Kotitalouksilla runsaasti kulutusluottoja – kasvuvauhti hidastunut

Suomessa toimivien pankkien kotitalouksille myöntämien kulutusluottojen kanta oli toukokuussa 17,6 miljardia euroa ja se supistui vuodentakaisesta 0,7 prosenttia. Kulutusluottokannan supistumiseen vaikuttavat tili- ja korttiluottojen vähentynyt käyttö ja vähäisemmät vakuudettomien kulutusluottojen nostomäärät. Pankkien myöntämät kulutusluotot kattavat 63 prosenttia kotitalouksien kokonaiskulutusluottokannasta.

Toukokuussa kotitalouksien korttiluottokanta (3,6 miljardia euroa) supistui 1,0 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna, kun vuosi sitten vastaavana aikana korttiluottokanta kasvoi lähes kuuden prosentin vauhdilla. Toukokuun lopussa korttiluotoista 19 prosenttia oli korotonta maksuaikaluottoa ja 81 prosenttia pidennettyjä korttiluottoja eli korollista korttiluottoa. Tavanomaisia vakuudettomia kulutusluottoja nostettiin pankeista tammi–toukokuun aikana yhdeksän prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Myös vakuudettomien kulutusluottojen kanta supistui toukokuussa.

Suomessa toimivien pankkien myöntämistä kulutusluotoista ainoastaan ajoneuvolainojen kanta kasvoi (7,5 %) vuodentakaiseen verrattuna toukokuussa. Kasvuvauhti on kuitenkin hidastunut vuodentakaisesta. Toukokuun lopussa pankkien myöntämien ajoneuvolainojen kanta oli 4,8 miljardia euroa. Kun mukaan lasketaan muiden rahoituslaitosten myöntämät ajoneuvolainat, kotitalouksien ajoneuvolainakanta oli yhteensä 9,6 mrd. euroa. Ajoneuvolainat kattavat kotitalouksien kokonaiskulutusluottokannasta yli kolmasosan.

Kotitalouksien kokonaiskulutusluottokanta oli vuoden ensimmäisen neljänneksen lopussa 28,0 miljardia euroa ja sen vuosikasvuvauhti oli 0,3 prosenttia. Kulutusluotoista noin puolet (13,8 miljardia euroa) oli vakuudettomia kulutusluottoja (pois lukien ajoneuvolainat). Kulutusluottoja myöntävistä toimijoista osuuttaan (18 %) kokonaiskulutusluottokannasta ovat viime aikoina kasvattaneet eniten rajan yli lainaavat luottolaitokset ja muut rahoituslaitokset.

Kokonaiskulutusluottokanta ei sisällä perintäyhtiöiden taseissa olevia kulutusluottoja. Joidenkin kulutusluottoja myöntävien toimijoiden liiketoimintamallin tarkastelu osoittaa, että ongelmaluottoja syntyy paljon ja niitä myydään pois taseesta esimerkiksi perintäyhtiöille. Hoitamattomien lainojen myynti osaltaan hidastaa lainakannan kasvua. Positiivisesta luottotietorekisteristä tehtyjen laskelmien mukaan perintäyhtiöillä oli taseessa maaliskuun lopussa yli 1,7 miljardin euron edestä kuluttajaluottoja, joista arvion mukaan merkittävä osuus on kulutusluottoja.

Suomalaiset kotitaloudet nostivat toukokuussa uusia asuntolainoja 1,3 miljardin euron edestä, mikä on 12 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Uusista nostetuista asuntolainoista sijoitusasuntolainoja oli 110 miljoonaa. euroa. Uusien asuntolainojen keskikorko laski huhtikuusta ja oli 2,77 prosenttia toukokuussa. Asuntolainakanta oli toukokuun lopussa 105,5 miljardia euroa ja asuntolainakannan vuosimuutos −0,3 prosenttia. Sijoitusasuntolainoja oli 8,9 miljardia euroa asuntolainakannasta. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli toukokuun lopussa kulutusluottoja 17,6 miljardia euroa ja muita lainoja 17,6 miljardia euroa.

Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja toukokuussa 2,4 miljardin euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 516 miljoonaa euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko laski huhtikuusta ja oli toukokuussa 3,68 prosenttia. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli toukokuun lopussa 107,7 miljardia euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 45,5 miljardia euroa.

Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli toukokuun lopussa 113,8 miljardia euroa ja talletusten keskikorko 0,93 prosenttia. Talletuskannasta oli yön yli -talletuksia 69,6 miljardia euroa ja määräaikaistalletuksia 15,1 miljardia euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat toukokuussa 1,3 miljardin euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli toukokuussa 2,25 prosenttia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vanhat autot esillä Nautelankosken museolla

Opel Kadet ja ”pikku-kuski” vuonna 1965 Liedon Saukonojalla.

