Kuukausi Kiinan yöjunissa karaisi Tekla Knuutilan

Tekla Knuutila ja jakki Mount Everestin perusleirissä 5 500 metrin korkeudessa. Tekla Knuutila ja jakki Mount Everestin perusleirissä 5 500 metrin korkeudessa. Kuva: Tekla Knuutilan arkisto

Tekla Knuutila vastaa puheluuni Tokiossa hieman ennen keskiyötä. Knuutilan ja hänen ystävänsä Edda Brinkmannin kymmenen kuukautta kestänyt taival Turusta Tokioon on hyvin lähellä päätepistettään. Aikaa lentokentälle lähtöön on vain nelisen tuntia, ja kaksikolle se tarkoittaa paluuta Eurooppaan, Knuutilan tapauksessa Suomeen.

– Joudutaan heräämään ihan turkasen aikaisin, jo joskus aamuneljän aikaan, Knuutila manaa.

Alun alkaen Knuutilan tavoitteena matkustaa Turusta Tokioon lentämättä kymmenessä kuukaudessa. Hän hyppäsi bussiin marraskuussa 2024, suuntanaan München. Lopulta matkaan kului noin vuosi.

Kaksikko on päättänyt paluumatkallaan pihistellä junalipuissa, ja joutuu sen vuoksi valitsemaan hitaimmat mahdolliset lentokentälle vievät junat. Tiukka budjetti kurittaa naisia entistäkin kovemmalla kädellä, sillä Kiinan valtion Tiibetin puolelle orkestroima pakollinen turistikierros lohkaisi matkakassasta häpeilemättömän suuren lohkon.

– Tiibet oli kyllä sen arvoinen, Knuutila toteaa.

– Kävimme buddhalaisessa luostarissa, joka sijaitsi Mount Everestilla viiden ja puolen kilometrin korkeudessa. Happea oli niin vähän, että jo pelkkä sängyssä istumaan nouseminen sai hengästymään, hän nauraa.

Kuusi päivää kestänyt kierros Tiibetissä merkitsi kaksikolle hetkellistä ja tervetullutta luksusta, jossa sohvasurffaaminen ja hostellit vaihtuivat pehmeisiin sänkyihin 90-luvun retrohenkeä henkivissä hotelleissa.

Paluu todellisuuteen ja huvenneeseen budjettiin iski kovaa, kun naiset ylittivät Tiibetin ja Kiinan välisen rajan.

– Päädyimme Kiinassa matkustamaan pelkästään yöjunilla, koska siinä sai majoituksen ja matkan samalla hinnalla, Knuutila kertoo.

– Ostimme liput kuitenkin aina niin myöhään, että mitään muuta kuin seisomapaikkoja ei ollut enää jäljellä. Pisin matka kesti yhtäjaksoisesti 25 tuntia, ja yritä siinä sitten nukkua seisaaltaan, Knuutila muistelee huvittuneena.

Kaksikko puksutteli yöjunilla Kiinan halki huumorin ja unilääkkeiden voimin kuukauden verran, kunnes edessä oli seuraava etappi, Etelä-Korea. Sieltä matka jatkui laivalla kohti Japanin Fukuokaa.

– Majoituimme Fukuokassa ihanan papparaisen luona, joka oli jäänyt leskeksi. Hän kierrätti meitä matchapelloilla ja temppeleissä ja kertoi, että oli aina halunnut tyttären, ja koki nyt saavansa kaksi, Knuutila kertoo selvästi liikuttuneena.

– Ylipäänsä ihmiset ovat olleet meitä kohtaan niin ihania, että sitä on vaikea ymmärtää. Tämä kiitollisuuden taakka se vain kasvaa, Knuutila kertoo, kuulostaen jopa hieman ahdistuneelta.

Ennen Tokiota naisten tiet erkanivat hetkeksi, sillä kumpikin koki tarvitsevansa omaa aikaa tiiviin yhdessäolon jälkeen. Knuutila päätti lifatata pitkin rannikkoa Osakan ja Kioton kautta Tokioon.

– Löysin tällä reissulla oman suosikkimajoitusratkaisuni Japanissa, Knuutila kertoo ja innostuu.

Koska matkakassa ei tässä vaiheessa ollut enää hääppöinen, valikoitui naisen tulevien öiden yöpaikaksi paikallinen internet-kahvila.

