluottamuksella. Ja osaa voittaa pelejä.

Tuhlaajapoika: Alin Boțogan, Romania. Vierailla oli tasan yksi maalitilaisuus. Sen sai Boțogan 10. minuutilla. Laukaus lähietäisyydeltä pamahti tolppaan.

Kuka pääsi helpoimmalla?: Erotuomari Dario Bel Kroatiasta selvisi melko vähällä, vaikka kortti viuhui ja pilli piippasi melko herkästi. Peli oli enimmäkseen asemasotaa, sillä Suomi hyökkäsi Romanian tiivistä linjaa vastaan. Tempo ei päässyt nousemaan hurjaksi.

Mitä sanottiin?

Mika Lehkosuo: Nolla päästettyä maalia, 2–0. Romania oli meidän edellä lohkossa, ei ole enää. Ei kai tässä voi olla muuta kuin tyytyväinen. Kyllä me oltiin niskanpäällä. Kohtuu tasapainoin esitys oli. Ehkä jonkunnäköinen pieni terävä kärki sieltä vielä puuttui viimeisen kolmanneksen pelaamisesta. Kyllä me sinne taakse mentiin ja boksiin mentiin. Maalipaikkoja oli lisäksi muutamia. Vähintäänkin oltiin se 2–0 vastustajaa parempi ja se riittää. Tämähän oli sellainen kuuden pisteen peli, eihän siitä pääse yhtään mihinkään. Piti voittaa. Se piti meidät mukana kilpailussa ykkös- ja kakkossijasta. Olen erittäin tyytyväinen.

Otto Ruoppi: Mun mielestä oli aika hallittu ysikymppinen. Pidettiin vastustaja vaarallisilta paikoilta pois. Yksi tolppa niillä oli. Vastustaja puolusti tiiviisti, oli vähän hankalauuksia välillä. Painostettiin hyvin ja 2–0 oli aika ansaittu tulos. Se oli meiltä hyvä hyökkäys (maalitilanne), oli pitempi hyökkäys alla. Otso Liimatta vapautti Dario Naamon ja Naamolta upea esityö. Pääsin puttaamaan pallon maalin. Oli upea fiilis. Meillä on aika selkeä pelityyli ja kurinalainen jengi. Todella aktiivista futista halutaan pelata ja mun mielestä ollaan onnistuttu siinä.

Analyysi: Tasapainoinen, hallittu esitys Lehkosuon suojateilta. Romania pelästytti kotiyleisön alussa, kun keskikenttämies Alin Boțogan ampui tolppaan mutta sen jälkeen paremmasta ei ollut enää epäselvyyttä.

Suomi meni johtoon hyvän hyökkäyksen päätteeksi 23. minuutilla. Otso Liimatan pystysyöttö vapautti laitapakki Dario Naamon vasemmalla laidalla. Matala keskitys tavoitti Ruopin, joka ampui suoraan syötöstä pallon verkkoon.

Toista maalia saatiin odottaa 73. minuutille. Liimatta työnnettiin nurin rangaistusalueella ja erotuomari osoitti pilkkua. Matias Siltanen laukaisi pallon maaliin.

Suomi hallitsi palloa selvästi. Romania puolusti tiivisti ja hyvin, välillä jopa kuuden miehen linjalla. Sen muodon sisään ei ollut helppo päästä mutta Luka Hyryläinen ja Siltanen löysivät syötöillä hyökkäysalueen taskuista Juho Talvitien ja Otso Liimatan, jotka pystyivät pitämään palloa pienissäkin tiloissa.

Suomi vei laukaukset 11–3 ja kulmapotkut 8–1. Tilastot antavat hyvän kuvan pelin kulusta. Romanian puolustuksen murtaminen ei ole helppoa. Siitä kertoo se, että joukkue ei ollut päästänyt kolmessa ensimmäisessä pelissä maaliakaan. Suomi onnistui kahdesti. Ne olivat ensimmäiset Romanian verkkoon tehdyt maalit maalit näissä karsinnoissa.