Nautelankosken museon pihalle Lietoon saapuu Avoimien kylien päivänä lauantaina 13. kesäkuuta puolen päivän aikaan vanhoja autoja. Automalleista tutustuttavissa ovat ainakin länsisaksalainen DKW F11 vm. 65, Fiat 127 vm. 78, mahdollisesti Volvo 162 sekä Popeda.

Lietolaiset haluavat uimahallin

Liedossa on keskusteltu jo pitkään uimahallista ja etenkin naapurikaupunkien hallien ruuhkien myötä tarve omalle uimahallille on kasvanut. Liedon kaupunki toteutti keväällä asukaskyselyn ja vastauksia saatiin peräti 4 294 kappaletta. Selvä enemmistö eli 89 prosenttia vastaajista toivoo uimahallia Lietoon.

Valtamerellä tapahtuvat muutokset vaikuttavat Lapin perhosiin

Kaksi siivellistä hallamittari-koirasta (Operophtera brumata) ja välissä siivetön saman lajin naaras.

Ilmastonmuutos aiheuttaa maailmanlaajuisesti lajiston köyhtymistä, mutta lisäksi se muuttaa energian siirtymistä ravintoverkon tasojen välillä niin murtovedessä kuin arktisilla alueilla. Lapissa muutokset pienten kasvissyöjien biomassassa heijastuvat nopeasti niitä ravintonaan käyttävien suurempien eläinten lisääntymismenestykseen. Vastikään julkaistu pitkäaikaistutkimus Kevon tutkimusasemalla Utsjoella osoittaa, miten esimerkiksi varpuslinnuille elintärkeiden yöperhosten biomassa on muuttunut viimeisten vuosikymmenten aikana.

Poliisi varoittaa kukkaläheteiksi tekeytyvistä varkaista

Lounais-Suomen poliisille on tehty viime aikoina useita ilmoituksia kukkaläheteiksi tekeytyneistä henkilöistä, jotka ovat onnistuneet anastamaan maksukortteja tuodessaan yllätyksenä kukkalähetyksiä ihmisten oville.

Älä jätä koiraa autoon helteellä

Koulujen päätyttyä moni suuntaa mökille etätöihin tai kesälomaa viettämään, perheen koira kyydissä. Pitkän ajomatkan aikana tauot ovat tarpeen, eikä koiraa voi aina ottaa taukopaikan sisätiloihin. Autoon jätetylle koiralle lämpöhalvauksen riski on etenkin suorassa auringonpaisteessa ja helteellä korkea.

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Kaarinan kansalaisopiston 30-vuotista kuvanveistoa juhlistetaan Kaarina-talossa heinäkuussa

Kuvanveistäjä Miika Karttunen perusti vuonna 1996 Kaarinan-Piikkiön kansalaisopistoon kuvanveistoryhmän, jota hän on ohjannut yhtäjaksoisesti jo 30 vuoden ajan. Opetus on kehittynyt monimuotoiseksi kokonaisuudeksi, jossa materiaalit, tekniikat ja tekijöiden yksilöllinen ilmaisu kohtaavat. Opiston oma valimo mahdollistaa työskentelyn esimerkiksi pronssin parissa.

Yhteisöllinen taideprojekti tuo väriä Kalevanniemen kampuksen parkkihalliin

Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.

Kalevanniemen uudella kampuksella järjestettiin 3.–5. kesäkuuta yhteisöllinen taideprojekti naantalilaisille nuorille. Nuoret ovat päässeet maalaamaan taideteoksia Naantalin uuden liikuntahallin parkkihalliin. 

TYKS-säätiö jakoi apurahoja

TYKS-säätiö osoittaa vuonna 2026 lääketieteen ja terveystieteiden tutkimukseen 230 000 euroa. Säätiö on lisäksi aiemmin toukokuussa jakanut suurapurahan 100 000 euroa lasten ja nuorten diabetestutkimukseen Marita ja Heikki Vaisteen rahastosta.

Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta Piikkiön kirjastolla

Piikkiön kirjastossa nähdään kaarinalaisen Esa Sopin ensimmäinen näyttely Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta . Näyttely aukeaa 2. heinäkuuta ja on esillä 13. elokuuta saakka.

Sinileväseuranta käynnistyy juhannusviikolla

Lupa- ja valvontavirasto seuraa kesällä sinilevien esiintymistä osana ympäristön tilan seurantaa. Valtakunnallinen sinileväseuranta toteutetaan yhteistyössä kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisten sekä Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) kanssa. Myös Suomen rotarit ja koulutetut yksityishenkilöt osallistuvat aktiivisesti sinileväseurantaan. Seuranta jatkuu syyskuun loppuun asti.

Kiveystyö hidastaa liikennettä Sirkkalankadulla heinäkuulle

Kiveystyö on käynnissä Sirkkalankadulla, välillä Uudenmaankatu-Kerttulinkatu, 10. heinäkuuta asti. Ajokaista on kavennettu ajoittain. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kauppahallin väliaikaistiloja kaavaillaan Wiklundin kortteliin

Havainnekuvassa väliaikaisen kauppahallin sisäänkäynti Kauppiaskadulta.