– Kaikkein halvimmalla pääsi, kun varasi ihan tavallisen työpöydän ja käpertyi sen alle nukkumaan pieneen kippuraan, Knuutila kertoo.

– Parasta oli kuitenkin se, että siellä oli pehmiskone, jota sai käyttää niin paljon kuin huvitti. Olin kahvilassa joskus 12 tuntia ja söin koko yön vain jäätelöä. Sitten heräsin aamulla pöydän alta ja söin vähän lisää jäätelöä. Se oli kuin suoraan lapsuuden unelmistani.

Kun Knuutilalta kysyy, mitä hän odottaa kotiinpaluussa eniten, tulee vastaus nopeasti.

– Äiti on kasannut minulle oman sängyn. Ihan uskomaton ajatus, että saan nukkua samassa sängyssä joka yö, enkä joudu luovuttamaan sitä pois.

– Nukuin niin monta yötä kiinalaisten junien lattioilla, että mikään ei kyllä pelota enää, Knuutila lisää perään.

Mitä matkalta jäi käteen, ja muuttuiko Knuutilan ajattelussa jokin?

– Moni asia on kliksahtanut päässä eri asentoon. On jotenkin vähemmän kyyninen olo ja sellainen tunne, että maailmassa on ehdottomasti enemmän hyvää kuin pahaa. On vähemmän luovuttanut olo, monen asian suhteen.

– Tuli myös sellainen hieno tunne, että mulla on tosi paljon hiffattavaa vielä. On ihana asia tajuta, etten olekaan vielä hiffannut kaikkea.

Juulia Bernhardt

YIT ostaa Electric Power Finland Oy:n rautatiepalveluliiketoiminnan

YIT hakee kasvua raideliikenteen infrastruktuurihankkeissa Suomessa. YIT on sopinut Electric Power Finland Oy:n rautatiepalveluliiketoiminnan ostosta. Kaupan myötä liiketoimintaan kuuluva henkilöstö, kalusto ja pätevyydet siirtyvät osaksi YIT:n Infra-segmenttiä. Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta.

TPS-kapteeni Atte Sihvonen jatkaa kasvattajaseurassaan

Atte Sihvonen.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen joukkueen kapteenina kahdella edellisellä kaudella toimineen Atte Sihvosen kanssa. Turussa syntynyt ja kasvanut 29-vuotias toppari on TPS:n oma kasvatti.

Terveystalo ostaa Silmäsairaala Pilke Oy:n ja Turun Silmälaser Oy:n

Terveystalo Healthcare Oy allekirjoitti 3. joulukuuta sopimukset kahdesta osakekaupasta, joiden myötä Silmäsairaala Pilke Oy ja Turun Silmälaser Oy (yhdessä ”Silmäsairaala Pilke”) siirtyvät osaksi Terveystaloa. Kauppojen täytäntöönpano tapahtui 31. joulukuuta.

Kalakeitto kokoaa ihmiset yhteen

Malin Lönnroth ja mustatäplätokko.

Pro Kala ry. on saanut uuden toiminnanjohtajan tämän vuoden alusta. Yhdistystä luotsaa nyt Malin Lönnroth , jolla on yli 15 vuoden kokemus kala-alasta. Hän toivoo kalakeiton yhdistävän ihmisiä näin vuoden alussa.

Turun linja-autoaseman Hesburger kiinni kymmenen viikon ajan remontin takia

Turun linja-autoaseman ja Neste Expressin kupeessa toimiva Hesburger-ravintola suljetaan keskiviikkona 7. tammikuuta alkavan mittavan remontin ajaksi.

Katri Kronström jatkaa Turun Seudun Ekonomien puheenjohtajana

Mikko Malmberg, Suvi Kesti, Hannele Larkovuo, Sanni Alanen, Katri Kronström, Tiina Huovinen, Sanna-Riikka Valtonen, Sari Kulmala, Lauri Kemppainen.

Turun Seudun Ekonomit on valinnut uuden hallituksen vuodelle 2026. Yhdistyksen puheenjohtajana jatkaa Kojamo Oyj:n aluepäällikkö Katri Kronström , joka aloittaa uuden kauden järjestön johdossa vahvistaen yhdistyksen strategista kehitystä ja jäsenkokemusta.