Hyryläinen ja Siltanen muodostavat vahvan duon Pikkuhuuhkajien keskikentän keskustassa. Kummallakin on kamppailuvoimaa mutta myös kykyä syöttää tarkasti ja rytmittää peliä. Hyryläinen on ulottuva, Siltanen sijoittuu hyvin, katkoo hyvin ja antaa teräviä, tarkkoja syöttöjä. Hän on ottanut isoja askeleita eteenpäin Djurgårdenissa.

Ruoppi on tehonyrkki. Hän ei päässyt juhlimaan liigamestaruutta kuin muutaman minuutin kopissa. Sen jälkeen kutsui nuorten maajoukkue. Ja kausi jatkuu edelleen.

Liimatta ja Talvitie ovat oikeastaan valeysejä eikä ilmiselvää kärkimiestä ole tai se voi olla kuka milloinkin. Paikkaa vaihdetaan joustavasti. Laitapakit Naamo ja Miska Ylitolva tukivat väkevästi hyökkäyksiä laidoilla.

Joukkue vaikuttaa yhtenäiseltä ja sen ilme on hyvä. Samaa voi sanoa päävalmentajasta itsestään. Aikaisemmin urallaan Lehkosuo oli varautunut ja suhtautui nuivasti mediaan. Nyt ilme on toinen, hymyillevä. Voitto tietysti vapauttaa hymyilemään. Sama säteilee koko joukkueesta. Mikä tärkeintä, joukkue osaa voittaa ja se tahtoo voittaa.

Naamon loukkaantuminen oli miinusta.

Suomi (4–5–1): Jaaso Jantunen; Dario Naamo (69. Akseli Puukko), Samuli Miettinen, Arttu Lötjönen, Miska Ylitolva; Marius Söderbäck (64. Pyry Mentu), Luka Hyryläinen, Juho Talvitie (88. Tuomas Pippola), Matias Siltanen, Otto Ruoppi; Otso Liimatta (88. Onni Helén).

Romania (4–5–1): Stefan Lefter; Robert Sălceanu, Mario Tudose, Matteo Duțu (83. Dorin Ioan Pop), Tony Strata (73. Luca Szimionaş); Kevin Ciubotaru, Alin Boțogan, Catalin Vulturar, Cristian Mihai (73. Robert Jalade), Rares Pop (73. Rares Burnete); Atanas Trică (83. Lorenzo Biliboc).

Erotuomari: Dario Bel, Kroatia.

Varoitukset: Hyryläinen ja Siltanen, Suomi. Duțu, Boțogan, Strata ja D. Pop, Romania.

Lasse Virtanen

Pasi Kaunisto Mynämäen seurakunnan kevätkauden ensimmäisessä konsertissa

Pasi Kaunisto.

Mynämäen seurakunnan kevään musiikkitilaisuuksissa on luvassa monipuolinen kattaus laulu- ja soitinmusiikkia, eri tyylejä, tunnettuja ammattimuusikoita sekä musiikinharrastajia. Konserteissa kuullaan rakastettuja hengellisiä lauluja, karaokea, renessanssiajan ja barokin yhtyelaulu- ja kuoromusiikkia sekä lapsikuorojen lauluja. Lisätietoa kevään musiikkitilaisuuksista löytyy seurakunnan verkkosivustolta.

OP Pohjola: Suomen talous elpyy hiljalleen

Suomen talouden vuonna 2024 alkanut elpyminen kangerteli viime vuonna. OP Pohjolan ekonomistien ennusteen mukaan vuosina 2026–27 bruttokansantuote kasvaa keskimäärin 1,5 prosenttia. Ennuste on hieman matalampi kuin aiemmin arvioitu 1,8 prosenttia.

Maalausjälki muuttuu digitaaliseksi säröksi

Sandra Kantanen, Meadow 5.

Sandra Kantasen näyttely Maisemien välissä on esillä Turun taidemuseo 6.2.–17.5. Avajaiset ovat torstaina 5. helmikuuta. Näyttelyn avaa yliopistonlehtori, dosentti Katve-Kaisa Kontturi .

Perusterveydenhuollon aikuisten mielenterveys- ja päihdepalveluihin yksi asiointinumero koko Varhan alueella

Perustason mielenterveys- ja päihdepalveluja tarvitsevat täysi-ikäiset varsinaissuomalaiset voivat ottaa tammikuun lopusta lähtien (29.1. alkaen) yhteyttä mielenterveys- ja päihdepalvelujen suoraan asiointinumeroon 02 313 4242 (avoinna ma–to klo 8–16, pe klo 8–15 ). Yhteyttä voi ottaa niin kiireellisissä kuin kiireettömissä asioissa.