Turun perinteikäs Kauppahalli siirtyy korjaustöiden ajaksi väliaikaisiin tiloihin ensi vuodesta alkaen. Kauppahallin toiminnot esitetään siirrettäväksi noin kolmeksi vuodeksi Wiklundin korttelin katutasoon ja Brahenpihalle.

Turun kaupungintalon korttelin remonttibudjetti räjähti – lisärahoituksen tarve 26 miljoonaa euroa

Yli 200-vuotiaan Turun kaupungintalon ja sitä ympäröivien rakennusten poikkeuksellisen laaja perusparannushanke tulee ennalta arvioitua kalliimmaksi. Maanantaina 8. kesäkuuta kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että hankkeelle myönnettäisiin 26 miljoonan euron lisämääräraha, jotta korjaustöissä voidaan edetä. Tavoitteena on, että asia tulisi kaupunginhallituksen jälkeen Turun kaupunginvaltuuston käsittelyyn vielä ennen kesälomia.

Kesärauha vaikuttaa Turun linnan tienoolla liikennejärjestelyihin juhannusviikolle asti

Linnankatu Satamakadun ja Vallihaudankadun väliltä on Kesärauha-festivaalin käytössä 5.–17. kesäkuuta. Tänä aikana Linnakadun läpi kulkeva jalankulun ja pyöräilyn reitti on suljettu ja kulku ohjataan Vallihaudankadun ja Satamakadun kautta. Myös Nuottasaarenkatu on katkaistu liikenteeltä.

Varissuon väitetty lapsen mukaan houkuttelu saattoi poliisin mukaan olla väärinkäsitysten summa

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt keskiviikkona Turun Varissuolla tapahtunutta välikohtausta, jossa aikuisen miehen ilmoitettiin lähestyneen alaikäistä tyttöä. Poliisi on saanut asiassa lisätietoa, eivätkä kaikki ensivaiheessa esitetyt tiedot tapahtuneesta pidä paikkaansa.

Kirpun matka maailman ääriin valmistuu Vanhan Raatihuoneen pihalle

Kirpun matkassa on esimmäinen kesäteatteriesitys Naantalin Teatterissa kuuteen vuoteen.

Kesänäytelmän valmistelu on täydessä vauhdissa Naantalin Teatterissa. Työryhmä on siirtynyt toukokuussa harjoittelemaan Naantalin Raatihuoneen eli Naantalin uuden Kulttuuritalon pihalle, jossa koko perheen musiikkinäytelmä Kirpun matka maailman ääriin saa ensi-iltansa 22. heinäkuuta.

Luovan kirjoittamisen mestarikurssilla työstetään proosakäsikirjoituksia kohti tavoitteita

Emilia Karjula.

Turun yliopiston luovan kirjoittamisen kannatusyhdistys järjestää kaikille avoimen, maksullisen mestarikurssin. Kurssi tarjoaa käsikirjoitusta työstävälle kirjoittajalle erityisen tilaisuuden saada palautetta ja opastusta kirjallisuuden huippuammattilaisilta. Kurssi toteutetaan etäopetuksena. Näin koulutukseen voi osallistua mistä päin maailmaa tahansa. Mikäli kurssille valitaan riittävästi osallistujia Turun seudulta, osa tapaamisista voidaan kuitenkin järjestää myös lähiopetuksena.

Näköislehti

Kaupunki
Opel Kadet ja ”pikku-kuski” vuonna 1965 Liedon Saukonojalla.
Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.
Jussu Pöyhönen.
Kirpun matkassa on esimmäinen kesäteatteriesitys Naantalin Teatterissa kuuteen vuoteen.
Emilia Karjula.
Urheilu

Kubbin ensimmäiset SM-kisat järjestetään Turussa kesäkuussa

Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa.

– On aika siistiä, että puukeppien heittelystä voi innostua näin paljon. Minusta on hienoa, että voi suhtautua tosissaan johonkin tällaiseen leikkimieliseen asiaan, kun ympärillä maailmassa tapahtuu kaikenlaista, nauraa Pekka Laamanen .

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Puukkokatsomo: Kyseenalaiset kisat

Toukokuun lopulla Las Vegasissa järjestettiin kohua herättäneet Enhanced Gamesit, eli dopingin käytön sallineet urheilukisat. Virallisten maailmanennätysten rikkojille oli porkkana vielä miljoonan dollarin bonus.

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

TPS aloittaa kiekkokauden kotonaan KooKoota vastaan

Liiga julkaisi tiistaina runkosarjan 2026–2027 otteluohjelman. Historiallisella superkaudella Liigassa pelaa ensimmäistä kertaa 17 joukkuetta, kun Jokerit liittyy mukaan. Jokainen joukkue kohtaa toisensa neljä kertaa, joten TPS pelaa runkosarjassa yhteensä 64 ottelua, joista 32 pelataan kotiyleisön edessä.