Posti suunnittelee Liedon asiakaspalvelupisteen lakkauttamista

Digitalisaatio ja kuluttajakäyttäytymisen muutos ovat vähentäneet Postin jakaman paperisen postin määrää noin 75 prosentilla viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja määrä jatkaa laskuaan. Posti suunnittelee alkuvuoden aikana toimintaansa muutoksia. Postipalvelut-liiketoiminnan perus- ja varhaisjakelutuotannon organisaatiorakenteen uudistaminen, jonka tavoitteena on vastata muuttuviin asiakastarpeisiin. Muutoksen arvioidaan johtavan enintään 22 vakituisen henkilön vähennykseen.

Turun yliopiston kansainvälisten tutkinto-ohjelmien haku aukeaa

Turun yliopiston 16 kansainvälistä maisteriohjelmaa ja kaksi kandidaattiohjelmaa ovat jälleen haettavissa kevään ensimmäisessä yhteishaussa 7.–21. tammikuuta. Samaan aikaan ovat käynnissä erillishaut myös kahteen muuhun kansainväliseen maisteriohjelmaan. Suomen hallituksen asettama kansallinen lukuvuosimaksun täyskatteellisuusvaatimus EU- ja ETA-alueen ulkopuolisille opiskelijoille tulee vaikuttamaan hakukierrokseen.

Sudenmetsästys päättyi Kustavin kiintiöalueella

Suomen riistakeskus on päättänyt sudenmetsästyksen Kustavin kiintiöalueella. Alueella saatiin saaliiksi seitsemän sutta.

Vastasyntyneiden suoliston mikrobiperäiset molekyylit voivat vaikuttaa tyypin 1 diabeteksen riskiin

Tuoreen tutkimuksen tulokset viittaavat siihen, että mikrobien muodostamien sappihappojen profiileja voitaisiin tulevaisuudessa hyödyntää esimerkiksi suurentuneen diabetesriskin varhaisessa tunnistamisessa tai jopa uusien ehkäisevien hoitojen kehittämisessä.

Kansainvälinen tutkimusryhmä on löytänyt vahvaa näyttöä siitä, että suolistomikrobien tuottamat yhdisteet voivat ohjata immuunijärjestelmän kehitystä varhaislapsuudessa. Havainnot tuovat uutta tietoa siitä, miten suolistomikrobiston varhainen kehitys voi vaikuttaa autoimmuunisairauksien, kuten tyypin 1 diabeteksen, riskiin.

Joka kolmas konkari ajattelee, että kokemusta arvostetaan

Näkemykset konkareiden arvostuksesta työelämässä jakautuvat voimakkaasti. Jopa 36 prosenttia eläkkeelle siirtyneestä ajattelee, että vanhemmat työntekijät nähdään jopa rasitteena työelämässä. Samalla moni kokee, että kokemusta arvostetaan.

Asukkaan edelleen syytä testata palovaroitin

Testaaminen on ainoa tapa tietää, onko varoittimessa vikaa.

Vuosi on vaihtunut, ja vastuu palovaroittimista on siirtynyt taloyhtiöille. Asukkaalla on silti edelleen tärkeä rooli – ilmoittaa vioista heti. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön asiantuntija muistuttaa, että palovaroittimen testaaminen on ainoa tapa tietää, onko varoittimessa vikaa. Myös verkkovirrassa olevat varoittimet on tarpeen testata.

Pohjoismaiden geologiyhteisö kokoontuu Turussa – konferenssissa esillä energiajärjestelmät, ilmastonmuutos ja luonnonvarojen kestävä hallinta

Kymmenen vuoden välein Suomessa järjestettävä Nordic Geological Winter Meeting tuo tammikuussa Turkuun yli 500 geotieteiden asiantuntijaa. Tapahtuma nostaa esiin alan ajankohtaisinta huippututkimusta evoluutiosta ja energiajärjestelmien murroksesta ilmastonmuutoksen vaikutuksiin, kaivannaisteollisuuteen, luonnonvarojen kestävään käyttöön sekä satelliitti- ja tekoälysovelluksiin.

Kesäyön seksikomedia ensi-iltaan Jo-Jo Teatterissa

Jo-Jo Teatteri tuo kevään ensimmäiseen ensi-iltaansa Woody Allenin elokuvakäsikirjoitukseen pohjautuvan pariskuntakisailun Kesäyön seksikomedia .