Nuorten Sopukan kirjoituspajaan haetaan nuoria käsikirjoittajia

Tulevan päivän näyttelijät Nooa Teivainen Janette Huju ja Senja Poikonen.

Teatteri Vertigo järjestää yhdessä Turun Kaupunginteatterin kanssa Nuorten Sopukka -hankkeen toista kertaa. Nuorten Sopukka on yläkoulu- ja lukioikäisille nuorille suunnattu teatteriharrastus, jossa nuoret pääsevät käsikirjoittamaan näytelmän ja esittämään sen kaupunginteatterin Sopukka-näyttämöllä.

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa tulipalo Halisissa

Kerrostaloasunnon pesuhuoneessa pieni tulipalon alku perjantaina illalla Paavinkadulla Halisissa. Palo rajoittui pesuhuoneeseen ja pelastuslaitos sammutti palon.

Naantalin Kesärekrymessut tuo yhteen työnantajat ja kesätyönhakijat

Naantalin Kesärekrymessut on suunnattu kaikille, jotka ovat kiinnostuneita kuulemaan alueen työmahdollisuuksista. Kuva on vuoden 2024 rekrymessutapahtumasta.

Naantalin Kesärekrymessut pidetään keskiviikkona 28. tammikuuta kello 12–15 Naantalin kylpylässä. Rekrymessutapahtuma järjestetään jo seitsemättä kertaa peräkkäin. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Eurojackpotin päävoitto jakoon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 4/2026 löytyi päävoitto. Täysosuman arvo on noin 53,7 miljoonaa euroa.

Kolumni: Yökerhoista someriippuvaisiksi

Minigallupissani kysyin satunnaisilta kohtaamiltani kulkijoilta mielipidettä yökerhojen sulkemisaallosta. Esiin nousi muutama toistuva seikka: alkoholin hinnan nousu, ihmiskontaktien siirtyminen internetiin ja alkoholin kulutuksen väheneminen. Nämä kolme asiaa linkittyvät olennaisesti toisiinsa.

Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin

Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi.

Männynkuori poistaa lääkejäämiä jätevesistä

Männynkuoresta muokattua puhdistusmateriaalia puhdistusyksiköissä eli kolonneissa. Kolonni on kuin teollinen kahvinsuodatin, jossa männynkuori poistaa tehokkaasti lääkejäämiä jätevedestä.

Oulun yliopistossa kehitetään männynkuoresta vedenpuhdistusmateriaalia, joka poistaa hyvin antibiootteja, verenpaine - ja masennuslääkejäämiä jätevedenpuhdistamojen käsitellystä jätevedestä. Uudessa väitöstyössä saatiin lupaavia tuloksia helposta ja edullisesta menetelmästä, jossa lääkejäämien poistoon käytettiin raudalla muokattua männynkuorta.

Peruskoulussa opiskellaan painetuista kirjoista

Koulujen oppimateriaaleihin viime vuonna käytetty summa on pitkälti samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kokonaismarkkina kasvoi vain puoli prosenttia. Kustannusyhdistyksen oppimateriaalitilaston mukaan peruskouluun hankittiin oppimateriaalia 80,4 miljoonalla eurolla ja toiselle asteelle 37,7 miljoonalla eurolla.

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Turkulainen Roope Itälinna vuoden nuori taiteilija

Acid Wash, 2024. Öljy ja akryyli kankaalle, 190 x 150 cm.

Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.

Vuoden ensimmäinen alueellinen maanpuolustuskurssi alkaa Turussa

Turussa järjestetään 26.–30. tammikuuta alueellinen maanpuolustuskurssi, joka aloittaa vuoden kurssitoiminnan. Kurssi on ensimmäinen, jonka järjestämisestä vastaa vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut Lupa- ja valvontavirasto. Aikaisemmin alueelliset maanpuolustuskurssit järjestivät aluehallintovirastot.

Näköislehti

Urheilu

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.