Suomeen jälleen suurvoittoja Eurojackpotissa

Eurojackpotin tiistai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumaa, joten ensi perjantaina potissa on tarjolla noin 17 miljoonaa. Arvonnan suurimmista voitoista kaksi osui Suomeen.

Hanneksen aiheuttama suurhäiriö ohi, jälkityöt jatkuvat pitkään

Hannes-myrskyn aiheuttamien tuhojen laajuus oli poikkeuksellinen.

Hannes-myrskyn tuhot olivat mittavia ja sähköt on pääosin palautettu. Katkoja on edelleen lähinnä vapaa-ajan asunnoissa.

Biologisten lääkkeiden lääkevaihto tuonut säästöjä noin 41 miljoonaa euroa

Huhtikuussa 2024 vaiheittain käynnistynyt biologisten lääkkeiden lääkevaihto apteekeissa on edennyt viimeiseen vaiheeseen. Lääkealan turvallisuus ja kehittämiskeskus Fimean näkökulmasta käyttöönotto on sujunut ennakoidusti. Myös vaihdolla tavoiteltuja säästöjä on Kelan julkaisemien tietojen mukaan saavutettu.

Suomalaiset tekivät viime vuonna lähes 30 000 sähköistä asuntokauppaa

Digitaalinen asuntokauppa DIASin kautta tehtiin viime vuonna lähes 30 000 asuntokauppaa.

Suomessa tehtiin vuoden aikana lähes 30 000 sähköistä asuntokauppaa, ja digitaalinen kaupanteko kohosi suosituimmaksi tavaksi asunto-osakekauppojen toteuttamiseen. Sähköisten asuntokauppojen määrä kasvoi edellisvuoteen verrattuna miltei 50 prosenttia.

Urheilu

TPS-kapteeni Atte Sihvonen jatkaa kasvattajaseurassaan

Atte Sihvonen.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen joukkueen kapteenina kahdella edellisellä kaudella toimineen Atte Sihvosen kanssa. Turussa syntynyt ja kasvanut 29-vuotias toppari on TPS:n oma kasvatti.

Alexis Binner TPS:n puolustukseen loppukaudeksi

Alexis Binner.

HC TPS on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa. 27-vuotias, 191-senttinen ja 95-kiloinen vasemmalta laukova puolustaja siirtyy TPS-paitaan Ranskan pääsarjassa, Ligue Magnusissa, pelaavasta Brûleurs de Loups de Grenoblesta.

Turku Turbulence marssittaa crossfitin huiput Logomoon

Turku Turbulence veti viime vuonna Logomon täyteen.

Suomen ensimmäinen CrossFit-joukkuekilpailu Turku Turbulence järjestetään Turun Logomossa lauantaina 7. helmikuuta nyt jo kolmatta kertaa. Mukana on myös oma sarja paraurheilijoille, joka debytoitiin vuoden 2025 kilpailussa. Paraurheilijat kilpailevat niin kutsutussa adaptive-sarjassa, jossa crossfit-urheilulle tyypillisiä liikkeitä sovelletaan vammaisurheilijoille sopiviksi.

Pelataanko Mestiksen keskikastissa tärkeimmät pelit keväällä 2027?

Siirtymäkaudella Mestiksen runkosarjassa on poikkeuksellisen kovat panokset.

Kotimaisen jääkiekon sarjajärjestelmäuudistus vaikuttaa lähivuosina myös Mestikseen, kun siitä tulee maan kolmanneksi korkein sarjataso Liigan A- ja B-sarjan jälkeen. Tosin kukaan ei vielä tarkalleen tiedä, mitkä vaikutukset esimerkiksi joukkueiden suhteen on, mutta Mestis pyrkii valmistautumaan tulevaan.

TPS Juniorijääkiekko ry käynnistää näkövammaiskiekon

Kalle Lahti.

TPS Juniorijääkiekko ry laajentaa toimintaansa ja käynnistää keväällä näkövammaiskiekon ryhmän. Uuden ryhmän tavoitteena on tarjota näkövammaisille mahdollisuus harrastaa jääkiekkoa turvallisesti, yhdenvertaisesti ja yhteisöllisesti osana seuran toimintaa.

Silja Kososelle kaksivuotinen urheilija-apuraha

Silja Kosonen.

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) on myöntänyt kesälajien valmennus- ja harjoitteluapurahat. Uudistettujen kriteerien mukaisesti apurahat suunnataan ennen muuta kansainvälisen huipputason urheilijoille.